Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου ζευγαρώνουν συνεχώς

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας, ειμαι καινούριο μέλος και αρχάρια στην αναπαραγωγή.
Είχαμε εδω και 2 χρόνια ενα αρσενικό καναρινάκι και υπο τις πιέσεις των παιδιών μου "να του πάρουμε γυναικούλα, να μην ειναι μόνος του" ενέδωσα!
Ο αρσενικός ειναι απλό κίτρινο καναρίνι και η θηλυκιά ασπροκόκκινο μωσαϊκ.
Για να μην πολυλογώ, γινανε ζευγάρι πολύ πιο γρήγορα απ΄ ό,τι περίμενα, ακολούθησα τις οδηγίες που διαβαζα εδώ στο φορουμ και εχουμε ήδη μια φωλιά με 5 μωρα, 11 ημερών (αντικατεστησα τα αυγά και εκκολάφθησαν όλα μαζί, εκτός από το πεμπτο που εχει μια μερα διαφορά). Ταίζουν και οι δυο γονείς.
Όλα καλά ως εδώ.
Το Σ/Κ που ήμουν σπιτι και τα παρατηρούσα (τα έχω στο σαλόνι) ειδα ότι αρχισαν να ζευγαρώνουν πάλι. Συνέχεια όμως! 15-20 φορές την ημερα θα ειναι και λίγο.
Ο καυμένος ο αρσενικός, μόλις βλεπει και βαζω καινουριο αυγό (βαζω μισό, δυο φορες τη μέρα) ορμάει και τρώει μανιωδώς, δεν τον εχω ξαναδει ετσι, μια στο αυγό, μια στην αυγοτροφή, δεν ηξερα τι να υποθέσω, μεχρι που ειδα τη θηλυκιά να πηγαίνει διπλα του, να τον σπρωχνει και να ζητάει να την ταϊσει. Και μετά αρχιζει το ζευγάρωμα, εκεινη τον καλεί, δεν ξερω τι να πω, ειναι φυσιολογικό όλη μερα να γίνεται αυτό?
Η θηλυκιά δεν καθεται πια στη φωλιά, ούτε το βραδυ. Τα μωρά τα ταίζουν και οι δύο, αν και δεν ειμαι σιγουρη για τη συχνότητα, γιατί.. εχουν το μυαλό τους αλλού!
Τι έρωτας παράφορος ειναι αυτός πια!
Φαντάζομαι θα πρεπει να τους βάλω φωλιά πάλι! Δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω εκτροφή, ένα πουλάκι για παρέα ήθελα και σε δυο μήνες γίναμε ποδοσφαιρική ομάδα!
Την δευτερη γέννα αντιλαμβάνομαι δεν την αποφεύγω, τι πρέπει να κάνω για να αποφύγω και τρίτη; Απ τη μια λυπάμαι να χωρίσω το ζευγάρι αν αγαπιούνται έτσι, απ' την άλλη δε μπορώ να γεμίσουμε πουλιά!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!
 
και εχουμε ήδη μια φωλιά με 5 μωρα, 11 ημερών
Αρχικά καλώς ήρθες και να σου ζήσουν! :D

Το Σ/Κ που ήμουν σπιτι και τα παρατηρούσα (τα έχω στο σαλόνι) ειδα ότι αρχισαν να ζευγαρώνουν πάλι. Συνέχεια όμως! 15-20 φορές την ημερα θα ειναι και λίγο.
Ο καυμένος ο αρσενικός, μόλις βλεπει και βαζω καινουριο αυγό (βαζω μισό, δυο φορες τη μέρα) ορμάει και τρώει μανιωδώς, δεν τον εχω ξαναδει ετσι, μια στο αυγό, μια στην αυγοτροφή, δεν ηξερα τι να υποθέσω, μεχρι που ειδα τη θηλυκιά να πηγαίνει διπλα του, να τον σπρωχνει και να ζητάει να την ταϊσει. Και μετά αρχιζει το ζευγάρωμα, εκεινη τον καλεί, δεν ξερω τι να πω, ειναι φυσιολογικό όλη μερα να γίνεται αυτό?
Σιγά σιγά προχωράνε για τη δεύτερη γέννα. Διάβασε αυτό το άρθρο και θα σε βοηθήσει πολύ!
Η μανούλα θα προχωρήσει σε δεύτερη γέννα και ο καημένος ο αρσενικός θα ταίζει και παιδιά και μάνα. Ο ρόλος του αρσενικού στην αναπαραγωγή των καναρινιών περιγράφεται εδώ. Ακόμα 11 ημερών είναι μικρά αλλά σε λίγες μέρες θα πρέπει να βάλεις και άλλη φωλιά και να της δώσεις και νήμα να μην τσουρομαδήσει τα μικρά.

Η θηλυκιά δεν καθεται πια στη φωλιά, ούτε το βραδυ.
Μεγάλωσαν πλέον έχουν βγάλει φτεράκια και είναι και πολλά οπότε η μανούλα πλέον δεν χρειάζεται να κάθεται τα βράδια.

