Αναπαραγωγή Τι κάνω τώρα με τα μικρά των καναρινιών;

βάλε το γεμάτο όπως είναι σε ένα κουτάκι με βαμβάκι κάτω, πάνω
 
Ελπιζω βεβαια να μην εχουμε ασπορα αυτη την φορα κι ας παει στραφι η εργασια του :) αχ ποση χαρα μου δινουν τα πουλακια μου! Γιατι για να ψησω τον αντρα μου για τεταρτο παιδι δεν το κοβω... Οποτε μου μενουν αυτα τα μωρα μου!
 
Ελπιζω βεβαια να μην εχουμε ασπορα αυτη την φορα κι ας παει στραφι η εργασια του :) αχ ποση χαρα μου δινουν τα πουλακια μου! Γιατι για να ψησω τον αντρα μου για τεταρτο παιδι δεν το κοβω.... Οποτε μου μενουν αυτα τα μωρα μου!


😀... Πραγματικα εχει καιρο να γελασω ετσι..
 
και καπου εδω με χανετε! Το ενα μικρο μου βγηκε στο κλαρακι! Εχω βαλει (καπου εδω μεσα το διαβασα) ενα κλαρακι ακριβως εξω απο την εξωτερικη φωλια κ μολις πριν 5 λεπτα κι ενω διαβαζω το βιβλιακι μου ακουω πεταρισματα και λεω απο μεσα μου "αμαν ρε παιδι μου ποσες φορες το κανουν πια σε μια μερα" κ σηκωνω τα ματια μου και παγωνω απο την συγκινηση! Ο ενας μπομπιρας ηταν στο κλαρακι αυτο και πεταριζε τα φτερα του κ στο απεναντι ο πατερας κ απο κατω η μανα να του τιτιβιζουν! ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!:D
 
λοιπον τα νεα μας! απο την τριτη που βγηκε το πρωτο μικρο στο κλαρακι μεχρι σημερα δεν αλλαξε τιποτα, δεν ξεψαρωσε κανενα αλλο,το ιδιο μικρο σημερα γυρνωντας απο την δουλεια το βρηκα κατω να περπαταει στο κλουβι αρα μαλλον προσπαθησε να πεταρισει κι επεσε. Το αφησα αρκετη ωρα και μετα το ξαναβαλα στην φωλια. Εκανα καλα; Γενικα σε ποια ηλικια αρχιζουν να βγαινουν στα κλαδια;η καναρα που απο την δευτερα εστρωσε φωλια ολο ψαχνει κ αλλα χαρτια, εχει τελειωσε 2 κουτακια υλικο ενω την πρωτη φωλια την εστρωσε με 1 κουτακι... Τι ειναι τουτο τωρα;να ανησυχω;
τελικα προτιμησαμε να βαλουμε ετοιμα κλουβια πανω σε ραφια ντεξιον 10 ποντους μεγαλυτερα απο το κλουβι ωστε να μπορεσουμε να ντυσουμε την κατασκευη με πλεγμα πλαστικο (απο αυτο για τα παιδακια) που να μην ακουμπαει στα κλουβια ωστε να αποτρεψουμε τραυματισμους απο καρακαξες-κουκουβαγιες κτλ.
 
καλά έκανες και το ανέβασες το μικρό. Καλή σκέψη και τα ράφια από ντεξιόν 🙂
 
να σας ζαλισω λιγο ακομη;η καναρα εστρωσε την φωλια την δευτερα αλλα ολο και ψαχνει κι αλλο υλικο, στο μεταξυ ζευγαρωνουν απο πριν την δευτερα. Ποτε να περιμενω αυγο; Επρεπε να εχει ηδη κανει. Αργησε; Πρεπει να ανησυνησω;
 
Το εχω διαβασει αλλα δεν λεει αν αργησε η καναρα μου. Δεν εννοω αν αργησε να της ερθει η ορεξη αλλα μηπως υπαρχει καποιο λειτουργικο θεμα κι ενω ζευγαρωνουν απο την προηγουμενη παρασκευη δεν εχει κανει αυγουλακι... ☹
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό... Και να μην κάνει κι άλλη γέννα εεεε και; Τι έγινε; Είμαι στην ίδια φάση με ένα ζευγάρι μου το μωρό βγήκε προχθές από τη φωλιά αλλά εκεί κοιμάται και η θηλυκια χθες έχτισε τη δεύτερη φωλιά αλλά δεν κοιμάται μέσα και το ζευγάρι όλο φιλάκια είναι... Δεν μπορώ να κάνω κάτι... Το ότι την έστρωσε σημαίνει ότι τη δέχτηκε οπότε υπομονή!
 
Προς θεου κ να μην κανει αλλη γεννα εννοειται δε με πειραζει! Απλα ρωταω μηπως αυτο σημαινει οτι επαθε κατι το πουλακι μου! Εμενα παντως εχει μια βδομαδα που βγαζουν τα ματια τους κανονικοτατα...
 
η απορια ακυρη καθως σημερις εκανε αυγουλακι, το οποιο ηδη πηρα και αλλαξα με πλαστικο! Το πρωτο μωροπουλακι ενω ξεψαρωνει κ βγαινει στο κλαδι μετα μαλλον δεν το'χει το πεταγμα κ το βρισκω να σουλατσαρει στον πατο. Το 2ο μωροπουλακι ενω δεν ξεψαρωνει κ πολυ να βγει στο κλαδι, το εβαλα ομως εγω κατω να δω τι θα κανει και μια χαρα πεταξε κ ανεβηκε στην φωλια με την μανα του και μετα ξανα κατω κ ξανα στην φωλια του. Το μικρο μωροπουλακι πολυ κοιμισμενο μου βγηκε...
 
Μην το βγάζεις εκτός φωλιάς για να το "δοκιμάσεις"... Θα βγουν όταν θα είναι έτοιμα.. Μην τα πιέζεις... Η φύση ξέρει καλύτερα από εμάς...
 
Δε τα ξαναβγαζω! Παντως σημερα ειχε μια μερα μουρλια κ επειδη ημουν στο μπαλκονι εκανα δουλειες τα πηρα μαζι μου! Ποση χαρα καναν! Το αρσενικο ξεσηκωσε την γειτονια, τα μικρα τιτιβιζαν! Δεν μπορω να σας ανεβασω φωτο μου λεει οτι ειναι μεγαλο αρχειο..
 
petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Να τα χαίρεσαι!
 

Συνημμένα

  • garlic-wreath-on-the-door.webp
    garlic-wreath-on-the-door.webp
    43,3 KB · Προβολές: 32
Back
Top