Γενικά Τα νέα μας

Νίκος Υ

PB Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2016
Μηνύματα
794
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Μετά τον βομβαρδισμό των Μαριονοπαροτλέτ τον τελευταίο καιρό :D,(ευτυχώς υπάρχει ο Μάϊκλ ο δραπέτης και σώζει τα προσχήματα) ήρθε η ώρα των Μπάτζι! (Μπατζίστας ενωθείτε!). Τα νέα μας λοιπόν έχουν ως εξής. Υγείαν έχομεν, το αυτό επιθυμώμεν και δι υμάς.Από διατροφή τα πάμε πολύ καλά, όλα τα ζαρζαβατικά και την αυγοτροφή τα τιμάμε δεόντως, φρούτα όμως δεν γουστάρουμε καθόλου! Από την προηγούμενη βδομάδα, η Χαρούλα δεν είναι πλέον δεσποινίς, έγινε κυρία. Μετά από πολλές απόπειρες, επιτέλους ο μικρός τα κατάφερε! Όσο αναφορά το ποιός έχει το πάνω χέρι στο κλουβί δεν χρειάζεται νομίζω να το πω, αν και τελευταία, ο Νικολάκης άρχισε να κάνει την επανάστασή του! Άρχισε να διεκδικεί και την μπανιέρα που ήταν κάστρο της Χαράς, μπαίνει κανονικά πλέον ολόκληρος. Το μόνο σημείο που είναι άβατο για την Χαρά είναι η κούνια (παιδικά τραύματα). Εκεί αλωνίζει μόνος του. Μιας και δεν βγαίνουν από το κλουβί, αποφάσισα να τους κάνω ένα σταντ μέσα στο κλουβί, στον κάτω όροφο, με την προοπτική να μπορεί να προσαρμοστεί στην πλαϊνή πόρτα που θα ανοίγει καταπέλτης, αν μελλοντικά βοηθήσουν οι συνθήκες να βγουν!

... Και μερικές ακόμα...
 

Συνημμένα

  • rsz_20160811_140702.webp
    rsz_20160811_140702.webp
    33,9 KB · Προβολές: 95
  • rsz_20160811_140720.webp
    rsz_20160811_140720.webp
    36,5 KB · Προβολές: 99
  • rsz_20160811_140734.webp
    rsz_20160811_140734.webp
    40,8 KB · Προβολές: 104
  • rsz_20160811_145004.webp
    rsz_20160811_145004.webp
    40 KB · Προβολές: 99
  • rsz_20160811_155759.webp
    rsz_20160811_155759.webp
    22,5 KB · Προβολές: 103
  • rsz_20160811_155809.webp
    rsz_20160811_155809.webp
    23,4 KB · Προβολές: 94
  • rsz_20160811_160502.webp
    rsz_20160811_160502.webp
    24,7 KB · Προβολές: 98
  • rsz_20160811_161914.webp
    rsz_20160811_161914.webp
    23,4 KB · Προβολές: 97
  • rsz_20160811_161931.webp
    rsz_20160811_161931.webp
    25,4 KB · Προβολές: 85
  • rsz_20160811_162628.webp
    rsz_20160811_162628.webp
    11,9 KB · Προβολές: 101
  • rsz_20160811_162727.webp
    rsz_20160811_162727.webp
    12 KB · Προβολές: 94
  • rsz_20160811_162847.webp
    rsz_20160811_162847.webp
    16 KB · Προβολές: 97
Με το δίκιο σου Νίκο μου, μας έχουν πάρει φαλάγγι τα parrotlets :)
Πανέμορφα είναι και το stand πολύ καλό!
Δεν μπορώ να δω καλά, το άσπρο έχει λίγο μακρύ ράμφος ή έτσι φαίνεται στην φωτογραφία;
 
Ευχαριστώ Μαρία μου! τώρα που το είπες πήγα και το είδα, δεν το είχα προσέξει. Ένα τσικ μακρύτερο είναι από της μικρής, λίγο λιμάρισμα θέλει! Ωχ, ποιός τον πιάνει τώρα... 👎
 
Χα χα λίγο με μια χαρτόλιμα αν έχεις. Τους έχεις σουπιοκόκκαλο μέσα; Ήλιος τα βλέπει καθόλου; Ψάξε όταν μπορέσεις γαϊδουράγκαθο σε βότανο να του κάνεις κανένα αφέψημα ή να το βάζεις ξηρό στην αυγοτροφή να τρώνε.
Α επίσης λίγη προσοχή στο παιχνίδι με τις αλυσίδες και τα κουδουνάκια. Καλύτερα αν έβρισκες δερμάτινο κορδόνι να αντικαταστήσεις τις αλυσίδες και χωρίς θηλιά μεταξύ τους.
 
