Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φοιβο μου γενικα ειναι περισσοτερο στη φωλια αυτη την αλλη φορα... Τωρα απο σημερα θα δω. Αν και λεω να τα γραψω λιγο και να μην ασχολιθω... Φαι εχουν νερο μονο θα τους βαζω αλλα δε χρειαζετε να τα κατεβασω... και καθαρισμα το Σαββατο γιατι θα φυγω διακοπες και θα βρωμισουν... ελπιζω αγαπητε να καθησει...
 
Φοιβο μου γενικα ειναι περισσοτερο στη φωλια αυτη την αλλη φορα... Τωρα απο σημερα θα δω. Αν και λεω να τα γραψω λιγο και να μην ασχολιθω... Φαι εχουν νερο μονο θα τους βαζω αλλα δε χρειαζετε να τα κατεβασω... και καθαρισμα το Σαββατο γιατι θα φυγω διακοπες και βρωμισουν... ελπιζω αγαπητε να καθησει...


Το περισσότερο απο την προηγούμενη δεν μας είναι αρκετό. Τα πουλιά που κλωσσάνε σοβαρά ξεχνούν να σηκωθούν να φάνε. Τα μπες-βγες κάθε 5 λεπτά είναι ένδειξη πως δεν πήραν σοβαρά το ρόλο τους και δεν θα έχουν επιτυχία. Αν ως το Σάββατο δεν δεις το θηλυκό να κάθεται αδιάκοπα στη φωλιά κι επειδή θα φύγεις όπως λες και ρισκάρεις να σπάσουν κανένα και να βρωμοκοπίσει ο τόπος όλος, πέταξέ τα καλύτερα και βγάλε τη φωλιά τελείως μέχρι να πάρεις κλειστή όπως σου είπε η Αριάδνη.

Δεν είσαι οργανωμένη όμως Βάσια. Δεύτερη φορά και δεν τα έχεις όλα στην εντέλεια όπως θα έπρεπε. Αυτά τα πουλιά γεννάνε σαν τα κοτόπουλα, δεν γίνεται με μεσοβέζικες καταστάσεις να περιμένεις επιτυχημένη αναπαραγωγή. Θέλεις σωστό σημείο, σωστή φωλιά, σωστή διατροφή και συμπληρώματα.
 
Δεν τα ειχα ολα στην εντελεια καλε μου γιατι δεν ηταν ωρα να βαλω φωλια... ειχαμε πει να περιμενω... εγω φταιω που βιαστηκαν να κανουν; Θα πηγαινα αυτη την εβδομα ουτως η αλλος να παρω αλλα με προλαβαν τα γεγονοτα... και Σαββατο απογευμα που ειδα το αυγο δε μπορουσα να κανω κατι... επρεπε να περιμενω τη Δευτερα... Δε φταιω εγω λοιπον... ειμαι αθωααα
 
Τα ταλαιπωρεις ομως χωρις λογο. Αγορασε την φωλια και τα σωστα νηματα ετσι ωστε αν δεν πετυχει ουτε αυτη την φορα να τα εχεις καπου για την επομενη φορα. Ειναι πουλια που γεννανε συνεχεια. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παντα καταλληλη εποχη αρα καποτε πρεπει να πεταμε τα αυγα για να μην φερουμε σε κινδυνο τα πουλια μας.

Θελουν ηρεμια γιατι δεν ειναι οι ιδανικοι γονεις. Ειναι υπερκινητικα πουλια και τρομαζουν πολυ ευκολα. Αν δεν νιωθουν ασφαλεια μπορει να παρατησουν την φωλια. Πρεπει να σκεφτεις σοβαρα αν θες να εχεις απογονους και να κανεις σωστες κινησεις. Καταλληλη διατροφη, σωστα υλικα (νημα και φωλια), καταλληλο κλουβι, σε ενα σημειο οπου υπαρχει ησυχια και καθολου ρευματα και κυριως να μην τα ενοχλει κανενας. Μονο για αλλαγη τροφης.
 
Δεν σου κανει κανενας παρατηρηση. Γνωμες και συμβουλες λεμε. Απο την στιγμη που ανοιγουμε θεμα αυτα περιμενουμε να ακουσουμε. Αλλιως γιατι να ανοιξουμε θεμα;
 
Βρε Αριαδνη δικιο εχεις... Δε ειπα οτι μου κανεις παρατηρηση... απλα πες τωρα σοβαρα για πιο λογο να τα εχω παρει απο τη στιγμη που ειπαμε να περιμενω;
 
