Γενικά Τα βασιλικά γκριζάκια μου

Δεν ξέρω αν ειναι φοτοσοπιά
Είναι πολύ πιθανό. Μοιάζει να έχει κόκκινο φίλτρο ολόκληρο το πουλί για να εντείνει το κόκκινο του πτερώματος με αποτέλεσμα να κοκκινίσει το ράμφος και τα πόδια.

Μου το επισήμανε και ο Ανέστης Φοίβος πριν από λίγη ώρα στέλνοντας μου και ένα σύνδεσμο με διάφορες μεταλλάξεις. http://couch-tuner.info/brandsldwn-lutino-african-grey.htm
 
κατακκόκινο δεν εχω δει ποτέ μου απο κοντα... Εχω 2 πολύ πολυ καλούς φίλους εκτροφείς... Ο ενας εχει 11 ζευγάρια (αγρια) και δεν εχει βγαλει ποτέ στα 20 χρονια π τα εχει δεν εχει τετοιο γονιδιο... Ο άλλος όμως έχει 3 ζευγάρια (άγρια) κ το ενα του πετάει συχνα πυκνά μικρά με λίγα πούπουλα.. Τα πουλαει ολα ομως αυτος δεν εχουμε δει κανενα μεχρι την ενηλικιωση... Ενα ομως προσφατα βγηκε με αρκετα κοκκινα.. Συμφωνησαμε να το κρατησει κ να του δωσω απο την επομενη γεννα μια δικια μ θηλυκιτσα να τα βαλουμε μαζι. Αυτος λοιπον π εχει αρκετα κοκκινα ειναι ολα "μουντο" το κοκκινο μολις ολοκληρωθει η πτεροροια του θα εχουμε καλυτερη εικονα
 
Αυτος λοιπον π εχει αρκετα κοκκινα ειναι ολα "μουντο" το κοκκινο μολις ολοκληρωθει η πτεροροια του θα εχουμε καλυτερη εικονα
Οπότε, όταν ολοκληρωθεί η πτερόρροιά του, αν μπορείς θυμήσου να μας βάλεις μια φωτογραφία του να το δούμε κι εμείς.
 
Σταυρε, η μετάλλαξη του κοκκινου με ενδιαφερει. στα δικα μ πουλια εφοσον εχω τον πατερα μπαινω στο "μονοπατι" αυτο ζευγαρωνοντας ενα απο αυτα με αλλο "red factor". Για να "συνεχισουμε" μετα χωρις αιμομιξιες ειναι λιγο δυσκολο... Με αυτη την αναζητηση μπηκα στο φορουμ εδω
 
Οπότε, όταν ολοκληρωθεί η πτερόρροιά του, αν μπορείς θυμήσου να μας βάλεις μια φωτογραφία του να το δούμε κι εμείς.

Καλα να ειμαστε την υγεια μας να εχουμε κ εμεις κ τα πουλια κ θα τον βγαλουμε τον κοκκινο...h εστω τον μισο :)
 
πραγματικα πολη ενδιαφερον το θεμα thunderfck, και μαλιστα διαβαζωντας διαφορες ιστιοσελιδες για το συγκεκριμενο θεμα, δεν ειχα συνιδητοποιηση πως καποια πουλια το φερουν στο dna τους, αν το θετω σωστα ως ορολογια, αν κανω λαθος διορθωσεμε, και επισης οι απογονει τους θα εχουν ποιο εντονα πιθανον τα σημαδια. ειχα την αισθηση γενικως οτι αυτο γινοταν με ποιο ενηλικα πουλια, ανω τον εικοσι ετων, και πιστευα ουσιαστικα οτι ηταν η φυσικη εξεληξη. Πριν χρονια ειχα δει ενα τιμνιχ με μπορντο πουπουλα σε φτερουγες και στερνο. Πραγματικα θα προσπαθησω να διαβασω περισοτερα για το θεμα διοτι το βρηκα πολη ενδιαφερον ως πληροφορια καθως και εγω ειμαι λατρης του ειδους παπαγαλου.
 
