Γενικά Τα gloster μου

Στέλνεις μήνυμα στον κ. Τζαβέγιο, σου στέλνει κάποια έγγραφα και τα στέλνεις όπου πρέπει μαζί με ένα πούπουλο στήθους, βγαλμένο σύμφωνα με τις οδηγίες, δίνεις και 5 ευρώ και σου έρχεται η απάντηση. Έχουν κάνει αρκετά παιδιά. Γιατί να περιμένεις ΑΝ θα κάνει αυγό να μάθεις και να μην προγραμματιστείς;
Δεν ξέρω, πρέπει να το σκεφτώ καλά πρώτα. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!
 
Στέλνεις μήνυμα στον κ. Τζαβέγιο, σου στέλνει κάποια έγγραφα και τα στέλνεις όπου πρέπει μαζί με ένα πούπουλο στήθους, βγαλμένο σύμφωνα με τις οδηγίες, δίνεις και 5 ευρώ και σου έρχεται η απάντηση. Έχουν κάνει αρκετά παιδιά. Γιατί να περιμένεις ΑΝ θα κάνει αυγό να μάθεις και να μην προγραμματιστείς;
Αυτό ισχύει και για τα καναρίνια; νόμιζα πως είναι για παπαγάλους, μπορεί να γίνει και σε καρδερινα;
 
Είναι θηλυκό το καναρίνι.
Αν δεν φτάνουν οι γνώμες... κινείσαι για κάτι περισσότερο.
Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Πιστεύω σε εσάς και στον κ. Μάκη αφού έχετε την αντίστοιχη εμπειρία στα καναρίνια. Απλά αφού είναι θηλυκό, τότε γιατί να κελαηδάει;
Δεν δείχνει πυρωμένη...
 
Κρύο και πιο σκοτεινό σημείο διαβίωσης για τις επόμενες βδομάδες.
Χωρίς όμως αυτό να αποτρέπει απόλυτα τη διαδικασία.
Πιστεύω πως είναι ευκολότερο να το καθυστερήσουμε να εμφανιστεί ως φαινόμενο παρά να το αποτρέψουμε αν ξεκινήσει.
Συνεπώς η πρόληψη μπορεί μόνο να βοηθήσει.
 
Κρύο και πιο σκοτεινό σημείο διαβίωσης για τις επόμενες βδομάδες.
Τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο που η θερμοκρασία κυμαίνεται από 16 έως 20 το πολύ βαθμούς Κελσίου. Κοιμούνται και ξυπνούν με την δύση και την ανατολή του ήλιου.
Ψυχρότερος και πιο σκοτεινός χώρος δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή εκτός του μπαλκονιού. Το πουλί όμως γεννήθηκε και μεγάλωσε σε εσωτερική εκτροφή και εκτός αυτού, πέρασε πτεροροία πάλι σε εσωτερικό χώρο. Θα μπορέσω να το βγάλω στο μπαλκόνι ή θα υπάρξει πρόβλημα;
Υ. Γ. Της έχω κόψει αυγοτροφή, έξτρα σπόρους και τα λοιπά.
 
Τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο που η θερμοκρασία κυμαίνεται από 16 έως 20 το πολύ βαθμούς Κελσίου. Κοιμούνται και ξυπνούν με την δύση και την ανατολή του ήλιου.
Ψυχρότερος και πιο σκοτεινός χώρος δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή εκτός του μπαλκονιού. Το πουλί όμως γεννήθηκε και μεγάλωσε σε εσωτερική εκτροφή και εκτός αυτού, πέρασε πτεροροία πάλι σε εσωτερικό χώρο. Θα μπορέσω να το βγάλω στο μπαλκόνι ή θα υπάρξει πρόβλημα;
Υ. Γ. Της έχω κόψει αυγοτροφή, έξτρα σπόρους και τα λοιπά.
με αυτά που λες, καλύτερα όχι... Νομίζω πως μόνο κακό θα της κάνει μια τέτοια μετακίνηση
 
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βοηθήσεις τώρα...
Αν είχε μείνει από νωρίς (Σεπτέμβριο) έξω, τώρα δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Λίγο πολύ όλοι ξέρουμε πως με την αύξηση της θερμοκρασίας και φωτισμού τα καναρίνια μπαίνουν σε διαδικασία εκτός εποχής αναπαραγωγής.
Όταν ζουν στους 18+ βαθμούς Κελσίου κι έχουν αρκετό φως εύκολα μπορούν να παρασυρθούν και να βρεθούμε σε τέτοιες καταστάσεις.
Καλού κακού... ετοίμασε κάποιο αρσενικό...
Ίσως η κοπελιά σε βάλει νωρίτερα από το σχεδιαζόμενο σε αναπαραγωγή φέτος..
 
Το θέμα όμως ειναι να μην μπει το θηλυκό πουλακι σε αναπαραγωγή πριν κλείσει τους 10 μήνες της ζωής του, γιατι έχω διαβάσει οτι ενδεχομένως να μην ειναι έτοιμο και να κινδυνεύσει η υγεία του. Επισης το αρσενικό, ποτέ, εννοω, τι μήνα γεννήθηκε;
 
γιατι έχω διαβάσει οτι ενδεχομένως να μην ειναι έτοιμο και να κινδυνεύσει η υγεία του.
Αν δεν είναι οργανικά έτοιμο δεν πρόκειται να ξεκινήσει τη διαδικασία...
Κάποια ευζωισμένα καναρίνια ξεκινούν την αναπαραγωγή και μικρότερα... αλλά όπως γράφεις κι εσύ.. όσο πιο ολοκληρωμένα οργανικά είναι... Τόσο το καλύτερο.
 
