Γενικά Τελικά, ένας όχι και τόσο έμπιστος και φθηνός εκτροφέας

Κατάσταση
Κλειστό.
Σοβαρα εχω ταισει πουλια 10 ημερων με 100 % επιτυχια, σε ανθρωπους με εμπιρεια σαν εμενα απευθυνετε, εαν δεν το καταλαβατε
 
Εντάξει Γιάννη, πόσοι είναι σ' αυτήν την θέση για να τους βρίσκει κάποιος με αγγελία στις εφημερίδες; Εξάλλου δεν είναι μόνο να το ταΐσεις είναι και τα αντισώματα που χρειάζεται ο νεοσσός από τους γονείς του.. Μην παθιάζεσαι. Εντάξει, εσύ εκτιμάς το άτομο, άλλος όχι. Έτσι είναι η ζωή, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γνώμες :)
 
Eμένα τη Σιμόνη ο εκτροφέας 3 μηνών αν θυμάμαι καλά μου την έδωσε, περίμενα περίπου ένα μήνα από τότε που την "έκλεισα".
 
Καποιος πουδεν ξερει, εγω τωρα ταιζω 3 μωρα16 ημερων, δεν νομιζω να εχουν 99% να παιθανουν
Επειδή ακριβώς είσαι γνώστης και καλό μέλος της κοινότητας petbird θα έπρεπε να αποφεύγεις να κάνεις τέτοιες αναφορές.
Η εμπειρία όπως διαπίστωσες έρχεται μετά από χρόνων προσπάθειες και γίνεται ικανή να δώσει αυτές τις λύσεις που περιγράφεις χρόνια μετά.
Για πες μου πόσοι από τους αναγνώστες... Τωρινούς και μελλοντικούς... Που θα διαβάσουν το κείμενο έχουν τέτοια "εξειδίκευση" και ικανότητα;
Μήπως παρασύρουμε μ' αυτόν τον τρόπο άτομα που θεωρούν από μόνα τους πως έχουν τις ικανότητες σε λάθος κινήσεις;
Άλλωστε αυτό που γράφει και η Μαρία είναι η αρχή και το τέλος κάθε ανθρώπου με ευαισθησίες..
Εντάξει Γιάννη, πόσοι είναι σ' αυτήν την θέση για να τους βρίσκει κάποιος με αγγελία στις εφημερίδες; Εξάλλου δεν είναι μόνο να το ταΐσεις είναι και τα αντισώματα που χρειάζεται ο νεοσσός από τους γονείς του.. Μην παθιάζεσαι. Εντάξει, εσύ εκτιμάς το άτομο, άλλος όχι. Έτσι είναι η ζωή, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γνώμες :)
 
Παιδια περιγράφεται το ταισμα ως μια πραξη τρομερα δυσκολη και επικυνδινη. (στο επικίνδυνη θα συμφωνήσω) για όλα δεν υπάρχει πρώτη φορά; ο ανθρωπος αυτος σου δείχνει για να αποφύγεις τα λαθη του αρχαριου και ετσι κανεις μια καλη αρχη... 16 ημερων τωρα που τα λεμε οι περισσότερες εκτροφεις τα παιρνουν απλα με την προϋπόθεση να ξερουν να ταιζουν... Εαν δεν ταισεις κάποιο στην αρχη η εμπειρία πως θα έρθει;
Φιλικα Γιαννης
 
Εαν δεν ταισεις κάποιο στην αρχη η εμπειρία πως θα έρθει;
Φιλικα Γιαννης
Γιάννη μου όλοι φιλικά γράφουμε αυτό εννοείται.
Η εμπειρία αυτή τι χρειάζεται σε κάποιον που παίρνει απλά ένα πουλάκι για συντροφιά;
Δεν είμαστε όλοι εκτροφείς. Μπορεί φυσικά ως εμπειρία να φανεί χρήσιμη αν προσπαθήσεις να σώσεις έναν νεοσσό που έπεσε από φωλιά, αν κάνεις κάποια γέννα και αν σου παρουσιαστεί πρόβλημα. Γενικά όμως, εμπειρίες που περιέχουν κάποιο έστω και μικρό ρίσκο ζωής, δεν νομίζω πως πρέπει καλά και ντε να αποκτιούνται προς χάριν απλά της εμπειρίας.
 
