Φροντίδα Τι να κανω για να νιωθει ανετα το νεο parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

karalos

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
203
Πόλη
Άργος
παιδια καλησπερα.Απο βδομαδα περιμενο το πρασινο παρροτλετ μου απο ροδο, απο εκτροφεα ταισμενο στο χερι, εχω μια μικρη εμπιρια απο budgie αλλα αγρια τι κανω για να νιοθη ανετα κ γενικα τι πρεπει να κανω με ενα παρροτλετ ποσ πρεπει να του συμπεριφερθο. Τον περιμενο με αγονια πολυ. Περιμενο τησ εμπειριες σας κ της αποψης σας.
 
Με το καλό να το πάρεις. Από τα μπάτζιες υπάρχει κανένα;
Να ξέρεις ότι θα έχεις ένα πανέξυπνο και ευαίσθητο πουλάκι. Να διαβάσεις τα θέματα της @Sissy και θα έχεις την καλύτερη πληροφόρηση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Με το καλό να δεχτείς το φιλαράκι σου! 🙂
Επειδή το πουλάκι θα κάνει όλο αυτό το ταξίδι, το πιθανότερο είναι πως όταν φτάσει θα είναι στρεσαρισμένο, ταλαιπωρημένο και ίσως πεινασμένο-άυπνο κτλ
Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να του δώσεις χρόνο να ξεκουραστεί και να εξοικειωθεί με το νέο κλουβί-περιβάλλον-ανθρώπους ή άλλα πουλιά και ζώα (αν έχεις).
Βάλε το κλουβί σε ένα δωμάτιο με ησυχία, σκέπασε τις 4 πλευρές του με ένα πανί (σεντόνι πχ) και άσε ελεύθερη την μπροστινή πλευρά ώστε να νιώσει προστασία-ασφάλεια, άφησε το έτσι ώστε να εγκλιματιστεί. Την επόμενη μέρα απλά ακούμπησε τη μια πλευρά του κλουβιού σε τοίχο ή έχε το πανί.
Στο κλουβί καλύτερα να μην έχεις παιχνίδια, σε λίγες μέρες θα του γνωρίσεις εσύ ένα δυο παιχνιδάκια τα οποία και θα βάλεις μετά στο κλουβί.
Ρώτησε τον εκτροφέα και προμηθεύσου τη μάρκα της τροφής που ταΐζει το πουλάκι.
Γενικά φρόντισε να κοιμάται γύρω στις 12-14 ώρες σε χώρο με ησυχία και σκοτάδι.
 
Μαρια μου τα budgie ta χαρισα γιατη κανανε πολυ φασαρια κ δεν αντεχα τη γκρινια ειναι καλα ομως τα βλεπω συχνα πυκνα. Σισσυ να μην το κρεμασο λες με το που θα τον παρω; Κατευθιαν για υπνο να τον βαλω;δεν βρισκο μεγαλο κλουβι βρηκα ενα. Ειναι 40χ30χ50 ειναι καλο λες;βασικα θελω να τον εχω εξω αλα φοβαμε τα κληματιστικα
 
Όταν ξεκίνησες αυτό το θέμα δεν φανταζόμουν ποτέ πως η δεύτερη ερώτηση σου θα ήταν αυτή...

