Γενικά Τι έχεις περάσει με εμένα ρε Φλάφυ

Έχω σε μια αυγοθήκη σπόρους chia και παπαρουνοσπορους και τρελενεται και τρώει συνέχεια..
Οι σπόροι chia δίνουν πολύ ενέργεια... Αν τρώει τόσες μεγάλες ποσότητες και δεν μπορεί να "ξοδέψει" αυτήν την ενέργεια, πολύ πιθανόν να του μετατραπεί σε λίπος...
 
Οι σπόροι chia δίνουν πολύ ενέργεια... Αν τρώει τόσες μεγάλες ποσότητες και δεν μπορεί να "ξοδέψει" αυτήν την ενέργεια, πολύ πιθανόν να του μετατραπεί σε λίπος...
Άρα εγώ τι να κάνω;
 
Δεν έχω δοκιμάσει για βραστό ρύζι.. Επίσης το βράζουμε κανονικά σαν να τρώμε εμεις;. Πόση ώρα το αφήνω μέσα; Το βαζω σε μπολ πολύ ή λίγο. Συγνώμη για την πολλές ερωτήσεις. Επίσης τα φρούτα να τα βάζω σε αυγοτροφή ή όχι
15 η 20 λεπτά το βράζω... Με σκέτο νερό πάντα...
Εγώ σε πλαστικό παιδικό μπολ τους το βάζω η σε πιάτο κανονικό.
Και φακές μπορείς να δώσεις Μιχάλη και φασόλια λευκά...
 
Δεν πειράζει Μιχάλη, πρέπει να μάθει να τρώει...
Να βάζετε έστω λίγες ποσότητες... Οι περισσότεροι έτσι μάθαμε στα πουλιά μας να τρώνε...
Και εγώ μέχρι να μάθω στο πρώτο παπαγαλάκι μου να τρώει, πέταξα πολλά φρούτα λαχανικά κτλ...
Θέλει υπομονή καθημερινή από εσάς αλλιώς δεν θα γίνει τίποτα...
Μπορείς να βάλεις κανέλα και πάνω από βραστό ρυζακι αν το τρώει...
15 η 20 λεπτά το βράζω... Με σκέτο νερό πάντα...
Εγώ σε πλαστικό παιδικό μπολ τους το βάζω η σε πιάτο κανονικό.
Και φακές μπορείς να δώσεις Μιχάλη και φασόλια λευκά...
Σε πλαστικό παιδικό μπολ που; θα το κουτσουλισει.. Μήπως έξω από το κλουβί
 
Σε πλαστικό παιδικό μπολ που; θα το κουτσουλισει.. Μήπως έξω από το κλουβί
Δεν έχεις Μιχάλη παραπανισιες ταιστρες;
Εγώ τα ταΐζω πάντα εκτός κλουβιού...
 
Θα βγει με το χρονο.
Το θετικό είναι Μιχάλη ότι πλεον αντιμετωπίζεις πιο ώριμα την κατάσταση, διαβάζεις και αξιολογείς τις συμβουλές που παίρνεις και σιγά σιγά μπαίνετε σε ενα δρόμο.
 
Επίσης να ενημερώσω πως τώρα του πηρα μια τροφή η οποία δεν την τρώει σχεδόν καθόλου και εινα 1 κιλό.. Πρέπει να του πάρω καινούργια ή μπορεί να μείνει και με αυτήν γιατί νομίζω πως μάλλον χορταίνει με τους chia και τους παπαρουνοσπορους πάρα με την βασική του τροφή
 
Επίσης να ενημερώσω πως τώρα του πηρα μια τροφή η οποία δεν την τρώει σχεδόν καθόλου και εινα 1 κιλό.. Πρέπει να του πάρω καινούργια ή μπορεί να μείνει και με αυτήν γιατί νομίζω πως μάλλον χορταίνει με τους chia και τους παπαρουνοσπορους πάρα με την βασική του τροφή
Το σωστό είναι να τρωει την βασικη τροφή και οχι τα σνακ, όσο θρεπτικα κι αν ειναι.
Οπότε θα πρεπει να του περιορίσεις chia και παπαρουνοσπορο σε 1-2 μερες την εβδομαδα γιανα τρώει την βασικη του τροφη. Εφ' οσον δεν τρωει αυτη που του πηρες πρεπει να δοκιμασεις αλλη.
 