Πολύ σωστά το θετεις Έκτορα αναφορικά με το DNA. Το ζευγάρι που κάνει στο φίλο μ τα «κόκκινα» είναι 3 γεννες τώρα π τα βγάζει. Και δεν είναι όλα σε κάθε γεννα με κόκκινα πούπουλα. Πιο «πιςω« δεν έβγαζε καποιο τέτοιο πιτσουνι. ένα ομωσ π είχε μπόλικα τον παρακάλεσα να μη το πουλήσει, να μην το κανακεύει καθόλου κ να τα διασταυρώσουμε στο μέλλον με δικό μ. Έτσι το ξεκινήσαμε. Οι γονείς που τα βγάζουν δεν έχουν ούτε ένα πούπουλο κόκκινο. Ο Λευτέρης στην Ιεραπετρα είχε μια άγρια θηλυκιά πανέμορφη από τις πιο ομορφες π έχω δει γεμάτη κόκκινα. Μικρή 18 μηνών αλλά δεν τα βρήκαμε στο «παζάρι»
 
θα ηθελα να σε ρωτησω thunderfck, ως γνωστης του ειδους, αν γνωριζης αν το φαινομενο παρατηρειται και στον φυσικο βοιοτοπο τους, στην αγρια ζωη τους στην αφρικη, η ειναι ενα φαινομενο που παρατηρειται στα πουλια εκτροφης. Ξερεις ανοιξες φοβερο θεμα για εμενα προσωπικα, και δεν μπορω παρα να σου κανω τις ερωτησεις που εχω που για εμενα προσωπικα σημενη και εμπλουτισμο γνωσεων. καταλαβενω βεβαια οτι ουσιαστικα ειναι θεμα dna, αλλα σκευτικα αν τυχον ακομα και η αλλαγη της τροφης τους μπορει να εχει πεξει καποιο ρολο. Δεν στο κριβω οτι παλιοτερα προσπαθησα να επικοινωνησω με το παρκο αφρικαν γκρευ στην τενεριφη, για πληροφορειες, τοτε που καταλαβα οτι επρεπε να αλλαξω πολλα στην καθημερινοτητα του ζακο μου, 'διατροφη, ασκηση' κλπ. αλλα δηστυχως οι πληροφορειες δινονταν μονο στα γαλλικα.
 
Δεν είναι επίκτητο το στοιχείο αυτο Έκτορα, είναι στη «φύση» τους. Στο φυσικό τους περιβάλλον Δε συναντουμε τον κατακόκκινο αλλά υπάρχουν άγρια πουλάκια με κόκκινα πούπουλα. Στην εκτροφή «διασταυρώνουν» τα συγκεκριμένα γονίδιά ξανα κ ξανα κ ξανα μέχρι π εμφανίζεται αυτή η μετάλλαξη. Παίρνει πολλά πολλά χρόνια αυτή η μετάλλαξη. Πρόσφατα ειδα ότι υπάρχουν κ «λευκές» καρδερίνες. Δε γνωρίζω αν είναι κάτι αντίστοιχο ας μας πουν κ οι καρδεριναδες (στους οποίους έχω ένα σεβασμό μια κ γνωρίζω τη δυσκολία της εκτροφής της)

Για το ζακο σ Έκτορα «Νοιώθω» τη δίψα σ κ το ενδιαφέρον σ που είναι βέβαιο ότι το προσεχεις τόσο πολύ κ είναι ακριβώς ότι χρειάζεται το πουλακι. Δυστυχως οι περισσότεροι γενικά σε ένα ζακο αναζητούν έναν τέλειο ομιλητή η έναν πουλακι π θα κάνει κωλοτούμπες η οπποια άλλη διαστροφή υπάρχει για να φάει ένα σποράκι κ στα χρόνια της ζωής τους βλέπεις πολλά προβλήματα. Μέσα σε όλο αυτο πετσοκόβουν κ τις φτερουγες για να μην το χάσουν κιόλας ( μια ελπίδα να γλιτώσει το ζωντανό δηλαδή δεν έχει). Είναι πολλοί οι ακατάλληλοι για εμένα κ σίγουρα εσυ Δεν είσαι ένας από αυτούς φιλε μ
 
