Αναπαραγωγή Τι κάνω λάθος στην προσπάθεια ζευγαρώματος των καναρινιών μου;

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Φίλοι μου καλησπέρα. Έχω πάρει από petshop πριν από 2 μήνες περίπου καναρίνια. Έχω λοιπόν ένα ολοκίτρινο αρσενικό και δύο πορτοκαλί λιποχρωμικά (ζευγάρι) αν δεν κάνω λάθος στην ονομασία. Είχα και μικρός καναρίνια αλλά μια φορά ζευγάρωσαν έκανε τρία αυγά χωρίς αποτέλεσμα. Αυτή τη φορά λοιπόν τα έβαλα σε ζευγαρώστρα με διαχωριστικό χωρίς να βλέπονται. Άρχισε να κελαδάει ο αρσενικός και η θυληκιά τρελαινόταν τον έψαχνε. Ξεκίνησαν σιγά σιγά και τα δύο να τρώνε το χαρτόνι του διαχωριστικού, ώσπου έβγαλα το χαρτόνι και άφησα μόνο το μεταλλικό διαχωριστικό. Στην θυληκιά είχα από την πρώτη στιγμή εξωτερική φωλιά, νήμα και μετά έβαλα και εσωτερική. Τρώγανε τα σίδερα μέχρι που μετά από δυο εβδομάδες έβγαλα το διαχωριστικό. Δεν έβλεπα και πολλή κινητικότητα ώσπου ξεκίνησε η θυληκιά να κάθεται στην εσωτερική φωλιά αλλά χωρίς να φτιάχνει φωλιά. Πήρα λοιπόν και έβαλα τσόχα καλού κακού μην γεννήσει τα αυγά χύμα. Εδώ και δυο εβδομάδες λοιπόν η θυληκιά κάθεται στη φωλιά κοιμάται στη φωλιά αλλά αυγά γιοκ. Τις τελευταίες 4 μέρες παρατήρησα ότι και ο αρσενικός κάθεται στη φωλιά η οποία όπως προείπα δεν έχει αυγά. Μάλιστα είμαι παραπάνω από σίγουρος ότι ο αρσενικός είναι θύμα ενδοοικογενειακής βίας γιατί τον κοιτάζει επιθετικά ανοίγοντας το στόμα βγάζοντας έναν ήχο περίεργο και κατεβάζοντας τα φτερά. Ο αρσενικός δε στη θέα αυτή παγώνει. Δεν τον έχω δει να την έχει βατέψει. από φαγητό αυγό φρούτα λαχανικά αυγοτροφή και τροφή γενικά είναι φουλ πανσιόν. Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνω λάθος; Υπάρχει περίπτωση ο Αρσενικός να μην είναι αρσενικός αλλά να κελαδάει; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Μήπως θα πρέπει να αναστείλεις την αναπαραγωγική προσπάθεια για φέτος και να ξεκινήσεις πάλι του χρόνου την άνοιξη;
Ακόμη και αύριο να γεννηθεί το πρώτο αυγό και όλα να πάνε καλά... χρειάζονται 45+ μέρες για να ολοκληρωθεί η προσπάθεια...
Αύριο η θερμοκρασία θα ανέβει στους 36 και είναι μέσα Ιουνίου (17).
Αρχές Αυγούστου που θα ολοκληρωθεί δεν θα έχουν περάσει το μαρτύριο της "κολάσεως;
 
Χαίρομαι που ταυτίζονται οι σκέψεις μας...
Να βγαλω τον αρσενικο απο μεσα και να βγαλω και τη φωλια;
Εγώ αυτό θα έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Back
Top