Χα χα λίγο με μια χαρτόλιμα αν έχεις. Τους έχεις σουπιοκόκκαλο μέσα; Ήλιος τα βλέπει καθόλου; Ψάξε όταν μπορέσεις γαϊδουράγκαθο σε βότανο να του κάνεις κανένα αφέψημα ή να το βάζεις ξηρό στην αυγοτροφή να τρώνε.
Α επίσης λίγη προσοχή στο παιχνίδι με τις αλυσίδες και τα κουδουνάκια. Καλύτερα αν έβρισκες δερμάτινο κορδόνι να αντικαταστήσεις τις αλυσίδες και χωρίς θηλιά μεταξύ τους.

Έχω χαρτολίμα Μαρία μου, και γω έτσι σκέφτηκα, να το λιμάρω λίγο. Του Πολύκαρπου του το έκοβα με τον νυχοκόπτη, αλλά έχουν περάσει αιώνες από τότε! βέβαια εκείνος καθόταν να τον πιάσεις, αυτόν δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, φαντάζομαι όχι. Θα τον πιάσω με κλειστά φώτα, χαμπάρι δεν θα πάρει! 'Αλλωστε μια ιδέα κόψιμο θέλει, δεν θα ταλαιπωρηθεί. Γαϊδουράγκαθο βρίσκω σε μαγαζί με βότανα και μπαχαρικά φαντάζομαι. Σουπιοκόκκαλο έχω στο κλουβί, και ο ήλιος τα βλέπει από το μεσημέρι και μετά όχι άμεσα βέβαια, το κλουβί το έχω μπροστά στην μπαλκονόπορτα. Όσο για το παιχνίδι με τα κουδούνια είναι το αγαπημένο της Χαράς, της το έχω από την αρχή.

Αχ ειναιιι πανεμορφααα κ τι ωραιο σπιτακιιι που τους εχεις 🙂να σου ζησουννν

Ελένη μου σε ευχαριστώ, και συ να χαίρεσαι τον Πεπερίνο σου!
 
Θα τον πιάσω με κλειστά φώτα, χαμπάρι δεν θα πάρει!
Πρόσεχε μην σου τρομάξει όμως και για να λιμάρεις το ράμφος, πρέπει να του κρατάς το κεφαλάκι ακίνητο με τα δύο σου δάχτυλα. Εγώ τον δικό μου τον τυλίγω σε πετσετάκι και με βολεύει, γιατί ούτε φτερούγες έχω έγνοια, ούτε κουνιέται.
Γαϊδουράγκαθο βρίσκω σε μαγαζί με βότανα και μπαχαρικά φαντάζομαι.
Ναι.
 
Βρε καλώς τα! Ωραίες φωτογραφίες!👍

... Όσο για το παιχνίδι με τα κουδούνια είναι το αγαπημένο της Χαράς, της το έχω από την αρχή.

🙄Αυτά τα καμπανάκια με τρομάζουν γιατί σε κάτι ανάλογο μάγκωσε (πριν χρόνια) το ράμφος του Μάριου.
Ευτυχώς έτυχε και τον είδα σχετικά γρήγορα οπότε τον ελευθέρωσα😵δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν έλειπα από το σπίτι... Καλύτερα μην τους βάζεις καμπανάκια κλειστού τύπου:)
 
χμμμμ, το συμβάν με το ράμφος με προβλημάτισε τώρα. Βέβαια 2,5 χρόνια τώρα που το έχω στο κλουβί, δεν έγινε κάτι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει. Αποσύρεται τώρα κι όλας...
 
