Γενικά Τα κοράκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Corvus6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιάννη έχω μερικά ερωτήματα ακόμα...
  1. Το περιστεράκι στην 1η φωτό δεν κινδυνεύει από τα κοράκια; Εννοώ τα ενήλικα πουλιά.
  2. Το πουλάκι στη 2η φωτό, έχει ανοιχτόχρωμα μάτια;
  3. Η ενδογαμία και μάλιστα μεταξύ αδερφιών δεν επηρεάζει τα κοράκια;
  4. Έχεις κάποιον άλλον άνθρωπο στα υπόψη με τον οποίο θα μπορούσες να ανταλλάξεις κοράκι, ώστε να μην έχεις αιμομειξίες;
  5. Πώς καταλαβαίνει κανείς αν ένα κοράκι είναι αρσενικο ή θηλυκό;
Βάλε μας και άλλες φωτό όταν θα έχεις τη διάθεση...
 
το περιστερακι το μεγαλωσα πειραματικα με τα κορακια. Τωρα φυσικα δεν ειναι μαζι γτ θα το φανε. Εξω ομως μπορουν να πετανε μαζι, δε μπορουν να το πιασουν.
αυτο με τα ανοιχτοχρωμα ματια ειναι καργια. Δεν την εχω πλεον,την απελευθερωσα πριν κανα μηνα στο ταυγετο οπου υπαρχουν κι αλλες.στην αττικη δεν υπαρχουν.ηταν πολυ ενοχλητικη. Εμπαινε στο σπιτι εκλεβε πραγματα,ξηλωνε τη μονωση απο τη ταρατσα, εκανε μεχρι και mob στα μωρα κορακια!
η ενδογαμια σιγουρα δεν ειναι καλη αλλα φαινεται να μην εχει αρνητικα αποτελεσματα τουλαχιστον στη πρωτη γενια. Αν χρειαστει μπορει να γινει ανταλλαγη με ατομα απο αγγλια(η αγορα
παει γυρω στις 600 λιρες χωρις τα μεταφορικα!)η καποιο μωρο απο τη φυση.
το φυλο ξεχωριζει απο το μεγαλυτερο μεγεθος του αρσενικου αλλα για σιγουρια μονο με dna. Μεχρι τωρα εχω πεσει μεσα σε 6 πουλια πριν βγουν τα αποτελεσματα.





 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι κάποιοι που βάζουν δαχτυλίδια σε καναρίνια, άλλοι που αποφεύγουν να βάλουν σε ιθαγενή και υπάρχουν και αυτοί που "πεταλώνουν" κοράκια!

Πάντως είναι πανέμορφα, άγρια ομορφιά...
Και πολύ έξυπνα πουλιά...
 
Αυτο το περιστερι σαν υποψηφιο γευμα φαινεται! Π[ως ησουνα τοσο σιγουρος οτι δεν θα του επιτεθουνε; θα μου πεις πειραμα εκανες με ευτυχως σωτηριο τελος για το περιστερι! Αν ομως.. Δεν; θα το προλαβαινες; Ειχες παρει καποια μετρα ετοιμότητας;
 
Απο την μία θαυμάζω αυτά τα όμορφα πλάσματα που έχεις καταφέρει να εξημερώσεις και σίγουρα φαίνεται πολύ ενδιαφέρον να συζείς με κάτι τόσο διαφορετικό.
Είναι επιβλητικά ομολογώ και είμαι εντυπωσιασμένη.

Απο την άλλη τα βλέπουμε πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
Δεν θα έβαζα ποτέ μια ψυχούλα (για το περιστέρι μιλάω), πειραματικά με τα κοράκια για να δώ αν θα επιβιώσει..
Βέβαια επειδή εσύ τα ταίζεις και είναι πάντα χορτασμένα και δεν έχουν αυτό το ένστικτο του κυνηγού για την επιβίωση τόσο έντονα τότε υποθέτω ότι ηξέρες τι έκανες!

Αυτό που με βρίσκει κάθετα αρνητική όμως είναι η εισαγωγή ενός κορακιού απο την φύση για την συνέχεια της εκτροφής σου.
Είναι κρίμα να πάρεις ένα μωρό που είναι ελεύθερο απο την φωλιά.
Ελπίζω να κάνεις σωστή επιλογή όταν έρθει η ώρα του νέου αίματος στο σμήνος σου και να το πάρεις απο Αγγλία με όλα τα νόμιμα χαρτιά του!
 
