Ασθένειες Τί έπαθε το ποδαράκι του no.2

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dukegus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην μου τα θυμίζεται, 25 ευρώ τσάμπα και τα πουλάκια μου με μια γενική αντιβίωση...Φοιτητής ειμαι προς θεού, 25 ευρώ είναι πάρα πολλά και για το τίποτα που έκανε είναι παααρα πολλά
σιγουρα ειναΙ ΠΟΛΛα! Κ μαλιστα χωρις αποτελεσμα! 😡
 
μου είπε πως σε ένα εκτροφείο αν παθάνει κάποιο πουλάκι το στέλνει για εξετάσεις και μετά δίνει την ανάλογη αντιβίωση σε όλα τα άλλα...
Αν εννοείς ότι κάνει εξετάσεις σε ένα πουλί αφού πεθάνει, τότε πάμε από τη μια λαϊκή θεωρία στην άλλη που λέει: «θα δείξει η νεκροψία». Ο τρόπος που σου ανέφερε είναι ο πιο υπεύθυνος και σοβαρός τρόπος διάγνωσης, αρκεί βέβαια να γίνει όσο το πουλί είναι ζωντανό.
θα συμφωνησω με το σταυρο για τις λαικες θεωριες...
αυτα μην τα πιστευεις... Οτι δηλαδη οποιο καναρινι ειναι στον πατο του κλουβιου.. Πεθαινει!😱φαινεται οτι επεσες σε κτηνιατρο ανιδεο!
Δεν είπα να μην τα πιστεύει ούτε αν είναι σωστή ή λάθος άποψη. Αυτό που είπα είναι ότι αυτήν την άποψη «έχουμε το δικαίωμα» να τη λέμε εμείς, οι μη αρμόδιοι μεταξύ μας (εφόσον την πιστεύουμε) και όχι ένας επιστήμονας, ειδικά όταν αυτή είναι η μοναδική άποψη που έχει για ένα θέμα που αφορά την επιστήμη του.
 
καλημερα δοκιμασε αν θες μια αλοιφη fucicort της LEO βαλε λιγη ποσοτητα 2-3 φορες την ημερα προσοχη μην βαλεις στα φτερα παραλληλα βαλε στο νερο τους και βιταμινες!
 
Για φουσκωμένες αρθρώσεις; Λες να την δοκιμάσω; Αλλα και πάλι θα βρώ εδώ στην Πάτρα;

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
 
καλημερα παιδια!:D

η fucicort ειναι κρεμα, αντιβιωτικο με κορτιζονη! Και χρησιμοποιειται για ανθρωπους! 🙂
το γνωριζω καλα, αφου την εχω χρησιμοποιησει!

λογικα θα την βρεις σε οποιοδηποτε φαρμακειο! Τωρα για την χρηση της στο πουλακι δεν μπορω να εκφερω γνωμη, απολυτα! Λογικα αφου ειναι αντιβιωτικο,θα κανει για την περιπτωση αυτη!
εξαλλου ο lee iσως ξερει καλυτερα, αν την εχει χρησιμοποιησει σε παρομοιο περιστατικο!
 
Μηπως θα ηταν καλυτερο καποιοι που θεωρουν οτι μερικοι πτηνιατροι ειναι καλοι να τους συστηνουν στο φορουν γιατι πολλοι εχουν πεσει θυματα ανιδεων και παραδοπιστων! 🙂
 
Tην εχω βαλει στα καναρινια μου και εχω παρει πολυ καλα αποτελεσματα! Να βαζεις καθε μερα 3 φορες τουλαχιστον για 1 εβδομαδα επισης θα σου ελεγα για καλυτερα αποτελεσματα να πλενεις τα ποδια των πουλιων με χλιαρο νερο να τα στεγνωνεις καλα και επειτα να βαζεις μικρη ποσοτητα απο την αλοιφη σου ευχομαι να πανε ολα καλα φιλικα LEE ΑΙΓΙΟ
 
