Γενικά Τα 3 νεα μου αρσενικα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άρχισαν οι μεταγραφές;
Καλημέρα πολυεθνική θα την κάνω την ομάδα έχω τα μισά πουλιά μου από Ρόδο από πενταλοφο Θεσσαλονίκης από Θεσσαλονίκη από Ιταλία από Τουρκία και από Κομοτηνή
 
Φτου φτου φτου σκορδα σκορδα! Αυτα δεν ειναι πουλια, αυτα ειναι μοντελα!
Πανεμορφα🙂Εγω που θα βρω τετοια πουλακια; 🙄
Εσύ έχεις Τιμπραντο, και δεν ειναι καλό να βάλεις άλλα καναρίνια εκεί κοντά, γιατι θα χαλάσει το κελάιδισμά τους.
 
Ωραία πουλιά... Έχεις επαφές με ρόδο;
Στην Ρόδο ζούσα 23 χρόνια και φυσικά έχω επαφές.

Πανεμορφα🙂Εγω που θα βρω τετοια πουλακια; 🙄
Εάν έχεις τιμπραντο να μην ασχοληθείς με χρώματος όπως σε συμβουλεύει καί ο ianos, εάν παρόλα αυτά θέλεις δεν είναι δύσκολο να βρεις.
Να τα χαίρεσαι και να τα απολαμβάνεις, Νίκο!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
 
Αυτα δεν ειναι τιμπραντο;
Δεν είναι...όχι. Αλλά άνοιξε ένα άλλο θέμα για τη συνύπαρξη των Καναρινιών φωνής με καναρίνια άλλης κατηγορίας.
 
Μονο τα φωνης γνωριζα, συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος, μια γρηγορη ερωτηση,υπαρχουν διαγωνισμοι για ολα τα ειδη καναρινιων ή μονο τα χρωματος;
 
Νομιζα οτι τα μωσαικα ειναι χρωμα, οχι ρατσα(γελαστε ανετα😛)...
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γελάσει κάποιος, τα μωσα'ι'κα είναι ράτσα χρώματος και διμορφικα
αρχείο λήψης.webp
η εναποθεση του χρώματος γίνεται σε συγκεκριμένα σημεία στο κεφάλι στο στήθος στους ομους και στην βάση της ουράς και όχι τυχαία.
αρχείο λήψης.webp
 
Λέγοντας μωσαικό εννοούμε διμορφικό, πιο συγκεκριμένα εννοούμε τον παραπάνω διχρωματισμό μεταξύ των δύο φύλων.
Παράδειγμα διμορφισμού είναι η κότα με τον κόκορα. Όμοιο γενετικό υλικό εκφράζεται διαφορετικά στα δύο φύλα εξαιτίας ορμονών.
Τώρα δεν ξέρω τί εννοείτε λέγοντας ράτσα, πάντως το "μωσαικό" θεωρείται και δουλεύεται ως είδος πτερώματος. Δεν είναι χρώμα.
Oχι παιδια, στους τραγουδιστες μου πιστη θα παραμεινω! 🙂Νομιζα οτι τα μωσαικα ειναι χρωμα, οχι ρατσα(γελαστε ανετα😛)...
Και χρώμα να ήταν και ράτσα να ήταν ή ότι άλλο ήθελε να είναι η ουσία της απορίας λύνεται ως εξής.
Η γονιδιακή πληροφορία που είναι υπεύθυνη και κωδικοποιεί ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό όπως το συγκεκριμένο τραγούδι στα τιμπράντο θα εκφυλιστεί αν γίνει προσθήκη σε αυτήν, κάθε άσχετης πληροφορίας. Τα τιμπράντο έτσι έχουν εδραιωθεί, με το όποιο τραγούδι τους και το όποιο χρώμα τους.Αντίστοιχα και ανα κατηγορία καναρινιού.
 
Deukalion είμαι από κινητό και το είπα όσο πιο απλά μπορούσα, αλλά βλέπω δεν αντεξες το εξηγεισες και επιστημονικά :D
Σκέψου πως πριν 20 ημέρες βγήκε μια έρευνα για το ταχύ πέρασμα απο τον διχρωματισμό στον μονοχρωματισμό, στα καναρίνια. Πήρε μόνο 500 χρόνια και εγώ έκανα μόκο.
Ειδικά για 29/5/2017 ο λόγος μου για μωσαικά υπήρξε αρκετά φτωχός, μάρτυς μου ο @mgerom !
 
υπαρχουν διαγωνισμοι για ολα τα ειδη καναρινιων ή μονο τα χρωματος;
Υπάρχουν διαγωνισμοί για τα καναρίνια χρώματος, τύπου για τα ιθαγενή και όλα τ' άλλα.
Και διαφορετικοί διαγωνισμοί για τα καναρίνια φωνής... ανά είδος...
 
Back
Top