Διατροφή Τα κοκατίλς μου δεν τρώνε φρούτα-λαχανικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
τα κοκατιλ μου τα χω εδω κ 2 βδομαδεσ. Τουσ καρφιτσωνα φρουτα στο κλουβι κ ουτε τα αγγιζαν... Τουσ τα κοψα κομματακια κ τα βαλα σενα μπολακι κ παλι τιποτα, του ανακατεψα κ λιγα σπορια μεσα κ παλι τιποτα, του εβγαλα ολα τα μπολ με τουσ σπορουσ αφηνοντασ μεσα μονο νερο κ ποικιλια φρουτων κ παλι τιποτα το μονο που εκανα να πσαχνουν σαν τρελα τροφη μεσ το κλουβι κ να τσιριζουν...υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι που δεν τρωνε φρουτα; Εγω θα συνεχιζω να επιμενω αλλα με ποιον τροπο;
 
Μαρία καλησπέρα!Έχω κι εγώ 2 κοκατίλ κι απο φρούτα τρώνε μόνο μήλο, απο λαχανικά καρότο και μαρούλι αλλα λίγο... Δοκίμασες να τους τα
κρατάς και να έρχονται να τρώνε απο το χέρι σου;
 
Γεια σου Μαρακι. Να χαιρεσαι τα κοκατιλ σου. Τα εχεις πολυ λιγο καιρο τα κοκατιλακια σου και δεν ηταν συνηθισμενα με φρουτακια. Εγω να φανταστεις που εχω Lovebirds εκανα γυρω στους 3 μηνες να το πετυχω αυτο. Διαβασε αυτο που εκανα και εγω. Μπορει να σε βοηθησει. Καθημερινα να το κανεις ομως. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
Επισης, επειδη οι παπαγαλοι ειναι ζηλιαρηδες θα μπορουσες να καθεσαι διπλα σου τρωγοντας κατι κανοντας και επιφωνημα οτι σ'αρεσει μμμμ... Μπορει να σε κοιταζουν να ζηλεψουν και να τους βαλεις καποιο φρουτακι ωστε να τα δελεασεις να φανε.
Καλη επιτυχια. Και μην ανησυχεις. Καποια στιγμη θα δοκιμασουν!
 
Καλημερα! Εγω τα χω λιγο παραπανω απο μηνα και καθε μερα τους βαζω φρουτα η λαχανικα. Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει οτι τρωνε μονο τα πρασινα! Μπροκολο,το οποιο τα τρελαινει, τα κοτσανια τα φυλλα του και το κυριως μπροκολο και μαρουλια. Ελαχιστα κοκκινη πιπερια.Απο φρουτα δεν εχουν φαει τπτ αλλα συνεχιζω! Καποια στιγμη θα φανε που θα παει! Ολα αυτα εκτος απο το οτι τα βοηθανε να εχουν καλυτερη φυσικη κατασταση, φτερα κλπ τους προσθετουν και χρονια ζωης! Οποτε συνεχισε την προσπαθεια!
 
Back
Top