Φροντίδα Τι να κάνω για να ζήσει νεοσσός καρδερίνας;

Αλεξανδρος1313

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Αγρίνιο
να μν πολυλογω... Κοιμομουνα μετα την δουλεια κ ο αδελφος μου ηταν στην πλατεια του χωριο κ ειδε εναν νεοσσο καρδερινας.. Προφανως ηθελε να πεταξει να φυγει κ μου το εφερε εδω σπιτι... Πειτε τι να κανω για να ζησει το πουλακι, σας παρακαλωωω!
 
Αλέξανδρε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, να γυρίσει το πουλάκι στην φωλιά του ο αδελφός σου, όσο πιο γρήγορα γίνεται, πριν νυχτώσει.
 
του ειπα να το επιστρεψει οπως ακριβως μου ειπατε... Παιδια μιλαμε 4-5 μετρα ευκαλιπτο ☹ τι μπορω να κάνω; να το αφησω κ οτι γινει; 1η φορα μου συμβαινει
 
Δλδ, δεν μπορείς με κάποιον τροπο να το αφήσεις το πουλακι σε ενα χαμηλό κλαδί του ευκαλύπτου;
 
οχι δυστυχως ☹ αν θελετε σας ανεβαζω κ φωτογραφια να δειτε.. Το εχω μεσα σε κλουβακι με νερο... Εχω απελπιστει... Τι να κανω... Μονο με πυροσβεστικη μπορει να φτασει εκει πανω..
 
Στο ύψος που φτάνεις (ακόμη και με σκάλα) κάρφωσε μια παλιά φωλιά ή κάτι σαν φωλιά και βάλτο μέσα...
100% οι γονείς θα το δουν... και σε μια δυο μέρες θα πετάει ελεύθερο..

Μπορείς να το ταΐσεις με σύριγγα και τροφή Exact;
Να το ξεχάσουμε εντελώς αυτό το σενάριο Ηλία
 
εχω συριγγα ναι, αλλα κατα ποσο θα φαει ειναι το θεμα.. Του εβαλα αμεσως νερο μεσα στο κλουβι με μια ταιστρα, αυτη η τροφη δεν νομιζω πως μπορω να την βρω... Ειναι σαββατο κ απογευμα κιολας. Αυγοτροη με νερο δεν κανει;
 
Πρόσεχε μην το αφήσεις μόνο του διότι κινδυνεύει από τις γάτες.

Πάρε τηλέφωνο την ΑΝΙΜΑ και θα σου δώσουν σωστές οδηγίες για τα καταφέρει ο μικρός νεοσσός.
 
Συγγνώμη, για να καταλάβω: ειναι εντελώς αδύνατο το πουλακι να επιστραφεί, έστω μέσα σε ενα σκεύος στο δέντρο απο το οποίο έπεσε;
 
εχω συριγγα ναι, αλλα κατα ποσο θα φαει ειναι το θεμα.. Του εβαλα αμεσως νερο μεσα στο κλουβι με μια ταιστρα, αυτη η τροφη δεν νομιζω πως μπορω να την βρω... Ειναι σαββατο κ απογευμα κιολας. Αυγοτροη με νερο δεν κανει;
Αλέξανδρε... Δεν θα βρεις κανένα λογικό εδώ μέσα να σου πει πως έκανες καλά...
Το πουλί να πάει στο δέντρο που το βρήκες ΤΩΡΑ...
Αν σε μια ώρα δεν πάνε οι γονείς να το ταΐσουν μιλάς με ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ για να το στείλεις.
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/
 
παιδια μιλαμε για τεραστιο υψος... Το πιθανοτερο ειναι να το φανε οι γατες... Εγω θα το παω παλι εκει κ ο θεος να το φυλαει...
 
Βάλε το σε ενα ρηχό σκεύος και κρέμασέ το οσο πιο ψηλά γίνεται. Το σκεύος να μην εχει πολύ παχιά ή γλιστερό τοιχώματα ώστε να μπορούν να πιαστούν τα πόδια του πουλιού.
 
παιδια μιλαμε για τεραστιο υψος... Το πιθανοτερο ειναι να το φανε οι γατες... Εγω θα το παω παλι εκει κ ο θεος να το φυλαει...
Και με μια καρέκλα θα φτάσεις στα 2+ μέτρα...
Κάρφωσε ένα σκεύος κι άστο εκεί μέσα.
Αν δεν στέκεται και πηδάει έξω ... μιλάς με ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ για να φύγει σήμερα.
Λάθος που το πήρε ο αδερφός σου από τους γονείς του.
 
δεν το πηρε απ τους γονεις του ο αδερφος μου απλα δν μπορουσε να πεταξει κ το επιασε να μην το φανε οι γατες
 
μιλάς με ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ για να φύγει σήμερα

Πάρε άμεσα τηλέφωνο να το αναλάβουν άτομα που γνωρίζουν. Μην το αφήσεις στην τύχη του.

δεν το πηρε απ τους γονεις του ο αδερφος μου απλα δν μπορουσε να πεταξει κ το επιασε να μην το φανε οι γατες

Πολύ καλά έκανε ο αδερφό σου. Εσύ πρέπει να κάνεις τα υπόλοιπα για να καταφέρει να πετάει σε λίγες μέρες ελεύθερο.
 
Back
Top