Το σωστό είναι να τρωει την βασικη τροφή και οχι τα σνακ, όσο θρεπτικα κι αν ειναι.
Οπότε θα πρεπει να του περιορίσεις chia και παπαρουνοσπορο σε 1-2 μερες την εβδομαδα γιανα τρώει την βασικη του τροφη. Εφ' οσον δεν τρωει αυτη που του πηρες πρεπει να δοκιμασεις αλλη.
Οποτε αγοράζω τώρα άλλη ή περιμένω να τελειώσει;
 
Οποτε αγοράζω τώρα άλλη ή περιμένω να τελειώσει;
Αν δεις οτι δεν την τρώει καθόλου δεν μπορεις να τον αφήσεις νηστικό. Νομίζω πρεπει να αγορασεις αλλη. Του έδινες άλλη και άλλαξες; Δεν βρηκες αυτή που έτρωγε; Και ποια τροφή του δίνεις, για θυμισε μου
 
Αν δεις οτι δεν την τρώει καθόλου δεν μπορεις να τον αφήσεις νηστικό. Νομίζω πρεπει να αγορασεις αλλη. Του έδινες άλλη και άλλαξες; Δεν βρηκες αυτή που έτρωγε; Και ποια τροφή του δίνεις, για θυμισε μου
Δεν θυμάμαι να σας πω την αλήθεια ποια του έδινα αλλά επειδή ήταν ακριβή την έκοψα και δοκίμασα αυτή.. Αν μέχρι την Δευτέρα που δεν θα του ξαναβάλω chia δεν τον δω να τρώει να του πάρω άλλη;
 
Δεν θυμάμαι να σας πω την αλήθεια ποια του έδινα αλλά επειδή ήταν ακριβή την έκοψα και δοκίμασα αυτή.. Αν μέχρι την Δευτέρα που δεν θα του ξαναβάλω chia δεν τον δω να τρώει να του πάρω άλλη;
Ναι φυσικά, αν δεν τρώει το βασικό μίγμα σπόρων θα παρουσιάσει θέματα υγείας. Είναι επιτακτικό να το φάει, οπότε αν δεις οτι δεν δοκιμάζει να πάρεις οπωσδήποτε άλλη τροφή.
 
Οκ εντάξει. Ποια μου προτείνετε εσείς που να είναι σχετικά οικονομική
Ναι φυσικά, αν δεν τρώει το βασικό μίγμα σπόρων θα παρουσιάσει θέματα υγείας. Είναι επιτακτικό να το φάει, οπότε αν δεις οτι δεν δοκιμάζει να πάρεις οπωσδήποτε άλλη τροφή.
[automerge]1565950737[/automerge]
Μιχάλη, ποια είναι η τροφή που του δίνεις, και τι περιέχει;
Αυτήν του δινω τώρα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190816_131606_com.android.chrome_400x800.webp
    Screenshot_20190816_131606_com.android.chrome_400x800.webp
    28 KB · Προβολές: 6
Aυτή που του δίνεις τους τη δίνω κι εγώ καμιά φορά αλλά ούτε τα δικά μου την προτιμάνε. Εγώ όπως σου έχω ξαναπει παίρνω την Χtra Vital της Beaphar για μεσαίους παπαγάλους.
111.webp
 
Γενικά όταν δεν είναι κάποιος στο σπίτι θα ήταν καλό το πουλάκι να είναι εντος σπιτιού Μιχάλη. Αν είναι κάποιος (πχ εσύ, η μητέρα σου κτλ) και θέλετε να βγαλετε το κλουβάκι στο μπαλκόνι, το σωστότερο θα είναι να "επιβλέπει" κάποιος δηλαδή να περνάει που και που να βλεπει αν ειναι καλά το πουλάκι.
 
Back
Top