Ασθένειες Τι εχουν τα ματια της;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η καντεμιά συνεχίζεται, ο γιατρός είναι στο εξωτερικό μέχρι 26 του μηνός και απαντά με αυτοματοποιημένο μήνυμα. Πολύ παράξενη η ταχύτητα που έγιναν έτσι τα μάτια.Αν είναι μικρόβιο δεν πρέπει να φέρει τα πάνω κάτω στη καθαριότητα; Ας μεταφερθεί το θέμα στις ασθένειες.
 
Το αποκλείω να της έβγαλαν και τα 2 μάτια τα υπόλοιπα θηλυκά. Πρόκειται θα πω και εγώ μάλλον για μόλυνση. Ξεκίνα με tobrex, πάρε και το tobradex να το έχεις εύκαιρο, τάισε την κιόλας και βλέπεις..

Θα τα δωσω παιδιά. Εγω δεν μπορω να τα βλεπω να ταλαιπωρουνται. Τι αλλο να κανω δεν ξερω.
Αριάδνη με τόσα πουλιά που έχεις είναι λογικό να αρρωσταίνουν ή και να τα χάνεις κάποια.. Και εγώ πολλές φορές έχω φτάσει στο σημείο να πω θα τα δώσω.. Αλλά είναι ζωντανοί οργανισμοί δεν γίνεται να μην αρρωστήσουν!
 
Η καντεμιά συνεχίζεται, ο γιατρός είναι στο εξωτερικό μέχρι 26 του μηνός και απαντά με αυτοματοποιημένο μήνυμα. Πολύ παράξενη η ταχύτητα που έγιναν έτσι τα μάτια.Αν είναι μικρόβιο δεν πρέπει να φέρει τα πάνω κάτω στη καθαριότητα; Ας μεταφερθεί το θέμα στις ασθένειες.
Δεν το ειχα στις ασθενειες; Καθαριζω πολυ συχνά ρε παιδια. Το κλουβί που την μεταφερα το καθαρισα ξανα για σιγουριά.

Θα ξανα καθαρισω τα κλουβια που μπορώ να καθαρισω, αυτα δηλαδη που δεν εχουν μικρα ή αυγα.

Μου κανει και εμένα εντυπωση πως γινεται να ειναι σε τοσο προχωρημενο σταδιο. Γιαυτο λεω της τα εβγαλαν. Εκτος και αν ηταν και τις υπόλοιπες μερες σε λιγοτερο βαθμο και δεν το προσεξα.

Το αποκλείω να της έβγαλαν και τα 2 μάτια τα υπόλοιπα θηλυκά. Πρόκειται θα πω και εγώ μάλλον για μόλυνση. Ξεκίνα με tobrex, πάρε και το tobradex να το έχεις εύκαιρο, τάισε την κιόλας και βλέπεις..


Αριάδνη με τόσα πουλιά που έχεις είναι λογικό να αρρωσταίνουν ή και να τα χάνεις κάποια.. Και εγώ πολλές φορές έχω φτάσει στο σημείο να πω θα τα δώσω.. Αλλά είναι ζωντανοί οργανισμοί δεν γίνεται να μην αρρωστήσουν!

Ειναι ασχημο θεαμα. Ειδικα οταν αφιερωνεις τον χρονο σου, την αγαπη σου, τα λεφτα που με δυσκολια εχεις και γίνονται ολα αυτα. Ε τοτε λες οτι δεν το εχεις και τα παρατας.
 
Ειναι ασχημο θεαμα. Ειδικα οταν αφιερωνεις τον χρονο σου, την αγαπη σου, τα λεφτα που με δυσκολια εχεις και γίνονται ολα αυτα.

Πόσα πουλιά έχεις @Ariadnh; Τα έχεις σε εσωτερικό χώρο;
 
Ειναι ασχημο θεαμα. Ειδικα οταν αφιερωνεις τον χρονο σου, την αγαπη σου, τα λεφτα που με δυσκολια εχεις και γίνονται ολα αυτα. Ε τοτε λες οτι δεν το εχεις και τα παρατας.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Βγαίνω εκτός αλλά πρόσφατα ένα χρονιάρικο αρσενικό καναρινάκι ήταν μια χαρά, γυρίζω το απόγευμα και ήταν φουσκωμένο με το ένα πόδι όρθιο δεν το κουνούσε καθόλου, Αμέσως το πάω σε πτηνίατρο, μου δίνει αντιφλεγμονώδες και την επόμενη μέρα το πρωί το βρήκα πεθαμένο... Αλλά τι να κάνουμε.. αν δεν το αντέχουμε όλο αυτό τότε ναι να τα δώσουμε.. Το λέω και για μένα και για σένα.. Αλλά πλέον έχω παοδεχτεί ότι όσο και να τα φροντίζουμε όσο και να τα αγαπάμε και τα πάντα να τους δίνουμε θα αρρωστήσουν. Αυτό που κάνουμε απλά με την τόση φροντίδα είναι ότι μειώνουμε τις πιθανότητες να αρρωστήσουν.
 