καλημερα, ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δινης, και πραγματικα ειναι οντως κατανοητο αυτο που μου ανεφερες οτι στα πουλια εκτροφης παρατηρειται ποιο εντονα το φαινομενο, καθως η αναπαραγωγη ειναι ποιο εντονη για τα τυχον αποτελεσματα. στο δευτερο σκελος της απαντησης σου για το ενδιαφερον μου, την αγαπη μου, για τον ζακο μου, θα σου απαντησω οτι ναι υπαρχει, ψαχνω γενικος πολη και ξεκοκαλιζω καθε πληροφορεια, για το συγκεκριμενο ειδος, καθως ως ζακο μπαμπας κι'εσυ, καταλαβενης οτι μιλαμε για πολη ιδιαιτερα πουλια, με ενα απιστευτο ψυχολογικο κοσμο, που οσο και αν ψαχνω στην παρατηρηση μου για τον μαγικο κοσμο τους, καταλαβενω παντα οτι ειμαι στην αρχη. και αυτο ειναι που πολλες φορες με εξιταρη, αλλα και αλλες φορες με απαγωητευη. καποια στιγμη εγραψες κατι που ισως δεν το ειχα κατανοηση, και ας τον εχω τοσα χρονια, οτι ειναι ενα ειδος που τα πουλια βρισκοντε στην πρωτη η στην δευτερη γενια εκτροφης, αρα φερουν πολλα απο τα αγρια ενστιχτα τους. Παρατηρωντας την διαδρομη μου στον χρονο με τον ζακο μου, βλεπω πολλα λαθη, και το θεμα ειναι οτι τα αντιλαμβανομουν ως σωστα. ειναι ισως αυτο που εχουμε ακουση κατα καιρους ο μαγικος κοσμος των ζωων, και νομιζω οτι αυτη η ατακα αντιπροσωπευη ανθρωπους που αφιερωσαν ακομα και μερος της ζωης τους στην ερευνα και παρατηρηση, σε επιστημονικο, προσωπικο επιπεδο, ζωντας σε ζουγκλες, ερημους, αλλα και στο σπιτι τους. Δεν ξερω αν τα ζωα που διατηρουμε ειναι τυχερα, το συγουρο ειναι οτι εμεις ημαστε πολη τυχερη.
 
Τα ζώακια φιλε μ τα περισσότερα είναι άτυχα. Αυτη είναι η αλήθεια. Είναι τοσο ιδιαιτερο ειδος π δεν θαπρεπε να εμπορεύεται στη συντριπτική του πλειοψηφια.Αυτά π έχω δει στα χρόνια μου, δε θέλω να τα δω σε δικά μ πουλιά. Αδιαφορώ για το κέρδος, φρεναρω τις γεννες κ αφήνω τα πουλια στη μάνα τους να μεγαλώσουν. Όσο το ελέγχω είμαι καλά. Δε σ κρύβω ότι με αγχώνει λίγο όταν ανοίξουν τη «βρύση» της ακαταπαυστης αναπαραγωγής. Έχω χώρους αλλά είναι κάτι π κάποια στιγμή ξέρω ότι θα έρθει. Όσο όμως τα «ζω» σαν ζευγάρι ανακαλύπτω κλειδιά πολύ χρήσιμα :). Αυτοί είναι οι δάσκαλοι μας Έκτορα. κ Εδώ είναι ένας χώρος να ανταλασσουμε γνώμες οι λάτρεις του είδους :) βλεπω ότι αντιλαμβάνεσαι αμέσως την κάθε πληροφορία κ αυτο φιλε μ συμβαίνει γιατί έχεις τον καλύτερο δάσκαλο. Στο σπίτι σ :)
 
Αυτόν τον κύριο εδώ πως τον βλέπεις;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
υπερωχος ο μαρκος. ετοιμος με το κλουβακι του για διακοπες. απο τα λατρεμενα ειδη οι μακαο.
 
απιστευτω κολιμα η σκαρλετ. απο την μεγαλη τεταρτη εχω μια κλουβα διαστασεων 1,70χ1,50χ2,00. ηταν η κατοικια του σκαρλετ της φιλης μου ινγκερ και του αντρα της γιαννη. ενα πουλι που πραγματικα σωθηκε απο τα παιδια, απο τον πρωην ιδιοκτητη του, ετων περιπου σημερα 13-15. ειχα αναλαβη περιπου για καποιους μηνες την προσοχη του διοτι τα παιδια πηγενοερχοντουσαν αστυπαλαια, οπου ηταν στο τελικο σταδιο το σπιτι τους και το μαρκετ που εχουν σημερα ως επιχειρηση. τον οκτωμβριο πηγα αστυπαλαι ωπου ειδα και το aviary που ετοιμασαν. τοτε δεν ειχε ολοκληρωθη και απλα υποκλιθηκα. η αληθεια ομως ειναι οτι μιλαμε για φωνη οι σκαρλετ, δεν κανουν για διαμερισμα, και χρειαζονται χωρο.
 
Ωραία πουλιά όμως...& ήπιοτερα από τους b&g. Κότες ολόκληρες κ αυτά όμως. Ναι δεν είναι για διαμέρισμα αυτά θες αυλάρα κ κλουβαρα :)
 
Παιδιά ας μείνουμε στο θέμα. Αν χρειάζεται, ανοίξτε μια νέα συζήτηση σας παρακαλώ.
 
εχεις δικιο Σταύρο... Τα Γκριζάκια ειναι το θεμα μας :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
του τρωει μονιμως τη μπουκιά... Εδω φαινεται ξεκάθαρα πως λειουργούν σαν ζωντανά...η ταιστρα ειναι γεματη ομως θέλει την μπουκιά του...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top