Γενικά Τελικά, ένας όχι και τόσο έμπιστος και φθηνός εκτροφέας

Κατάσταση
Κλειστό.
Μια ερωτηση. Ο τιτλος του θεματος γιατι παραμενει ο ιδιος μετα απ ολα αυτα; Μπαινει καποιος και διαβαζει την πρωτη σελιδα και σκεφτεται ''ωραια απο εκει θα παρω''! Δε δινει λαθος εντυπωσεις;
 
Καλημερα, επειδη ειναι απο τα πρώτα θέματα που διάβασα και το παρατήρησα χθες αυτο που λεει ο Γιάννης, και σε εμενα μου φάνηκε περίεργη η αλλαγή αυτη του Δήμου, απο την μια επαινεί κάποιον για αρκετό καιρο λες του κανει διαφήμιση, και απο την αλλη μετα απο ενα χρονο σχεδον ξαφνικά λες και κατι έγινε και άλλαξαν ολα... Αυτο που εμενα μου εκανε εντύπωση ηταν η αλλαγή ακομα και στον τροπο γραφής του Δήμου, σαν να γραφει αλλο ατομο σ αυτα τα τελευταία σχόλια...
 
Καλημερα, επειδη ειναι απο τα πρώτα θέματα που διάβασα και το παρατήρησα χθες αυτο που λεει ο Γιάννης, και σε εμενα μου φάνηκε περίεργη η αλλαγή αυτη του Δήμου, απο την μια επαινεί κάποιον για αρκετό καιρο λες του κανει διαφήμιση, και απο την αλλη μετα απο ενα χρονο σχεδον ξαφνικά λες και κατι έγινε και άλλαξαν ολα... Αυτο που εμενα μου εκανε εντύπωση ηταν η αλλαγή ακομα και στον τροπο γραφής του Δήμου, σαν να γραφει αλλο ατομο σ αυτα τα τελευταία σχόλια...
Ναι φιλε μου διοτι στην αρχη νομιζα οτι με τον καιρο θα εξημεροθουν ν και οτι φταιει η αποτομη αλλαγη αλλα τελικα διαπιστωσα
πως δεν ειναι ημερα. Επισης οπως ειπα και πριν εγεινε μια μεγαλη φασαρια αναμεσα μας για αυτο τον λογο και για πολλου αλλους. Το λαθος ηταν δικο μου που αγορασα απο αυτον! Και παρακαλω για ακομη μια φορα τους συντονιστες να κλεισουν αυτο το θεμα και ειναι να ανοιξουμε αλλο οπου να καταθετουμε τις εμπειριες μας απο τους εκτροφεις.
 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω όσους ισχυρίζεστε πως ο Δήμος κακώς άλλαξε τα γραφόμενά του. Δηλαδή υπαινίσσεστε ότι πρέπει η άποψή μας να στηρίζεται σε κάποιο "συμφέρον" να είμαστε ενταγμένοι σε κάποια πλευρά; Νόμιζε πως ήταν ευχαριστημένος, το είπε, του φέρθηκε σκάρτα και το λέει και αυτό. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό στην ζωή; Να μας άφηνε στην άγνοια για ποιο λόγο; Για να μην λέτε τώρα ότι αλλάζει εύκολα γνώμη;
Για τον τίτλο, συμφωνώ ότι δεν είναι πλέον αντιπροσωπευτικός.
Και αν κάποιος άλλος είναι ή δεν είναι ευχαριστημένος, αν θέλει θα το πει. Δεν θα καλέσουμε δημοψήφισμα για το πρόσωπο αυτό.
 
Ναι και εγω πιστευω οτι ειναι καπως να συζηταμε για ενα ατομο το οποιο καταρχας δεν μπορει να μας πει την αποψη του και τι εχει να πει γι αυτες τις "κατηγορίες". Ακόμα δεν ξερουμε ποσα παπαγαλακια πουλαει αυτος ο κυριος και γενικα τι γινεται με τους αλλους πελατες, ειναι λιγο καπως να βγαζουμε συμπερασματα οταν δεν ξερουμε γενικα τι παιζει, φυσικα το ιδιο ισχυει και με την αλλη πλευρα, να θεωρουμε δηλαδη καποιον καλο εκτροφεα γιατι ενας ειπε θετικα σχολια γι αυτον... Προσωπικα θα επικοινωνησω και με τον ιδιο για να δω απο περιεργεια και μονο τι παιδι είναι και τι θα μου πει για τα παπαγαλακια...
Τελος πιστευω οτι ειναι λιγο υπερβολη να ζηταμε πλασματα με συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα, δεν ειναι κινητο που ξερεις τι παιρνεις, ειναι ενας ζωντανος οργανισμος, τον οποιο εμεις αιχμαλωτιζουμε και τον απομακρυνουμε απο την φυση του, εκτος ομως απ αυτο επειδη εχω και δυο σκυλους στο σπιτι ξερω οτι τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα που θα εχουν τον καθοριζει κατα κυριο λογο η οικογενεια στην οποια ζει και στο κατα ποσο ασχολειται καποιος μαζι του, πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και για τα παπαγαλακια...
 
