Αναπαραγωγή Ταισμα νεοσσών κοκατίλ με κρέμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το ερώτημά μου είναι γενικό, μήπως και κάποιος ακόμα από εμάς το χρειαστεί μία στιγμή δύσκολη, π.χ. ΣΚ, με άρρωστο - αδύναμο - μικρό σε ηλικία πουλί.
Ναι, ναι, καταλαβαίνω! Ασφαλώς! Στη Χάρη έδινα 1/4 του κουταλιού του γλυκού, καθώς είναι ενήλικο πουλί. Αλλά αυτό πάντα με τη συμβουλή της κτηνιάτρου μας!
 
Έγραψα τρία πράγματα σε ένα θέμα ταΐσματος νεοσσών με μια προβληματική επί του προλόβου. Το έκανα αυτό για την πληρότητα του θέματος καθώς δεν είχαν ειπωθεί.
Πολύ καλά έκανες :)
Οπότε Μαρία δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε και που διαφωνείς.
Δεν διαφωνώ σε κάτι.
Απλά για την σαφήνεια του πράγματος κι επειδή από το γεμάτος μέχρι το άδειος, υπάρχει μία κλίμακα και μόνο άπαξ ημερησίως πρέπει να αδειάζει τελείως ο πρόλοβος, γι αυτό και εστίασα σ' αυτό το σημείο του μηνύματός σου, για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, τουλάχιστον σε σχέση με τις οδηγίες που προτείνουμε.
Δεν θα ήθελα να επανέλθουμε επί του ίδιου θέματος, είναι άσκοπο.
 
Πολύ καλά έκανες :)

Δεν διαφωνώ σε κάτι.
Απλά για την σαφήνεια του πράγματος κι επειδή από το γεμάτος μέχρι το άδειος, υπάρχει μία κλίμακα και μόνο άπαξ ημερησίως πρέπει να αδειάζει τελείως ο πρόλοβος, γι αυτό και εστίασα σ' αυτό το σημείο του μηνύματός σου, για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, τουλάχιστον σε σχέση με τις οδηγίες που προτείνουμε.
Δεν θα ήθελα να επανέλθουμε επί του ίδιου θέματος, είναι άσκοπο.
Παιδιά, ρώτησα και σε ένα φόρουμ αμερικάνικο στο FB και αυτοί μου απάντησαν πως πρέπει να αδειάζει ο πρόλοβος. Θα ρωτήσω και την γιατρό μας τώρα να δω τι θα μου πει.)
 
Πολύ καλά έκανες :)

Δεν διαφωνώ σε κάτι.
Απλά για την σαφήνεια του πράγματος κι επειδή από το γεμάτος μέχρι το άδειος, υπάρχει μία κλίμακα και μόνο άπαξ ημερησίως πρέπει να αδειάζει τελείως ο πρόλοβος, γι αυτό και εστίασα σ' αυτό το σημείο του μηνύματός σου, για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, τουλάχιστον σε σχέση με τις οδηγίες που προτείνουμε.
Δεν θα ήθελα να επανέλθουμε επί του ίδιου θέματος, είναι άσκοπο.
Λοιπόν, μόλις τώρα μου είπε και η γιατρός ότι πρέπει να αδειάζει τελείως. Οπότε, θα κάνω αυτό που είπε και μετατίθενται οι ώρες του ταίσματος!)
Σας ευχαριστώ όλους πολύ-πολύ!)
 
Παιδιά, ρώτησα και σε ένα φόρουμ αμερικάνικο στο FB και αυτοί μου απάντησαν πως πρέπει να αδειάζει ο πρόλοβος. Θα ρωτήσω και την γιατρό μας τώρα να δω τι θα μου πει.)
Ναι Ανατολία μου, αφού το ψάχνεις να μας ενημερώσεις, να αναζητήσουμε και την Πωλίνα @Wind-sa να διορθώσει ενημερώσει τις οδηγίες της.
 
Ο πρόλοβος πρέπει ΠΑΝΤΑ να αδειάζει εντελώς τουλάχιστον μια φορά το 24ωρο για να αποφύγετε τη ζύμωση παλιού φαγητού μέσα. Συνήθως τον αφήνουμε να αδειάζει με το τελευταίο τάισμα, ώστε το πρωί το πρώτο τάισμα θα είναι με άδειο πρόλοβο.
Παιδιά, ρώτησα και σε ένα φόρουμ αμερικάνικο στο FB και αυτοί μου απάντησαν πως πρέπει να αδειάζει ο πρόλοβος. Θα ρωτήσω και την γιατρό μας τώρα να δω τι θα μου πει.)
Λοιπόν, μόλις τώρα μου είπε και η γιατρός ότι πρέπει να αδειάζει τελείως. Οπότε, θα κάνω αυτό που είπε και μετατίθενται οι ώρες του ταίσματος!)
Σας ευχαριστώ όλους πολύ-πολύ!)
Αυτό που γράφεις στις οδηγίες δεν είναι ίδιο με αυτό που αναφέρει η Ανατολία πως την συμβούλευσαν οι παραπάνω και η γιατρός της.
Αν την συμβούλευσαν λάθος κατά τη γνώμη σου, εννοείται δεν διορθώνεις αλλά μήπως θα ήθελες να απαντήσεις;
 
