Αναπαραγωγή Ταισμα νεοσσών κοκατίλ με κρέμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα! Και έτσι, σχεδόν απρόσμενα, απέκτησα 3 μωρά κοκατίλ που τα πέταξαν οι γονείς στην άκρη και από την πρώτη μέρα αναγκάστηκα να τα ταίζω με κρέμα από σύριγγα.
Πολύ δύσκολο και κουραστικό, οφείλω να σας πω!)
Το ερώτημά μου είναι το εξής: πρέπει να αδειάζει ο πρόλοβος πλήρως κάθε φορά ή μία φορά το 24ωρο μόνο; Πολλά διαβάζω και μπερδεύτηκα πια...
Οι ώρες που γράφουν, δεν συμπίπτουν με τη χώνευση που κάνουν τα δικά μου. Π.Χ., λένε αρχικά ταίζουμε ανά 2 ώρες, αλλά τα δικά μου χωνεούν πιο αργά, έχουν ακόμη τροφή στον πρόλοβο...
Αν γνωρίζετε κάτι από την πείρα σας, θα είμαι άκρως ευγνώμων!
Ευχαριστώ!)
 
πρέπει να αδειάζει ο πρόλοβος πλήρως κάθε φορά ή μία φορά το 24ωρο μόνο;
Δεν έχω ταΐσει ποτέ νεοσσούς αλλά απ' όσα ξέρω, μόνο μία φορά την ημέρα, το βράδυ δηλαδή, πρέπει να αδειάζει εντελώς. Κατά τ' άλλα ακολουθείς το χρονοδιάγραμμα όπως περιγράφεται στις οδηγίες για τα cockatiels , έστω και αν υπάρχει ακόμα τροφή στον πρόλοβο https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/.
Πολύ σπουδαίας σημασίας είναι η θερμοκρασία της κρέμας, ούτε καυτή αλλά ούτε και κρύα και η καλή αποστείρωση των εργαλείων ταΐσματος.
Καλό κουράγιο και να σου ζήσουν ! Τι να σου πω, μόνο αυτό σου έλειπε :)
 
Μαρία, σε ευχαριστώ πολύ! Και ε΄γω έτσι σκέφτηκα, πως δεν προλαβαίνουν να αδειάσουν τελείως εντός των χρόνων που αναγράφονται. Τουλάχιστον τα δικά μου). Ενας εκτροφέας από Αθήνα μου είπε σήμερα πως αφήνει να αδειάσουν εντελώς κάθε φορά, αλλά νομίζω, αύτο είναι σαν τα βάζουμε να λοιμοκτονούν κάθε φορά πριν το τάισμα... Θερμοκρασία μετρώ με ψηφιακό θερμόμετρο, βάζω την κρέμα στη σύριγα στους 41 βαθμούς, μέχρι να στήσω το μωρό για τάισμα, φτάνει την σωστή θερμοκρασία.
Επίσης, σήμερα ο εκτροφέας μου είπε ένα πολύ καλό κόλπο να εξοικονομούμε αυγοτροφή. Μετράμε το καυτό νερό από το 1 φλιτζάνι με τη σύριγγα πόσο θέλουμε να πάρουμε, π.χ. έχουμε να δώσουμε 1 μλ τροφής, βάζουμε 3-4 μλ από τη σύριγγα γρήγορα σε 2ο φλιτζάνι και κοφτή κουταλιά τροφής, ανακατεύουμε γρήγορα, μετράμε θερμοκρασία, βλέπουμε πυκνότητα και ταίζουμε. Στην αρχή μου φεύγαν φλιτζάνια ολόκληρα για πέταμα. Δοκίμασα σήμερα τη μέθοδο και όντως, είναι πολύ μεγάλη οικονομία της κρέμας.
Το μικρό δεν ξέρω πότε γεννήθηκε, είναι το πιο αδύναμο και ο πρόλοβος μάζευε συνέχει αέρα. Μάχη έδωσα για να τον διώχνω. Και αυτό το σκατιάρικο ούτε καν κουνιόταν, σαν να μην ήθελε να φάει ή να ζήσει γενικά... Τότε στην κρέμα σήμερα από το πρωί του βάζω μία αλοιφή που μου είχε δώσει η κτηνίατρος, και έγινε το θάυμα - το μωρό ζωντάνεψε και τώρα άρχισε κα ιαυτό να ζητά τροφή και είναι πολύ πιο δραστήριο μέσα στην θερμοκοιτίδα.) Ουφφ, έχω να κοιμηθώ 6 μέρες, παιδιά! Δύσκολο πράγμα το τάισμα!)
 
