Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

ναι κ η μοσιον ειδικα δεν εχει ζαχαρη. Δεν λεμε να του δινουμε καθε μερα, αλλα αν περναμε απο το κλουβι κ πινουμε να μην του δωσουμε λιγη; 🙄
 
Κατ'αρχας να σας ευχαριστησω ολους! Παιδια τι υπεροχες ιδεες!
Θελω να δοκιμασω το ψωμακι να δω πως θα αντιδρασει.
Αυτο που ξερω για τα φρουτα ειναι οτι τα κουκουτσια (ειδικα του μηλου) ειναι δηλητηριωδη κ πρεπει να αποφευγονται.
Οσο για τα κοκατιλ, εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τα φρουτα κ τα λαχανικα, αρνειται να δοκιμασει οτιδηποτε, κ που τα ανακατευω με σπορακια τα φτυνει! Διαβασα ομως καπου οτι τους αρεσει οτι αιωρειται απο πανω, δηλαδη μπορουμε να βρασουμε ενα φασολι κ να το κρεμασουμε απο μια κλωστη. Προσπαθοντας να παιξει κατι θα φαει δεν μπορει...
Επισης διαβασα οτι ο χυμος ειναι καλος, κ μια φορα που 'χα δωσει στο ζακο μας να δοκιμασει του αρεσε πολυ, αλλα φοβηθηκα επειδη το πορτοκαλι ειναι οξινο μην του προκαλεσει κανενα προβλημα... Ξερει κανεις σιγουρα;


Μηπως να δοκιμασεις αυτο που εκανα και εγω με τα Lovebirds μου; https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/ Και τα δικα μου δεν τρωγανε τιποτα απο φρουτα και λαχανικα. Τωρα ομως καθε μερα περιμενουν πως και πως να τους βαλω φρουτακια και λαχανικα!
 
Mariah εχω διαβασει το ποστ σου κ παλι δεν λειτουργει τιποτα με το κοκατιλακι μου. Μεχρι κ νηστικο το αφησα (εννοω χωρις την παπαγαλινη/σπορακια) για καποιες ωρες, κ του ειχα μονο το φρουτα του κ τελικα φωναζε μεχρι που το λυπηθηκα κ του εβαλα να φαει. Κανω καποιες προσπαθειες τακτικα αλλα πεφτουν στο κενο.
 
Mariah εχω διαβασει το ποστ σου κ παλι δεν λειτουργει τιποτα με το κοκατιλακι μου. Μεχρι κ νηστικο το αφησα (εννοω χωρις την παπαγαλινη/σπορακια) για καποιες ωρες, κ του ειχα μονο το φρουτα του κ τελικα φωναζε μεχρι που το λυπηθηκα κ του εβαλα να φαει. Κανω καποιες προσπαθειες τακτικα αλλα πεφτουν στο κενο.
Δοκίμασε αυτό που έκανα εγώ με τον Ρόκο και τον κατάφερα να τρώει μήλο και πορτοκάλι (με τ' άλλα φρούτα ακόμη προσπαθώ:D). Βάλε το φρούτο που προτιμάς σ' ένα πιάτο, κάθισε κάπου κοντά του χωρίς να τον κοιτάξεις ή να πεις "έλα" και άρχισε να το τρως, φροντίζοντας να βγάζεις τα... κατάλληλα επιφωνήματα: μμμμ, καλόο κλπ. Είναι τόσο περίεργα και ζηλιάρικα πουλιά, που θα έρθει μόνο του και θα δοκιμάσει! 🙂 ΜΑΡΙΑ
 
το χω κανει Μαρακι μου, μονο με ψωμι ηρθε μονος του κ κουλουρακια που χρησιμοποιησα. Μετα εβαλα μηλο κ μονο που δεν ξερασε α😀
 
Παραιτούμαι! Αν σκεφτόμουν κάτι άλλο, θα το έκανα κι εγώ!:D Παιδιά καμμιά παραπάνω βοήθεια;
 
Αλεσμενα τελειως τα εχεις δοκιμασει τα φρουτα και τα λαχανικα; Τριψε και ψωμακι μεσα!
Μηπως βλεπει το κομματι ολοκληρο και του φαινεται καπως παραξενο; Μηπως το φοβαται; Παντως οντως ειναι πολυ ζηλιαρικα. Οταν καθομαι κοντα Lovebirds μου και τρωω κατι, αμεσως τεντωνουν το κεφαλακι τους να δουν τι κανω και πανε κατευθειαν στο μπολακι με τα λαχανικα ή φρουτα.
Μην απελπιζεσαι ομως! Θα βρεθει καποιος τροπος. Και εγω ειχα απελπιστει για αρκετο καιρο αλλα το θαυμα εγινε! Μην ξεχνας οτι οι μικροι μας φιλοι ειναι σαν μικρα παιδια!
 
