Γενικά Τα gloster μου

..ήχοι που οδηγούν σε λάθος μονοπάτι τη θηλυκιά και μάλιστα εκτός εποχής.

οπότε.. Αγαπητέ Γιώργο, εγώ στην θέση σου απο αύριο το πρωί θα πρόσφερα μόνο σπόρους σε επαρκή ποσότητα, καθόλου αυγοτροφή, καθόλου μουσική(δεν τη χρειάζονται άλλωστε τα gloster), άσε τα πουλιά να βρουν τον δρόμο της εποχής που πρέπει να διανύσουν και να ηρεμήσουν.. Πρέπει να ηρεμήσουν.

Σαφώς και δεν αποκλείεται τίποτα, ωστόσο είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως τον κυριότερο ρόλο στο πύρωμα παίζει ο φωτισμός και έπονται η θερμοκρασία και η διατροφή. Θέλω να πω δηλαδή ότι ακόμα και χωρίς καμία αλλαγή στη διατροφή γίνεται να πυρώσουν τα πουλιά όταν αυξηθεί η διάρκεια της μέρας κι ανέβει λίγο η θερμοκρασία. Τώρα σε ένα κρύο δωμάτιο που νυχτώνει στις 5:30 το απόγευμα είναι κάπως πιο δύσκολο όσο αυγό και να φάνε.

Απλά εγώ είπα τη δική μου εμπειρία από τα δικά μου τα οποία είναι μόνιμα έξω, με φυσικό φωτισμό και χωρίς καθόλου αυγό. Όλα τα θηλυκά τιτιβίζουν έντονα κι ένα κελαηδάει και κανονικά. Πυρωμένα πάντως δεν είναι. Πιστεύω πως οποιαδήποτε περίοδο αν βρεθούν δίπλα αρσενικό με θηλυκό κάποιες προσπάθειες ''επικοινωνίας'' θα κάνουν. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πως εννοεί ο φίλος το κελαηδάει και φουσκώνει το λαιμό.

Βέβαια δεν χάνει και τίποτα με το να περιορίσει κάπως την ποικιλία στη διατροφή του. Είπαμε όλα πιθανά.
 
..σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τις σωστά τεκμηριωμένες απαντήσεις σου.
Ξεκινώ λοιπόν..
δεν νομίζω πως τίθεται θέμα χώρου/φωτοδοσίας/θερμοκρασίας από αυτά που διάβασα.
Αρα πάμε στο επόμενο θέμα μας.. Τη διατροφή της. Εγώ στη θέση σου θα έκοβα εντελώς από αύριο το πρωί την αυγοτροφή.. Μόνο σπόρους, νεράκι, κυρίως λαχανικά 2 φορές την εβδομάδα.
το κορίτσι σου,Γιώργοκαι ειμαι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό σίγουρος, πως είναι πυρωμένο και δεν κελαηδά..

.. Αλλά..

..ήχοι που οδηγούν σε λάθος μονοπάτι τη θηλυκιά και μάλιστα εκτός εποχής.

ανακεφαλαιώνουμε... Μόνο σπόρους σε επαρκή ποσότητα, καθόλου αυγοτροφή, καθόλου μουσική(δεν τη χρειάζονται άλλωστε τα gloster), άσε τα πουλιά να βρουν τον δρόμο της εποχής που πρέπει να διανύσουν και να ηρεμήσουν.. Πρέπει να ηρεμήσουν.

(όσον αφορά τα gloster, μιας και ασχολούμαι με τη ράτσα 2 χρόνια περίπου.. Είμαι στη διάθεσή σου.. Και ότι γνωρίζω για τις ''μπαλίτσες'' θα στο μεταδώσω..)
Ευχαριστώ πάρα πολύ Δημήτρη για την πλήρη και λεπτομερή απάντηση σου.
Καταρχάς όπως είπες, από αύριο κόβω αυγοτροφή! Αυτό είναι σίγουρο!
Και ακόμα, κόβω και τους ήχους και τα σχετικά. Έτσι και αλλιώς πλέον και η φωνή του αρσενικού άρχισε να "καθαρίζει"(στην αρχή δεν ήξερε να κελαηδά και μόνο σαλιάριζε).
Απλά έλεγα μήπως ο εκτροφέας είχε κάνει κάποιο λάθος και τελικά η λεγόμενη θηλυκιά, ήταν αρσενικός!
Μιας και εσύ νομίζω έχεις την εμπειρία, πως ξεχωρίζεις τα θηλυκά από τα αρσενικά, όταν αυτά είναι μικρά (για μηνών σε ηλικία πουλιά);
Σαφώς και δεν αποκλείεται τίποτα, ωστόσο είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως τον κυριότερο ρόλο στο πύρωμα παίζει ο φωτισμός και έπονται η θερμοκρασία και η διατροφή. Θέλω να πω δηλαδή ότι ακόμα και χωρίς καμία αλλαγή στη διατροφή γίνεται να πυρώσουν τα πουλιά όταν αυξηθεί η διάρκεια της μέρας κι ανέβει λίγο η θερμοκρασία. Τώρα σε ένα κρύο δωμάτιο που νυχτώνει στις 5:30 το απόγευμα είναι κάπως πιο δύσκολο όσο αυγό και να φάνε.