Τι έρωτας παράφορος ειναι αυτός πια!
Αυτό δείχνει πως το ζευγάρι σου έχει ταιριάξει πολύ! Είναι καλό! Αλλά θα έπρεπε να βρεις άλλα ταίρια και για τα 2. Ένα κίτρινο λιποχρωμικό καναρινάκι ταιριάζει με ένα κίτρινο λιποχρωμικό ή λευκό ταίρι, και ένα κόκκινο μωσαικό με ένα αντίστοιχο κόκκινο μωσαικό ταίρι. Αλλιώς χαλάς και τις 2 ράτσες χρώματος. :)

τα έχω στο σαλόνι
Τι ώρα ξυπνάνε και τι ώρα κοιμούνται; Το σαλόνι γενικά είναι ένας θορυβώδης χώρος με πολυκοσμία και φασαρία και δεν ενδείκνυται για αναπαραγωγή. Αλλά για να έχουν φτάσει 11 ημερών προφανώς τα καναρινάκια σου είναι εξοικειωμένα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα! 😛

Φαντάζομαι θα πρεπει να τους βάλω φωλιά πάλι! Δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω εκτροφή, ένα πουλάκι για παρέα ήθελα και σε δυο μήνες γίναμε ποδοσφαιρική ομάδα!
Την δευτερη γέννα αντιλαμβάνομαι δεν την αποφεύγω, τι πρέπει να κάνω για να αποφύγω και τρίτη; Απ τη μια λυπάμαι να χωρίσω το ζευγάρι αν αγαπιούνται έτσι, απ' την άλλη δε μπορώ να γεμίσουμε πουλιά!
Αν δε θες να γεμίσεις πουλάκια μπορείς τα καινούργια αυγά με το που τα γεννήσει να τα πετάξεις και να χωρίσεις το ζευγάρι. Αλλιώς την αφήνεις να γεννήσει και τα επόμενα και βρίσκεις υπεύθυνες οικογένειες να τα υιοθετήσουν. :)
Όσο για την τρίτη γέννα μπορείς μόλις τα επόμενα μικρά γίνουν 15 ημερών να τα αφήσεις με έναν απ΄ τους δύο γονείς ο οποίος και θα τα μεγαλώσει και θα συνεχίζει να τα ταίζει μέχρι να αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. Το θηλυκό θα κάνει ξανά αυγά πιθανότατα αλλά θα είναι άσπορα αφού θα είναι χωρισμένη με το αρσενικό.

Όσον αφορά τη διατροφή τους συνέχισε να δίνεις καθημερινά αυγό και αυγοτροφή, να έχουν πάντα στη διάθεσή τους καθαρό νεράκι και φρέσκους σπόρους (είναι και πολλά τα μικρά ζωή να έχουν!), μπορείς να δώσεις και λίγο μηλαράκι και μόλις τα μικρά κλείσουν 20 μέρες ζωής αρχίζεις και δίνεις λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα. Κάθε μέρα από κάτι διαφορετικό σε μικρή ποσότητα. Κόκκαλο σουπιάς έχεις στο κλουβί; Αν όχι να βάλεις να έχουν μόνιμα. Δώσε και λίγο σουσάμι γιατί θα έρθει νέα ωοτοκία. Και τέλος για λίγες μέρες βάλε να πιουν υδατοδιαλυτό ασβέστιο, για να αποφύγεις πιθανή δυστοκία. :)

Ποιο μείγμα σπόρων δίνεις;
 
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και το καλωσόρισμα!
Εχω πάντα στο κλουβί αυγό/αυγοτροφή/σουπιοκόκκαλο/σποράκια. Παίρνω συνηθως vitakraft ή prestige, χωρίς χρωματιστά μπισκοτάκια.
Να πετάξω ενσπορα αυγά, δε θα μπορούσα... Σημερα εχω σκοπό να παρω και δευτερη φωλιά & υλικό και θα την παρακολουθώ. Προβληματίζομαι γιατί δεν τα εχω σε ζευγαρωστρα, αλλά σε απλό (αρκετά ευρύχωρο) κλουβί και σ' αυτή τη φάση φοβάμαι να μετακινήσω την οικογένεια, υπαρχει περίπτωση να στρεσαριστεί και να μην ταίζει τα μωρά;
Να ρωτήσω και κατι ακόμα... όταν τα καναρίνια γίνουν ταίρι, ειναι μόνιμο; δλδ μπορείς να τα χωρίσεις και τα ταιριάξεις με κάποιο άλλο ή όχι;
Στο σαλόνι που τα εχω (σε ψηλό σημείο) δε βλεπω να ενοχλούνται. Ξυπνάμε οικογενειακώς νωρίς (ανάβω χαμηλά φωτα κατά τις 6,30) και το βράδυ πάλι τα φώτα χαμηλώνουν κατά τις 9, οπότε και τα σκεπάζω. Έχω και ενα αρσενικό κοκατίλ που ακολουθει το ίδιο ωράριο.
Εχθές καθάρισα τη φωλιά με τα μωρά, έχουν μονο λίγες τριχουλες, δεν εχουν ακομα φτερά. Βεβαια με τοση πολυκοσμία ίσως δε θα βολεύεται η μαμά να κάτσει, απλά ανησυχώ μήπως τα μωρά κρυώνουν. Το σαλόνι ειναι ζεστό μεν, εχει σταθερά 20-22 βαθμούς, μήπως ανησυχώ άδικα;
Επίσης η ανησυχία μου ειναι μήπως εξαντληθεί ο αρσενικός με τόσες υποχρεώσεις και τη θερμή θηλυκιά που του έλαχε!
 
