Αναπαραγωγή Τάισμα νεοσσων 13 ημερων στο χερι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Ζητώ τη βοήθεια σας καθώς δεν μου έχει ξανατύχει να μεγαλώσω εγώ μικρά καναρίνια. Από χθες έχω αναλάβει την φροντίδα δύο νεοσσών 13 ημερών σήμερα. Για καλή μου τύχη βρήκα από γνωστό μου αμέσως κρέμα νεοσσών και ξεκίνησα τάισμα. Χθες δυσκολεύτηκα πάρα πολύ για να ταίσω τα μικρά, αλλά σήμερα ανοίγουν το στόμα τους με το που χτυπάω το δάκτυλό μου στην φωλιά. Ζητάνε συνέχεια φαγητό παρόλο που ο πρόλοβός τους είναι γεμάτος. Οι κουτσουλιές τους είναι κανονικές. Τι πρέπει να προσέξω; Το ότι θυσιάζω ώρες από τον ύπνο τους ώστε να τα κρατάω χορτάτα είναι σωστό; Κάθε παρατήρηση ή συμβουλή καλοδεχούμενη.
 
Στέφανε αυτό είναι για εξωτικά αλλά εν πολλοίς ισχύει και για καναρίνια, τουλάχιστον ως προς θερμοκρασίες και ώρες.
https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Ξέρω πως το βράδυ πρέπει να αφήνονται κάποιες ώρες να αδειάζει τελείως ο πρόλοβος.
Καλή επιτυχία!
 
Τι πρέπει να προσέξω;
Θα φτιάχνεις ποσότητα ικανή να τα ταΐσει μόνο μια φορά..
Θερμοκρασία χυλού περίπου 35 βαθμούς Κελσίου.
Αποστειρωμένα όλα τα σκεύη και καθαρά τα χέρια σου... καλύτερα με γάντια μιας χρήσης.
Εγώ τα βάζω μέσα στο νερό που έβρασα για την κρέμα και φροντίζω να είναι πολύ περισσότερο και να περισσεύει.
Κι εσύ το νερό θα το βράζεις καλά (3-4 λεπτά να κοχλάζει) θα φτιάχνεις την κρέμα και θα την αφήνεις να κρυώσει σταδιακά. Με το νερό που περισσεύει όπως σου είπα θα αποστειρώνεις όλα τα σκεύη που θα χρησιμοποιήσεις.
Τη σύριγγα θα την πετάς...
Σε αυτή την ηλικία χρειάζεται τάισμα κάθε 2-3 ώρες...
Θα χρειαστείς και ένα μέρος με σταθερά υψηλή θερμοκρασία περίπου 30 βαθμούς...
Το ότι θυσιάζω ώρες από τον ύπνο τους ώστε να τα κρατάω χορτάτα είναι σωστό;
Όχι... Να μην τα ξυπνάς
Θα ταΐζεις αργά το βράδυ 20:30+ και μετά το πρωί περίπου 06:00+
Τι έγινε;
Ατύχημα ή κάτι άλλο;
 
Τι έγινε;
Ατύχημα ή κάτι άλλο;
Κύριε Γιάννη δείτε εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Καλο-ταξιδι-gemma.29854/

Στέφανε το δύσκολο σε αυτή την ηλικία είναι να ανοίξουν το στόμα τους. Αφού τα κατάφερες χθες, από δω και πέρα θα το ανοίγουν με μεγαλύτερη ευκολία. Είναι να γίνει η αρχή, μετά συνηθίζουν. Εύχομαι να τα καταφέρεις. Καλό κουράγιο!
 
ο πατερας δεν ταιζε; Μηπως να τα αφηνες με ττον πατερα;τα εχει εξω 13 ημερων εαν ειναι μεσα και αναλογα την αναπτυξη τους μπορει να μην χρειαζονται την ζεστασια της μανας...
 
Σε αυτή την ηλικία χρειάζεται τάισμα κάθε 2-3 ώρες...

Σήμερα από το απόγευμα και μετά που ήμουν συνέχεια στο σπίτι ζητούσαν κάθε μια ώρα φαγητό ίσως και λιγότερο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Έως πόσων ημερών ενδείκνυται η κρέμα; Και από πότε ΄να ξεκινήσω να τους δίνω αυγοτροφή;

ο πατερας δεν ταιζε; Μηπως να τα αφηνες με ττον πατερα;τα εχει εξω 13 ημερων εαν ειναι μεσα και αναλογα την αναπτυξη τους μπορει να μην χρειαζονται την ζεστασια της μανας...

Δεν τον είχα παρατηρήσει Βασίλη. Την τελευταία της νύχτα η Gemma την πέρασε στη φωλιά. Ίσως αν δεν καθόταν στη φωλιά να είχα αφήσει τα μικρά με τον μπαμπά τους. Το ότι τα πήρα μέσα ήταν κίνηση πανικού καθώς ο μπαμπάς κοιμόταν στην πατήθρα.

Εύχομαι να τα καταφέρεις. Καλό κουράγιο!

Ευχαριστώ Παναγιώτα μου.


Αιφνίδιος θάνατος Γιάννη. Δυστυχώς...
 