Ευχαριστώ lee για την πληροφορία αλλα να σε ρωτήσω, εμένα έχουν μικροβιακή αρθρίτιδα, μήπως αυτή η αλοιφή ειναι για ποδάγρα; Αν είναι για αρθρίτιδα τρέχω να την πάρω αφου κάνει δουλειά
 
Καλημερα συμφωνα με το φυλλο οδηγιων ενδεικνυται σε φλεγμονωδεις δερματιτιδες με παρουσια βακτηριακης λοιμωξης
 
Σήμερα νόμιζα οτι πήγαιναν καλύτερα τα πουλάκια αλλά το θυληκό μου η Bianca πέθανε, άνοιξε το πρισμένο της ποδαράκι και έχασε πάρα πολύ αίμα ☹

Ο αρσενικός μου ελπίζω να τα καταφέρει, ο ένας του αστράγαλος είναι πρισμένος, του δίνω αντιβίωση και σε αυτόν αλλα αν πάθει κάτι παρόμοιο δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω☹

Κρίμα η Bianca αν και αυτή έφερε την αρρώστια... Εχω ξενερώσει πολύ με το επίπεδο των κτηνίατρων και γενικά στον μεσσαίωνα βρίσκεται σαν επιστήμη
 
☹λυπαμαι πολυ φιλε εχει συμβει σε ολους μας να χανονται πουλια κουραγιο! Η αγαπη μας για αυτα δεν σταματαει με μια αναποδια προσεχε πολυ οταν αγορασης καινουργιο καναρινι παντως εγω θα δοκιμαζα και την αλοιφη σαν συμπληρωματικη θεραπεια
 
Σήμερα νόμιζα οτι πήγαιναν καλύτερα τα πουλάκια αλλά το θυληκό μου η Bianca πέθανε, άνοιξε το πρισμένο της ποδαράκι και έχασε πάρα πολύ αίμα ☹

Ο αρσενικός μου ελπίζω να τα καταφέρει, ο ένας του αστράγαλος είναι πρισμένος, του δίνω αντιβίωση και σε αυτόν αλλα αν πάθει κάτι παρόμοιο δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω☹

Κρίμα η Bianca αν και αυτή έφερε την αρρώστια... Εχω ξενερώσει πολύ με το επίπεδο των κτηνίατρων και γενικά στον μεσσαίωνα βρίσκεται σαν επιστήμη
================================================================
ΑΡΓΑ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ
ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΥΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ.
ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ , ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΥΛΟΓΙΑΣ
ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΝΗ ΤΙΠΟΤΑ.
 
Να γράψω και την τελευταία εξέλιξη.

Εδινα μάθημα σήμερα και απο χτές έβλεπα το πόδι του καναρινιού μου όλο και να φουσκώνει. Μόλις γύρισα τον κοιταζα κάθε 20-30 λεπτά και σε κάποια στιγμή που ανασηκώθηκε πήγα και είδα πως άνοιξε και έτρεχε αίμα.

Ειχα φέρει χαρτί απο πριν περιμένοντας αυτή την ώρα και προσπάθησα να καθαρίσω την πληγή που δεν ήταν αυτή εκεί που ενώνονται τα δάχτυλα αλλα στο άλλο το πόδι στην αμέσως παραπάνω άρθρωση(αγκώνα;). Εχανε πολύ αίμα και τον πήγα κάτω απο μια βρύση με κρύο νερο.

Είχα αγχωθεί γιατί δεν ήθελά να πεθάνει έτσι και να μην μπορώ να κάνω τίποτα. Του το πίεσα όπως μπορούσα μετα την βρύση και σταμάτησε η αιμοραγία. Του έδωσα νεράκι αλλα μου έφυγε απο τα χέρια και ξανανοιξε η πληγή. Ξανα τα ίδια και έκλεισε πάλι. Μου φάνηκε οτι έχασε πολύ αίμα.

Μετά απο μισή ώρα κατέβηκε μόνος του για φαγητό(εννοείτα όλες οι μετακινήσεις γίνονται με τα φτερά και όχι με τα πόδια εδώ και 3-4 μέρες). Το έπιασα και είδα πως δεν έβγαινε αίμα πια. Σκέφτομαι μήπως τα καταφέρει.

