Ασθένειες Τί έπαθε το καναρίνι μου ο Ρωμαίος ξαφνικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CHRISV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CHRISV

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2022
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδια καλησπέρα ! θέλω να αναφέρω κάτι που γίνεται! το καναρίνι μου ο ρωμαίοςένα από τα πέντε καναρίνια μου όπως καιι τα άλλα καναρίνια που έχω ήταν υγιεστατατος! μέχρι χθες το μεσημέρι κελαιδούσε και ήταν πολύ κεφατος και τραγούδαγε με τα άλλα καναρίνια μου, το βράδυ ενώ τα άλλα κοιμόντουσαν ο ρωμαίος καθόταν στο κλαδί και προσπαθούσε να ισσοροπησει (πως κάνουν τα περιστέρια όταν κουνιέται το καλώδιο της ΔΕΗ έτσι έκανε και αυτος) όταν πήγε να καθήσει στην ταίστρα πήγε να πέσει κατω! όταν γύρισα το επόμενο μεσημέρι σπίτι αυτό δεν το έκανε αλλά δεν κελαιδούσε και δεν ήταν και τόσο κεφάτος. κατά τα άλλα είναι γεροδεμένος και μόλις πάω κοντά του άρχίζει να κάνει ένα τσίου αλλά σιγανό και σαν να του έχει κλείσει η φωνή! προσπαθώ να τα φροντίζω όσο καλύτερα μπορώ τα βγάζω μερικές φορές στον ήλιο, τους αλλάζω καθημερινά τα νερά τους, τους έχω συσκευασμένες τροφές, από ένα ξύλινο κλαδί στο κάθε κλουβί, τους δίνω φρούτα και λαχανικά(μήλο, πορτοκάλι, αχλάδι, αγγούρι, αντράκλα, λάχανο, καρότο, μαρούλι) , καθαρίζω συχνά τα κλουβιά τους, κάνουν μπάνιο μέρα παρά μέρα, τους βάζω κελαιδίσματα να ακούνε τα βγάζω έξω όταν έχει καλό καιρό. ο Ρωμαίος μας έχει χαρίσει απίστευτα κελαιδίσματα περισι είχε ζευγαρώσει με μια κανάρα και μου έκαναν 5 μικρα και όλα μεγάλωσαν( είναι τα υπόλοιπα που έχω)😜. τι να έπαθε ξαφνικά;😕
 
είναι ασπρο με γκρι πορτοκαλι και λιγο κιτρινο...
[automerge]1642442842[/automerge]
είναι πιο πολύ άσπρο τώρα παρατήρησα ότι όλα μου τα καναρίνια κοιμούνται και αυτος δεν κοιμάτε καθολου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
εντάξει ο καναρίνος μου είναι πολύ καλύτερα απλά ειχε μια μικρη αδιαθεσία πριν μάλλον🐤! σημερα με τα άλλα καναρίνια κελαίδαγε σαν αηδόνι! έκανε απίστευτους ήχους!💪 τους άλλαξα τα νερά όπως κάθε μέρα , τους άλλαξα τα φαγητά τους πήραν καινούργια κόκκαλα ασβεστιου και αυγοτροφή! τους έχω και ανάμικτη τροφή συσκευασμενη και κάτι βιταμίνες σε περίπτωση ανάγκης vitamix plus που τις ανακατέυεις στο νερό και βάζω και λίγο τώρα στον μπισπιρίκο ένα άλλο καναρίνι που έχω που έχει πτερροροια!και τους έβαλα επίσης καρότο και τρελαθηκαν το κατασπάραξαν😁! ευχαριστω πάντως για τις συμβουλές! 😁👍
 
Τους δίνω μια που είναι σε ένα διαφανές σακουλάκι. νομίζω πρἐπει να την αλλάξω! ποια είναι η καλύτερη μάρκα που μου προτείνεται Σταύρο?
[automerge]1642857210[/automerge]
Επίσης τους πρόσθεσα και στην διατροφή τους, φρεσκα πράσινα βότανα , ρίγανη, θυμάρι, δυόσμο και μέντα τα λατρευούν όλα αυτά τα βότανα ειδικά το θυμάρι και την ρίγανη! Δυστηχώς ο Ρωμαίος είναι αυτός που δεν τρώει βότανα! τα αλλά καναρίνια μου τα τσακίζουν!
 
Δυστηχώς το ξανάρχισε! Μάλιστα αυτήν την φορά είναι και πολύ επιθετικός! Ανοίγει τα φτερά του διάπλατα και με τσιμπάει δυνατά!😱
 
Στις πατήθρες πιάνεται κανονικά; Φαίνεται να μην έχει ισορροπία ή αυτό είναι παρελθόν και το μόνο ζήτημα είναι η επιθετικότητά του;
 
Το ενα του πόδι εδώ και καιρό δεν πιάνεται καλά! Δεν νομιζω να ειανι αρρωστια τους δεινω τα καλύτερα που μπορώ και και τα φροντίζω οσο καλυτερα μπορώ! Οχι δεν ήταν απο την αρχή αυτο κελαιδουσε τέλεια παλια και τον έχω ενα χρονο και κάτι μήνες!
[automerge]1644157313[/automerge]
Τα άλλα μου καναρινια είναι μια χαρά!
 
έχεις δώσει φάρμακα για τα σκουλήκια; π.χ. teniazine? Αν όχι, δεν χάνεις και τίποτα να του δώσεις για 2-4 μέρες τη δόση που αναγράφεται στο κουτί του φαρμάκου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Δεν εχω δώσει άλλα λογικά θα δώσω. Ευχαριστώ πολυ!
[automerge]1644167909[/automerge]
Επίσης το ένα του πόδι είναι λίγο ταλαιπωριμενο και στο μεσαίο νύχι έχει κάτι σαν δέρμα από πάνω γύρω γύρω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Επίσης το ένα του πόδι είναι λίγο ταλαιπωριμενο και στο μεσαίο νύχι έχει κάτι σαν δέρμα από πάνω γύρω γύρω!
Λίγα - λίγα μας τα λες 🙂
Ποιο πόδι είναι το ταλαιπωρημένο; Αυτό που σηκώνει πάνω και δεν πιάνεται εύκολα στο κλαδί ή το άλλο;
Μπορούμε να δούμε μια φωτό από το πόδι, το πέλμα και την κλείδωση πάνω από τα δάκτυλα;
Αν μπορείς δείξε μας και μια φωτό από τις πατήθρες σου.
 
Για αυτό που σηκώνει λεω. Οι πατηθρες είναι μια ξύλινη διχαλωτή στρογγυλή και η άλλη μια ίσια πλαστική.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Επίσης το ένα του πόδι είναι λίγο ταλαιπωριμενο και στο μεσαίο νύχι έχει κάτι σαν δέρμα από πάνω γύρω γύρω!
Ανέβασε φωτογραφίες του ποδιού.
 
Οι πατούσες του δεν φαίνονται και αυτό ήταν που έπρεπε κυρίως να δούμε, αλλά και πάλι, τα πόδια δείχνουν ότι θέλουν περιποίηση. Η epithol είναι καλή για αυτή τη δουλειά.
 
Back
Top