Σήμερα από το απόγευμα και μετά που ήμουν συνέχεια στο σπίτι ζητούσαν κάθε μια ώρα φαγητό ίσως και λιγότερο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Έως πόσων ημερών ενδείκνυται η κρέμα; Και από πότε ΄να ξεκινήσω να τους δίνω αυγοτροφή;

Είναι απολύτως φυσιολογικό να ζητούν συνέχεια αλλα το ένα τάισμα που κάνεις εσυ ισοδυναμεί με 4-5 ταίσματα που κάνει η μαμα κάθε δύωρο, εσύ θα πρέπει να ταίζεις όταν ο προλοβός έχει αδειάσει τελείως αλλιώς μπορεί να μένει πολυωρισμένη τροφή στον προλοβό και να προκαλέσει προβλήματα. Τα μικρά θα ζητάνε ενστικτωδός συνέχεια ακόμα και να έχουν μισογεμάτο προλοβό.

Η κρέμα ενδείκνυται για όσο ζητάνε τα μικρά ακόμα και όταν θα αρχίσουν να τρώνε αυγό μόνα και πάλι θα πρέπει να ταίζεις επικουρικα εώς οτου είσαι εντελώς σίγουρος οτι σιτίζονται επαρκώς μόνα 30+ημερών.

Κατα τη γνώμη μου μη δώσεις αυγοτροφή απλώς βάζε βραστό αυγό το οποίο σίγουρα θα είναι το πρώτο που θα τσιμπήσουν και μόλις γίνει η αρχή σε αυτό τελειωμό δεν θα 'χει :D. Επίσης κρέμασε millet, βαλε το κανονικό μειγμα που δίνεις στα καναρίνια σου και σε ξεχωριστη ταίστρα νιζερ. Ο λόγος που σου λέω όχι στην αυγοτροφή είναι γιατι δεν θεωρώ τις αυγοτροφές γενικά καλες όμως επίσης είναι ξερή ενώ η μαμα πάντα τη δίνει νωπή εν αντιθέση με το αυγό που ειναι νωπο και εύκολο στο μάσημα.Βέβαια υπάρχουν και η παττε μορφές αυγοτροφης αλλα και πάλι γνωμη μου το αυγό είναι καλύτερο σε αυτή τη περίπτωση. Μικρό tip εγώ θα έξυνα το αυγο απαλά με ένα πηρουνι τις πρώτες μερες στην επιφάνεια του μέχρι να δώ τα μικρα να ξεκολλάνε κομμάτια (που δεν έχουν ξυθέι) μόνα τους απο πάνω με το ράμφος.

Επίσης αν υπάρχει η δυνατότητα βάζεις μια θηλυκιά που να ξέρεις οτι λογικά δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα μικρά ως δάσκαλο για το τι να τρώνε.Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα απλώς πας λίγες μέρες πίσω στις πρώτες δοκιμες αυγου/σπόρων.

Ευχαριστώ Παναγιώτα μου.

Απαντώντας σε αυτό που είπε η Παναγιώτα,
είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις 😉

Καλό κουράγιο!
 
Ίσως αν δεν καθόταν στη φωλιά να είχα αφήσει τα μικρά με τον μπαμπά τους. Το ότι τα πήρα μέσα ήταν κίνηση πανικού καθώς ο μπαμπάς κοιμόταν στην πατήθρα.
Φερε και τον μπαμπά με τα μικρά.. Βάλε και 1/4 καλά βρασμένο σφιχτό αυγό...
Αν είναι καλά στην υγεία του θα ταΐσει..
Κι εσύ απλά θα βοηθάς.
Να είσαι όμως πολύ προσεκτικός.
Όποια ασθένεια σου στέρησε την κανάρα... μπορεί να διεκδικήσει και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς της.
 
Κάθονται με ανοικτό το στόμα παρόλο που είναι ταισμένα. Να ανησυχήσω;
 
Κάθονται με ανοικτό το στόμα παρόλο που είναι ταισμένα. Να ανησυχήσω;
Τι θερμοκρασία έχει Στέφανε ο χώρος που τα έχεις; Μήπως τα έχεις κάπου που έχει υπερβολική ζέστη;
 
Τι θερμοκρασία έχει Στέφανε ο χώρος που τα έχεις; Μήπως τα έχεις κάπου που έχει υπερβολική ζέστη;

Τα έχω κάτω από μια λάμπα για περισσότερη ζέστη. Γύρω στους18 βαθμούς
 
Έχω την εντύπωση ότι είναι φοβισμένος λίγο ίσως λόγω αλλαγής περιβάλλοντος. Τον έφερα και αυτόν μέσα στο ίδιο κλουβί με τα μικρά. Τα μωρά φαίνονται καλά πάντως. Πιστεύω πως θα τα ταίσει.
 
Έχω την εντύπωση ότι είναι φοβισμένος λίγο ίσως λόγω αλλαγής περιβάλλοντος. Τον έφερα και αυτόν μέσα στο ίδιο κλουβί με τα μικρά. Τα μωρά φαίνονται καλά πάντως. Πιστεύω πως θα τα ταίσει.
Παραμανα δεν εχεις ε;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top