Απλά εγώ είπα τη δική μου εμπειρία από τα δικά μου τα οποία είναι μόνιμα έξω, με φυσικό φωτισμό και χωρίς καθόλου αυγό. Όλα τα θηλυκά τιτιβίζουν έντονα κι ένα κελαηδάει και κανονικά. Πυρωμένα πάντως δεν είναι. Πιστεύω πως οποιαδήποτε περίοδο αν βρεθούν δίπλα αρσενικό με θηλυκό κάποιες προσπάθειες ''επικοινωνίας'' θα κάνουν. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πως εννοεί ο φίλος το κελαηδάει και φουσκώνει το λαιμό.

Βέβαια δεν χάνει και τίποτα με το να περιορίσει κάπως την ποικιλία στη διατροφή του. Είπαμε όλα πιθανά.
Το δωμάτιο είναι όπως λες εδώ:
κρύο δωμάτιο που νυχτώνει στις 5:30 το απόγευμα
Για παράδειγμα, σήμερα είχε 16,5 βαθμούς.
Και εμένα όπως λες, δεν μου δείχνει για πυρωμένο. Εκτός από το κελάηδημα δεν δείχνει άλλες συμπεριφορές που να θυμίζουν πυρωμένη θηλυκιά. Απλά όπως έγραψα, κελαηδάει όπως ένα αρσενικό καναρίνι, φουσκώνοντας τον λαιμό όπως αυτά! Για αυτό θεώρησα πως μπορεί να έγινε λάθος στο φύλο και να πρόκειται για αρσενικό.
 
έλεγα μήπως ο εκτροφέας είχε κάνει κάποιο λάθος και τελικά η λεγόμενη θηλυκιά, ήταν αρσενικός!
.. Πέρυσι, μια από τις 4 θηλυκιές ''μπαλίτσες'' μου, μου ξέφυγε από τον έλεγχο μέσα στον χαμό της παρακολούθησης 36 νεοσσών.. Με αποτέλεσμα να κελαηδά καλύτερα και από τα αρσενικά κάποιες φορές.Λάθος σοβαρό κατ'εμέ, μιας και οδηγήθηκε σε πτερόρροια τέλη Οκτώβρη.. Εντελώς εκτός εποχής.
Πάνω σε αυτό το σκεπτικό κινήθηκε και η τοποθέτησή μου στο θέμα σου.
Αν παρ'ολ'αυτά έχεις την πεποιθηση πως δεν είναι πυρωμένη,τότε το επόμενό σου βήμα είναι να την πάρεις και να πας στον εκτροφέα από τον οποίο την πήρες.
άνθρωποι είμαστε..λάθη κάνουμε.. Μπορεί, λέω μπορεί, να σου έδωσε 2ο αρσενικό..
 
Εδώ ένα βίντεο για να δείτε πως κελαηδάει η θηλυκιά. Μπας και είναι αρσενικό;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έχεις φαγωθεί με το καημένο το πουλάκι και κάτι θέλεις να του βρεις! 😛

Φετινό είναι βάσει του δαχτυλιδιού... Αν γεννήθηκε μέσα σε λογικά χρονικά περιθώρια (ως προς την εποχή), τώρα θα έπρεπε να είχε καθαρίσει η φωνή του αν ήταν αρσενικό. Δεν κελαηδάει καθαρά, οπότε εγώ για θηλυκό το βλέπω.

Εκτός αν έχει γεννηθεί πάρα πολύ αργά, οπότε μπορεί και είναι αρσενικό που τώρα διαμορφώνει τη φωνή του.
 