Να τολμήσω να πω συμπερασματικά πως όσοι εμπορεύονται ζωές μπορεί να βρεθούν πολύ εύκολα στις δυο άκρες του "νήματος" και πως καλύτερα να "χάσουν" παρά να είναι από την κακή;
 
Συγγνώμη Νίκο, όταν πουλάει 3 εβδομάδων πουλιά είναι λογικό; Όταν λέει ήμερα και είναι άγρια είναι θεμιτό; Οι επαγγελματίες εκτίθενται και καθένας μπορεί να τους κρίνει. Τότε γιατί επιτρέπεται να κατηγορούμε τα petshops που και νόμιμες επιχειρήσεις είναι και συντηρούν τόσους υπαλλήλους;
Ωστόσο αν θέλει κάνει λογαριασμό και απαντάει, Ποιος τον εμπόδισε; Εξάλλου έχει υποστηριχτές δεν έχει ανάγκη. Ακριβώς επειδή μιλάμε για ζωντανά πλάσματα που δεν μπορούν να προστατευθούν πρέπει να σταματάμε να ψωνίζουμε από τέτοιους μπας και γλιτώσουν κάποια άλλα στο μέλλον. Από την άλλη, καθώς μάθαμε, δουλεύει παράνομα, όντας φοιτητής, βγάζει το χαρτζιλίκι του από τα έρμα τα ζώα.
Δεν είναι μόνο ο Δήμος είναι και άλλοι και άλλο ένα άτομο ετοιμάζεται να μπλέξει στα δίχτυα του και περιμένω με αγωνία την εξέλιξη.
 
παιδια καλος εκανε ο Δημος και μας εγραψε γιατι μεχρι τωρα ηταν ευχαριστημενος γιατι μπορει να ηταν τυχερος και πηρε ενα υγειεστατο πουλακι με την ελπιδα καποια στιγμη θα γινει ημερο, αυτο δεν σημαινει οτι μετα απο τα αρνητικα λογια για τον κυριο δεν μπορει να αλλαξη γνωμη, γιατι με τα λεγομενα των εδω φιλο μας τελικα ειδε και τα αρνητικα στοιχεια του κυριου (εκτροφεα), γιαυτο και ημαστε εδω αλλοστε για να παιρνουμε γνωμες και ιδεες για αυτα τα αξιολατρευτα πλασματακια γιατι οπως ελεγαν και οι παλιοι η τεχνη "κλεβεται δεν δειχνεται" τωρα αν καποιοι την εχουν πατηση απο τον κυριο(εκτροφεα) οπως γραφουν και καποιοι φιλοι εδω στο pb θα πρεπει να μας ενημερωνουν για αυτους τους λαικατζιδες αλωστε το "παθημα εγινε μαθημα"
 
Για τα παπαγαλακια δεν ξερω τι παίζει καθώς ειμαι καινούργιος και δεν καταλαβαίνω τι παει να πει σε τρεις βδομάδες κλπ... Θα τα μάθω με τον καιρο, φυσικά και μπορει να κανει λογαριασμό και να απαντήσει, δεν ειπα το αντιθετο... Και εννοείται πως καλο ειναι να γράφονται γνώμες και αρνητικές και θετικές και απο κει και περα ο καθένας πιστεύει οτι θέλει...
 
Εγώ θα επαναλάβω πως, από τη στιγμή που η αγγελία αναφέρει ήμερα πουλιά στην τιμή των 15 ευρώ και αποστολή νεοσσών για τάισμα με κρέμα (στον κάθε άσχετο), λήγει το θέμα "έμπιστου εκτροφέα". Φτηνός μπορεί να είναι, αλλά ακόμη και τα 15 ευρώ για ένα πουλί φοβικό ή αγρίμι ή που, χειρότερα ακόμη, θα ψοφήσει λίγες μέρες μετά, είναι πεταμένα λεφτά. Από περιέργεια μπήκα στη Χρυσή Ευκαιρία και τις διάβασα τις αγγελίες του συγκεκριμένου με τα μάτια μου.

Όπως λέει και το ρητό "το φτηνό το πληρώνεις 2 φορές".

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω πως καλό θα ήταν να κλειδωθεί το θέμα, καθώς έχουν ανοίξει άλλα σχετικά ή να αλλάξει ο τίτλος.
 
