Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια μου δεν μπαινουν στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ερωτηση. Γιατι ο αρσενικος την κυνηγαει συνεχεια και προσπαθει να μην μπει η θηλυκια στην φωλια;
κ οταν μπει τελικα η θηλυκια μεσα γιατι ο αρσενικος προσπαθει να μπει και δεν μπαινει;
αλλα υπαρχει πολυ παθος βλεπω στα φιλια τους 😛
αλλα οπως ειπε και ο Φοιβος δεν φιλιουνται με την ανθρωπινη διασταση του φιλιου
 
Δεν ξέρουμε κι ακριβώς τι κάνουν με κάθε τους κίνηση, προφανώς την πιέζει πάνω από τα όριά της. Το μέλλον θα δείξει.
 
Βάλε, καθώς διάβασα η βάση της είναι αυγοτροφή και σ' αυτήν. Κοίτα πίσω στα συστατικά.
 
Βάλε, καθώς διάβασα η βάση της είναι αυγοτροφή και σ' αυτήν. Κοίτα πίσω στα συστατικά.
Ηθελα να το διαβασω σημερα.. Αλλα μου ειχε μεινει που λεγαμε οτι εχει ζαχαρη και δεν κανει συνεχεια και βαρεθηκα μετα και δεν την κοιταξα καθολου..
 
Μιλησαα κατα τυχη με τον εκτροφεα που πηρα τα παπαγαλακια μου και μου ειπες πως ακομα δεν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη και να κλεισω την φωλια για 2 εβδομαδες και να τους χωρηγησω Ferti-vit
 
Εντάξει, πως το κατάλαβε;
Καλή βιταμίνη είναι, προτιμότερο να την βάλεις σε σκόνη στην τροφή ή την αυγοτροφή αν την τρώνε παρά στο νερό.
 
μου ειπε οτι ηλικιακα ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη
αλλα εφοσον δεν ειναι ο αρσενικος ακομα, καλο ειναι αφου μπηκε η θηλυκια μεσα να κλεισω την φωλια ωστε να υπαρξει μεσα στο κλουβι η ''εντολη'' για την αναπαραγωγη και να τα βοηθησω και εγω με την βιταμινη αυτη
 
Δηλαδή να αφήσεις την φωλιά αλλά να κλείσεις την τρύπα;
 
Μάλιστα, ωραίο κόλπο. Μου θυμίζεις τις ηλικίες των πουλιών αν τις ξέρεις;
 
Ας κανω ενα σημερινο update για τα πουλακια!
Μεχρι σημερα 27/12 τα παπαγαλακια δεν εχουν αναπαραχθει ακομα. Ζουν αρμονικα χωρις τσακωμους και να φωναζουν το ενα δυνατα στο αλλο, δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν
Ειναι 11 μηνων παρα 10 μερες...
Απο διατορφη εχουμε ποικιλια:
Σπορους: Versele-Laga 1kg Τροφη Για Παπαγαλακια
Αυγοτροφη: Orlux Gold Patee Για Καναρινια 1kg
Πατε φρουτων: Orlux Frutti Patee Πατε Φρουτων Για πτηνα 250gr
Σουπιοκοκκαλο, σνακς σε στικακια και μετα απο τον κηπο βαζω μαρουλακι, καροτο και που και που αυγουλακι
 
Αν θυμάμαι καλά είναι αυτά που βρίσκοντα στον χώρο της κοινόχρηστης σκάλας;
Απο διατροφή αρκετά καλά, περισσότερα πράσινα χρειάζοντα, χορταρικά και τα στικς δεν χρειάζονται.
 
Αν θυμάμαι καλά είναι αυτά που βρίσκοντα στον χώρο της κοινόχρηστης σκάλας;
Απο διατροφή αρκετά καλά, περισσότερα πράσινα χρειάζοντα, χορταρικά και τα στικς δεν χρειάζονται.

Καλησπερα Μαρια!
Χρονια πολλα! Καλες γιορτες!
Ναι, αυτα ειναι!
 
Ευχαριστώ Βασίλη μου, επίσης και σ' εσένα.
Προφανώς στον χώρο αυτό δεν υπάρχει προς το παρόν η κατάλληλη θερμοκρασία να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή. Δεν πειράζει, λίγο αργότερα.
 
Ευχαριστώ Βασίλη μου, επίσης και σ' εσένα.
Προφανώς στον χώρο αυτό δεν υπάρχει προς το παρόν η κατάλληλη θερμοκρασία να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή. Δεν πειράζει, λίγο αργότερα.

Να'σαι καλα!
Γενικα η θερμοκρασια παιζει συνεχεια στο κλιμακοστασιο δυστυχως!
Αν εξω π.χ. εχει 10 βαθμους μεσα εχει 12 και το καλο ειναι οτι λογο των σωληνων του καλοριφερ δεν εχω υγρασια!
 
Σημερα λοιπον.. Εκει που εφτιαχνα κατι πραγματα στο κλιμακοστασιο, ακουγα ενα τσι τσι τσι τσι.. Δεν δινω σημασια.. Εγινε αρκετες φορες.. Ε μετα με τσαντισε (😛) και γυρισα να δω τι ητανε και ειδα τα παπαγαλακια το ενα πανω στο αλλο...η θηλυκια ειχε την ουρα της πρως τα πανω και τα φτερα της τα ανοιγοκλεινε συνεχεια συνεχεια συνεχεια και ο αρσενικος απο πανω... Ενταξει συγνωμη δεν λεω αλλα απο την ερωτικη τους σκηνη..😀
Αυταα! ΜΕ το καλο πουλακια μουυυ!
 
Σημερα λοιπον.. Εκει που εφτιαχνα κατι πραγματα στο κλιμακοστασιο, ακουγα ενα τσι τσι τσι τσι.. Δεν δινω σημασια.. Εγινε αρκετες φορες.. Ε μετα με τσαντισε :)P) και γυρισα να δω τι ητανε και ειδα τα παπαγαλακια το ενα πανω στο αλλο...η θηλυκια ειχε την ουρα της πρως τα πανω και τα φτερα της τα ανοιγοκλεινε συνεχεια συνεχεια συνεχεια και ο αρσενικος απο πανω... Ενταξει συγνωμη δεν λεω αλλα απο την ερωτικη τους σκηνη..😀
Αυταα! ΜΕ το καλο πουλακια μουυυ!
😀 Βασίληηη να σαι καλά μ έκανες και γέλασα! Μα και αυτά δεν ντρέπονται λίγο; Μπροστά στον μπαμπά; Τς τς τς
 
Back
Top