Μαρια μου τα budgie ta χαρισα γιατη κανανε πολυ φασαρια κ δεν αντεχα τη γκρινια ειναι καλα ομως τα βλεπω συχνα πυκνα. Σισσυ να μην το κρεμασο λες με το που θα τον παρω;κατευθιαν για υπνο να τον βαλω;δεν βρισκο μεγαλο κλουβι βρηκα ενα. Ειναι 40χ30χ50 ειναι καλο λες;βασικα θελω να τον εχω εξω αλα φοβαμε τα κληματιστικα
, σαν τι απάντηση περιμένεις να σου δώσω εγώ μια 😛μάνα (το εννοώ!) με δυο (Μάριος-Κάρλο) μικρά παιδιά;
, ας το πάρουμε όμως από την αρχή...
α) σ΄ενοχλούσαν τα badgie και τα έδωσες;... Ποιος είπε πως τα parrotlets κάνουν λιγότερο θόρυβο;
β) να κρεμάσεις το κλουβί έξω; (μωρό, φαντάζομαι) πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι με αυτή τη ζέστη;
Είναι σαν να έχεις ένα ανθρώπινο μωρό (εγώ σχεδόν έτσι το βλέπω) και να θες να το αφήσεις στην βεράντα, μόνο του και μέσα στον καύσωνα;
Δεν καταλαβαίνω; Ποιος λόγος υπήρχε να πάρεις πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι και όχι ένα άγριο τότε;
Τα πουλιά που είναι ταϊσμένα από ανθρώπους έχουν συναισθηματικές ανάγκες και γενικά είναι πολύ πιο ευαίσθητα σε σχέση με τα άγρια.
Αν ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου θα δεις πως πουθενά δεν αναφέρω να το βάλεις για ύπνο μόλις το πάρεις...
Αναφέρομαι στο πως θα έπρεπε να διαμορφώσεις τις συνθήκες για ένα ταλαιπωρημένο πλάσμα μετά από ταξίδι ωρών και τις πρωτόγνωρες γι αυτό εμπειρίες.
Προσπάθησε να καταλάβεις πως ανέλαβες ευθύνες, εγώ τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι (μιας και με ρωτάς) και θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις αν θέλεις να ζήσετε όλοι μαζί για (20-25 χρόνια) αρμονικά, δεν γίνεται εσύ να δροσίζεσαι και αυτό να κινδυνεύει και να αισθάνεται μόνο...
Ας εξετάσω όμως και την περίπτωση ότι ήθελες να γράψεις : βασικα θελω να τον εχω αλα φοβαμε τα κληματιστικα...
Τότε σου συνιστώ να έχεις συνεχώς το σεντόνι γύρω και πάνω από το κλουβί () έτσι θα το προστατεύσεις από τον ψυχρό αέρα του αιρκοντίσιον για όσες ημέρες χρειαστεί (με αυτό τον τρόπο το πουλάκι θα είναι προστατευμένο από το αιρκοντίσιον ).
Όσο για το μέγεθος του κλουβιού καλό είναι, αρκεί όπως έγραψα και παραπάνω να βρίσκεται μέσα στο σπίτι, κοντά σε ανθρώπους που θα ενδιαφέρονται για τις συνθήκες διαβίωσης αυτού του πλάσματος αλλά και για την ανεπτυγμένη νοημοσύνη που διαθέτει.
 
Βασικα σκοπος μου να τον εχψ στο δωματιο μου μερα νυχτα να ειμαστε μαζι. Τα μπατζι ηταν 4 κ δεν ενοχλουσαν εμενα αλα ολους τους αλλους. Το παροτλετ θελω να το εχο στο δωματιο μου οσοτε καποια στιγμη να αφινω την πορτα ανοιχτη στο κλουβι κ να ξερει που θα με βρει. Οταν σε ρωτισα να τον βαλω για υπνω ενοουσα να σκεπασο ολο το κλουβι να ξεκουραστη εστω κ να κοιμηθη αμα θελει ακριβως γιαυτες της προτογνωρες εμπηριες. Βασικα ανχονομαι. Κληματιστικα τηλεορασης πριζες πορτες, γενικα τη θερμοκρασιες χριαζετε ενα παροτλετ?ευχομε κ γω να γερασουμε μαζι με φιλαρακι μου

Οσο που ειπα να τον κρεμασο ενοουσα σε τοιχο με το κλουβι, εξω να μην τον αφηνω τα απογευματα;να πινουμε καφε κ να καθομαστε
 