Να ξαναπώ πως έχω το ζωτανό παράδειγμα πουλιού που αντί για ''ήμερο'' το αγόρασα και είναι αγρίμι;Κανένας φυσικά δεν ισχυρίστηκε ότι φταίει το πουλάκι που είναι έτσι αλλά εκείνος που σε ελκύει με τη λέξη''ήμερο'' και το αγοράζεις!Έχω μεγάλο παράπονο και αν δεν είχα δεθεί με το συγκεκριμένο μικρούλι,θα το επέστρεφα στον''κύριο''γιατί όχι μόνο έχω πειστεί ότι δεν θα γίνει ζευγάρι με τον αρσενικό μου που του επιτείθεται αλλά δεν έχει σταματήσει να ορμάει και σε μας μετά από τόσο καιρό που είναι μαζί μας! Και με εξοργίζει το γεγονός ότι είχα συχνή επικοινωνία μαζί με αυτόν τον άνθρωπο σχετικά με τη προσαρμογή και σε όλες τις συνομιλίες μας επέμενε ότι ήταν όντως ήμερο και είναι απλά στρεσσαρισμενο!
 
Τον συγκεκριμενο εκτροφεα τον ειχα δει και εγω στην χρυση ευκαιρια και παρ ολιγο να αγορασω . Η αληθεια ειναι οτι με τον τροπο που μου μιλησε και στο τηλ (οχι κατι περιεργο) απλα μου εκανε ενα κλικ και ειπα θα κοιταξω αλλου. Τελικα ο μικρος μου και ημερος ηταν απο εκει που τον πηρα και κομπλε θεωρω την τιμη και ολα καλα
 
Αναιρω αυτα που ειπα λογω δικαστικης απειλης!
Δεν είμαστε καλά, φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης; Βρε θράσος που το έχουν μερικοί. Για να τολμήσει να σε απειλεί πρώτα απ' όλα να σου δείξει την άδεια λειτουργίας του εκτροφείου του αφού το πάει έτσι και τις θεωρημένες αποδείξεις που κόβει για τις πωλήσεις που πραγματοποιεί καθώς και τα ημερολόγια γεννήσεων που τηρεί στην επιχείρησή του.
Τι κάθεσαι και τον ακούς Δήμο;
 
Παιδια γεια σας, θα ηθελα να ρωτήσω κατι μιας και που το ανέφερε η Μαρία, δεν εχω ξαναγοράσει ποτε απο εκτροφέα και δεν ξερω γενικα τι παίζει μ αυτούς, θα ηθελα να ρωτήσω οι εκτροφείς που μου προτείνατε δηλαδή ειναι νόμιμοι και κόβουν απόδειξη;
 
θα ηθελα να ρωτήσω οι εκτροφείς που μου προτείνατε δηλαδή ειναι νόμιμοι και κόβουν απόδειξη;
Εγώ σου έδωσα την πληροφορία και αν διαβάσεις προσεκτικά κάθε λέξη της απάντησής μου, σου επεσήμανα ότι είναι απλή πληροφορία. Οτιδήποτε αφορά την αξιοπιστία τους, θα τα διαπιστώσεις ο ίδιος κάνοντας την συναλλαγή σου όπως κάθε άλλη εμπορική δοσοληψία κάνεις στην καθημερινότητά σου. Όταν σου λέει κάποιος εκεί έχει φθηνά παπούτσια, δεν σημαίνει ότι έχει πραγματοποιήσει έλεγχο στο κατάστημα.
 
"Απλή πληροφορία, δεν γνωρίζω την δουλειά τους να σου προσφέρω εγγυήσεις."
Νομίζω οτι στα λογια σου αυτα αναφέρεσαι οσο αναφορά την δουλειά τους για την εκτροφή παπαγάλων και οχι στο νόμιμο κομματι, γιατι αυτο μας ενδιέφερε πιο πολυ... Αλλα ας μην το παμε στο προσωπικό δεν υπάρχει λόγος, συζήτηση κανουμε εξαλλου, και ουσιαστικά ρωτάω ως νεο μέλος στο φορουμ, γενικα οι εκτροφείς, οπουδήποτε είδους πτηνού μιας και στο φορουμ υπάρχουν και αλλα είδη κόβουν αποδείξεις; Πιστεύω όλοι εδω μεσα γνωρίζουμε αν ισχυει αυτο ή οχι... Προσωπικά εγω πιστεύω πως οχι δεν κόβει κανεις, θα μου πείτε εδω δεν κόβουν στις νόμιμες επιχειρήσεις θα κόψουν οι εκτροφείς;
 
Πιστεύω όλοι εδω μεσα γνωρίζουμε αν ισχυει αυτο ή οχι...
Εγώ δεν το γνωρίζω Νίκο και είμαι ειλικρινής. Ειλικρινά επίσης θα σου πω, πως δεν θα ζητούσα κιόλας γιατί δεν μ' ενδιαφέρει. Μ' ενδιαφέρει αν πρόκειται να πάρω πουλί να είναι ευσυνείδητος ο εκτροφέας όσον αφορά τον σεβασμό των γεννητόρων και των νεοσσών στην φροντίδα τους. Θα διάλεγα κάποιον που θα τύχαινε κάποιος γνωστός μου να έχει εξυπηρετηθεί από αυτόν και να είναι ικανοποιημένος, όχι κάποιον τυχαίο.
Συμπτωματικά όμως όσα πουλιά έχω τα πήρα από petshop και εκεί κόβουν όλοι αποδείξεις.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top