Ενας εκτροφέας από Αθήνα μου είπε
Να υποθέσω ο κ. Γιώργος; :)
Ουφφ, έχω να κοιμηθώ 6 μέρες, παιδιά! Δύσκολο πράγμα το τάισμα!)
Έχω ταΐσει νεογέννητα γατάκια, ούτε στο παιδί μου δεν ταλαιπωρήθηκα τόσο. Και σιγά μην δώσεις αυτά τα πουλιά, όταν με το καλό μεγαλώσουν, κανέναν δεν θα εμπιστεύεσαι για να τα πάρει 😛
Καλή τύχη στα μωρά και κουράγιο σ' εσένα Ανατολία μου, δεν έχω λόγια, είσαι ηρωΐδα :)
 
Οχι, Μαρία, δεν είναι ο κύριος Γιώργος (που δεν ξέρω και ποιός είναι αυτός). Αγοράζω πολλά από ένα κατάστημα στην Αθήνα και ο ιδιοκτήτης είναι και εκτροφέας. Αλέξανδρος λέγεται ο άνθρωπος και είναι πολύ καλός, μου δίνει πολλές καλές συμβουλές για τους παπαγάλους μας.
Το θέμα να τα δώσω και εγώ το σκέφτηκα ήδη, 😀! Πολύ δύσκολο, όντως! Αλλά, ας μην προτρέχουμε, κάθε μέρα που ζούνε αυτά τα κουτσουλόπουλα, είναι κέρδος. Δεν μου πήγε καρδιά να τα αφήσω να πεθάνουν, έτσι τα πήρα για τάισμα. Είπα, ας δοκιμάσω, έτσι και αλλιώς, καταδικασμένα είναι, τα πετάν οι γονείς στην άκρη... Ναι, θέλει πολύ ξενύχτι το πράγμα, αλλά όταν βλέπω αυτά τα πουπουλένια κωλαράκια να κοιμούνται όλα μαζί μπουλούκι, με ανταμείβουν ήδη πολύ για όλη την προσπάθεια!)
Ευχαριστώ και πάλι!)
 
Τότε στην κρέμα σήμερα από το πρωί του βάζω μία αλοιφή που μου είχε δώσει η κτηνίατρος, και έγινε το θάυμα - το μωρό ζωντάνεψε και τώρα άρχισε κα ιαυτό να ζητά τροφή και είναι πολύ πιο δραστήριο μέσα στην θερμοκοιτίδα
Ποια είναι αυτή η καταπληκτική αλοιφή;
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και καλά αποτελέσματα να έχεις!
 
Δεν γνωρίζω τα πρακτικά, πόσα έχεις, πόσων ημερών κτλ, αλλά σχετικά με τον πρόλοβο θα ξανακοίταζα την πυκνότητα της τροφής που παρέχω,την θερμοκρασία αυτής όπως και την θερμοκρασία που φυλάσσονται οι νεοσσοί. Δοκιμαστικά θα μείωνα την ποσότητα παροχής και θα πήγαινα σε ένα συχνότερο σχήμα.
Έχω την αίσθηση πως δεν είναι κάτι απλό το να μην αδειάζει ο πρόλοβος, ειδικά αν ξαναταίζουμε χωρίς αυτός να είναι σχετικά άδειος.Από την μία αναμειγνύουμε διαφορετικής ποιότητας τροφή στον πρόλοβο, αφού το υπόλειμμα είναι σε προχωρημένο στάδιο πέψης και από την άλλη, η καθυστερημένη λειτουργία της πέψης, μπορεί να σημαίνει και μύκητες.
 
Έχω την αίσθηση πως δεν είναι κάτι απλό το να μην αδειάζει ο πρόλοβος, ειδικά αν ξαναταίζουμε χωρίς αυτός να είναι σχετικά άδειος.
Μετά την πάροδο των ωρών του χρονοδιαγράμματος, σχετικά άδειος θα είναι. Δεν θα είναι εντελώς άδειος, γιατί εντελώς άδειος σημαίνει πείνα, κάτι που δεν θέλουμε σε μόνιμη βάση, παρά μια φορά την ημέρα.
Με την λογική απ' όσα διαβάζω και όχι από εμπειρία όπως έχω πει.
 
Μετά την πάροδο των ωρών του χρονοδιαγράμματος, σχετικά άδειος θα είναι.
Για αυτό και υπάρχει το χρονοδιάγραμμα, αλλιώς δεν θα είχε και νόημα.
Εδώ η πραγματικότητα δεν συμπίπτει με τον οδηγό, οπότε ή είναι σχετική η αναφορά της Ανατολίας "δεν έχει αδειάσει ο πρόλοβος" ή κάτι συμβαίνει και είναι λάθος.
 
