Τάισμα στο χέρι νεοσσών lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα σε όλους! Εχω μία απορία, σχετικά με τα Lovebirds. Είναι τώρα 28 μέρες που τα παπαγαλάκια μου κλωσσάνε τα 6 αυγά που είναι στην φωλίτσα τους, αλλά τίποτα! Ανησυχώ μήπως τελικά δεν έχουμε νεοσσούς. Τι πρέπει να κάνω; να τα αφαιρέσω;
 
Πολύ όμορφα youtube! Tα μικρά ταϊζονται με αγάπη, παρακολουθούνται την ώρα του παιχνιδιού με υπομονή! Χρήσιμα για τα μέλη που μεγαλώνουν νεοσσούς, διασκεδαστικά για όλους! Ευχαριστούμε Georgina!
 
Χαίρομαι που ένα περσυνό πόστ βρηκε φετος ανταπόκριση!

Ντίνα, κανε πρώτα μια ωοσκόπηση και μόνον αφου βεβαιωθείς οτι τα αυγά είναι ασπορα ΜΟΝΟΝ τοτε θα τα αφαιρέσεις! Εισαι σιγουρη οτι μέτρησες κανονικά τις μέρες; Ειναι 28 μερες απο την γέννηση του πρώτου ή του τελευταίου αυγού;
 
Τζωρτζίνα καταπληκτικό βίντεο!
Τι γνώμη έχεις για την άποψη να μην χρησιμοποιούμε την ίδια σύριγγα ή να την καθαρίζουμε καλά μεταξύ των μικρών για την μετάδοση ασθενειών. Είναι σωστό ή υπερβολικό.

Φιλικά, Γιάννης
 
Τζωρτζίνα καταπληκτικό βίντεο!
Τι γνώμη έχεις για την άποψη να μην χρησιμοποιούμε την ίδια σύριγγα ή να την καθαρίζουμε καλά μεταξύ των μικρών για την μετάδοση ασθενειών. Είναι σωστό ή υπερβολικό.

Φιλικά, Γιάννης

Γιάννη, να σου πω την αλήθεια, αυτο που εγω θεωρώ σωστό μπορεί από καποιους να χαρακτηριστεί υπερβολικό. Η γνώμη μου είναι οτι όπως ο καθε άνθρωπος τρώει απο το δικό του κουτάλι και πίνει απο το δικότου ποτήρι νερό και μάλιστα στα μωρά αποστειρώνουμε τα μπιμπερό και τις θηλές για λογους υγιεινής, έτσι θεωρω σωστό να κανουμε και για τα πουλιά.

Αν ειχα να ταισω 3 μωρά, ( τα οποία μάλιστα είναι και πολύ ευαισθητα)το καθενα θα είχε την δική του σύριγγα και με το τέλος του γευματος θα αποστείρωνα με βρασμό τις συριγγες για να ειναι ετοιμες για το επόμενο γεύμα. Μέχρι τώρα δεν έχω βρεθεί σε αυτην την θέση, αλλά αν ποτέ ήμουν, αυτό θα εφάρμοζα.:)

Ομως αυτή είναι μόνο η δική μου απόψη και δεν την επιβάλλω σε κανεναν. Ο καθένας μπορεί κατα την κρίση σου να εφαρμόσει άλλες πρακτικές και μεθόδους που μπορεί να είναι πιο λειτουργικές και πιό σωστές.
 
γεια σας, ειμαι νεος στο foroum, Δημητρης.
πολυ ενδιαφερον το βιντεακι, αλλα θα ηθελα να ρωτησω. αυτη τη δουλεια προφανως την κανουν οι ανθρωποι οταν οι νεοσσοι δεν εχουν γονεις;
ή πρεπει να αναλαμβανουμε εμεις αυτη τη δουλεια ακομα κι οταν εχουν γονεις οι νεοσσοι;
 
γεια σας, ειμαι νεος στο foroum, Δημητρης.
πολυ ενδιαφερον το βιντεακι, αλλα θα ηθελα να ρωτησω. αυτη τη δουλεια προφανως την κανουν οι ανθρωποι οταν οι νεοσσοι δεν εχουν γονεις;
ή πρεπει να αναλαμβανουμε εμεις αυτη τη δουλεια ακομα κι οταν εχουν γονεις οι νεοσσοι;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το ταίσμα γίνεται για πολλούς λόγους. Ο πρώτος είναι αυτός που αναφέρεις, δεν ταίζουν οι γονείς, έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας ή είναι επιθετικά προς τα μικρά τους ή και ακόμα για να δώσουμε λίγο παραπάνω τροφή στα πιο αδύναμα μικρά. Ένας άλλος σημαντικός λόγος είναι για να εξοικιωθούν πιο εύκολα με τον ιδιοκτήτη τους - εκτροφέα τους με αποτέλεσμα να γίνει πιο γρήγορα και πιο εύκολα η κοινωνικοποίηση με τους ιδιοκτήτες τους. Το τάισμα με το χέρι είναι μια επίπονη διαδικασία για τον ιδιοκτήτη, μιας και στην αρχή της ζωής τους πρέπει να ταίζονται ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
 
Καλησπέρα σε όλους! Εχω μία απορία, σχετικά με τα Lovebirds. Είναι τώρα 28 μέρες που τα παπαγαλάκια μου κλωσσάνε τα 6 αυγά που είναι στην φωλίτσα τους, αλλά τίποτα! Ανησυχώ μήπως τελικά δεν έχουμε νεοσσούς. Τι πρέπει να κάνω; να τα αφαιρέσω;
Πρεπει να κανεις οωσκοπηση(να κοιταξεις αν υπαρχει πουλακι μες το αυγουλακι)γινετε με ειδικο φακο ι κ με led π εχουν καπιοι αναπτυρες 🙂
 
Back
Top