Ασθένειες Τί έπαθε το καναρίνι μου ο Ρωμαίος ξαφνικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CHRISV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ianos Ευχαριστώ πολύ! Εγώ περίπου ενάμιση, δύο χρόνια τον έχω αλλά στο πετ σοπ πρέπει να τον είχανε λίγες μέρες. Τα υπόλοιπα τέσσερα καναρίνια μου είναι παιδιά του. Είχε κάνει αναπαραγωγή ο Ρωμαίος με μια καναρα και μου έκαναν τα υπόλοιπα υγιεστατα καναρίνια μου (τρια αρσενικά και ένα θυληκο). 😊
[automerge]1648894368[/automerge]
Το πήρα δηλαδή το 2020.
 
Μπράβο στον ξάδελφο🥰! Είναι πολύ μπροστά. Ακόμα ο Σοφοκλής δεν με αφήνει να τον χαϊδεψω αλλά με ανέχεται πολύ περισσότερο. Έχω δρόμο όμως ακόμη! 😊
 
@MARY58 Μπράβο! Είμαι σίγουρος ότι θα δεθειτε πάρα πολύ! 😀
[automerge]1648991015[/automerge]
@CHRISV Τώρα του έμαθα και κάτι άλλο! Κάθεται στο δάκτυλο μου, μού τιτιβίζει και παίρνω ένα σπόρο του το φέρνω και τον πιάνει απο το χέρι μου!
 
Ωραίος ο Ρωμαίος! Α! Αυτό με τους σπόρους το χουμε με τον Σοφοκλάκη μου, θέλει να του σερβίρω τους σπόρους είτε με την ταίστρα είτε να τον ταιζω στο στόμα σπόρο σπόρο. Παρεμπιπτόντως τώρα τραγουδάει. Τραγούδαγε το πρωί αλλά ειδικά το μεσημέρι του δίνει κ καταλαβαίνει! Έγραψα βιντεάκια αλλά δεν μπορώ να τα ανεβάσω. Πάντως δεν είναι υποχρεωτικό να κοιμούνται το μεσημέρι, σωστά; Αυτός κατά τις εφτά θα γλαρωσει κ θα την κάνει για ύπνο, μέχρι τις εφτά το επόμενο πρωί. Δώσε κ ένα σπόρο από μένα στον ξάδελφο! 🤗😊
 
@MARY58 Μπράβο στον Σοφοκλαρα! Όχι δεν κοιμούνται το μεσημέρι, μονο το βράδυ γιατί αν δούμε ότι κοιμάται καναρίνι το μεσημέρι σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά! Ο Σοφοκλής ειναι ένα υγιέστατο καναρίνι!😀
 
Συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά ο Ρωμαίος δεν φέρεται όπως τα άλλα καναρίνια μου, δεν κελαιδα, και από χθες είναι φουσκωμένος με κατεβασμένα τα φτερά. Τα υπόλοιπα καναρίνια μου τρώνε και βότανα οπότε είναι μέσα στην υγεία αλλά ο Ρωμαίος δεν τρώει βότανα. Του έβαλα στο νερο του την Vitamix Plus πολυβιταμινη, από απελπισία γιατί εγώ γενικα δεν δίνω για κανένα λόγο φάρμακα στα καναρίνια μου, χωρίς να ξέρω τί έχουν. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά τί συμβαίνει τέλος πάντων! Τι με συμβουλευετε να κάνω; 😥
 
Ωχ. Ναι CHRISV έχει δίκιο ο Ledagcc. Να τον πας σε πτηνιατρο. Κ ελπίζω καλά νέα για τον ξάδελφο. Έχεις κάνα πτηνιατρο υπόψη σου;
[automerge]1650105826[/automerge]
Εγώ ξέρω μόνο την κα Δουκάκη στον Πειραιά. Από αλλού δεν ξέρω
 