Εχω πάντα στο κλουβί αυγό/αυγοτροφή/σουπιοκόκκαλο/σποράκια. Παίρνω συνηθως vitakraft ή prestige, χωρίς χρωματιστά μπισκοτάκια.
Άψογη σε βρίσκω! Αλλά δώσε λιγάκι σουσάμι ωμό, και για λίγες μέρες αγόρασε υδατοδιαλυτό ασβέστιο και βάλε στο θηλυκό. Στο λέω γιατί απ ότι κατάλαβα στην πρώτη ωοτοκία δεν της έδωσες έξτρα ασβέστιο και σίγουρα θα το χρειαστεί στη δεύτερη φωλιά. Νομίζω πως επειδή τα έχεις σε εσωτερικό χώρο ίσως χρειαστεί να δώσεις και σκεύασμα με βιταμίνη D, αλλά μη σε αγχώσω ακόμα. Κάτσε να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.

Να πετάξω ενσπορα αυγά, δε θα μπορούσα...
Δικιά μου είσαι εσύ! 😛 Απλά αν ακολουθήσεις αυτή την τακτική τότε τα καναρινάκια σου θα γεννάνε μέχρι τον Ιούνιο και αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν κάνει, αφού δε θες να πετάξεις ένσπορα αυγουλάκια, θα πρέπει να χωρίσεις το ζευγάρι στη δεύτερη γέννα μόλις τα μικρά είναι 13 - 15 ημερών, έτσι ώστε και να προχωρήσει σε επόμενη ωοτοκία, θα είναι άσπορα θα τα πετάξεις θα της βάλεις 3 ψεύτικα να κλωσάει για λίγες μέρες και μετά θα την αφήσεις να ξεκουραστεί. :)

Σημερα εχω σκοπό να παρω και δευτερη φωλιά & υλικό και θα την παρακολουθώ.
Μην βάλεις ακόμα φωλιά. 11 ημερών είναι αρκετά μικρά. Σε 5 - 6 μέρες βάλε και παρακολούθησε την συμπεριφορά της. Αν νωρίτερα δεις να μαδάει τα μικρά ή τον εαυτό της βάλτης φωλιά και νήμα. 😉

Προβληματίζομαι γιατί δεν τα εχω σε ζευγαρωστρα, αλλά σε απλό (αρκετά ευρύχωρο) κλουβί και σ' αυτή τη φάση φοβάμαι να μετακινήσω την οικογένεια, υπαρχει περίπτωση να στρεσαριστεί και να μην ταίζει τα μωρά;
Ναι. Δε θα τα μετακινήσεις καθόλου από την στιγμή που πήρες την απόφαση να προχωρήσεις και σε 2η γέννα. Μετά όταν θα πηγαίνουν για τρίτη τότε μπορείς να τα μετακινήσεις! Αλλά αυτά θα τα πούμε όταν θα έρθει εκείνη η ώρα.

όταν τα καναρίνια γίνουν ταίρι, ειναι μόνιμο; δλδ μπορείς να τα χωρίσεις και τα ταιριάξεις με κάποιο άλλο ή όχι;
Ουυυ εύκολα! Δεν είναι μονογαμικά πουλιά. Στην αναπαραγωγή μπορούν να ζευγαρώσουν με παραπάνω από ένα ταίρι. Πχ αν τώρα είχες μια λευκή κανάρα και έβαζες τον αρσενικό χωριστά για λίγες μέρες σε μια ζευγαρώστρα μαζί της, μετά από λίγες μέρες μπορεί να τα έβλεπες να φιλιούνται και μετά αν τα ένωνες θα ζευγάρωναν! 😉

Ξυπνάμε οικογενειακώς νωρίς (ανάβω χαμηλά φωτα κατά τις 6,30) και το βράδυ πάλι τα φώτα χαμηλώνουν κατά τις 9, οπότε και τα σκεπάζω.
Καλά είσαι. Και την άνοιξη όταν ζευγαρώνουν 13 - 14 ώρες είναι ξύπνια. Γι αυτό και πύρωσαν και τα δικά σου. :)

Εχθές καθάρισα τη φωλιά με τα μωρά
Για την επόμενη φωλιά στο λέω, καλύτερα να αγοράσεις τσόχες να βάζεις στη φωλιά! Θα σε βοηθήσει πολύ αργότερα στον καθαρισμό της φωλιάς και γενικότερα στη διαχείριση της αναπαραγωγής.