Παιδιά, μερικές φορές για τους άπειρους, όπως εγώ, θέλει έναν πολύ λεπτομερή οδηγό. Κάτι που κάποιος το κάνει χρόνια για εμάς φαντάζει Γολγοθάς.
Επίσης, τώρα που το σκέφτηκα. Παρατηρούσα τη συμπεριφορά του ζευγαριού μου που τάιζε τα προηγούμενα μωρά. Μόλις τα μωρά κλαίγανε και ζητούσαν φαί, οι γονείς πήγαιναν αμέσως και τα τάιζαν, ανεξαρτήτως γεμάτου-άδειου πρόλοβου.
ΟΙ ειδικοί συνιστούν, όμως, στο τάισμα με κρέμα ο πρόλοβος να αδειάζει κάθε φορά.
Τώρα τα δικά μου τα 2 μεγάλα κλαίνε και ζητάνε φαί, ενώ έχουν το μισό πρόλοβο ακόμη γεμάτο. Αν ήταν σε φωλιά, η μάνα θα τα τάιζε μόνο και μόνο γιατί κλαίνε, σωστά;
Μπήπως αυτό με το άδειασμα του πρόλοβου κάθε φορά είναι για προληπτικούς λόγους και εφόσον και ακόμη και η καλύτερη κρέμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το κανονικό τάισμα με τη ζύμωση που κάνουν οι γονείς και τα αντισώματα που τους μεταφέρουν;
Ουφφ, επιστημονικό άρθρο θα γράψουμε στο τέλος!)
 
Ανατολία, φυσικά δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη, αλλά προσωπικά (είμαι και φαγανό 😛) θα είχα την τάση να ταΐσω αν έκλαιγαν. Θα άφηνα απλώς τον πρόλοβο να αδειάσει το βράδυ όπως γίνεται και στη φύση. Όμως από την άλλη πλευρά δεν είμαστε στη φύση και ο προβληματισμός σου για ζύμωση ή μερική χώνεψη της τροφής είναι πολύ σημαντικός. Μακάρι να μπορούσα να σου έδινα τη λύση.
 
Ανατολία, φυσικά δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη, αλλά προσωπικά (είμαι και φαγανό 😛) θα είχα την τάση να ταΐσω αν έκλαιγαν. Θα άφηνα απλώς τον πρόλοβο να αδειάσει το βράδυ όπως γίνεται και στη φύση. Όμως από την άλλη πλευρά δεν είμαστε στη φύση και ο προβληματισμός σου για ζύμωση ή μερική χώνεψη της τροφής είναι πολύ σημαντικός. Μακάρι να μπορούσα να σου έδινα τη λύση.
Εχεις δίκαιο! Και όντως, τώρα που το σκέφτομαι και πάλι, οι γονείς δεν τάιζαν τα μωρά μονο τη νύχτα, αλλά ούτε και εκείνα ζητούσαν, γιατί τα τάιζαν πολύ τίγκα τελευταία φορά πριν τον ύπνο... Τι να πω; Φοβάμαι και να το ισκάρω, είναι πρώτη μου φορά, καταλαβαίνετε!(
 
Ανατολία μου πως είναι τα νέα σας;
Μαρία, καλησπέρα και καλή εβδομάδα!
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, είμαστε όλοι καλά) Ηταν Γολγοθάς αυτές οι 2 εβδομάδες, αλλά τα καταφέραμε. Τα μωρά είναι υπέροχα και τρώνε σαν άλογα!) Λες και έχουν ρολόι μέσα τους και μόλις φτάνει η ώρα, αρχίζουν και τσιρίζουν όλα μαζί!)
Στέλνω μια φωτό στον Σταύρο να την ανεβάσει στο θέμα να δείτε, πόσο μεγάλωσαν. Και κάθε μέρα στο προφίλ μου στο FB στέλνω βίντεο και φωτό για να θυμάμαι την κάθε μέρα από αυτή την φανταστική εμπειρία) Το πρώτο σήμερα ειναι 17 ημερών, το δεύτερο 16 ημερών και ο Βενιαμίν της παρέας 13 ημερών.
Νιώθω πολύ τυχερή που κατάφερα από την πρώτη φορά και χωρίς καμία πείρα να τα φτάσω ως εδώ χωρίς προβλήματα. Φοβόμουν πολύ για αργό πρόλοβο, για αέρα στον πρόλοβο, για απλωμένα ποδαράκια και χίλια άλλα που περιγράφουν οι γνώστες της διαδικασίας. Αλλά, δόξα Σοι, όλα καλά!) Ευχαριστώ και πάλι!)

31000.webp
 
Καλά, πόσο όμορφα, φτου φτου φτου! Μη μου πεις πως σου πάει η καρδιά να τα δώσεις, δεν το πιστεύω 😛
Εμ, έλα ντέ!) Ειδικά αυτά θα τα αποχωριστώ πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολα!) Μακάρι να μπορούσα να τα κρατήσω όλα, και τα προηγούμενα μωρά είπσης!( Δυστυχώς, είμαστε σε 60 τμ ήδη φουλαρισμένοι και θέλω να αποφύγω και την αιμομιξία επίσης. Θα το ψάξω πολύ εξονυχιστικά πριν τα δώσω, φυσικά!
 
Καλά, πόσο όμορφα, φτου φτου φτου! Μη μου πεις πως σου πάει η καρδιά να τα δώσεις, δεν το πιστεύω 😛

Αυτό είναι το πρώτο που σκέφτηκα 😛

Μπράβο Ανατολία είσαι φοβερή!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top