@MARY58 Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! @Ledagcc Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Τα άλλα μου καναρινια η charlie μου, ο Ντραγκο μου , ο Μπισμπιρικος μου και ο Φάτσας μου είναι υγιεστατα, γιατί τρώνε βότανα, φρούτα, λαχανικά, βραστό αυγό , τους σπόρους τους και κελαιδανε συνεχώς! Ο Ρωμαίος ίσως είναι και ότι δεν τρώει βότανα, και τρώει λίγα φρούτα και λαχανικά. Τους καθαρίζω τα κλουβιά, τους αλλάζω τα νερά κάθε μέρα, τα φαγητά και κάνουν συχνά μπάνιο. Βότανα λίγα κάθε μέρα, φρούτα και λαχανικά λίγο λιγότερο. Τα βγάζω και έξω όταν έχει καλό καιρό, τα βάζω και στον ήλιο μερικές φορές. Ο Ρωμαίος παίρνει την απαραίτητη φροντίδα, πολυβιταμινη σήμερα, αυγότροφη, την τροφή του και φρέσκο καρότο. Μακάρι να γίνει καλά, τέρμα τώρα τα πεταγματα και τα παιχνίδια για να αναρρώσει. 😞😔😟😢
 
Μπορεί το χρώμα στις κουτσουλιές να οφείλεται στο καρότο. Στην θέση σου θα κανονιζα μια επίσκεψη σε πτηνιατρο για να τον δει. Εύχομαι ολόψυχα να το ξεπεράσει.💪💪💪💪
 
Παιδιά τον Ρωμαίο τον έβαλα σε ένα πιο ζεστο μέρος και το έβλεπα που χωροπιδούσε μας μίλαγε και πήγε κιόλας να κεαιδίσει. Μην ανυσηχείτε θα γίνει καλά. Όμως παρατήρησα κάτι που με έκανε να σκεφτώ ότι ο Ρωμαίος δεν πάσχει από ασθένεια παρατήρησα ότι έχει λίπος. Έχει παχήνει. Και τα κατεβασμένα φτερά ξέρω ότι είναι πολλές φορές από κακιά φυσική κατάσταση. Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να αδυνατίσει λίγο? Συγγνώμη που σας ζαλίζω αλλά το παλικάρι μου θα πάθει κάτι στο τέλος! 😁😊
 
Νομίζω δίνε του πιο σπάνια λιπαρούς σπόρους όπως κία και καμελίνα. Και καλό θα του έκανε να πετάει περισσότερο. Εάν τον έχεις κλειστό στην Ζευγαρώστρα του ανάγκασε τον να πετάει περισσότερο πχ αφαίρεσε από την μέση το μεσαίο κλαδί ή χαμήλωσε το αρκετά κ βάλε στα ακριανα τροφές ή λαχανικά για να πετάει από άκρη σε άκρη. Δεν έχω μεγάλη εμπυγια να σκεφτώ κάτι άλλο. Είναι καλομαθημένο το αγόρι, τι να κάνουμε;🥰
[automerge]1650196727[/automerge]
Νομίζω δίνε του πιο σπάνια λιπαρούς σπόρους όπως κία και καμελίνα. Και καλό θα του έκανε να πετάει περισσότερο. Εάν τον έχεις κλειστό στην Ζευγαρώστρα του ανάγκασε τον να πετάει περισσότερο πχ αφαίρεσε από την μέση το μεσαίο κλαδί ή χαμήλωσε το αρκετά κ βάλε στα ακριανα τροφές ή λαχανικά για να πετάει από άκρη σε άκρη. Δεν έχω μεγάλη εμπειρια να σκεφτώ κάτι άλλο. Είναι καλομαθημένο το αγόρι, τι να κάνουμε;🥰
 
Παιδιά του κάνω θεραπεία του Ρωμαιου και του δείνω σκόρδονερο, και νερό από βότανα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Πως τον βλέπεις; Πάει καλύτερα;
 
Back
Top