Σας ευχαριστώ ολους παιδια. Σε 5 λεπτα θα εχω το φαρμακο... Αλλααα


τωρα την ταιζα, δεν καταπινε, ανοιγοκλεινε τα ματια της.. μετα απο λιγα δευτερόλεπτα αρχισε να τρεμει.. Να κλωτσαει.. και πεθανε. Να στε καλα ολοι ☹
 
Ωωωω γαμώτο! Αριάδνη μου λυπάμαι πολύ. ☹

Απλά τώρα έχε το νου σου στις συγκατοίκους της μην είναι κάτι μεταδοτικό. Απολύμανση θα χρειαστεί επίσης..
 
Πόσα πουλιά έχεις @Ariadnh; Τα έχεις σε εσωτερικό χώρο;
Τωρα εχω 51 καναρινια. Εφτιαξα κλουβα περσι το χειμωνα και εβαλα μεσα τα κλουβια και τα κλουβια πτησης.

Ωωωω γαμώτο! Αριάδνη μου λυπάμαι πολύ. ☹

Απλά τώρα έχε το νου σου στις συγκατοίκους της μην είναι κάτι μεταδοτικό. Απολύμανση θα χρειαστεί επίσης..

Αλικη τελος για μενα τα πουλια. Δεν τραβαω. Ετρμε στα χέρια μου και εβλεπα.. Απλα εβλεπα.

Σας ευχαριστώ. Θα μου μεινει μαι το φαρμακο
 
Αλικη τελος για μενα τα πουλια. Δεν τραβαω. Ετρμε στα χέρια μου και εβλεπα.. Απλα εβλεπα.
Ηρέμησε πρώτα και σκέφτεσαι με ψυχραιμία Αριάδνη. Τώρα ηρέμησε αυτές οι εικόνες είναι σκληρές όταν τις ζούμε με τα ζώα μας...
 
Πολύ κρίμα και με πολύ άσχημο τρόπο.Αριάδνη έκανες σωστές κινήσεις όσο πιο άμεσα γινόταν.
Είναι αρκετά σημαντικό να προσπαθήσουμε να μάθουμε τι έγινε.
 
Δεν ξερω.. Δεν ξερω..
Ίσως αν μείωνες τον αριθμό τους τα διαχειριζόσουν καλύτερα. Εγώ είχα φτάσει τα 22 το καλοκαίρι, αλλά έδωσα για τους ίδιους λόγους. Και απ τα μικρά δε ξέρω αν θα κρατήσω.. όσο λιγότερα τόσο λιγότερα προβλήματα και τόσο πιο εύκολη η διαχείριση τους. Ποτέ δεν έχουμε πιο πολλά ζώα απ όσα μπορούμε να φροντίσουμε (το λέω και για τον εαυτό μου).
 
Οσα θα εβγαζα και μερικα απο αυτα που εχω θα τα εδινα σε ενα εκτροφεα. Σκεφτομαι να τα δωσω ολα τωρα.. Θα δω...

Σας ευχαριστώ ολους που με βοηθησετε και καπως ημουν πιο ηρεμη. Οταν ειναι ο καιρος της αναπαραγωγης χανω πουλια. Δυστυχώς
 
Αδριανή τα έχεις έξω τα πουλιά

Εφτιαξα κλουβα περσι το χειμωνα και εβαλα μεσα τα κλουβια και τα κλουβια πτησης.

Αν κατάλαβα καλά τα έχει μέσα. Αριάδνη εντελώς φιλικά, επειδή παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου, διαπιστώνω ότι συχνά πυκνά αντιμετωπίζεις προβλήματα υγείας με τα καναρίνια σου. Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να απογοητεύεσαι, δηλώνοντας ότι θα σταματήσεις την ενασχόληση μαζί τους, αλλά σίγουρα υπάρχει λόγος να ψαχτείς και να βρεις τις αιτίες που δημιουργούν τα κάθε είδους προβλήματα στην εκτροφή σου.
 
Αν κατάλαβα καλά τα έχει μέσα. Αριάδνη εντελώς φιλικά, επειδή παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου, διαπιστώνω ότι συχνά πυκνά αντιμετωπίζεις προβλήματα υγείας με τα καναρίνια σου. Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να απογοητεύεσαι, δηλώνοντας ότι θα σταματήσεις την ενασχόληση μαζί τους, αλλά σίγουρα υπάρχει λόγος να ψαχτείς και να βρεις τις αιτίες που δημιουργούν τα κάθε είδους προβλήματα στην εκτροφή σου.
Και εγώ έψαξα παλιότερα post για να βρώ την απάντηση πρίν ρωτήσω και πραγματικά λυπάμαι Αριάδνη για την καλπάζουσα καντεμιά που ανακάλυψα πως σε γυροφέρνει.
Στέφανε το είδα το post και δεν συμπέρανα καθαρά σε τί αναφέρεται το "μέσα",... Μέσα στη κλούβα; Γιατί κάποιος φτιάχνει κλούβα και βάζει τα κλουβιά μέσα στο σπίτι;
 
Back
Top