έχουν μονο λίγες τριχουλες, δεν εχουν ακομα φτερά. Βεβαια με τοση πολυκοσμία ίσως δε θα βολεύεται η μαμά να κάτσει, απλά ανησυχώ μήπως τα μωρά κρυώνουν. Το σαλόνι ειναι ζεστό μεν, εχει σταθερά 20-22 βαθμούς, μήπως ανησυχώ άδικα;
Ναι ανησυχείς άδικα. ΄Σκέψου σε εξωτερικές εκτροφές τα καναρίνια ζευγαρώνουν όταν η θερμοκρασία κυμαίνεται από 15 - 19 βαθμούς. 11 ημερών είναι αρκετά μεγάλα (και λόγω του αριθμού τους) να κοιμούνται χωρίς την μαμά. Αν ήταν 2 ίσως η μαμά να κοιμόταν για άλλες 2 - 3 ημέρες μαζί τους.

Επίσης η ανησυχία μου ειναι μήπως εξαντληθεί ο αρσενικός με τόσες υποχρεώσεις και τη θερμή θηλυκιά που του έλαχε!
Μέχρι 2 γέννες θα τα πάνε μια χαρά! Αφού τα ταίζεις σωστά! Αρκεί να μην προχωρήσεις σε 3η γέννα γιατί τότε και τα 2 θα εξαντληθούν και είναι κρίμα. Προχώρα τώρα σε 2η γέννα και μετά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε να μην προχωρήσεις σε τρίτη γέννα. Τα άρθρα που σου επισύναψα τα διάβασες; :)
 
Ευχαριστώ και πάλι!
Πράγματι, δεν προλαβα να κανω διατροφική προετοιμασία πριν την πρωτη γέννα, ασχετη βλέπεις, νομιζα ότι θα τους παρει χρόνο να ταιριάξουν και να κανουν αυγουλάκια! Πήρα τη θηλυκιά πριν τα Χριστούγεννα και 17 Ιανουαρίου ειχαμε το πρώτο αυγό! Εμ δεν ήξερα, δε ρώταγα; Τα άρθρα που παρέθεσες τα ειχα ήδη διαβασει, ευχαριστώ πολύ! ΄Όταν τα πρωτοείδα να ζευγαρώνουν, κατάλαβα ότι πρέπει να ενημερωθώ!
Στη φωλιά εχω βάλει τσόχα. Αφαιρεσα το υλικό που έπλεξε η θηλυκιά και τωρα εχουν μεινει μονο με την τσόχα. Μήπως σε λίγες μέρες θα πρεπει να την αλλάξω; Θα εχει γίνει παλι χάλια φαντάζομαι.
Βιάζομαι λες για την καινούρια φωλιά; Πριν 3-4 μέρες ειδα τη μαμά με πούπουλα στο ράμφος (ασπρα, άρα μάλλον δικά της) και θέλω να προλάβω καταστάσεις...
 
Στη φωλιά εχω βάλει τσόχα. Αφαιρεσα το υλικό που έπλεξε η θηλυκιά και τωρα εχουν μεινει μονο με την τσόχα.
Καλέ εσύ είσαι άψογη! Εύγε!

Μήπως σε λίγες μέρες θα πρεπει να την αλλάξω; Θα εχει γίνει παλι χάλια φαντάζομαι.
θα δεις πως θα πάει. Μάλλον δεν αξίζει να αλλάξεις ξανά γιατί 20 ημε΄ρών θα αρχίζουν να βγαίνουν ένας ένας απ τη φωλίτσα! 😉

Βιάζομαι λες για την καινούρια φωλιά; Πριν 3-4 μέρες ειδα τη μαμά με πούπουλα στο ράμφος (ασπρα, άρα μάλλον δικά της) και θέλω να προλάβω καταστάσεις...
Βάλε τότε και τη φωλιά και το νήμα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αφού ταίζει και ο μπαμπάς τα μικρά μια φορά πεινασμένα δε θα μείνουν 😀 :)
 
Να πετάξω ενσπορα αυγά, δε θα μπορούσα...
Γιατί όχι;
Σε τι διαφέρουν τα αυγά αυτά από τις κότας που τρώμε στο σπίτι μας;
Αν δεν το κάνεις θα φτάσεις να έχεις πολλές γέννες με εξαντλημένα ή ακόμη χειρότερα νεκρά πουλιά
Δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω εκτροφή, ένα πουλάκι για παρέα ήθελα και σε δυο μήνες γίναμε ποδοσφαιρική ομάδα!
Ακριβώς αυτός είναι ο πρώτος και βασικότερος λόγος που θα πρέπει να απομακρύνεις τα αυγά από τη γέννα που επιθυμείς να είναι τελευταία και να αφήσεις το θηλυκό να κλωσά μερικές μέρες τα πλαστικά...
Ο αρσενικός ειναι απλό κίτρινο καναρίνι και η θηλυκιά ασπροκόκκινο μωσαϊκ.
Αυτός για μένα είναι ο δεύτερος λόγος...
Κατά την κρίση μου είναι λάθος να ζευγαρώνουμε ότι έχουμε γιατί απλά αυτά έχουμε.. σταματώ εδώ. Γιατί δε μου πέφτει λόγος για περισσότερα.
Προβληματίζομαι γιατί δεν τα εχω σε ζευγαρωστρα, αλλά σε απλό (αρκετά ευρύχωρο) κλουβί
Αυτός είναι ο τρίτος λόγος που θα πρέπει να σταματήσεις αυτό το ζευγάρωμα.
Κι αν θέλεις τη γνώμη μου αυτός
Στο σαλόνι που τα εχω (σε ψηλό σημείο)
είναι ο τέταρτος λόγος που θα πρέπει να σε κάνει να σταματήσεις την αναπαραγωγή τους.