Το ερώτημά μου είναι το εξής: πρέπει να αδειάζει ο πρόλοβος πλήρως κάθε φορά ή μία φορά το 24ωρο μόνο; Πολλά διαβάζω και μπερδεύτηκα πια...
Οι ώρες που γράφουν, δεν συμπίπτουν με τη χώνευση που κάνουν τα δικά μου. Π.Χ., λένε αρχικά ταίζουμε ανά 2 ώρες, αλλά τα δικά μου χωνεούν πιο αργά, έχουν ακόμη τροφή στον πρόλοβο...
"δεν έχει αδειάσει ο πρόλοβος" ή κάτι συμβαίνει και είναι λάθος.
Μα ο "σχετικά" άδειος, δεν είναι "πλήρως" άδειος.
Γράφει: "έχουν ακόμα τροφή στον πρόλοβο" όχι "είναι πλήρως γεμάτος ο πρόλοβος".
Βάσει του χρονοδιαγράμματος, θα έχει κάποια τροφή ενώ προβαίνουμε στο επόμενο τάϊσμα, εκτός μίας φοράς την ημέρα.
Τώρα μεταφράζουμε αυτά που διαβάζουμε έτσι; Δεν τίθεται θέμα άποψης. 🙂
 
Πάντως αυτο που κυρίως πρεπει να ελέγχεται πέραν της θερμοκρασίας και της ενδελεχούς καθαριότητας των σκευών ειναι όντως η πυκνότητα της τροφής ανάλογα με την ηλικία των νεοσσών, η οποία αυξάνει όσο η συχνότητα των ταϊσμάτων μειώνεται. Εκεί πράγματι χρειάζονται ακριβείς μετρήσεις, ανεξάρτητως αν αυτό ειναι εφικτό ή όχι.
 
Τώρα μεταφράζουμε αυτά που διαβάζουμε έτσι; Δεν τίθεται θέμα άποψης. 🙂
Έγραψα τρία πράγματα σε ένα θέμα ταΐσματος νεοσσών με μια προβληματική επί του προλόβου. Το έκανα αυτό για την πληρότητα του θέματος καθώς δεν είχαν ειπωθεί.Αγνοώ όλες τις άλλες παραμέτρους,όπως και δήλωσα, ειδικά αφού ψάχνοντας σε παλιότερα θέματα της Ανατολίας βρήκα κάτι "γαϊδούρια" Κοκατίλ και όχι νεοσσούς.Φυσικά παντού και πάντα, εκτιμητής της κατάστασης είναι ο θεματοθέτης.
Οπότε Μαρία δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε και που διαφωνείς.
 
Ποια είναι αυτή η καταπληκτική αλοιφή;
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και καλά αποτελέσματα να έχεις!
Ευχαριστώ πολύ!)
Η κρέμα-φάρμακο είναι η NUTRIFORCE σε σωληνάριο, μου την έδωσε η κτηνίατρος μου, όταν αρρώστησε πολύ η Χάρη μας. Είναι κυρίως για σκύλους και γάτες, ένα είδος συμπλήρωμα γεμάτο βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, κλπ., αλλά με βοηθάει ήδη τρίτη φορά στα πουλιά μου. Να την πάρετε, παιδιά, είναι πολύ καλή. Συνιστώ ανεπιφύλακτα!)
 
Δεν γνωρίζω τα πρακτικά, πόσα έχεις, πόσων ημερών κτλ, αλλά σχετικά με τον πρόλοβο θα ξανακοίταζα την πυκνότητα της τροφής που παρέχω,την θερμοκρασία αυτής όπως και την θερμοκρασία που φυλάσσονται οι νεοσσοί. Δοκιμαστικά θα μείωνα την ποσότητα παροχής και θα πήγαινα σε ένα συχνότερο σχήμα.
Έχω την αίσθηση πως δεν είναι κάτι απλό το να μην αδειάζει ο πρόλοβος, ειδικά αν ξαναταίζουμε χωρίς αυτός να είναι σχετικά άδειος.Από την μία αναμειγνύουμε διαφορετικής ποιότητας τροφή στον πρόλοβο, αφού το υπόλειμμα είναι σε προχωρημένο στάδιο πέψης και από την άλλη, η καθυστερημένη λειτουργία της πέψης, μπορεί να σημαίνει και μύκητες.
Τα μωρά είναι 3, το πρώτο είναι σήμερα 7 ημερών, το 2ο γίνεται 6 ημερών και το 3ο είναι 3 ημερών. Θερμικρασία και πυκνότητα είναι ακριβώς, όπως πρέπει, αυτό δεν είναι το ζήτημα μου. Και η θερμοκοιτίδα τους είναι συνεχώς μεταξύ 33-35 βαθμών επίσης με υγρασία 45-50%.
Το ερώτημα ήταν για το αν πρέπει να αδειάζει ΚΑΘΕ φορά ο πρόλοβος, και όχι ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά το 24ωρο.)
 