To χω κανει κι'αυτο, του τα χα αλεσει, τα φρουτα τα χα κανει μικρα μικρα κυβακια, με ψωμι κ παπαγαλινη για να το κοροιδεψω. Παλι τιποτα, απλα οντως καμια φορα βλεπεις αλλαγη εν μια νυκτι κ λες πως εγινε αυτο; Μεχρι χτες δεν το κανε!
 
Μηπως αν κρεμουσες κανενα φρουτακι πανω σε παιχνιδι με μερικα σπορακια κολλημενα πανω του; Ή να εκανες ενα σουβλακι με φρουτακια και λαχανικα και να το κρεμουσες;
 
Από προσωπική μου πείρα, πιστεύω ότι ειδικά τα κοκατίλ είναι τα πιο πεισματάρικα στο θέμα των φρούτων! Εμένα η δικιά μου δεν ζηλεύει ούτε όταν βλέπει στον Σενεγάλης μου να του δείνω φρούτα! Ενώ όταν του δείνω σημασία γενικότερα, γίνεται χαμός! Υπομονή...
 
Ουτε εμενα τρωνε ακομα τα κοκατιλ φρουτα παρολο που τους βαζω καθε μερα! Ειδικα αν τα βαλω μονα τους σε ενα μπολ χωρις σπορακια δεν τα πλησιαζουν καν. Οταν τα αλεθω σε πολυ μικρα κομματακια και τα ανακατευω με σπορακια πιθανον κατι τσιμπανε αλλα και παλι δεν ειμαι απολυτα σιγουρη! Παρολα αυτα συνεχιζω την προσπαθεια και ελπιζω οτι καποια μερα θα φανε οπως της mariah και τοσα αλλα που διαβαζω εδω!
 
Η amita γιατι δεν κανει; Αφου την πινουν μικρα παιδια;
Εμείς, σε τακτική βάση, δεν τους προσφέρουμε ούτε σε παιδιά, ούτε στον παπαγάλο μας! Καταλαβαίνετε εσείς, γνωρίζετε, τι είναι αυτοί οι "συμπυκνωμένοι φυσικοί χυμοί" από τους οποίους γράφουν ότι αποτελούνται οι συσκευασμένοι; Ή τι είναι το υπόλοιπο 50% που περιέχουν, αφού αναγράφουν: "Περιεκτικότητα σε φρούτα 50% τουλάχιστον"; Ή τι είναι τα "φυσικά σάκχαρα φρούτων" ενώ αναγράφουν "Χωρίς προσθήκη ζάχαρης" οι πακεταρισμένοι; Όσοι έχουμε την ευθύνη της υγιεινής, σωστής, ισορροπημένης διατροφής της οικογενείας μας, που αποτελεί τη βάση της καλής φροντίδας και κατά συνέπεια της καλής υγείας μας, επιλέγουμε φυσικά συστατικά. Σε πακεταρισμένες, κονσερβαρισμένες τροφές, με άγνωστες, (χημικές) ; Προσμίξεις, χρωστικές, συντηρητικά - νάτριο κ.ά. Που τις καθιστούν ανθυγιεινές, μπορούμε να καταφύγουμε για να αντιμετωπίσουμε έκτακτες καταστάσεις!
 