υπηρχε περιπτωση να το φανε οσο ηταν βρεφη;σε καποια φαση μαλιστα το περιστερι τους την επεφτε! Οταν μεγαλωσαν αρκετα και ειδα οτι το κυνηγανε τα χωρισα. Δε τα αφησα εννοειται σε μια κλουβα χωρις επιβλεψη. Τη κουρουνα και τη καργια μου τις δωσαν απο την ανιμα γτ τις θεωρουσαν ανθρωποκεντρικες και μη απελευθερωσιμες.φετος την ανοιξη αφου η κουρουνα ηταν 2 χρονια σπιτι μου μαζευτηκε μια αγρια. Εμεινε εκει γυρω καμια βδομαδα και μετα φυγαν και οι 2.η απελευθερωση της καργιας στο ταυγετο σε περιοχη με αγριες καργιες σιγουρα θα πηγε καλα εκτος κι αν βρεθηκε κανενας ανεγκεφαλος βλαχος να τη πυροβολησει... Οσον αφορα την εισαγωγη νεου αιματος απο τη φυση σιγουρα δεν ειναι σωστο αλλα δε το θεωρω και αιχμαλωτιση απο τη στιγμη που τα πουλια μου πετανε ελευθερα στο φυσικο τους περιβαλλον ακομα και με αγρια ομοια τους και μετα επιστρεφουν για υπνο σπιτι. Ισως να ειναι και πιο προνομιουχα απο τα αγρια. Απολαμβανουν τη σιγουρη τροφη,το καταλυμα, ειναι ζευγαρι και μπορουν και να ζουν καποιες ωρες τη μερα οπως αν ηταν αγρια.στα μερη που τα βγαζω βολτα συχνα ριχνω πολλα κιλα κρεατα και κοκκαλα για να τρωνε εντελως φυσικα, ενω υπαρχει ανταγωνισμος δλδ αναμεσα σ ολα αυτα τα πουλια που μαζευονται στη "μαλαγρα"γλαροι, κορακια, καρακαξες, γερακινες κτλ. Αφου τις μαλαγρες τις διατηρω σχεδον μονιμες θα μπορουσαν να μεινουν στο βουνο αφου τρωνε εκει. Γυρνανε ομως σπιτι γτ εκει ειναι η "περιοχη"τους και η φωλια τους. Αφου εχουν την δυνατοτητα να επιλεξουν αυτα τι θα κανουν εγω δε τα θεωρω αιχμαλωτα. Προχθες μαλιστα δε γυρισαν απο το βουνο για υπνο στη κλουβα, μειναν εκει.σαν να χαν παει κατασκηνωση ηταν 😀!

εδω ενα απο τα σημεια ταισματος οπου εχουν πεσει τονοι κρεατων τα τελευταια χρονια ακομα και ολοκληρα νεκρα κατσικια και προβατα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ρωταμε γιατι ειμαστε ασχετοι με τετοια πουλια κ λογικο ναχουμε αποριες σχετικα με την συμπεριφορα τους! Τωρα οσον αφορα τα βρεφη, με διαθεση χιουμορ κ ο τυραννοσαυρος ρεξ καποια στιγμη της ζωης του βρεφος ηταν, το σιγουρο ειναι οτι δεν θαθελα να κοιμομουν μαζι του καμμια βραδυα:D
 
καλησπερα γιαννη(corvus6). Πραγματικα απο την πλευρα μου πολλα συγχαρητηρια. καταλαβενω απο την περιγραφη σου οτι αγαπας πολη τα κατοικιδια σου. Πολη ευχαριστη η παρουσια σου στο φορουμ, και κακα τα ψεματα με κατοικιδια που δεν συνηθηζωντε, τουλαχιστον στην ελλαδα, διοτι στο εξωτερικο υπαρχουν εκτροφεια. εχω λοιπον κι'εγω την απορια μου, και αν εχεις χρονο απαντας. το γεγονος οτι τα αφηνης ελευθερα και επιστρεφουν εγινε μεσω εκπεδευσης, η γυριζουν επειδη εκει ειναι η φωλια τους και τα μικρα τους. επισης ποσο δενοντε με τον ανθρωπο, και αν ειναι επιθετικα προς τον φροντιστη τους. επισης εγραψες στην εισαγωγη σου, οτι χρειαζοντε καθημερινη ενασχοληση. ρωταω πολλα το ξερω και θα ηθελα και αλλες πληροφορειες αλλα το αφηνω σε εσενα αν πραγματικα εχεις διαθεση και χρονο.
 