Όλα αυτά χωρίς φυσικά να θέλω να παρεξηγήσεις ούτε τα λόγια ούτε το ύφος της γραφής μου...
Δεν έχω πρόθεση να προσβάλω...
 
Δεν παρεξηγούμαι και ευχαριστώ.
Όπως ειπα ήδη ΔΕΝ ΘΕΛΩ να κανω αναπαραγωγή, οπότε αυτός και μόνο ο λόγος αρκεί, σωστά;
Από καναρίνια μπορεί να μην ήξερα, αλλά από κότες ξέρω. Δε νομίζω από τις μονάδες παραγωγής αυγών (ακόμα και σ' αυτές ελευθερας βοσκής) να διατίθενται στην αγορά γονιμοποιημένα αυγά. Εμείς στο χωριό είχαμε κοτούλες μόνο (ο κόκορας θεωρώ ειναι διακοσμητικό στοιχείο στα κοτέτσια, εκτός αν θες να κάνεις παραγωγή) και ξερω να ξεχωρίζω τα γονιμοποιημενα αυγά. Αν τυχει και βρω γονιμοποιημενο αυγό, απλά δεν το χρησιμοποιώ (πείτε το και παραξενιά, δεκτό).

Εφόσον λοιπόν δεν ήξερα και από λάθος/αμέλεια θα προκύψει δεύτερη γεννα, θα αναλάβω τις ευθύνες μου και θα φροντίσω να απομακρύνω τον αρσενικό όταν έρθει η ώρα, προτού προκύψει και τρίτη.

Φυσικά και θέλω γνωμες, γι αυτό αλλωστε έγραψα και σε δημόσιο φόρουμ.
Θα ήθελα να μάθω την άποψή σου για το λάθος στη συγκεκριμένη διασταύρωση.
Απλά επειδή προκύπτουν υβρίδια μη καθαρόαιμα; 'Η υπάρχουν συγκεκριμένοι περιορισμοί απο γονιδιακής άποψης;
Τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση, που δεν μιλάμε για επαγγελματική εκτροφή.
 
Δεν παρεξηγούμαι και ευχαριστώ.
καμαρώνω τους ανθρώπους που σκέφτονται έτσι... Που συμπτωματικά οι περισσότεροι είναι νέοι...
Εμείς στο χωριό είχαμε κοτούλες μόνο (ο κόκορας θεωρώ ειναι διακοσμητικό στοιχείο στα κοτέτσια, εκτός αν θες να κάνεις παραγωγή) και ξερω να ξεχωρίζω τα γονιμοποιημενα αυγά.
Κανένα κοτέτσι στο χωριό δε στέκεται χωρίς κυρίαρχο κόκκορα.. χρειάζεται μάλιστα έναν κάθε 10-12 κότες. Όλα τα αυγά που θα φάμε.. Θα είναι γονιμοποιημένα.
Και θα γράψω κάτι για να αρθούν οι αναστολές σε όσους τις έχουν... σε ότι αφορά τη ζωή στο αυγό...
Η ζωή μέσα στο αυγό ξεκινά μόνο με την επώαση... κι όχι με τη γονιμοποίηση από τον κόκορα.
Θα ήθελα να μάθω την άποψή σου για το λάθος στη συγκεκριμένη διασταύρωση.
Απλά επειδή προκύπτουν υβρίδια μη καθαρόαιμα; 'Η υπάρχουν συγκεκριμένοι περιορισμοί απο γονιδιακής άποψης;
Αρχικά δεν προκύπτουν υβρίδια αλλά γόνιμοι απόγονοι και μάλιστα σε σχέση με τα "ράτσας" ίσως και γονιδιακά ισχυρότερα.
Αν λοιπόν το εξετάσουμε έτσι τότε μπορείς να συνεχίσεις να αναπαράγεις τέτοια πουλιά.
Αν το δούμε ως σεβασμό στην προσπάθεια διατήρησης μια μετάλλαξης.. Τότε θα πρέπει να το αποτρέπουμε.
Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ... και φυσικά δε θεωρώ τη γνώμη μου καλύτερη από τη δική σου ή των αντιθέτων προς αυτή.
Σέβομαι τον κόπο και τις προσπάθειες κάποιων που για χρόνια έδωσαν χρόνο και χρήμα για να έχουμε ένα πουλί που μας αρέσει. Και μας αρέσει πολύ γι' αυτό άλλωστε το έχουμε στην κατοχή μας.
Τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση, που δεν μιλάμε για επαγγελματική εκτροφή.
Ποτέ δε μιλάω για επαγγελματικές εκτροφές...
Είμαι και θέλω να παραμείνω ερασιτέχνης... και μόνο ως τέτοιος μιλάω και γράφω.
Και όσα γράφω ... Τα υιοθετώ και στην πράξη.
 
