Αναπαραγωγή Συμβουλές για ταισμα νεοσσών στο χέρι

Μετα τον 1.5 μηνα μπορει να αρχισει να σαλιαριζει, υποττιθεμενο κελαηδημα δηλαδη. Με αξιοπιστια θα μπορεις να πεις στο 6μηνο.

*Λιγο αργα απαντησα 😉
 
Καλησπέρα σε όλους,όλα καλά με το νέο μας συγκάτοικο!
Δύο ερωτήσεις:Πρόσεξα οτι όλοι προτείνεται μια κρέμα νεοσσών που λέγεται exact της kaytee, δυστυχώς είχα προμηθευτεί άλλη πριν διαβάσω αρκετά posts. Εχω μία που λέγεται Lydia (healthy diet) με 22%πρωτεινη, διάβασα οτι δεν κάνει να αλλάζεις τροφή σε αυτό το στάδιο, αλλά τώρα αν δε με καλύπτει αυτή, μηπως πρέπει;Επίσης χρειάζεται να προσθέσω λίγο κρόκο στη κρέμα που φτιάχνω;
 
Καλησπέρα σε όλους,όλα καλά με το νέο μας συγκάτοικο!
Δύο ερωτήσεις:Πρόσεξα οτι όλοι προτείνεται μια κρέμα νεοσσών που λέγεται exact της kaytee, δυστυχώς είχα προμηθευτεί άλλη πριν διαβάσω αρκετά posts. Εχω μία που λέγεται Lydia (healthy diet) με 22%πρωτεινη, διάβασα οτι δεν κάνει να αλλάζεις τροφή σε αυτό το στάδιο, αλλά τώρα αν δε με καλύπτει αυτή, μηπως πρέπει;Επίσης χρειάζεται να προσθέσω λίγο κρόκο στη κρέμα που φτιάχνω;
Δημήτρη καλως ήρθες στην παρέα και να εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μικρούλι...Αν πεινάσει θα τη φάει, σχεδόν όλες οι συσκευασμένες είναι αξιόπιστες. Δε νομίζω όμως να ανακατεύεις κρόκο μέσα. το λέει στις οδηγίες; Αν θες δώσε τον κρόκο σαν έξτρα αλλά οχι μέσα στην κρέμα
 
Εγώ προσθέτω και κρόκο στην κρέμα... Διαλύω ένα κομμάτι κρόκο με χλιαρό νερό και προσθέτω την σκόνη για να γίνει η κρέμα... φυσικά ότι περισσέψει το πετάω.
 
Από τα 4-5 γεύματα που τρώει βάζω στα 2 το 1/3 μισού κρόκου κάθε φορά. Όλα βαίνουν καλώς, προσέχω να έχει αδειάσει ο προθάλαμος,ωστόσο αναρωτιέμαι αν οι δοσολογίες, η συχνότητα και ο χρόνος απογαλακτισμού είναι εντάξει και σωστός γιατί τα παρακάτω link αναφέρονται σε παπαγάλους.

Από την σύριγγα σιγά σιγά στην τροφή
πότε περίπου κλαρώνουν; Τότε βάζω σποράκια;
Σε κάθε γεύμα δίνω περίπου 2ml, πεινάει πρίν τις 4 ώρες.
 
