Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
5 και κατι ψηλα! Δεν ειπα οτι μαδιετε, αλλα καποιες στιγμες περιποιειτε το πουπουλο του και οταν πεταει φευγουν στον αερα καποια!

Απο 4 εως 8 μηνών περνούν συνήθως την πρώτη τους πτερόροια. Άρα είναι φυσιολογικό.
...
Μου ειπε οτι δεν βλεπει να τραβαει τα πουπουλα του...

Δεν είπες αλλά το είπες. :D
 
5 και κατι ψηλα! Δεν ειπα οτι μαδιετε, αλλα καποιες στιγμες περιποιειτε το πουπουλο του και οταν πεταει φευγουν στον αερα καποια!
Η καλύτερη φίλη σας από εδώ και πέρα θα είναι μία δυνατή ηλεκτρική σκούπα, όσο αστείο και αν ακούγεται!) Εγώ εδώ και καιρό μαζεύω όλα τα φτερά τους τα κάπως μεγάλα σε μία κούπα, "ισως μία μέρα φτιάξω κάτι σαν παιχνίδι να το παίζουν.) Γενικά, τους αρέσει πολύ να καθαρίζονται από ότι κατάλαβα.
 
Απο 4 εως 8 μηνών περνούν συνήθως την πρώτη τους πτερόροια. Άρα είναι φυσιολογικό.


Δεν είπες αλλά το είπες. :D

Την τελευταια φορα εβαλα την Μαρια να τον παρακολουθησει και ειναι ποιο σωστη η αποψη το πως γινεται! Στο πρωτο ποστ οντως το εγραψα! Απο
Χθες του εβαλα πελλετ στην διατροφη του κ εχει γινει το αγαπημενο του φαι!
 
Τα βραδια τον εχω σκεπασει ως τωρα 10 φορες περιπου με σεντονι, τωρα πλεον αν πλησιάσω κραυγαζει και κανει επιθεση μεσα απο το κλουβι. Παει και το σεντονι! Δεν του αρεσει
Χθες σε αποσταση 2 μετρων επιασα τον ψεκαστηρα νερου και βλεποντας με αμεσως κρυφτηκε στην γωνια. Παει και ο ψεκαστηρας.
Τον πηγα λοιπον στον νιπτηρα, ανοιξα την βρυση χαλαρα, πανικος, ελικοπτερο ο Τουκι, εψαχνε μερος για προσγειωση στο wc
Στο μονο που δεν τουχει περασει ειναι το να καθεται συνεχως εξω! Οταν τον βαζω προσπαθει να βρει τροπο να φτασει στην πορτα πριν την κλεισω και χώνει κ καμμια τσιμπια! Αυτο που με παραξενευει και γελαω ειναι, οτι οσο κιαν εχει νευρα και θελει να με τσιμπισει οταν του βαζω το χερι μπροστα στην κοιλια σαν ρομποτακι ανεβαινει πανω! Μετα βεβαια λοκαρει σημειο για την πτηση του! Παντως με μενα αγκαλιτσες κ χαδακια δεν του αρεσουν!
 
παντως με μενα αγκαλιτσες κ χαδακια δεν του αρεσουν!
Έχουν κι αυτά τις προτιμήσεις τους :)
Κάνε αυτό με το χαμηλό ταψάκι (ένα από σιροπιαστά είναι ιδανικό) που σου έγραψε κάποιος χτες, πάνω σε ένα τραπέζι. Ενδέχεται να δοκιμάσει μόνο του.
 
Ναι αλλα δεν καθεται, μονο σε κλαδι και ντουλαπια πανω,θελει ψηλα να ειναι, το ταψι που να το βαλω; Ειναι κ λιγο στραβοξυλο
 
Οκ θα το δοκιμασω! Παντως ο παλιος που ειχα περπαταγε στο πατωμα, αυτος με τιποτα ουτε σε τραπεζι εννοειται! Μονο σκαρφαλωνει και πεταει!
 
Θέλει δουλειά όσο είναι μικρό ακόμα. Ο τρόπος που παίζετε μαζί του και του μιλάτε είναι μαλακός και ήπιος; Δεν χρειάζεται να είναι πολύ χαρούμενος, θορυβώδης και εκρηκτικός. Έχετε μικρά παιδιά στο σπίτι;
 
Οκ θα το δοκιμασω! Παντως ο παλιος που ειχα περπαταγε στο πατωμα, αυτος με τιποτα ουτε σε τραπεζι εννοειται! Μονο σκαρφαλωνει και πεταει!
Αυτό σας το κάνει για να δείξει κυριαρχία, ποιός έχει το πάνω χέρι δηλαδή!) Και ο δικός μου το κάνει: ξέρει ότι δεν μου αρέσει να γκαρίζει, ανεβαίνει πάνω στα ντουλάπια της κουζίνας και ξεσκίζεται από εκεί, γιατί ξέρει ότι δεν τον φτάνω) Μόνο όταν έχω την Κοκό πάνω μου, κατεβαίνει ) Πρέπει να τον μάθετε και λίγη πειθαρχία, 😀!)
 
Εργοθεραπεια θελει!
Μαρια ναι εχω εναν μικρο 5.5 χρονων, στον μικρο φωναζουμε που και που, φυσικο ειναι οταν κανει αταξιες στον Τουκι οχι ποτε!
 