Αυτό που θα πώ @zouzounel είναι γενικό, μην αγχωθείς επι του παρόντος. 🙂
Αρχικά δεν προκύπτουν υβρίδια αλλά γόνιμοι απόγονοι και μάλιστα σε σχέση με τα "ράτσας" ίσως και γονιδιακά ισχυρότερα.
Καταρχάς δεν μιλάμε για υβριδισμό. Δεύτερον αυτό που λές Γιάννη ισχύει μόνο εν μέρει, δηλαδή σε πολύ μικρό ποσοστό μίξεως ράτσεων και ειδικά στο ζευγάρωμα ράτσας με κοινό. Σε ολες τις άλλες περιπτώσεις πάμε σε έναν γονιδιακά ασταθή απόγονο, ειδικά αν ζευγαρώσουμε μεταλλάξεις που δεν συμπίπτουν κατα την χρωμοσωμική τους θέση(αλληλόμορφα), λασκάρουμε πολλές βιδες απο τον μηχανισμό που λέγεται "γονιδιακή έκφραση".
Συγκεκριμένα τώρα στο εν λόγω ζευγάρωμα και υπό αυτή την οπτική, πρέπει να ξέρουμε οτι το μωσαικό, ειδικά σε βάθος χρόνου, δεν είναι και τόσο αθώο πτέρωμα. Συνεπώς πέρα απο τα εύκολα λάθη που μπορούμε να κάνουμε απο την πλευρά της μίξης μαλακών πτερωμάτων, ακόμα και αν δεν έχουμε άμεσα προβλήματα, κανείς δεν το απορρίπτει αυτό για το μέλλον.

Για τα αυγά, δεν με απασχολεί η ηθική, νομίζω τέτοιες αναφορές, γενικά για την διαχείρηση των ζώων τοποθετούν την συζήτηση σε λάθος βάση. Η συναισθηματική σχέση με τα πουλιά μας αρκεί, δεν χρειάζεται να φτάσουμε στις κότες και στην αξία της ζωής κτλ κτλ.

Για τις διασταυρώσεις ράτσεων, είναι πολύ πιο αποδοτικό να σκεφτούμε το μέλλον,την κουλτούρα, την ανάπτυξη και θεμελίωση της ενασχόλησής μας παρά το παρελθόν και όσο χρωστάμε σε αυτό.
 
Εφόσον λοιπόν δεν ήξερα και από λάθος/αμέλεια θα προκύψει δεύτερη γεννα, θα αναλάβω τις ευθύνες μου και θα φροντίσω να απομακρύνω τον αρσενικό όταν έρθει η ώρα, προτού προκύψει και τρίτη.
Αν αυτό που κάνεις εσύ λέγεται αμέλεια, τότε μακάρι όλοι να αμελούσαν τα ζωάκια τους. Ζουζουνέλ (ποιο είναι το μικρό σου όνομα; 😛 ) φαίνεται ξεκάθαρα πόσο τα αγαπάς, πόσο τα φροντίζεις και πόσο διάβασες για να ζήσουν όσο πιο καλά γίνεται. Γι αυτό και σου είπα προχώρα και σε 2η γέννα, γιατί τα καναρινάκια σου τα προσέχεις πολύ και αυτά σε ανταμείβουν με τη συμπεριφορά τους! Σε εμπιστεύονται, νιώθουν ασφάλεια γιατί ξέρουν πως ζουν σε ένα όμορφο περιβάλλον και γι αυτό αναπαράχθηκαν. :) Είσαι και τόσο υπεύθυνη που όλα τα μικρά είμαι σίγουρη θα πάνε στις καλύτερες οικογένειες!
Μόλις λοιπόν τελειώσεις με τις γέννες, μετά θα σε συμβούλευα να φτιάξεις το χώρο έξω στο μπαλκόνι και να τα έχεις εκεί μόνιμα προφυλαγμένα από τον αέρα, και τη βροχή και από τα αρπακτικά φυσικά. Θα είναι και αυτά πιο χαρούμενα και δε θα ζευγαρώνουν μες το χειμώνα. 😀 😛

Θα ήθελα να μάθω την άποψή σου για το λάθος στη συγκεκριμένη διασταύρωση.
Απλά επειδή προκύπτουν υβρίδια μη καθαρόαιμα; 'Η υπάρχουν συγκεκριμένοι περιορισμοί απο γονιδιακής άποψης;
Όπως σου ανέφερα το ένα σου καναρινάκι είναι κίτρινο λιποχρωμικό και το άλλο κόκκινο μωσαικό. Και είναι και τα δύο ράτσες καναρινιών χρώματος (σαν να λέμε μαλτέζ και κανίς ας πούμε). Εσύ λοιπόν επειδή δεν ήξερες τα έβαλες μαζί και έτσι θα έχεις καναρινάκια κοινά. Ούτε κόκκινα μωσαικά ούτε κίτρινα. Ούτε μαλτέζ ούτε κανίς. Κάτι ενδιάμεσο! 😛 Αλλά φυσικά θα είναι και γόνιμα και υγιή και πανέμορφα! Γι αυτό θα ήθελα όταν μπορέσεις να μας ανεβάσεις μερικές φώτο του ζευγαριού και των μικρών.
Αν θες να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά μπορείς το χειμώνα τον επόμενο να ψάξεις για ένα κίτρινο λιποχρωμικό ή λευκό θηλυκό και για ένα κόκκινο μωσαικό αρσενικό και να έχεις 2 ζευγάρια χρώματος και ράτσας. Αν δε θες 2 ζευγάρια μπορείς να ανταλλάξεις με κάποιον άλλο (εγώ προτίθεμαι :) ).
 
