Γενικά Τα βασιλικά γκριζάκια μου

απ'οτι καταλαβα ειναι η στιγμη που πηγες να διαλεξης αρσενικο. ειχαν αλλου τα αρσενικα και αλλου τα θυλικα, και ειχες την δυνατοτητα να επιλεξης. ρωταω διοτι πιστευω οτι αν ισχυη κατι τετοιο οι ανθρωποι ηταν πολη οργανωμενοι.
 
οχι φιλε μου.. Ειχαν ΜΟΝΟ αρσενικούς... Ποιος εκτροφέας θα σου δώσει θηλυκιά; Ειναι σκεψου οι κοτες π κανουν τα χρυσά αυγά... Οι αρσενικοί ειναι μισή τιμή στα "αγρια"... Και δεν εχουν καθόλου καλή μεταχείριση οι μάυροι... Οργανωμένοι εκτροφείς ναι το εμπορικό επιχειρηματικό κομμάτι ειναι στημένο καλά...όμως τα μεταχειρίζονται λες κ ειναι σακια με πατάτες... (βάζουν ομως δαχτυλίδια, αρα "καλοι" εκτροφείς του είδους ειναι 😉 ) Παρολαυτα κατεληξα σε αυτους τους 2, ηταν κ οι δυο οπως τους ηθελα... Ο ενας ομως ειχε κατι "εξτρα" που σαστυσα οταν καταλαβα οτι δεν το ειχαν παρατηρησει... Ποιον πηρα, μπορεις να ξεχωρισεις;
 
νομιζω τον αριστερα. αυτον που κινητε στο κλουβι. εχω περιεργια να μου πης τι ηταν αυτο που δεν ειχαν προσεξη.
 
Bingo!
Το ένα μπουτακι έχει κόκκινα «φύλλα». Είναι φορέας Red factor :)
Δες τον κ εδώ σπιτι πρώτη μέρα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μετάλλαξη.
Τα κόκκινα με τις αντιστοιχες διασταυρώσεις θα γίνονται όλο κ περισσότερα στα μικρά, μέχρι π θα βγάλεις (λέμε τώρα) τον κατακόκκινο. Παιρνει αρκετές γενιές αυτο βέβαια κ Σκέψου το κάθε πιτσουνι είναι έτοιμο για αναπαραγωγή στα 2-4 έτη. Δηλαδή έχουμε πολλα πολλά χρόνια μπροστά :)
 
Δες κ εδώ ποσο τον μαλάκωσα με τα χρόνια. Δε με «μαλώνει» καθόλου τώρα πια κ συνεργάζεται άψογα μαζί μ. Με αφήνει κ Τον πλένω 2 φορές το μήνα το μπαγασάκο. Όταν θέλει μπάνιο πάντα μ γυρνάει το ποπο. Αν δε θέλει κάθεται στήλη αλατος. Είναι γλυκό πουλακι πολύ. Δε θα μάθω ποτέ αλλά από τους 2 πιστευα ότι θα μαλακώσει γρηγορότερα αυτο το πουλακι κ οχι το αλλο. Βέβαια δεν ξέρω με τι τρόπο τα είχαν βάλει εκεί μέσα στα μικρά κλουβιά κ με ποιον από τους 3 π ήταν εκεί μέσα είχαν τα «νεύρα» :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πιο «σοβαρός» πιο κοφτος πιο «ζυγισμένο» κ πιο μετρημένο» το αντράκι μας ακόμα κ στο μπάνιαρισμα :)
Το αλλο το θέατρο δες εδώ. Το κορίτςακι μ :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Όταν την πλένω απαγορεύεται να πλύνω το αγόρι μας. Είναι δικός της χρονος αυτός. Όμως δεν είναι γουρούνα περιμένει πάντα να τον πλύνω πρώτο. Αλλά μετά Τέλος όλο το υπόλοιπο νερό είναι δικό της :)
 
Μετάλλαξη.
Τα κόκκινα με τις αντιστοιχες διασταυρώσεις θα γίνονται όλο κ περισσότερα στα μικρά, μέχρι π θα βγάλεις (λέμε τώρα) τον κατακόκκινο. Παιρνει αρκετές γενιές αυτο βέβαια κ Σκέψου το κάθε πιτσουνι είναι έτοιμο για αναπαραγωγή στα 2-4 έτη. Δηλαδή έχουμε πολλα πολλά χρόνια μπροστά :)
Υπάρχουν δλδ και κόκκινοι African Gray? Ή σχεδόν κόκκινοι;
 