Μπράβο! βγάλ΄την να πάει στο καλο... Κι εγώ είχα αρκετό καιρό στο κλουβί την καμπανούλα Νίκο, ούτε την πολυπλησίαζε το Μαριόνι μέχρι που στα ξαφνικά τον είδα να κρέμεται από το κάτω μέρος του ράμφους του, το οποίο ήταν σφηνωμένο στην σχισμή της καμπανούλας! Είδα κι έπαθα μέχρι να καταφέρω να τον ελευθερώσω
 
Καλησπέρα σε όλους! Μετά τον βομβαρδισμό των Μαριονοπαροτλέτ τον τελευταίο καιρό :D,(ευτυχώς υπάρχει ο Μάϊκλ ο δραπέτης και σώζει τα προσχήματα) ήρθε η ώρα των Μπάτζι! (Μπατζίστας ενωθείτε!).
😀😛
Ωραια τα μπαντζακια σου, να τα χαίρεσαι
 
Τάνιας μου σ' ευχαριστώ! Και συ να χαίρεσαι τον τζαναμπέτη σου! Παρεπιπτόντως μου θυμίζει τον Πολύκαρπο και στο χρώμα και στη συμπεριφορά! ( πολύ τον μνημόνευσα σ' αυτό το θέμα, πρέπει να βρω να ανεβάσω μια φωτό του τιμής ένεκεν, γιατί ήταν η αιτία να αγαπήσω αυτή την ράτσα!)
 
Σ ευχαριστώ Αλίκη μου! Να χαίρεσαι και συ τα δικά σου και σύντομα, τι σύντομα δηλ, άμεσα να αποκτήσεις το παπαγαλάκι που τόσο επιθυμείς! Να γίνεις επιτέλους "παπαγάλομάνα"! 👍
 
... Και αυτός είναι ο λόγος που κόλλησα με τα Μπάτζι! Αυτός ήταν ο Πολύκαρπος για τον οποίο σας έχω φάει τα αυτιά, στην μοναδική φωτογραφία του που έχω!

32489-af81061f5f48a7e28acf446dd796de95.jpg
 

Συνημμένα

  • Scan.webp
    Scan.webp
    3,6 KB · Προβολές: 38
Όχι δυστυχώς Μαρία μου...☹

Πρώτη μου επαφή με τα Μπάτζι ήταν το 1992 όταν πήρα τον Πολύκαρπο ένα γαλάζιο Μπάτζι, ο οποίος έζησε όλη του την ζωή(μέχρι το 2005 όταν και πέταξε ψηλά) ελεύθερος μέσα στο σπίτι. Στο κλουβί πήγαινε μόνο για φαγητό και ύπνο όταν δεν ξέμενε στα πολύφωτα το βράδυ. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην κατέβει στο τραπέζι να φάει μαζί μας ή να μην κάτσει στον ώμο και στο χέρι να παίξει. Τον τελευταίο χρόνο που δεν μπορούσε να πετάξει, απλά έβγαινε και καθόταν πάνω στο κλουβί του. Θέλω να πιστεύω ότι έφυγε χορτάτος, ανεξάρτητα το ότι ήταν σε αιχμαλωσία.

Υπέροχο πουλί, ακριβώς σαν τον Μάικλ. και στο χρώμα και στα καμώματα! ( γι' αυτό του έχω αδυναμία του δραπέτη!)

Αφ εταίρου, ο Πολύκαρπος ήταν τόσο βολικό πουλί, που ότι έκανε το έκανε μόνος του. Μόνος πλησίασε στο χέρι, μόνος του ήρθε στον ώμο, μόνος του πέταξε και έμαθε τα κατατόπια. Αυτός με πλησίασε. Εγώ μόνο την πόρτα του άνοιξα. Κυριολεκτικά σαν να πήγαινε με αυτόματο πιλότο ήταν. Ίσως ήταν η τύχη του πρωτάρη που λέμε ή έγινε για να κολλήσω με τα παπαγαλάκια. Τι να πω...

Ήθελα απλά να ανεβάσω τη φωτό του, έτσι τιμής ένεκεν που λένε! 🙂
 
Back
Top