Αφου δεν πέθανε απο αιμοραγγία και τα αντιβιώτικά δεν έπιαναν του έβαλα βιταμίνες στο νερό και σκέφτομαι μήπως καλύτερα να μην του είχα βάλει καθόλου αντιβιωτικά που γενικά ρίχνουν τον οργανισμό.

Για την ευλογιά που λεει ο nakis ρώτησα έναν κτηνιατρο και είπε πως υπάρχει εμβόλιο αλλα είναι παράνομο στην ελλάδα... Κάτι τέτοιο...]

Εχω μια απορία, μήπως ήταν καλύτερα που έχασε το αίμα και τώρα γίνει καλα; Εχω μια μικρή ελπίδα γιατί αυτό το καναρινάκι τραγουδούσε υπέροχα και το έχω 4 χρόνια κάπου εκεί. Φρούδες ελπίδες ίσως...

Κώστας
 
ΦΙΛΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.
ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΕΧΕΙ & ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
1] ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ..
2]ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΑΠΑΙΞΕΛΘΗ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ . ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΜΕ
ΕΠΤΑΨΥΧΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΗΣ .
ΒΑΛΤΟΥ Κ ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΗ ΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ Κ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.
3] ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ Κ ΑΠΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΚΟΥΡΟΥ ΤΩΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
. ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
 
ΦΥΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ dukegus
ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΛΟΓΙΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩ.
ΣΤΟ ΣΑΪΤ ΤΟΥ mprasta ΕΧΕΙ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΜΒΟΛΙΑΖΩΝΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΡΑΠΕΦΤΙΚΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΤΩΡΑ.
 
Επικοινώνισα με έναν κτηνίατρο απο αυτή την σελίδα, Βλαχοκώστα Δημήτρη και μου είπε μια αντιβίωση Baytril (Μπαϊτριλ) και ένα Livifern που επαναφέρει την φυσική χλωρίδα του πουλιού.

Φοβάμαι όμως οτι θα ανοιξει σήμερα αύριο και το άλλο του ποδαράκι και δεν θα αντέξει το πουλάκι. Εχει αρχίσει και φουσκώνει.

Σκεφτόμουν μήπως γίνεται να του κάνει κάποιος μια τομή και να βγεί το υγρό αλλα ο γιατρός μου είπε πως δεν γίνεται...

Ελπίζω να τα καταφέρει ☹
 
καλησπερα φιλε dukegus ευχομαι να γεινει καλα το καναρινακι σου ο Βλαχοκωστας ειναι πολυ καλος κτηνιατρος σε αυτον παω και εγω τα δηκα μου οταν εχουν κατι να φανταστεις κανω 30 χιλ να παω! Το εμβολειο ειναι προλιπτικο και διαρκει η χρονο μετα την παροδο του χρονου πρεπει να τα ξανα εμβολιασεις, αν ενα πουλι εχει προσβιθει με τον ιο δεν μπωρεις να το εμβολιασεις! Το εμβολειο δεν κικλοφορει στην Ελλαδα γιατι δεν εχουν εγκρινει ακομα την εισαγωγη του ο μονος τροπος που μπωρεις να το βρεις ειναι αν εισαι μελος σε καποιο συλογο οπου μεσο αυτου μπωρεις να το προμηθευτεις η απο το εξωτερικο μονος σου που ειναι πανακριβο ενδικτικα θα σου πω το εμβολειο στην ιταλια εχει 60€ και για να το σισκευασουν και να το στιλουν Ελλαδα 110€ γιατι μπενει σε ειδικα δοχεια οστε να κρατιετε στου -2 με -5!
Υ. Γ εγω ειμαι γραμενος σε συλογο αλλα το εμβολειο το παριγκειλα μονος μου γιατι ο συλογος ανεφερε οτι θα κανει παραγκελεια και εμηνα απεξω
 
Back
Top