Ενδιαφέρον post
Εγώ τον Μήτσο του δίνω σπόρους, γευματάκι της Prestige (Mexican spicy noodle mix), pellets της Kaytte καθημερινά. Τα pellets τα έμαθα από όλους εσάς και όταν τα αγόρασα πρώτη φορά τα δοκίμασε κατευθείαν και του άρεσαν. Τα αναμειγνύω με τους σπόρους και τρελαίνεται με την ποικιλία.
Επίσης, το απόγευμα συνήθως, του δίνω φρούτα (του αρέσουν πολύ τα μήλα, μπανάνες, πορτοκάλια, μανταρίνια και ρόδι) φρέσκα λαχανικά και καλαμπόκι.
Είναι όμως πολύ γουλιάρης και όταν τρώμε εμείς θέλει να δοκιμάζει τα πάντα. Του δίνω λοιπόν λίγο γιαούρτι, μακαρόνια, ψωμί, ρύζι, αυγό και πολλές φορές σάλτσα από το φαγητό μας βουτηγμένη σε ψωμί. Δεν του αρέσει καθόλου το κρέας και το κοτόπουλο αλλά του δίνω άλλες μορφές πρωτεΐνης.
 
Ουτε εμενα τρωνε ακομα τα κοκατιλ φρουτα παρολο που τους βαζω καθε μερα! Ειδικα αν τα βαλω μονα τους σε ενα μπολ χωρις σπορακια δεν τα πλησιαζουν καν. Οταν τα αλεθω σε πολυ μικρα κομματακια και τα ανακατευω με σπορακια πιθανον κατι τσιμπανε αλλα και παλι δεν ειμαι απολυτα σιγουρη! Παρολα αυτα συνεχιζω την προσπαθεια και ελπιζω οτι καποια μερα θα φανε οπως της mariah και τοσα αλλα που διαβαζω εδω!

Τα κοκατιλ ειναι οντως τα πιο πεισματαρικα απ'ολα. Με τον ζακο δεν ειχα ποτε προβλημα. Θα δοκιμασει διαφορα και καποια θα του αρεσουν κ καποια οχι. Αλλα με το κοκατιλ ειναι πραγματικα προβλημα, οντως δεν θελουν να ασχολεισαι με αλλα πουλια, κ αν σε βλεπουν να τρως θα ερθουν να δουν τι τρεχει. Αλλα οταν τους προσφερεις φρουτα κ λαχανικα σε σνομπαρουν κανονικα. Του εχω παρει βιταμινες σε μορφη τροφης κ μονο αυτες τρωει, επειδη τις ανακατευω με παπαγαλινη κ σπορακια (τα οποια επισης αγνοει πλεον). Ενω επιμενω συστηματικα κ παλι δεν βλεπω καμια εξελιξη... 😡
 
Πιστεύω ότι όταν μας στρεσάρει κάτι με τους παπαγάλους μας το αντιλαμβάνονται και πολύ μάλιστα. Το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές. Τους τελευταίους μήνες από την αρχή του καλοκαιριού 2008 ο Πάρης σταμάτησε να τρώει με λαχτάρα τα φρούτα και τα λαχανικά αλλά και τις κροκέτες που έτρωγε όταν τον πήρα και τρώει μόνο σπόρους και μάλιστα μόνο τους ηλιόσπορους. Μετά από ένα χρονικό διάστημα που αφαιρούσα τους ηλιόσπορους από την καθημερινή του ποσότητα άρχισε να τρώει φρούτα αλλά νομίζω το έκανε από ανάγκη λόγω του ότι πεινούσε και αυτό για λίγο καιρό. Δεν θα με πείραζε καθόλου να έτρωγε σπόρους και λαχανικά, φρούτα και όχι κροκέτες.
Τελευταία χαλάρωσα και τον αφήνω να τρώει ότι σπόρο θέλει χειμώνας είναι και έχει ανάγκη το λίπος. Σταμάτησα να του δίνω κάθε μέρα φρούτα και λαχανικά και του βάζω κάθε πέντε ημέρες. Κάτι έχει αρχήσει να γίνεται πάλι. Καταβροχθίζει το μήλο και τα μανταρίνια. Δεν θέλει πολλά διαφορετικά μαζί προτιμά ένα φρούτο η λαχανικό μόνο του. Που θα πάει θα του λείψουν και θα τρώει ξανά. Τρώει ευτηχώς αρκετές γλυκοπατάτες βραστές, χυμό φυσικό πορτοκάλι και δημητριακά. Του βάζω και βλαστομένους σπόρους για φυτική πρωτείνη και του αρέσουν.Ίσως τον φόρτωνα καθημερινά με πολλά φρούτα και λαχανικά και έτσι δεν έτρωγε τίποτα τελικά. Πετούσα πολύ πράγμα.
 
