Αναπαραγωγή Ταισμα με συρυγγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σήμερα η κανάρα μου έκανε 3 μικρά αλλά πρίν που είδα δεν είχανε φάει και τα 2 είχανε πλακώσει το άλλο και δεν σήκωνε κεφάλι. Τα πήρα και τα τάισα με σύρυγγα μέχρι που είδα τον λαιμό γεμάτο φαγητό. Πόσες φορές την μέρα πρέπει να τα ταίζω εγώ και ανα πόσες ώρες αν δεν τα ταίζει η κανάρα;
 
Άποψη μου είναι, να μην αναλάβεις το "αποκλειστικό" τάισμα των μικρών. Αν το κάνεις θα πρέπει περίπου κάθε 2-3 ώρες να ταίζεις. Μπορείς όμως να βοηθήσεις τα μικρά, ειδικά τις πρώτες μέρες, ταίζοντας 2 φορές την ημέρα (μια πρωί και μια απόγευμα), έτσι ώστε να κρατηθούν στη ζωή αλλά και να ζητάν φαγητό από τη μάνα τους. Ειδικά σε πρωτάρες αν ταίσουμε εμείς και τα μικρά είναι χορτάτα υπάρχει ο κίνδυνος να μην τα ταίζουν.
 
Kαλο θα ειναι να ελεγχονται και να ταιζονται οι νεοσσοι υποβοηθητικα, αν δεν εχουν
ταισθει απο την μανα τους, δυο φορες την ημερα.
Ετσι εμαθα απο φιλους και εμπειρους εκτροφεις-π.χ Ανδρεου- και εγω και ετσι κανω.
Μια φορα το πρωι, με ελαχιστη ποσοτητακαι μια το βραδυ με περισσοτερη ποσοτητα, της
ειδικης τροφης. (Σε μερικες (τροφες ), αναφερεται και δοσολογια παρασκευης, αναλογα και με τις ημερες υπαρξης των νεοσσων).
Προσοχη στην τροφη με την συριγγα, για την μη υπαρξη αερακαι στο παραφουσκωμα πουλιου με τροφη.
Στις πρωτες μερες το μιγμα, πρεπει να ειναι πιο αραιο, μας ενδιαφερει και να ταισθει, ο
νεοσσος, αλλα περισσοτερο, για να αποφυγουμε τυχον αφυδατωση.
Αν δω οτι ειναι ταισμενα ιδιως το πρωικαι δεν ζητανε, δεν τα ταιζω.
 
Back
Top