Υπάρχουν δλδ και κόκκινοι African Gray? Ή σχεδόν κόκκινοι;
Υπάρχουν μιςοι κόκκινοι η λιγότερο κόκκινοι, η μ με κόκκινες βούλες παντού μέχρι π φτάνεις στον κατακόκκινο. Δεκαετίες μετά :)
 
Λογικά ναι Γιάννη, αν και δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο πουλί. Το μόνο που γνωρίζω είναι οι πληροφορίες που έδωσε και ο thunderfck εδώ.
 
Έχουν μπει χρωστικές στη διατροφή του;
Λογικά ναι Γιάννη, αν και δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο πουλί.
Κανένας παπαγάλος δεν βάφεται διατροφικά.
Όλα τα χρώματα βάσης που βλέπουμε, δηλαδή το κόκκινο και το κίτρινο, είναι μια συγκεκριμένη χρωστική ουσία που λέγεται ψιττασίνη (psittacofulvin).Αυτή η ουσία παράγεται από τον οργανισμό των παπαγάλων και μπορούμε να φανταστούμε αυτήν την διαδικασία σαν ανάλογη της μελανινογένεσης.

Το λεγόμενο λιπόχρωμα, δηλαδή η μεταφορά καροτενοειδών μέσω της HDL χοληστερίνης τελικά στο πτέρωμα ενός πτηνού, δεν υπάρχει στους παπαγάλους.Αυτό που βλέπουμε είναι μόνο ψιττασίνη, ευμελανίνες και ο συνδυασμός τους, δηλαδή διαστρωματικός χρωματισμός (structural coloration).

Φυσικά υπάρχουν έρευνες που επισημαίνουν οτι αυτό το "ανενεργό λιπόχρωμα" στους παπαγάλους, επειδή ακριβώς σε ένα άλλο επίπεδο ανάγνωσης έχει να κάνει με την καλή λειτουργία του οργανισμού,τελικά συνδέεται με την παραγωγική διαδικασία που αφορά την ψιττασίνη. Για αυτό και είναι θεμιτό να παρέχουμε καροτενοειδή μέσω των φρούτων και των λαχανικών, απο την σκοπιά του χρωματισμού.
 
Έχεις δίκιο Δημήτρη.

Τώρα θυμήθηκα ότι το είχαμε αναφέρει και στο άρθρο για το Red-rumped, στο οποίο συμμετείχα κι εγώ. 🙄
 
Πάντως παιδιά όσα red factor πουλια εχω δει απο κοντά (με λιγότερο η περισσότερο κόκκινο), κανένα δεν ειναι αυτο το έντονο χρωμα οπως αυτο στη φωτό που ανέβασε ο Σταυρος και σε αλλες παρόμοιες που κυκλοφορουν στο διαδικτυο.. Ειναι πιο ξεθωριασμενο το κοκκινο τους... Δεν ξέρω αν ειναι φοτοσοπιά ή γινεται ετσι με χορηγηση χρωστικων η αν οσο "προχωρας" στην αναπαραγωγη κ φτάνεις στον βαμμενο αν, γινεται πιο εντονο... Το μόνο σίγουρο ειναι οτι ειναι δυσκολο πολύ να τον βγαλεις αυτον..
 
Πάντως παιδιά όσα red factor πουλια εχω δει απο κοντά (με λιγότερο η περισσότερο κόκκινο), κανένα δεν ειναι αυτο το έντονο χρωμα οπως αυτο στη φωτό που ανέβασε ο Σταυρος
Έχεις δει τα ίδια πουλιά σε φωτογραφία με φλας;

Επίσης δεν είναι απλά red factor ή τουλάχιστον αυτό το όνομα δεν φανερώνει το όλο θέμα στην έκτασή του.Αν δεν κάνω λάθος απο την μια και μοναδική φωτογραφία που έχω δει παραπάνω, αυτά τα πουλιά δεν έχουν και καθόλου μελανίνες.

Για το αν βάφονται απάντησα.Αν γινόταν, σε άλλα είδη παπαγάλων με 4.000 μεταλλάξεις θα έκαναν πάρτι.
 
Back
Top