Μπας και είναι αρσενικό;
κι όμως.. Είναι αρσενικό! Διαμορφώνει φωνή. Έτσι τουλάχιστον συμπεριφέρονται τα δικά μου gloster.Aν και η φωτό δεν βοηθά πολύ.. Πρέπει να είναι από τις τελευταίες γέννες του εκτροφέα που σου το έδωσε..
και από την στιγμή που το έχεις σε ζευγαρώστρα με χώρισμα με το άλλο αρσενικό.. Απλά κάνουν κοντρίτσες και μαθαίνουν ο ένας από τον άλλον.
 
Δεν μπορώ ακόμα να να καταλάβω το φύλλο τους από την γενετική περιοχή έτσι;
Υπάρχει άλλος τρόπος για να είμαι 100% σίγουρος;
 
. Γιώργο, για να είμαστε 100% ειλικρινείς, μετά τον 5ο-6ο μήνα μπορείς να διακρίνεις(και πάντα με μια μικρή επιφύλαξη) το φύλο.
Ο εκτροφέας σου σίγουρα θα πρέπει να ενημερωθεί και να πράξετε μαζί αναλόγως τις μελλοντικές σου κινήσεις(πχ αναπαραγωγή).
Από αυτά που ξέρω,τα λίγα ή πολλά εκτρέφοντας gloster 2 χρόνια τώρα & παρατηρώντας το βίντεο,το μικρό διαμορφώνει τη φωνή του..άρα αρσενικό.
 
. Γιώργο, για να είμαστε 100% ειλικρινείς, μετά τον 5ο-6ο μήνα μπορείς να διακρίνεις(και πάντα με μια μικρή επιφύλαξη) το φύλο.
Ο εκτροφέας σου σίγουρα θα πρέπει να ενημερωθεί και να πράξετε μαζί αναλόγως τις μελλοντικές σου κινήσεις(πχ αναπαραγωγή).
Από αυτά που ξέρω,τα λίγα ή πολλά εκτρέφοντας gloster 2 χρόνια τώρα & παρατηρώντας το βίντεο,το μικρό διαμορφώνει τη φωνή του..άρα αρσενικό.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Δημήτρη. Το πουλάκι ο εκτροφέας μου το έδωσε ως θηλυκό και όταν του είπα μια μέρα ότι κελαηδάει, μου είπε να του το πάω πίσω και να μου δώσει άλλο. Και αρσενικό να είναι δεν με πειράζει. Μπορεί πιο μετά να πάρω κάποιο θηλυκό.
 
Aν ρίξετε μια ματιά στην γραμμή του ράμφους θα δείτε οτι περνάει κάτω απο το μάτι. Το κεφάλι είναι ολοστρόγγυλο, και στην αμάρα, στην γενετική περιοχή, δεν προεξέχει ούτε ένα απο τα πούπουλα οδηγούς.Αυτά, μαζί με το απόλυτα ατελές κελάηδημά του με κάνουν να πιστεύω οτι είναι κορίτσι. 😉
 
.. Και μιας και οι απόψεις διαφέρουν..όλα θα φανούν που; ..στην αναπαραγωγή, στη φωλιά...👍😉
Και εγώ αυτό πίστευα, αλλά από ένα άλλο θέμα που άνοιξα σε σχέση με το πτέρωμα τους, μου είπατε πως δεν κάνει να τα ζευγαρώσω αφού είναι και τα δύο μαλακόπτερα.
 
Γιώργο ίσως καλύτερα έτσι(αν οντως έχεις 2 αρσενικά), γιατί απο ότι θυμάμαι είχες πρόβλημα με μαλακά φτερά οπότε με μια ανταλλαγή(καλύτερα αυτό με τα πολύ μαλακά φτερά) θα βολέψεις το ζευγάρι σου
 
Γιώργο ίσως καλύτερα έτσι(αν οντως έχεις 2 αρσενικά), γιατί απο ότι θυμάμαι είχες πρόβλημα με μαλακά φτερά οπότε με μια ανταλλαγή(καλύτερα αυτό με τα πολύ μαλακά φτερά) θα βολέψεις το ζευγάρι σου
Θα δούμε, μπορεί να κρατήσω και τα δύο αρσενικά και να πάρω έξτρα θηλυκό.
 
Πως το κάνω;
Στέλνεις μήνυμα στον κ. Τζαβέγιο, σου στέλνει κάποια έγγραφα και τα στέλνεις όπου πρέπει μαζί με ένα πούπουλο στήθους, βγαλμένο σύμφωνα με τις οδηγίες, δίνεις και 5 ευρώ και σου έρχεται η απάντηση. Έχουν κάνει αρκετά παιδιά. Γιατί να περιμένεις ΑΝ θα κάνει αυγό να μάθεις και να μην προγραμματιστείς;
 
Back
Top