Να χαίρεστε τον μικρούλη σας!
Όχι δεν ρώτησα μήπως μαλώνετε το πουλί, δεν θα μου περνούσε από το μυαλό.
Απλά τα σπίτια που έχουν μικρά παιδάκια, έχουν (ευτυχώς) μια χαρούμενη φωνακλάδικη ατμόσφαιρα, που κάνει τα πουλιά να συμμετέχουν κι αυτά με πιο άτακτη διάθεση.
Αυτό ως πιθανή εξήγηση, εννοείται δεν θα περιορίσετε το παιδάκι σας, ούτε θα μαλώνετε τον παπαγάλο σας, απλά θα δουλέψετε πιο πολύ με το πουλί, παίρνοντας υπ' όψιν σας αυτή την παράμετρο.
Θα διαλέγετε ως ώρες εκπαίδευσης, ώρες που το παιδί θα κοιμάται ή θα λείπει, ώστε να σας αφοσιώνεται περισσότερο το πουλί και να μην αποσπάται από τις χαρούμενες φωνές του μικρού.
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Το πουλί δεν μαδιέται, αυτό επιβεβαιώνεται από την φωτογραφία αφού οι ρίζες-πένες των φτερών του δεν είναι κομμένες...
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Το πουλί δεν μαδιέται, αυτό επιβεβαιώνεται από την φωτογραφία αφού οι ρίζες-πένες των φτερών του δεν είναι κομμένες...

Μερικα πουλιά τα τραβούν και τα βγάζουν απο τη ρίζα, δεν τα κόβουν όλα Σίσσυ. Είναι κι αυτά στα οποία η παραγωγή νέων φτερών κάποια στιγμή σταματάει λόγω καταστροφής των θυλάκων. Παρολα αυτά εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο σίγουρα.
 
Μερικα πουλιά τα τραβούν και τα βγάζουν απο τη ρίζα, δεν τα κόβουν όλα Σίσσυ. Είναι κι αυτά στα οποία η παραγωγή νέων φτερών κάποια στιγμή σταματάει λόγω καταστροφής των θυλάκων. Παρολα αυτά εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο σίγουρα.

Συμφωνώ Ανέστη, κάποια βγαίνουν (και) από τη ρίζα (αλλά όχι όλα) και σίγουρα αυτά τα φτερά δεν φαίνονται καθόλου ταλαιπωρημένα:)
 
Tον Αυγουστο για 15 ημερες θα λειψει η συζηγος κ το παιδι, οποτε εχω 2 λυσεις για τις 9 ωρες που θα λειπω στην δουλεια
Τον κουβαλαω καθε πρωι στο διπλανο σπιτι μου που μενει ο υπερηλικας πατερας μου ο οποιος θα τηρησει οτι του πω με την Ουκρανεζα βοηθο του, την οποια δεν εμπιστευομαι γιατι μπορει να της πω μη αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το τηρησει καθοτι, ελα μωρε πουλι ειναι κουκουτσια να μην φαει; Επισης αν και τα παραθυρα ειναι μονιμα ανοικτα με σιτες στο σπιτι του, παντα θα υπαρχουν αντικουνουπικες παστιλιες!
Η αλλη λυση ειναι στο σπιτι μου με κλειστα πατζουρια για θεματα ασφαλειας και ανοικτη τηλεοραση με λαμπατο φωτισμο!
Μπρος γρεμος και πισω ρεμα δηλαδη! Η δευτερη λυση ειναι χειροτερη για την ψυχολογια του πουλιου σιγουρα αλλα δεν θαχω αγχος με το μηπως το ταισουνε κατι λαθος η τους φυγει απο λαθος χειρισμο, μαλλον θα πρεπει να ασφαλισω με συρμα το κλουβι!
Επισης θα πρεπει να συνηθισει τον πατερα μου γιατι ο μικρουλης οταν μπαινει καποιος στο σπιτι και ειναι εξω και τον πλησιασει φευγει τρομαγμενος! (ο πατερας μου τωρα τον πρωτοειδε μιας και κατεβηκε για παραθερισμο)
Καμμια αποψη;
 
Προσωπικά Τάκη μου, δεν θα τον πήγαινα σε άλλο σπίτι. Δεν μου φαίνονται ασφαλείς οι συνθήκες. Επίσης ψυχολογική αναστάτωση έχουμε και στις δύο περιπτώσεις, ενώ αν μείνει σπίτι, δεν έχουμε και άλλα ρίσκα.
Φρόντισε το περιβάλλον του σπιτιού, αν είναι εφικτό και με χρονοδιακόπτες, εναλλαγής παραστάσεων, δηλαδή άλλη ώρα να ανοίγει η τηλεόραση, άλλη το ραδιόφωνο ή ίσως κάποιο φως και κάνε ό,τι μπορείς μόνος σου.
Ακόμα δίνε του κάθε πρωί ένα χαζοπαιχνιδάκι ν' απασχολείται, ένα μπαλλάκι από λευκό χαρτί πχ και όταν γυρίζεις, δίνε του περισσότερη προσοχή.
 
Οτι του βαζω σε λιγα λεπτα παει στον πατο, η χαρτοπετσετα θα πεσει στις κουτσουλιες,το μονο, τα κλαδια δεσιμο με καποιο τροπο στα καγγελα!
Ελιες εχω αρκετες, κανουν τα κλαδια με τα φυλλα; Επισης ροδιες εχω!
 
Back
Top