τα παρακάτω link αναφέρονται σε παπαγάλους.
Όχι μόνο σε παπαγάλους, το παρακάτω ισχύει και για καναρίνια καθώς και οι λοιπές λεπτομέρειες που αναφέρει το άρθρο.
Finches:
Ηλικία - Περίοδος Ταΐσματος- Ποσότητα
1 - 2 ημερών - κάθε 2 ώρες - 0,05 - 0,1 ml
3 - 5 ημερών - κάθε 2 ώρες - 0,15 - 0,25 ml
6 - 7 ημερών - κάθε 2 ώρες, κάθε 3 ώρες τη νύχτα - 0,5 - 0,8 ml
7 - 8 ημερών - κάθε 2-3 ώρες, κάθε 3 - 4 ώρες τη νύχτα - 0,8 - 1 ml
9 - 10 ημερών -κάθε 3-4 ώρες, κάθε 4 - 5 ώρες τη νύχτα - 1 -1,5 ml
12 - 13 ημερών - κάθε 3-4 ώρες, κάθε 5 ώρες τη νύχτα -1,5 - 1,7 ml
14 - 20 ημερών - κάθε 4 ώρες, κάθε 6 ώρες τη νύχτα -1- 2 ml
21 - 27 ημερών - κάθε 4 ώρες, κάθε 6 ώρες τη νύχτα -1- 2 ml
27 - 40 ημερών - 2-3 φορές την ημέρα.- 1-2 ml
απο 40 και μέχρι απογαλακτισμό 2-1 φορές την ημέρα.
Το βράδυ ή όταν ζητάει 1,5 - 2 ml
 
Μια απορία. Γιατί τάισμα την νύχτα; Είναι καλό να ξυπνάμε τα πουλάκια και να τα τρομάζουμε;
Επίσης στην φύση τα πουλιά δεν ταΐζονται την νύχτα από ότι ξέρω...
Δεν σε κατηγορώ απλά ρωτάω για να μαθαίνω για κάτι μου μου φαίνεται περίεργο :)
 
Τι συγγνώμη Γιώργο; :) Ξέρω για τα καναρίνια λένε το βράδυ όχι τάϊσμα, δεν ξέρω πόσες ώρες είναι αυτό το "βράδυ".
 
δεν ξέρω πόσες ώρες είναι αυτό το "βράδυ"
μαλλον μιλάει για βόρειο πόλο που είναι 6 μήνες νύχτα 😀

πλάκα κάνω, κι εγώ συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα ξυπνάμε για τάισμα, αν το βραδυ φάνε καλά κι έχουν φαγητό στον πρόλοβο θα φτάσει σίγουρα μέχρι το πρωί.
 
Εγώ προσέχω 6-7 το πρωί να είναι ταϊσμένο, άρα κατά τις 12 τη νύχτα δίνω το τελευταίο γεύμα(κάπως πιο υγρό απο τα άλλα).
 
Εγώ είδα αυτό και είπα είναι δυνατών να ξυπνάμε και εμείς και το πουλάκι κάθε 3 ώρες το βράδυ;
Να σου πω δεν έχω ταΐσει νεοσσό νεογέννητο αλλά γατάκια που τάϊσα, ξυπνούσα κάθε 2ωρο 😱
 
ποπο... εγω μεγάλωσα μικρά περιστεράκια και τα τάιζα κάπου 5 φορές την ημέρα και μια χαρά μεγάλωσαν...
Ίσος να ήμουν τυχερός... ίσος να είναι και ανάλογα με το είδος και τις ανάγκες του... Δεν ξέρω
 
Δεχόμαστε συγχαρητήρια, σήμερα κλαρώσαμε για πρώτη φορά!
Απο αύριο θα μπεί σε κλουβάκι. Προμηθεύτηκα και μία ζευγαρώστρα, αλλά λέω να βάλω το καρδερινοκάναρο που έχω για αρχή εκεί και το μικρό στο κλουβί του καρδ/ρου μέσα στο σπίτι.Αυρίο θα ξεκινήσω να φτιάχνω και το προστατευτικό πλέγμα. Στη ζευγαρώστρα οταν βγάζω το χώρισμα σα να είναι μεγάλο το χώρισμα... Το μέτρησα 1,2 εώς 1,4 cm, φεύγει πουλί απο εκεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλημερα και συγχαρητηρια :)

Για το χωρισμα εννοεις εσωτερικα εχει κενο; Δεν καταλαβα που...
 

Σχετικά θέματα

Απαντήσεις
11
Προβολές
25K
Back
Top