Η ζωή μέσα στο αυγό ξεκινά μόνο με την επώαση... κι όχι με τη γονιμοποίηση από τον κόκορα.

Με όλο το θάρρος... Πώς μπορείς αυτό να το ξερεις και να είσαι τόσο απόλυτος;
Για παράδειγμα: στην ανθρώπινη εξωσωματική γονιμοποίηση, από το ωάριο και το σπερματοζωάριο προκύπτουν αρχικά βλαστομερίδια με 4 κύτταρα, μορίδια με 32 κύτταρα, βλαστοκύτταρα με 70-100 κύτταρα που θεωρούντα ώριμα εμβρυα 5-6 ημερών. Σε αυτό το στάδιο (ίσως και νωρίτερα σε κάποιες περιπτώσεις) εμφυτεύονται στη μήτρα. Τα βλαστοκύτταρα που δε θα εμφυτευτούν, θα καταψυχθούν, δίνοντας στη δότρια τη δυνατότητα επόμενης εγκυμοσύνης. Σε όλα αυτά τα στάδια, αυτό το κατά τ' αλλα απλό συνολο κυττάρων θεωρείται εμβρυο, ένα δυνητικά μωρό.
Κατ' αντιστοιχία λοιπόν, δε θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε και το (γονιμοποιημένο) αυγό ως ένα βλαστοκύτταρο σε "κατάψυξη", που περιμένει τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπτυχθεί; (τη μήτρα στους ανθρώπους, το ζέσταμα της μητέρας, στα πουλιά). 'Αρα ένα έμβρυο σε αναμονή; Δεν ξερω αν είναι σωστή η αντιστοιχία. Αυτό που ξέρω είναι πως από όταν έγινα μαμά, εχω μια ευαισθησία στα θέματα εγκυμοσύνης/ωοτοκίας/εμβρύων/παιδιών κλπ σχετικά, μάλλον λεγεται μητρικό ένστικτο και δε μπορώ να το αγνοήσω, οπότε συγχωρείστε μου τυχόν υπερβολές! :)

Όσο για τη διασταύρωση, φυσικά και έχεις δίκιο.
Εμείς απλά διαλέξαμε δυο πουλάκια που μας άρεσαν και αφού ταίριαξαν, δε μπορούσα να το αγνοήσω.
Μάλλον σκέφτηκα απλοϊκά, οπως πχ δε θα έλεγα στην κόρη μου να παντρευτεί μελαχροινό γαλανομάτη για να ταιριάξουν τα γονίδιά τους και να δώσουν παρόμοιους απογόνους :D
 
δίνοντας στη δότρια τη δυνατότητα επόμενης εγκυμοσύνης.
Και όχι μόνο!
Μάλλον σκέφτηκα απλοϊκά, οπως πχ δε θα έλεγα στην κόρη μου να παντρευτεί μελαχροινό γαλανομάτη για να ταιριάξουν τα γονίδιά τους και να δώσουν παρόμοιους απογόνους :D
Καλύτερα να το βλέπεις οτι είσαι τυχερή. Υπάρχουν αποτελέσματα λαθών της αρεσκείας μας που δεν θα μας άφηναν να ελπισουμε οτι δεν δράσαμε ελιτίστικα.
 
Με όλο το θάρρος... Πώς μπορείς αυτό να το ξερεις και να είσαι τόσο απόλυτος;
Είναι γνωστό... Δεν υπάρχει ζωή στο αυγό αν δεν αρχίσει επώαση, αλλά ξεφεύγει του θέματος... και σταματώ εδώ.
Τα θηλαστικά δεν γεννούν αυγά... και αυτό αλλάζει πολλά.
 
Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όλους, για τον χρόνο που διαθέσατε για να απαντήσετε στις απορίες μου!
Με ενδιαφέρει πραγματικά το θέμα.

Λοιπόν σας βαζω να δειτε, το αγοράκι μου, την κουκλίτσα μου και τα πιτσιρίκια (τα φωτογράφισα τη μερα που καθάρισα τη φωλιά, 10 ημερών).

01-DSC_0080_zps240x8bjg.webp02-DSC_4635_zpsbvhm2j7g.webp03-DSC_4335_zpsw2dld88s.webp
 
Επιτρέψτε μου μερικές ερωτήσεις ακόμα:

Όταν εκκολάφθηκαν τα αυγά, δεν βρήκα τσόφλια. Τι απέγιναν, τα έφαγε η μαμά;
Έχω μέρες να βάλω μπανιέρα στο κλουβί (από όταν ξεκίνησαν τα γεννητούρια) και παρατηρώ το ζευγάρι προσπαθεί να μπανιαριστεί στην ποτίστρα. Μπορώ να τους βάλω μπανιέρα τώρα;
Το ένα μωράκι ειναι σημαντικά πιο μικρό από τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι να το ταίζω το βράδυ, πριν παμε για ύπνο. Τι λέτε; Επίσης φοβάμαι γιατι το ειδα το πρωί κάτω-κάτω στη φωλιά, μήπως το πιέζουν τα υπολοιπα με το βάρος τους;

Και πάλι ευχαριστώ!
 