Εμείς, σε τακτική βάση, δεν τους προσφέρουμε ούτε σε παιδιά, ούτε στον παπαγάλο μας! Καταλαβαίνετε εσείς, γνωρίζετε, τι είναι αυτοί οι "συμπυκνωμένοι φυσικοί χυμοί" από τους οποίους γράφουν ότι αποτελούνται οι συσκευασμένοι; Ή τι είναι το υπόλοιπο 50% που περιέχουν, αφού αναγράφουν: "Περιεκτικότητα σε φρούτα 50% τουλάχιστον"; Ή τι είναι τα "φυσικά σάκχαρα φρούτων" ενώ αναγράφουν "Χωρίς προσθήκη ζάχαρης" οι πακεταρισμένοι; Όσοι έχουμε την ευθύνη της υγιεινής, σωστής, ισορροπημένης διατροφής της οικογενείας μας, που αποτελεί τη βάση της καλής φροντίδας και κατά συνέπεια της καλής υγείας μας, επιλέγουμε φυσικά συστατικά. Σε πακεταρισμένες, κονσερβαρισμένες τροφές, με άγνωστες, (χημικές) ; Προσμίξεις, χρωστικές, συντηρητικά - νάτριο κ.ά. Που τις καθιστούν ανθυγιεινές, μπορούμε να καταφύγουμε για να αντιμετωπίσουμε έκτακτες καταστάσεις!

Πιστεύω γινόμαστε υπερβολικοί μερικές φορές και χωρίς λόγο. Με την παραπάνω λογική ούτε τα πέλετς δεν ξέρουμε ακριβώς πώς γίνοντε και με τι τρόπο (αλλά τα δίνουμε), ούτε το νερό που πίνουμε (αλλά δίνουμε) ξέρουμε τι περιέχει, ούτε οι σπόροι πως συλέγοντε, πως αποξηρένοντε και πως συσκευάζοντε στο τέλος (αλλά και απο αυτούς δίνουμε). Στην φύση τα ζώα απο στάσιμα νερά πίνουν, ιδίως σε χώρες που υποφέρουν απο την έλειψη νερού, και όμως δεν έπαθαν τίποτα (ίσως να έχουν αντισώματα). Η υπερβολή πολλές φορές παρά καλό κάνει.
 
Το ζητημα νομιζω ειναι τι τους αρεσει και ξερουμε ολοι οτι αν κατι δεν τους αρεσει καθολου, γυριζουν το κεφαλι αλλου. Τωρα λιγη μοσιον μια φορα την εβδομαδα δεν νομιζω να βλαπτει. Απ'την αλλη σιγουρα ο φυσικος χυμος ειναι πολυ καλυτερος σε θεμα βιταμινων.
 
Ίσως και να έχεις δίκιο Γρηγόρη, αλλά όπως και να έχει, το ίδιο είναι ένας φυσικός χημός και το ίδιο η αμίτα; Θέλω να πω, ακόμη και οι διατροφολόγοι λένε να αποφεύγονται οι τυποποιημένοι χυμοί καθώς διατροφικά υστερούν.. Αφού δίνουνε τον χυμό για τις βιταμίνες του, γιατί να μη προτιμήσουμε τον φυσικό;
 
sυμφωνω μαζι σου γρηγορη.. Ακουω κατι για βραστες τροφες και αλλα
συναφη και σκεφτομαι πως στη φυση κανενας δε τους παρεχει
τετοια.. Μπας και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που οι οικοσιτοι
παπαγαλοι ζουν λιγοτερο απο τους ελευθερους;(ο αλλος κατ εμε ειναι η
ελλειψη κινησης..)
 
Συμφωνα με διαφορα βιβλια που εχω διαβασει, οι παπαγαλοι ζουν περισσοτερα χρονια στην αιχμαλωσια παρα στη φυση. Κ ειναι λογικο καθως τους προσφερουμε ιατρικη παρακολουθηση, την οποια δεν μπορουν να βρουν στη φυση, τροφη (ακομα κ τα βραστα καποιοι τα προτιμουν, εχω δει παπαγαλο ζακο να τρωει κ σοκολατα για χρονια κ να μην εχει παρουσιασει κανενα προβλημα, παρολο που η σοκολατα θεωρειται δηλητηριωδης για τους παπαγαλους). Κ μην ξεχναμε οτι στην αιχμαλωσια δεν γινονται ερμαια μεγαλυτερων πουλιων κ ζωων.
 
Back
Top