Γεια σου Εκτορα! Αν δε κανω λαθος εσυ εισαι το ατομο που ξεκινησε το θεμα με τα κορακια. Οταν μου καναν δωρεα τα πρωτα τα οποια δεν ηταν πουλια αλλα αυγα, τα μεγαλωσα οπως καθε αλλο αρπακτικο που το προοριζω για σταδιακη απελευθερωση. Δλδ σε μια τεχνητη φωλια(διαφορετικη αναλογα το ειδος)και απο κει ελευθερο να πηγαινει οπου θελει. Περπατωντας οταν ειναι σε θεση να το κανει και πετωντας αργοτερα. Βεβαια ειχα ακουσει οτι τα κορακια δε φευγουν απο το σπιτι οποτε ηξερα οτι δε θα φυγουν μολις νιωσουν ανεξαρτητα οπως τα γερακια και οι κουκουβαγιες. Τα χα χυμα τελειως χωρις καμια εκπαιδευση περαν του να ρχονται να τρωνε στο χερι, που αυτο το κανουν και απο μονα τους. Αυτο κρατησε το πρωτο τριμηνο της ζωης τους περιπου. Μετα αρχισα να προχωραω στο δρομο και να τα παροτρυνω με τροφη να ακολουθησουν. Εφτανα σε καποιο ανοιχτο οικοπεδο και τα φωναζα να κατεβουν εκει γτ δε προσγειωνονται και οπου να ναι,θελουν ανοιχτα μερη. Καπου εκει αρχισαν τα προβληματα σε γειτονικα σπιτια. Ξηλωμενες μονωσεις, χαλασμενες κεραιες και κοκκαλα που τα κουβαλαγαν και τα παραταγαν στις ταρατσες! Ετσι επρεπε να χουυν ενα δικο τους χωρο που να μπορουν να κλεινονται.η κλουβα υπηρχε(ηταν για καρδιναλιους)και ετσι ηταν ενας χωρος που τον ηξεραν απλα μονο απο εξω. Αν δεν υπηρχε η κλουβα και επρεπε να φτιαξω μια θα ταν προβλημα γτ ειναι νεοφοβικα ζωα. Θα ταν σαν να εμφανιζοταν ξαφνικά ενα σκιατρο στο χωρο τους. Ετσι μαθαν ευκολα να μπαινουν εκει και απο τον υπνο στα πευκα περασαμε στον υπνο στη κλουβα. Μετα βγαιναν εξω πρωι και απογευμα. Τα απογευματα συνεχισαμε να κανουμε την ασκηση προχωραω-ακολουθειτε που δεν ακριβως σαν του σκυλου γτ κινουνται και ανεξαρτητα. Μετα επειδη αρχισαν να μεγαλωνουν οι αποστασεις αρχισα να χρησιμοποιω ποδηλατο. Μετα σκεφτηκα να τους βαζω στα κεννελ τους να τους φορτωνω στο αμαξι και να τους πηγαινω σε επιλεγμενα ανοιχτα μερη γυρω στο ενα χλμ απο το σπιτι με σκοπο να τους βγαζω και να πετανε εκει γυρω. Οι πρωτες φορες ηταν αποτυχια. Μολις ανοιγα τα κεννελ εξαφανιζονταν τρεχοντας και γυρναγαν σπιτι. Μετα απο λιγες φορες αρχιζαν να καθονται μαζι μου. Καθε φορα που τους αλλαζα το μερος ομως φευγαν και γυριζαν σπιτι. Ενα απογευμα που τους ειχα αφησει να πανε βολτα μονοι τους τους ειδα να επιστρεφουν απο τεραστιο υψος. Εκει καταλαβα οτι απ αυτο το υψος εχουν χαρτογραφησει ολη τη περιοχη οποτε μπορουσα να τους παω οπουδηποτε σε ακτινα τουλαχιστον 10-15 χλμ και να μπορουν να γυρισουν! Ετσι ξεκινησαμε το διονυσο οπου οι πρωτες φορες οπως ηταν αναμενομενο ειχαν το ιδιο αποτελεσμα. Εξαφανιζολ και σπιτι.σαν απελευθερωση ηταν. Μετα απλα εγινε συνηθεια και οταν βγαιναν στο βουνο μεναν εκει μαζι μου μεχρι να σουρουπωσει και να επιστρεψουν.
Αυτο δε σημαινει οτι ειναι ο σωστος τροπος εκπαιδευσης ουτε υπαρχει σωστος τροπος για ενα κορακι απλα ετσι μας βγηκε! Ειναι ζωα με διαφορετικη προσωπικοτητα το καθενα και ο τροπος που εκπαιδευσες ενα δε σημαινει οτι θα δουλεψει σε ενα αλλο. Ακομα και το ιδιο πουλι μπορει οπως περνανε τα χρονια να βγαζει παραξενιες και κολληματα που δεν ειχε που κανουν το χειρισμο του ακομα πιο δυσκολο.