Το θέμα όμως ειναι να μην μπει το θηλυκό πουλακι σε αναπαραγωγή πριν κλείσει τους 10 μήνες της ζωής του, γιατι έχω διαβάσει οτι ενδεχομένως να μην ειναι έτοιμο και να κινδυνεύσει η υγεία του. Επισης το αρσενικό, ποτέ, εννοω, τι μήνα γεννήθηκε;
Δυστυχώς δεν έμαθα τι μήνα γεννήθηκαν τα πουλάκια, νομίζω πως είναι η τελευταία γέννα, γιατί και τον Σεπτέμβριο ακόμα όταν τα πήρα, δεν είχαν αρχίσει να κελαηδούν. Ο αρσενικός έβγαζε μια κραυγή απλώς σαν θηλυκού.
Θα ρωτήσω τον εκτροφέα και θα σας πω. Απλά μου φαίνεται παράξενο, γιατί τα πουλιά ξυπνούν στις 7 και μισή το πρωί περίπου και στις 5 και μισή έχουν σίγουρα κοιμηθεί. Δεν υπάρχει έντονος φωτισμός και γενικά δεν ανάβουμε ποτέ λάμπες. Επειδή στο δωμάτιο που είναι δεν υπάρχει πόρτα (συνέχεια του σαλονιού), έχουμε βάλει συρόμενη κουρτίνα, από την οποία (είναι συνεχώς κλειστή) δεν περνάει καθόλου φως από το σαλόνι.
Γενικά πάντως, δεν θέλω να τα βάλω σε αναπαραγωγή γιατί σε ένα άλλο θέμα που άνοιξα, μου είπατε πως τα πουλιά δεν ταιριάζουν γιατί είναι μαλακόπτερα. Και αυτός ο εκτροφέας, τι σόι εκτροφέας; Μου έδωσε δύο μαλακόπτερα εν έγνοια του... Εγώ φταίω που δεν έμαθα για τον τύπο πτερώματος των πουλιών πριν τα προμηθευτώ...Αλλά που να φανταστώ τέτοια πράγματα...
 
Αν δεν είναι οργανικά έτοιμο δεν πρόκειται να ξεκινήσει τη διαδικασία...
Κάποια ευζωισμένα καναρίνια ξεκινούν την αναπαραγωγή και μικρότερα... αλλά όπως γράφεις κι εσύ.. όσο πιο ολοκληρωμένα οργανικά είναι... Τόσο το καλύτερο.
Λέγεται οτι σε μικρές ηλικίες μπορεί να αυξηθεί ο κίνδυνος δυστοκίας, αλλά δεν ξερω κατά πόσο ειναι και στοιχειοθετημενο κατι τετοιο. Φαντάζει πάντως λογικό.
 
Καλού κακού... ετοίμασε κάποιο αρσενικό...
Ίσως η κοπελιά σε βάλει νωρίτερα από το σχεδιαζόμενο σε αναπαραγωγή φέτος..
Γιατί καλέ να βιάζεται; Είναι και η πρώτη του αναπαραγωγή.. Εγώ διαφωνώ. 😛 Για μένα να τα αφήσει έτσι με πολλή λιτή διατροφή και ιδανικά να μην βλέπονται. Θα συμφωνήσω με το πιο κρύο δωμάτιο, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν γίνεται..

Γενικά πάντως, δεν θέλω να τα βάλω σε αναπαραγωγή γιατί σε ένα άλλο θέμα που άνοιξα, μου είπατε πως τα πουλιά δεν ταιριάζουν γιατί είναι μαλακόπτερα.
Σκέψου κάποιο ανταλλαγή με τον εκτροφέα. Πήγαινε συζήτησε το μαζί του.. Ίσως σε βοηθήσει!
 
Επιτέλους ολοκληρώθηκε και η μετακόμιση και τα πουλάκια βρίσκονται στο νέο τους χώρο. Εσωτερικός βέβαια, αλλά με θερμοκρασία γύρω στους 15 βαθμούς διότι δεν υπάρχει θέρμανση (είναι σε πατάρι μαγαζιού) και φωτισμό φυσικό από ότι μπαίνει από τα παράθυρα. Μπήκαν σε ξεχωριστές 60άρες ζευγαρώστρες με νέες ξύλινες πατήθρες και το μόνο που μας μένει είναι ποτίστρες υποπίεσης!
Λέανδρος:
rsz_1rsz_008.webp
rsz_leandros.webp
Ηρώ:
rsz_rsz_011.webp
rsz_1rsz_051.webp
 
Ε ρε άπλα για πτήσεις! Όταν τα βάλεις με χώρισμα στην μία ζευγαρώστρα, προτίμησε να μην τα πιάσεις και να ενώσεις 2 πόρτες ανοιχτές (σε εσωτερικό χώρο). Ξέρεις το πιάσιμο δεν τους αρέσει και πολύ! 😛

*Εύγε για τις ξύλινες πατήθρες!👍
 
Ε ρε άπλα για πτήσεις! Όταν τα βάλεις με χώρισμα στην μία ζευγαρώστρα, προτίμησε να μην τα πιάσεις και να ενώσεις 2 πόρτες ανοιχτές (σε εσωτερικό χώρο). Ξέρεις το πιάσιμο δεν τους αρέσει και πολύ! 😛

*Εύγε για τις ξύλινες πατήθρες!👍
Ευχαριστώ πολύ Αλίκη για την συμβουλή, αλλά έτσι και αλλιώς μέχρι του χρόνου θα είναι σε αυτά τα κλουβιά. Δεν θα μπουν για αναπαραγωγή γιατί έχω ακόμα υποψίες μήπως το θηλυκό είναι τελικά αρσενικό και έτσι και αλλιώς είναι μικρούλικα, του 2016. Δεν θέλω να τα κουράσω ενώ μπορεί να μην είναι έτοιμα.
 
Back
Top