γιατι θα φυγω διακοπες και θα βρωμισουν...
Για μένα το βασικότερο είναι αυτό. Πόσον καιρό θα λείψεις; Δεν γίνεται αναπαραγωγή στον αυτόματο πιλότο. Αν λείψεις αρκετές μέρες, πέτα τα αυτά και βγάλε την φωλιά όπως σου είπε ο Ανέστης.
Αυτά που σου είπε η Αριάδνη είναι σωστά
Αγορασε την φωλια και τα σωστα νηματα ετσι ωστε αν δεν πετυχει ουτε αυτη την φορα να τα εχεις καπου για την επομενη φορα. Ειναι πουλια που γεννανε συνεχεια. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παντα καταλληλη εποχη αρα καποτε πρεπει να πεταμε τα αυγα για να μην φερουμε σε κινδυνο τα πουλια μας.
Θελουν ηρεμια γιατι δεν ειναι οι ιδανικοι γονεις. Ειναι υπερκινητικα πουλια και τρομαζουν πολυ ευκολα. Αν δεν νιωθουν ασφαλεια μπορει να παρατησουν την φωλια. Πρεπει να σκεφτεις σοβαρα αν θες να εχεις απογονους και να κανεις σωστες κινησεις. Καταλληλη διατροφη, σωστα υλικα (νημα και φωλια), καταλληλο κλουβι, σε ενα σημειο οπου υπαρχει ησυχια και καθολου ρευματα και κυριως να μην τα ενοχλει κανενας. Μονο για αλλαγη τροφης.
Πάρε τα υπ΄όψιν σου για κάθε επόμενη φορά.

Μην στεναχωριέσαι βρε, όλοι στεναχωριούνται με τις "παρατηρήσεις" αλλά είναι άσκοπο. Δεν υπάρχει μομφή. Τι θα πάθουν στο κάτω-κάτω; Απλά δεν θα βγάλουν πουλιά. Ε και; Δεν συνιστά κακομεταχείριση αυτό.
Απλά καλύτερα αν δεν βλέπεις φως για αναπαραγωγή, να τα αφαιρείς γρήγορα για να μην πάρουν τον "κακό δρόμο" και μετά όταν είσαι εσύ έτοιμη καθ' όλα, έχουν γίνει αυτά κακοί γονείς.
 
Δηλαδη παλι φταιω...
E όταν βρε Βάσια μου έχεις κατοικίδια πουλάκια που εξαρτώνται στο 100% από σένα και την φροντίδα που τους παρέχεις, ό,τι και να γίνει, ναι εσύ φταις. Αλλά όπως ξαναείπα είναι και "δύσκολα" πουλιά. Δεν παίρνουν στα σοβαρά το ρόλο τους γι αυτό εσύ θα πρέπει να είσαι έτοιμη για παν ενδεχόμενο ανά πάσα στιγμή! Και να μην τα κουράζεις με πολλές γέννες "μισοτελειωμένες" "μισοολοκληρωμένες".. ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ και να μην παρεξηγηθείς. :)
 
Δε παρεξηγουμε... Ο καθε ενας μπορει να λεει οτι θελει και σιγουρα καποια πραγματα αλλιως ειναι οταν λεγονται και αλλιως οταν γραφονται... αλλα οκ ξερω οτι τα λετε για καλο. Τωρα αν απογοητευομαι καμια φορα αυτο ειναι αλλο θεμα... ααα ξεχασα... η θυλικια σημερα δε σηκωσε κωλο απο τη φωλια...
 
Ωραια! Το κλουβι μονο απο τη μια πλαινη πλευρα εχει επαφη μαζι μας... Δηλαδη μονο απο το πλαι μπορει να μας βλεπουν τα πουλια... μπορω να τη σκεπασω με ενα πανι για να μη μας βλεπουν; Η θυλικια κλωσσαει κανονικα αλλα καθε φορα που μας βλεπει ο αρσενικος αυτη σηκωνει κεφαλι και φοβαμαι μη βγει απο τη φωλια
 
Ωραια! Το κλουβι μονο απο τη μια πλαινη πλευρα εχει επαφη μαζι μας... Δηλαδη μονο απο το πλαι μπορει να μας βλεπουν τα πουλια... μπορω να τη σκεπασω με ενα πανι για να μη μας βλεπουν; Η θυλικια κλωσσαει κανονικα αλλα καθε φορα που μας βλεπει ο αρσενικος αυτη σηκωνει κεφαλι και φοβαμαι μη βγει απο τη φωλια
Όχι να μην την πειράζεις τώρα.
Η φωλιά έχουμε πει πως ήταν από την αρχή λάθος.. Θέλει κλειστό κουτί για τα ζεμπράκια, αλλά αν κάνεις τώρα κάποια "παρέμβαση" ρισκάρεις να ενοχλήσεις το θηλυκό και να παρατήσει αυγά και φωλιά.
Όσο μπορείτε λιγότερη ενόχληση κι αν αυτό είναι αδύνατο. Γρήγορα "περάσματα", τουλάχιστο για τις επόμενες 5-6 μέρες.
 
Όταν η κίνηση και τα περάσματά σας είναι είναι μέσα στα πλαίσια της καθημερινότητας δεν ενοχλούνται τα πουλιά. Το θεωρούν συνηθισμένο.
Αν πηγαίνετε και τα κοιτάζετε, αλλάζει το πράγμα.
 
Back
Top