Παιδιά ωραία είναι οι συζήτηση και οι διφορούμενες απόψεις αλλά επειδή το αρχικό θέμα πήρε άλλη τροπή, παίρνω την πρωτοβουλία και ανοίγω νέο εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Απόψεις-σχετικά-με-τους-εκτροφείς-πουλιών.24140/
λέγοντας και τη δική μου εμπειρία από αυτόν τον άνθρωπο και αν θέλετε να συζητήσουμε και τις δικές σας γνώμες...
 
Maria p ανεφερες αυτη την ιστοσελιδα αν δεν κανω λαθος https://www.facebook.com/ektrofi.papagalwn (σελιδα 3) αυτος ειναι ο άνθρωπος για τον μιλαμε;

Όχι φίλε μου. Αυτός λέγεται Κώστας (από Ορεστιάδα), μου έδωσε τη δικιά μου και είναι πολύ σωστός στη δουλειά του.

Όλα αυτά τα αρνητικά γράφονται για κάποιον από Αθήνα.
 
Όχι φίλε μου. Αυτός λέγεται Κώστας (από Ορεστιάδα), μου έδωσε τη δικιά μου και είναι πολύ σωστός στη δουλειά του.

Όλα αυτά τα αρνητικά γράφονται για κάποιον από Αθήνα.
Oκ γιατι και εμενα αυτος (ο Κωστας) καλος μου φαινεται
 
Oκ γιατι και εμενα αυτος (ο Κωστας) καλος μου φαινεται
Κι εμένα, χωρίς να έχω συνεργαστεί, οι εξηγήσεις σε όσους τον πλησίασαν αλλά και εγώ που τον ρώτησα κάτι, είδα έναν άνθρωπο που μιλάει ντόμπρα. Μακάρι, γιατί έχουμε ανάγκη από φερέγγυους εκτροφείς.
 
Εγω ενα ενηλικο κοκατιλ που ετυχε να παρω ουτε φθηνα το πηρα, ουτε γερικο, ουτε απατεωνας ειναι ο ανθρωπος και καλα θα κανετε εσεις και οι πηγες σας να σταματησετε επιτελους αυτο το παιχνιδακι εδω και τοσα χρονια...
Λοιπον για να λιξει το θεμα εχω παρει απο αυτον παρα πολλους παπαγαλους ημερους και καλα και ηταν ολα αγριμια. Εχω παρει και απο αλλον εκτροφεα και εβγεναν απο την 1η μερα στο χερι.Λοιπον εγω εκφραζω την προσωπικη μου εμπειρια. Ο καθενας εκφραζει την γνωμη του!Λοιπον τον εχω δωσει ενα σωρο λεφτα, τον ειχα εμπειστευτει και αυτος με εγραψε! Τον ειχα πει ποσες φορες να μην τα κοβει τα φτερα στα πουλια που με στελνει και αυτα ερχοτουσαν ματομενα! Και ειναι κι αλλα πολλα. Για εμενα δεν εκτροφεας...
 
Όταν λες πάρα πολλούς, πόσους εννοείς, Δήμο; Κι αφού δεν ήσουν ευχαριστημένος, γιατί του έδωσες τόσες ευκαιρίες; Από καθαρή περιέργεια ρωτάω, αν δε θέλεις, δεν απαντάς, φυσικά.
 
Δήμο χωρίς παρεξήγηση αλλά στην αρχή του φόρουμ δεν πρότεινες τον "εκτροφέα" ως έμπιστο και καλό?Αυτό που περιέγραψες συνέβη εκ των υστέρων ή δεν το ανέφερες;
 
Λες και γράφει αλλο ατομο... Πως αλλαζουν οι άνθρωποι...
Που είναι το παράξενο Γιάννη μου; Αντιμετωπίζεις καλοπροαίρετα κάποιον και με την συμπεριφορά του σου ανατρέπει την αρχική εικόνα. Πρέπει να συνεχίσεις να τον επαινείς να την "πατήσουν" και άλλοι;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top