Ζουζουνέλ σ ευχαριστούμε πολύ για τις φώτο!

το αγοράκι μου
Ο όμορφος πατέρας δεν είναι ένα κίτρινο λιποχρωμικό αλλά ένα κοινό όμορφο καναρινάκι!

Η μανούλα όντως είναι ασπροκόκκινο μωσαικό γραμμής θηλυκού (πολύ όμορφη!).

Τα μικρά κανείς δε ξέρει πως θα γίνουν! Αλλά να σου ζήσουν! :D

Όταν εκκολάφθηκαν τα αυγά, δεν βρήκα τσόφλια. Τι απέγιναν, τα έφαγε η μαμά;
Ακριβώς. Μερικές τα τρώνε άλλες τα πετάνε κάτω. Όταν τα τρώνε πιθανόν να έχουν ανάγκη το ασβέστιο. :)

Έχω μέρες να βάλω μπανιέρα στο κλουβί (από όταν ξεκίνησαν τα γεννητούρια) και παρατηρώ το ζευγάρι προσπαθεί να μπανιαριστεί στην ποτίστρα. Μπορώ να τους βάλω μπανιέρα τώρα;
Μπορείς να βάλεις, αλλά μην κουνήσεις το κλουβί και βάλτο μόνο για πολύ λίγο. Μόλις κάνουν λίγο μπανάκι το βγάζεις αμέσως. Αν θεωρείς πως θα επέμβεις πολύ στη φωλιά (κατέβασε το κλουβί, βάλε το μπάνιο, βγάλε το μπάνιο κτλ) μην το κάνεις. Αν στρεσαριστούν μπορεί να παρατήσουν τα μικρά. :)

Το ένα μωράκι ειναι σημαντικά πιο μικρό από τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι να το ταίζω το βράδυ, πριν παμε για ύπνο. Τι λέτε;
Δεν είναι τόσο μικρότερο απ ότι βλέπω στις φώτο. Είναι δύσκολο εγχείρημα το τάισμα στο χέρι και δε θα το πρότεινα ούτε σε έμπειρο εκτροφέα. Είναι δύσκολο να πετύχεις την κατάλληλη θερμοκρασία και πήξη της κρέμας. Για μένα άστα να τα μεγαλώσουν οι γονείς, ταίζουν και οι 2 θα τα καταφέρουν με βεβαιότητα! Και δεν είναι πολύ μικρότερο μια χαρά είναι!

Επίσης φοβάμαι γιατι το ειδα το πρωί κάτω-κάτω στη φωλιά, μήπως το πιέζουν τα υπολοιπα με το βάρος τους;
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι με καθαρά και σκουπισμένα χέρια να το βάζεις πάνω πάνω. Να το ελέγχεις συχνά. Μια χαρά θα τα πάνε και τα πάνε! Ήδη 11 ημερών και είναι μοσχοαναθρεμένα!
 
12 ημερών σημερα παρακαλώ!
Το μικρότερο ειναι αυτό πισω πισω αριστερα στη φωτογραφία.
Σημερα που κοιταξα τη φωλιά, το μεγαλύτερο ήταν δραστηριο, κουνιόταν και τεντωνε τα ποδαράκια του, πιέζοντας το καυμενο το μικρούλι κάτω κάτω. Εχει μεγαλωσει πολύ σε σχεση με τα άλλα. Ακόμα και οι φωνές τους ξεχωρίζουν, τα τιτιβίσματα όταν πηγαίνουν οι γονείς να ταίσουν έχουν ενισχυθεί σε dB :D και ξεχωρίζω μια φωνούλα πιο δυνατή από τις άλλες. Φοβάμαι ότι μονοπωλεί το φαγητό...
Το κλουβί δε χρειάζεται να το μετακινησω για να βαλω τη μπανιέρα, ανεβαινω σε σκαλάκι και φτάνω. Δεν δειχνουν να ενοχλούνται με την παρουσία μου, μάλιστα τολμησα κι εκανα το εξής, για να μην βρωμίσει πολύ το κλουβί έστρωσα στον πάτο κάμποσα καθαρά χαρτιά Α4 και μέρα παρά μέρα αφαιρούσα το πάνω-πανω. Ετσι και δεν ενοχλούσα και καθάριζα (ο σύζυγος έχει ευαίσθητη μύτη και δε μπορούσα να αφήνω τις κουτσουλιές να μαζευτούν!)

Συμφωνούμε για την ομορφιά της θηλυκιάς! Και ειναι και καλή μανούλα... ❤️️️️
 
ελπιζω τα Α4 να ειναι τοποθετημενα κατω απο σχαρα...
 
ειναι κλουβί με συρτάρι
αλλά για πες μου, γιατί αυτή τη λεπτομέρεια δεν την ξέρω, δεν θα έπρεπε να ειναι πανω από τη σχάρα;
 
Back
Top