Αναπαραγωγή Τάισμα νεοσσων 13 ημερων στο χερι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχουν δει κάποιο ενήλικο να τρώει/πίνει ώστε να τους κινηθεί το ενδιαφέρον;
Ίσως το να αλληλεπιδρούσαν απλά με τον πατέρα τους να ήταν αρκετό...
 
Μην απογοητεύεσαι Στέφανε. Φυτρα σκέφτηκες να τους φτιάξεις;

Μαρία μου δεν έχω ιδέα από φύτρα. Έχω διαβάσει γι' αυτά, αλλά δεν το έχω επιχειρήσει μέχρι τώρα, φοβούμενος μήπως προκαλέσω καμιά ζημιά(π.χ. μύκητες κλπ). Γενικά σε όλα τα μωρά καναρίνια αποφεύγω τις πρασινάδες μέχρι να δυναμώσουν.

Έχουν δει κάποιο ενήλικο να τρώει/πίνει ώστε να τους κινηθεί το ενδιαφέρον;

Τον πατέρα τους βλέπουν. Δεν του ζητάνε όμως φαγητό. Βλέποντας εμένα αρχίζουν να κλαψουρίζουν, αλλά όταν πάω να τους δώσω κρέμα δεν ανοίγουν το στόμα όπως το άνοιγαν όταν ήταν στην φωλιά.
 
Βλέποντας εμένα αρχίζουν να κλαψουρίζουν, αλλά όταν πάω να τους δώσω κρέμα δεν ανοίγουν το στόμα όπως το άνοιγαν όταν ήταν στην φωλιά.
Μήπως πρέπει να τα πιάνεις στο χέρι να τα ταΐζεις τώρα;
 
Έχω απογοητευτεί και δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι μην μου πεθάνουν από την πείνα...όλο το απόγευμα φωνάζανε
Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και στα πουλιά είναι φοβερό...
Δεν ξέρω αν τρώνε ή πίνουν νερό.
Οι απαιτήσεις σε νερό αυτή την εποχή είναι ελάχιστες...
Φαγητό θα φάνε... είμαι απόλυτα σίγουρος...
Σε άλλες πάλι έχω βάλει σπόρους
Σε μια λεία επιφάνεια (πάγκος κουζίνας, κάποιο τζάμι ή μάρμαρο) άπλωσε μερικούς σπόρους και με ένα γυάλινο μπουκάλι που θα το κυλήσεις από πάνω τους θα τους σπάσεις και όπως είναι θα τους βάλεις σε ένα τάγιστρο μέσα στα πουλιά...
Αν θέλεις βρες ένα πολύ μαλακό μήλο (ζαχαρωμένο) και βάλε μια δυο φετούλες πολύ λεπτές στο κλουβί... είμαι επίσης σίγουρος πως θα βρεις τσιμπιές πάνω τους όταν λίγες ώρες αργότερα θα τα αποσύρεις...
 
Σε μια λεία επιφάνεια (πάγκος κουζίνας, κάποιο τζάμι ή μάρμαρο) άπλωσε μερικούς σπόρους και με ένα γυάλινο μπουκάλι που θα το κυλήσεις από πάνω τους θα τους σπάσεις και όπως είναι θα τους βάλεις σε ένα τάγιστρο μέσα στα πουλιά...
Αν θέλεις βρες ένα πολύ μαλακό μήλο (ζαχαρωμένο) και βάλε μια δυο φετούλες πολύ λεπτές στο κλουβί... είμαι επίσης σίγουρος πως θα βρεις τσιμπιές πάνω τους όταν λίγες ώρες αργότερα θα τα αποσύρεις...


Γιαννη πραγματικα σε χαιρομαι...η εμπειριες σου και οι συμβουλες που μας μεταδιδεις ειναι πολυτιμες
 
Μήπως πρέπει να τα πιάνεις στο χέρι να τα ταΐζεις τώρα;

Το έκανα σήμερα το πρωί. Αυτό που πέτυχα ήταν να τα πασαλείψω με κρέμα.

τους σπάσεις και όπως είναι θα τους βάλεις σε ένα τάγιστρο μέσα στα πουλιά

Μήπως θα ήταν καλύτερα στο μπλέντερ;

Φαγητό θα φάνε... είμαι απόλυτα σίγουρος...

