Φροντίδα Τι να κανω για να νιωθει ανετα το νεο parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιανα καταλαβεις κουναγε το κεφαλι με το σομα σε αντιθετη τροχια δλδ το σωμα αριστερα το κεφαλι δεξια, συνχρονως ομως
 
Χαιρετε! Σημερα ο μικρος εκανε κατι που δεν ξερω τι σημενει. Εκανα ενα λιγισμα σαν σπσιμο στοκεφαλι κ το κορμι τη συμενει αυτο. Το εκανε αφου με ειδε. Καμια 5 φορες καπακοτα, δεν προλαβα να το τραβιξο τι ειναι αυτο που εκανε;

''τίναζε'' το κεφαλάκι του;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ναι καπος ετσι. Γιατι το εκανε μολις με ειδε; Κατι ακομα γιατι κηματε κατω;νιοθει ασφαλεια;
 
συνηθως κοιμουνται στο ποιο ψηλο σημειο του κλουβιου, αλλα το εχω ξανα ακουσει.
μιλα του συνεχεια, να του επαναλαμβανεις φρασεις και να εισαι σιγουρος οτι θα μιλησει.
 
κατι ακομα γιατι κηματε κατω;νιοθει ασφαλεια;
Ο Μάριος κάνει αυτές τις κινήσεις-τινάγματα στο κεφαλάκι του, όταν είναι χαρούμενος-ευτυχισμένος (την εποχή που γυρίστηκε το βίντεο αγαπούσε ένα 😛λαχανάκι Βρυξελλών, τώρα το κάνει για τον Κάρλο).
Την υπόλοιπη ημέρα που συνηθίζει να κάθεται; βάλε μας καμιά φωτογραφία του κλουβιού του.
 
Δεν καθετε καπου κανει περα δοθε ολοι μερα
 

Συνημμένα

  • rsz_1409846385805(0).webp
    rsz_1409846385805(0).webp
    28,6 KB · Προβολές: 106
Σημερα ο ισμαηλος τρωι ρυζι κ αυγο που του εβαλα, δεν τρωι ομως τη βασικη τροφη του κ με στεναχωρη
 
Σχεδον ολοι μερα σημερα επειδη ελειπα. Αλλες φορες φρουτα λαχανικα 4 ωρες το αυγο το βαζω το πρωι και το βγαζο το βραδυ, αυγο και ρυζι πρωτη φορα εβαλα
 
Ασχέτως ότι για το αυγό είναι πολλές τόσες ώρες (έχουμε ζέστη ακόμα) η γνώμη μου είναι να μη βάζεις αυγό-ρύζι κτλ δηλ άλλες τροφές που του αρέσουν, για περισσότερο από 30 λεπτά με μια ώρα.
Να του βάζεις λαχανικά - φρούτα και τους σπόρους του (και πέλλετς αν θέλεις) αυτά μας ενδιαφέρουν να μάθει να τρώει.
 
Οτι του δινω με το χερι τρωι, του εδωσα ριγανη χλωρη εφαγε του εδωσα ρυζι εφαγε του εδωσα αυγο εφαγε, αμα τα βαζω στα μπολακια δεν τα τρωι, ανακαλυψε οτι τελειοσαν η ηλισποροι κ δεν ετρωγε σπορους απο την τροφη 3μερες των εβλεπα ετρογε καναβουρι κ κεχρι κ ψαχνωντας για ηλιοσπορους ψιλο ετρωγε κατι μαυρους σπορους που εχει το μειγμα.
 
''Κακομαθαίνουν'' πολύ εύκολα όπως μπορείς και μόνος σου να διαπιστώσεις, τρώει όταν του δίνεις, αλλά μόνο του δεν τρώει.
Εγώ λοιπόν ασχολούμαι μέχρι να τους γνωρίσω την τροφή, από τη στιγμή που του αρέσει και τρώει από το χέρι σου θα φάει και μόνο του κάποια στιγμή.
Και οι δικοί μου δεν τρώνε τους περισσότερους σπόρους τους (κάθε μέρα ταΐζω με αυτούς τ΄άγρια) αλλά φροντίζω να έχουν καθημερινά
Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους και Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου
που τους αρέσουν πολύ, οπότε ξέρω πως διατρέφονται υγιεινά. Πιστεύω δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο γι αυτούς...
 
Επειδή τα δικά μου πουλάκια είναι μεταλλάξεις δεν τους δίνω πέλλετς, κάποτε αγόρασα τα Harrisons για τον Μάριο από την Αγγλία, δεν γνωρίζω όμως να σου πω τι κυκλοφορεί στην Ελλάδα...
 
Ρε παιδια ο μικρος θελει να ανεβενει στο κεφαλη μου, επειδη ξερω οτι δεν πρεπει τη να κανω για να σταματηση;
 
Με ποιον τρόπο; Πετάει πχ ελεύθερος και θέλει να προσγειώνεται στο κεφάλι σου; Τον βάζεις στον ώμο και σκαρφαλώνει στο κεφάλι σου;. Γενικά πάντως να μη του το επιτρέπεις, να τον παίρνεις στο χέρι σου σταθερά και αποφασιστικά:)
 
Πεται απο το κλουβι στον ομο μου. Οταν ειναι στο πατωμα ερχετε στα χερια μου κ μετα πετοντας θελει να ανεβει στο κεφαλι μου. Γενικα θελει να ανεβενει στο κεφαλη μου. Κ επισης για να τόν βγαλουμε απο το κλουβι καπιοιες φορες του βαζουμε μια πατηθρα κ ανεβενει κ κρυβετε στη χουφτα μου κ μετα θελει να ανεβει στο κεφαλι μου
 
Καλημερα παιδια! Ειναιμφυσιολογικο να θελει να κημαθει εκτοσ κλουβιου; Γιατι χθες κημιθικε επανο στο κλουβι και σκεπασμενος με τι υφασμα που σκεπαζω το κλουβι
 
Back
Top