Οσο που ειπα να τον κρεμασο ενοουσα σε τοιχο με το κλουβι, εξω να μην τον αφηνω τα απογευματα;να πινουμε καφε κ να καθομαστε
α)... Μα, αυτό ακριβώς κατάλαβα κι εγώ
β)... Να μην το αφήνεις καλύτερο μόνο του έξω, δεν μας περιέγραψες τον χώρο,
πρόκειται για κήπο; =μπορεί να κινδυνεύει από άλλα ζώα (γάτες-αρπακτικά πουλιά)
και για μπαλκόνι-βεράντα πάντως να πρόκειται, εγώ ποτέ δεν τους αφήνω μόνους διότι φοβάμαι (αρπακτικά πουλιά ή και περιστέρια-σπουργίτια για μεταφορά παρασίτων και ασθενειών)
Μπορείς όμως όση ώρα πίνεις το καφεδάκι σου έξω, να έχεις και το πουλί (κλουβί) μαζί, σίγουρα θ΄απολαύσει την παρείτσα:)
 
Κοιτα μονο του δεν τον αφινω εξο ειναι αυλη κ ερχοντε διαφορκ ζωα εκει. Σισσυ αυτο θα ερχετε κ θα καθετε στο χερι; Εσυ εχεις τεραστια εμπηρια κ ξερεις
 
Λοιπόν, εγώ λέγομαι Σίσσυ όπως είπες... Εσύ πως λέγεσαι; Για να ξέρω σε ποιον απευθύνομαι:D
... Κοίτα, δεν αγόρασες ένα στρατιωτάκι που με το που θα σε δει, σώνει και καλά θα πρέπει ν΄ανέβει στο χέρι σου.
Πρέπει να σε γνωρίσει και ν΄αναπτυχθεί μια οικειότητα μεταξύ σας ώστε να θέλει να έρθει σε σένα (πολύ πιο γρήγορα βέβαια σε σχέση με ένα άγριο πουλί)
Όσο για την ''τεράστια εμπειρία'' μπορείς να την αποκτήσεις κι εσύ γρήγορα... Με σκέψη και σεβασμό για τις ανάγκες αυτού του πλάσματος.
 
Μια ερωτηση ακομα αφου ερθει σπιτι μου να αρχισο να τον χαιδευο λιγο λιγο η να τον αφησο να ηρεμιση κ μετα μια εβδομαδα να αρχισο να τον χαιδευο;
 
Όταν έρθει σπίτι (όπως ανέφερα πιο πάνω), θα πρέπει να τον αφήσεις να ξεκουραστεί-ηρεμήσει-φάει και κοιμηθεί...Αργότερα θα κάτσεις κοντά στο κλουβί και θα του μιλάς σιγανά-ήρεμα... Θα δεις τις αντιδράσεις του και αναλόγως θα ''δράσεις'' δηλ αν δείχνει πως δεν σε φοβάται ξεκίνα να βάζεις το χέρι σου κοντά στα κάγκελα (εκτός κλουβιού), αν όλα δείχνουν καλά άνοιξε την πόρτα και βάλε μέσα το χέρι σου... Και πάει λέγοντας... Βήμα-βήμα, ήρεμα και με υπομονή
 
Oκ με καλυψες. Επισης μιλησα με τον εκτροφεα κ μου ειπε να του δωσο τροφη για κοκατιλ με ηλιοσπορο, ποια τροφη ειναι αυτη; Φυσικα συσκευασμενη
 
Εγώ, όπως σου έγραψα και σε πμ αγοράζω αυτή

tinypic-no-longer-available.jpg
χωρίς πέλετς
 
Καλησπερα σημερα αγορασα τροφη για το φιλαρακη μου μια βερσελε λαγκα πριμιουμ, ειναι καλη η να την αλλαξω; Εκανα κρατηση κ ενα μεγαλο κλουβι κ ειμαστε ετοιμη την αλλη βδομαδα που θα ερθη ο μικρος
 
Άντε με το καλό Θοδωρή, καλότυχο και καλοστέριωτο να είναι αυτό το πουλάκι!
 
Ευχαριστο Μαρακι το κλουβι ειναι ολα τα λεφτα πιστευο θα βαλο φοτο οταν τα παρω
 
Καλημερα! Που θα βρω καταληλες πατηθρες για το φιλαρακι μου
 
Back
Top