Το ερώτημα ήταν για το αν πρέπει να αδειάζει ΚΑΘΕ φορά ο πρόλοβος, και όχι ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά το 24ωρο.)
Χωρίς να είμαι και ειδικός, έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι σε είδη που δεν ταΐζονται τη νύχτα (π.χ. τα gouldians ταΐζονται τη νύχτα), αφήνουμε όλη τη νύχτα τον νεοσσό ατάιστο και τότε είναι που ο πρόλοβος αδειάζει. Τώρα, το πόσο άδειος θα πρέπει να είναι πριν από το επόμενο γεύμα, μέσα στην ημέρα, δεν το ξέρω, αλλά για αυτό υπάρχουν νομίζω οδηγίες ανά είδος, κάθε πότε και πόσο πρέπει να ταΐζει κανείς ανάλογα με την ηλικία. Ο αέρας είναι επίσης που δεν πρέπει να εγκλωβίζεται στον πρόλοβο, και για αυτό μερικές φορές με πολύ απαλές κινήσεις τον πατά κανείς για να βγει.
 
Η κρέμα-φάρμακο είναι η NUTRIFORCE σε σωληνάριο, μου την έδωσε η κτηνίατρος μου, όταν αρρώστησε πολύ η Χάρη μας. Είναι κυρίως για σκύλους και γάτες, ένα είδος συμπλήρωμα γεμάτο βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, κλπ., αλλά με βοηθάει ήδη τρίτη φορά στα πουλιά μου. Να την πάρετε, παιδιά, είναι πολύ καλή. Συνιστώ ανεπιφύλακτα!)
Τι δοσολογία έδινες (mg / g βάρους, κάθε πότε, για πόσον καιρό 😉
 
Τι δοσολογία έδινες (mg / g βάρους, κάθε πότε, για πόσον καιρό 😉
Επειδή το μικρό ήταν πολύ αδύναμο και σχεδόν δεν αντιδρούσε σε τίποτα από το δεύτερο τάισμα στην κρέμα του έβαλα ένα κεφαλάκι του σπίρτου περίπου από την αλοιφή αυτή και ήδη σήμερα, μετά από 2 μέρες που του δίνω συνεχώς αυτή τη ποσότητα σε κάθε τάισμα, βλέπω καλά αποτελέσματα. Αρχισε να χωνευει εγκάρως την τροφή, κινείται, είναι αρκετά δραστήριο και άρχισε και να ζητάει να το ταίσω.)
 
Χωρίς να είμαι και ειδικός, έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι σε είδη που δεν ταΐζονται τη νύχτα (π.χ. τα gouldians ταΐζονται τη νύχτα), αφήνουμε όλη τη νύχτα τον νεοσσό ατάιστο και τότε είναι που ο πρόλοβος αδειάζει. Τώρα, το πόσο άδειος θα πρέπει να είναι πριν από το επόμενο γεύμα, μέσα στην ημέρα, δεν το ξέρω, αλλά για αυτό υπάρχουν νομίζω οδηγίες ανά είδος, κάθε πότε και πόσο πρέπει να ταΐζει κανείς ανάλογα με την ηλικία. Ο αέρας είναι επίσης που δεν πρέπει να εγκλωβίζεται στον πρόλοβο, και για αυτό μερικές φορές με πολύ απαλές κινήσεις τον πατά κανείς για να βγει.
Ολα αυτά τα κάνω, τηρώ αυστηρά τις οδηγίες, απλά αυτά ξυπνάνε λίγω πριν την ώρα του ταίσματος και ζητάνε φαί, ενώ βλέπω πως έχουν κάτι ακόμη μέσα στο πρόλοβο, δεν είναι νιστηκά 100% δηλαδή. Τα ξυμερώματα αφήνω να αδειάσουν καλά, σχεδόν 99,9% και αρχίζω πάλι το τάισμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τώρα για πόσο καιρό θα του δίνω ακόμη δεν ξέρω, να δω πως θα τα πάει. Μόλις ξεπεταχτεί λίγο ακόμη, θα του τη σταματήσω.)
Τι δοσολογία έδινες (mg / g βάρους, κάθε πότε, για πόσον καιρό 😉
Το ερώτημά μου είναι γενικό, μήπως και κάποιος ακόμα από εμάς το χρειαστεί μία στιγμή δύσκολη, π.χ. ΣΚ, με άρρωστο - αδύναμο - μικρό σε ηλικία πουλί.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top