Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα αρπακτικα πουλια χρησιμοποιουν τα φτερα τους για να τρομαζουν τα πουλια που βρισκονται μεσα στο κλουβι και με τα ποδια ή το ραμφος αρπαζουν οτι βρουν.
Να υποθεσω οτι δε ξερεις τι ειναι το πορτονι; Ρωταω γιατι εσεις στη Κυπρο αν καταλαβα μπορει να το λετε αλλιως.
οχι δεν γνωριζω τι ειναι. Πολυ πιθανον να το λεμε αλλιως ή να μην το εχω ξανα ακουσει.
 
Αυτο εψαχνα... Το ειχα διαβασει καπου @misalouris αλλα δε θυμομουν που... Τεσπα... αυτα τα προστατευτηκα @maria p πρεπει να εχουν μια αποσταση απο το κλουβι... Τι κανω ομως με τη πλευρα που ακουμπαει το κλουβι στο τοιχο; Κοβω τη πλευρα απο το προστατευτικο;
 
τι κανω ομως με τη πλευρα που ακουμπαει το κλουβι στο τοιχο; Κοβω τη πλευρα απο το προστατευτικο;
Ή αυτό ή αν έχεις περιθώριο από την άλλη, το βάζεις κολλητά στην πλευρά του τοίχου και αφήνεις μεγαλύτερη διαφορά από την άλλη, δεν κεντράρεις δηλαδή το κλουβί στο προστατευτικό.
 
Απο την αλλη δεν εχω θεμα αλλα δε θα ειναι επικυνδινο για τα πουλια που δεν θα εχει αποσταση;
Γιατί να είναι επικίνδυνο; από τι; Για πες τι σκέφτεσαι γιατί δεν πάει το μυαλό μου.
 
Χα το 'χω! Ειμαι διαβασμενη! Λεει οτι πρεπει να εχει μια αποσταση ασφαλειας για να μη τραυματιστει το πουλακι! Ποδια και ραμφος...

Γι αυτο η λυση ειναι προστατευτικο πλεγμα με σεβαστη αποσταση απο τα καγκελα του κλουβιου (ωστε να μη χωρανε ποδαρακια μεσα
 
Μάλιστα για να μην μπλέξουν τα δύο είδη κάγκελων δηλαδή. Εντάξει, κόψε το λοιπόν με κοφτάκι από την μία πλευρά. Ή βάλε τον σύζυγο σου να φτιάξει ένα δικό σας αυτοσχέδιο. Αν πιάνουν τα χέρια του είναι εύκολο.
 
Τωρα σωθηκα... αν δε βρω ακρη με τα ετοιμα θα πω του θειου μου...
Νομίζω ο Θείος είναι η καλύτερη λύση! Πάντως μόλις τελειώσει η αναπαραγωγή οπωσδήποτε προστασία γιατί όσο και αν δεν πιστεύεις πως μπορεί να γίνει η επίθεση, μέσα σε δευτερόλεπτα μπορεί να χάσεις τα πουλάκια σου! Παθούσα είμαι γι αυτό σου λέω, προσέχουμε για να έχουμε! 😉 Σήμερα στην απέναντι ταράτσα καθόταν ένα γεράκι πολύ επιβλητικό... Σημειωτέων μένω Νότια προάστια πολύ κοντά στην Αθήνα..
 
για να εχω το κεφαλι μου ησυχω ομως θα βαλω...
Και για να μην δεις κάποιο άσχημο θέαμα! Μακάρι να μην σου τύχει ποτέ! Αλλά ξέρεις τι λένε.. Φύλαγε τα ρούχα σου... 😉
 
@alicedros να ρωτησω κατι; Σημερα που κατεβασα τα πουλια για να τα καθαρισω τα αυγα οπως τα χτυπουσε ο ηλιος φαινοταν σκουρα μεσα και οχι διαφανα... ειναι καλο αυτο ετσι; Αν ειναι κακο πες το μου με τροπο γιατι εχω χαρει...
 
Μάλλον είναι καλό και είναι γόνιμα τα αυγά. Φυσικά αν θα σκάσουν εξαρτάται αν κλωσσάνε με συνέπεια ή όχι.
 
οπως τα χτυπουσε ο ηλιος
Τα αυγά δεν κάνει να τα χτυπά ο ήλιος. Με τον ήλιο μπορεί να υπερθερμανθούν και αν υπάρχει έμβρυο μέσα να μην επιβιώσει. Θα πρέπει να βάλεις κάτι (κάποιο πανί, ή σεντόνι) ώστε να μην χτυπάει άμεσα ο ήλιος τη φωλιά και τα αυγά. Άσε που η μαμά που κλωσάει θα ζεσταίνεται πολύ. Κάνεις τη δουλειά της πιο εύκολη! 😉

Σημερα που κατεβασα τα πουλια για να τα καθαρισω
Και την ωρα που τα καθαριζα
Επίσης μην καθαρίζεις και μην κατεβάζεις συνέχεια το κλουβί, ούτε 1 φορά την εβδομάδα, τώρα που υπάρχουν αυγά και φωλιά! Θεωρώ πως είσαι πολύ τυχερή που δεν παράτησε τα αυγά! Όταν κλωσάνε, δεν καθαρίζουμε... Όταν με το καλό βγουν τα μικρά και είναι λίγων ημερών καθαρίζουμε αλλά και πάλι γρήγορα με ήρεμες κινήσεις και μόνο τα απαραίτητα!

ειναι καλο αυτο ετσι; Αν ειναι κακο πες το μου με τροπο γιατι εχω χαρει...
Δε θα σου πω πως είναι καλό.. Ούτε και κακό.. Θα σου πω να πάρεις έναν μικρό φακό led, και να κάνεις ωοσκόπηση! Είναι απλό και εύκολο! Θα βγάλεις τη φωλιά, θα πας σε ένα σκοτεινό μέρος και θα ακουμπήσεις απαλά στα αυγά τον φακό. Αν τα δεις κόκκινα και με φλέβες είναι γόνιμα. Αν τα δεις και είναι έτσι:
dsc00113-jpg.12094

τότε είναι άσπορα
Δες χρήσιμα βίντεο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και μια ακόμα χρήσιμη φώτο:
candlingeggs21.jpg


Πόσες μέρες κλωσάει ανελλιπώς; Δεν σηκώνεται καθόλου δηλαδή;
 
Δε τα πιανει ο ηλιος. Επρεπε να τα καθαρισω και βαλω φαγητο. Απο σημερα ξεκινησαν οι διακοπες μου! (3 μερες) απο Τεταρτη- Πεμπτη εγω δεν την εχω δει να σηκωνεται.
 
Back
Top