Αύριο γίνονται 21 ημερών. Μπορούν να φάνε έστω μαλακές τροφές;
 
Μήπως θα ήταν καλύτερα στο μπλέντερ;
Όχι Στέφανε..
Θέλουμε λίγο να τους ανοίξουμε και να δείξουμε στα πουλιά το "δώρο" που υπάρχει μέσα από το κέλυφος των σπόρων...
Κάποια σπόρια θα είναι ανοιχτά και θα γίνουν ο αρχικός στόχος των πεινασμένων πουλιών... κάποιοι άλλοι θα είναι λιγότερο ανοιχτοί και θα τα δυσκολέψουν λίγο μέχρι να φάνε αυτό που "αχνοφαίνεται" μέσα τους.. και οι υπόλοιποι σταδιακά θα ανοιχτούν από τα ίδια σιγά - σιγά. Γιατί πλέον θα ξέρουν πως εκεί μέσα κρύβονται "λιχουδιές ζωής"
 
Τελικά πως πάνε τα ζουζούνια; Κατάφερες να τα ταίσεις; Έκανες ό,τι σου είπε ο Γιάννης;

Ευτυχώς όλα πάνε καλά Αλίκη μου. Ο αποχωρισμός μας ήταν δύσκολος γι' αυτά, καθώς ζουν πλέον έξω με τον μπαμπά τους. Τις δύο πρώτες μέρες "κλαψουρίζανε" συνέχεια από την ανατολή ως τη δύση του ηλίου και κάθε φορά που τα πλησίαζα ανοιγόκλειναν τα φτερά τους, όπως κάνουν με τους γονείς τους. Συγκεκριμένα, την πρώτη μέρα είδα και έπαθα να τα πείσω να φάνε αυγό. Φανταστείτε ότι κρατούσα την αυγοθήκη με μισό αυγό και αυτά ανοιγοκλείνοντας τα φτερά τους τσιμπούσαν το δάκτυλό μου... Την δεύτερη μέρα αφού είδα ότι είχαν φετίχ με το χέρι μου, κράτησα μισό αυγό στην χούφτα μου και περίμενα για λίγα λεπτά, μέχρι να καταλάβουν ότι πρέπει να τσιμπήσουν αυτό και όχι εμένα. Την αρχή την έκανε η ζουζούνα, η οποία στη συνέχεια έπεσε με τα μούτρα. Ο ζούζουνος άργησε να πάρει μπροστά και για να μην κουράζεται, άρχισε να ζητιανεύει από τον πατέρα του, ο οποίος απελπίστηκε με τις κραυγές πείνας των μικρών και ξεκίνησε τάισμα! Σήμερα τα μικρά είναι πολύ πιο ήρεμα και όχι τόσο εκδηλωτικά όσο τις προηγούμενες ημέρες. Έφαγαν σχεδόν μισό αυγό, ενώ βρήκα και μερικά από τα σπασμένα σποράκια κάτω. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την γενική τους εικόνα.

υ. Γ. Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους!
 
άρχισε να ζητιανεύει από τον πατέρα του, ο οποίος απελπίστηκε με τις κραυγές πείνας των μικρών και ξεκίνησε τάισμα!
Ταΐζει λοιπόν;
Σωστά λοιπόν έμεινε στο παιχνίδι κι ο πατέρας...
Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους
Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς... Το κάνει η καλή εξέλιξη της κατάστασης αυτόματα...
 
Ευτυχώς όλα πάνε καλά Αλίκη μου. Ο αποχωρισμός μας ήταν δύσκολος γι' αυτά, καθώς ζουν πλέον έξω με τον μπαμπά τους. Τις δύο πρώτες μέρες "κλαψουρίζανε" συνέχεια από την ανατολή ως τη δύση του ηλίου και κάθε φορά που τα πλησίαζα ανοιγόκλειναν τα φτερά τους, όπως κάνουν με τους γονείς τους. Συγκεκριμένα, την πρώτη μέρα είδα και έπαθα να τα πείσω να φάνε αυγό. Φανταστείτε ότι κρατούσα την αυγοθήκη με μισό αυγό και αυτά ανοιγοκλείνοντας τα φτερά τους τσιμπούσαν το δάκτυλό μου... Την δεύτερη μέρα αφού είδα ότι είχαν φετίχ με το χέρι μου, κράτησα μισό αυγό στην χούφτα μου και περίμενα για λίγα λεπτά, μέχρι να καταλάβουν ότι πρέπει να τσιμπήσουν αυτό και όχι εμένα.
Αχ τι μου θύμησες.. όταν ήταν ο Άγγελος μωράκι ακι τον τάιζα εγώ... Μην την χάσεις αυτή τη σχέση που έχετε χτίσει. Κάθε μέρα να τα πιάνεις και να διατηρήσεις αυτό το δέσιμο. Είναι μοναδικό!

Μπράβο μπράβο πολύ χάρηκα με τα νέα σας! Άντε να μας ζήσουν τα κουκλάκια! :D Και ο μπαμπάς όμως ήρωας!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top