Για ποιόν λόγο;
ακομα και τα καναρινια πετανε τα δαχτυλιδια φαντασου τα κορακια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εκτορα δε σου απαντησα σε ολα τα ερωτηματα. Θεωρητικα δενονται με τον ιδιοκτητη τους πιο πολυ απο το σκυλο και σιγουρα χρειαζονται πιο πολυ χρονο απο ενα σκυλο. Δεν ειναι υπερβολη να σου πω οτι μια μερα δε φτανει να ασχοληθω και με τα ενηλικα και με τα μωρα. Δεν ειναι επιθετικα με τον ιδιοκτητη εκτος απο τη περιοδο αναπαραγωγης οπου δε μπορω να ανοιξω ουτε τη πορτα. Εκει για να καθαρισω φοραω σκουφο και μασκα θαλασσης ενω διωχνω τον αρσενικο με το φαρασι απο τα ποδια μου. Γενικα δεν ειναι να βγαινουν σε μερος με κοσμο και μικρα παιδακια γτ μπορεις να μπλεξεις πολυ ευκολα. Ειναι σαν να χεις εναν απροβλεπτο σκυλο που μπορει να πεταξει χωρις λουρι. Θες ακομα να μλεξεις τοσο;

η πρωτη μερα που τα εβαλα με το περιστερι.

IMG_2008.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλησπερα γιαννη(corvus6). ευχαριστω για τις απαντησεις και για τον χρονο σου. το θεμα ξεκινησε απο ενα παλικαρι απο την ρωσια οπου εψαχνε για καργια, και που διατηρουσε οικοσητη για τρια χρονια. τα κορακια ειναι υπερωχα πλασματα και τα λατρευω, ζω και σε ενα νησι που τον χειμωνα μαζευονται παρα πολλα, και περνω πολλες ωρες να τα παρατηρω. Δεν σου κριβω οτι εψαξα παρα πολη για πληροφορειες, και για εκτροφεια ενημερωτικα. Πιστευω ομως οτι παντα η εμπειρια κατοχον ειναι και η καλητερη πληροφορηση. αν θα εμπλεκα λοιπον, μετα απο οσα ανεφερες κι'εσυ. εχω δυο παπαγαλους, που τους λατρευω, προσπαθησα πολη να δημιουργησω συνθηκες που να γουσταρουν, και συνεχεια προσπαθω. Πιστευω οτι για να διατηρης κορακια πρεπει να ζης καπου απομονωμενα για να ειναι ευτυχισμενα, και πανω απ'ολα να μην δημιουργουν προβληματα στους γυρω, και αρα και αυτοι σ'εσενα. Ναι θα το γουσταρα και θα το εκανα, κατω ομως απο καταλληλες συνθηκες, και μετα απο πολλες πληροφορειες για να ηξερα εγω ο ιδιος αν μπορουσα να αντεπεξελθω. το συγουρο ειναι οτι δεν θα ηθελα με τιποτα να μου χτηπουν την πορτα για παραπονα. Παντως να ξερεις οτι για εμενα ειναι πολη ευχαριστω που παρουσιασες τους φιλους σου, και για την ολη σου φιλοσοφια στο ολο θεμα, καθως διαβασα προσεχτηκα τα οσα ανεφερες για τα πουλια που πιθανον βοηθας και μετα απελευθερωνης. καπου ανεφερες οτι ναι εγω ειμαι ο τρελος με τα κορακια, μπραβο για την τρελα σου.
 
Γιάννη έχεις κόψει καθόλου τα φτερά του;
 
Back
Top