Φροντίδα Τι να κανω για να νιωθει ανετα το νεο parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στα pet shops μπορείς να βρεις σχοινένιες πατήθρες, για να μην αγοράσεις ξύλινες μπορείς να φτιάξεις μόνος σου από ξερά κλαδάκια ευκαλύπτου ή κληματαριάς (όπως έχω βάλει εγώ στα κλουβιά). Τα κλαδιά θα τα βράσεις σε νερό με ξύδι (για απολύμανση) και θα τ΄αφήσεις να στεγνώσουν καλά. Φρόντισε να υπάρχει ''ποικιλία'' διαμέτρων στις πατήθρες που θα τοποθετήσεις στο κλουβί, ώστε τα πέλματα των πουλιών να έχουν υποχρεωτικά την δυνατότητα να ''ανοιγοκλείνουν''
 
Δεν πιανουν τα χερια να φτιαξω γιαυτο λεο να αγορασο. Ευχαριστώ παντος
 
Πουλάνε πατήθρες κλαδιά αλλά θεωρώ πως δεν χρειάζεται να ξοδεύεται κάποιος για αυτές αφού, απλά δένεις τα κομμένα κλαδιά στο κλουβί.. Έτσι έκανα στα δικά μου

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Το κλουβι το εχεις γεμισει πολυ υπαρχει κυνδυνος να χτηπισει τα φτερα του
 
Το κλουβι το εχεις γεμισει πολυ υπαρχει κυνδυνος να χτηπισει τα φτερα του
Τα parrotlets μου είναι ήμερα-ταϊσμένα στο χέρι και ενήλικα, δεν συνηθίζουν (ποτέ) να πετούν μέσα στο κλουβί τους παρά μόνο όταν βγαίνουν έξω από αυτό...
 
Σισσυ να το αφισω το θεμα με της πατηθρες επανω σου φυσικα με το παραπανο.χρισημοποής πλαστικες ταιστρες της κλασικες;ρωτο γιατι βλεπω τσιγκινα πιατακια μεσα στο κλουβι
 
...χρισημοποής πλαστικες ταιστρες της κλασικες;ρωτο γιατι βλεπω τσιγκινα πιατακια μεσα στο κλουβι
Βοηθητικά χρησιμοποιώ πλαστικά μπολάκια, αλλά οι βασικές ταΐστρες στα κλουβιά μου είναι ανοξείδωτα μπολάκια φαγητού και νερού



... Πωλούνται και στα εδώ pet shops.
Ο πρώτος τύπος απεδείχθη (για μένα) πολύ πιο εύχρηστος λόγω του ότι μπορεί να στερεωθεί σε οριζόντια αλλά και κάθετα κάγκελα.
 
Αρα της συμβατικες ταιστρες της (πεταο;)κ αγοραζω ανοξειδοτα. Απο ποτιστρες τη κάνω;
 
Αυριο ερχετε ο μικρος μου. Θα παο πειραια να τον παρω. Κ θα του παρω κ κλουβι. Ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Με το καλο να το δεχτεις! Αξιοποιησε τις συμβουλες της Sissy, πραγματικα δεν θα βρεις καλυτερες γυρω απο τα παροτλετς. 😉

Αυριο ερχετε ο μικρος μου. Θα παο πειραια να τον παρω. Κ θα του παρω κ κλουβι. Ελπιζω να πανε ολα καλα

Επρεπε να το εχεις αγορασμενο και στημενο ηδη να περιμενει τον νεο ενοικο. Εγω ετσι θα ειχα κανει απο την αγωνια μου. :)
 
...Επρεπε να το εχεις αγορασμενο και στημενο ηδη να περιμενει τον νεο ενοικο. Εγω ετσι θα ειχα κανει απο την αγωνια μου. :)
Πράγματι έπρεπε το κλουβί να έχει ήδη αγοραστεί ώστε να το έχεις πλύνει διότι τα περισσότερα από αυτά είναι (το λιγότερο σκονισμένα). Με το καλό να υποδεχτείς το φιλαράκι σου, μη ξεχνάς θα είναι ταλαιπωρημένο από το ταξίδι και τη ζέστη, δώστου
χρόνο να ηρεμήσει και να ξεκουραστεί.:)
 
Το κλουβι που θα παρω θα το αγορασο απο αθηνα. Απλα δεν προλαβα να το παρω. Δεν ανηπομονο να τον παρω. Αν ανηπομονουσα γιατι δεν θα κημομουνα κ ανεβενε το ζαχαρο 500. Γιαυτο ειμαι ειρεμος
 
Σημερα το πρωι απο το λιμανη του πειραια παρελαβα τον Ισμαηλ(δεν ξερω γιατι αλλα μολις τον ειδα αυτο μου βγικε) ειναι καλα μετα απο το πρωτο σοκ του ταξιδιου απο το αυτοκινητο τρωι πεζι ακομα κ στο αυτοκινητο ηταν υπερκινιτικος. Τωρα γνωριζει το νεο του περιβαλον εχει μπει στο νεο κλουβι. Το κλουβι το απολυμανα κ ολα τα συμπραγαλα που εβαλα μεσα, τον εχω σκεπαση να ειρεμηση.φαινετε πολυ φιλικος κ δεν τρεχει απο δω κ απο κει μολις πλησιασο δοκιμασο κ το δαχτυλο μου. Ολα καλα παντως. Θελω να ευχαριστω ολους κ ιδιετερα τη Σισσυ
 
Μπράβο μπράβο! Πολύ ευχάριστα τα νέα! :D Καλώς τον δέχτηκες λοιπόν τον Ισμαήλ!
 
Th στρουμφισαμε παιδια ο Ισμαηλ τρωι κρεμα ακομα. Κ εχω θεμα αν κ μιλησα με τον εκτροφεα κ μου εξηγησε καποια πραγματα σχετικα με το πως θα φτιαχνω τη κρεμα αλλα δεν καθετε να τον πιασο να των ταισω κ τον πιανο, με το ζορι, τρωι κ σπορους αλλα δεν ξερει ποιους να φαι κ τρωι ηλιοσπορους μονο. Του βαζω κ μηλο οπος μου ειπε. Αυτα απο μενα
 
Νομιζω πως αφου αρχισε να τρωει μονος του σπορους, θα ειναι ενταξει και χωρις μα τον ταιζεις συμπληρωματικα με κρεμα..
 
Τον ταιζεις και με το ζορι κρεμα; Μην μαθεις σε ενα μωρο πουλι να τρωει απο τωρα ηλιοσπορους διοτι δεν θα καταφερεις να το ταισεις τιποτε αλλο αργοτερα.
 
Δεν τον τιαζο με το ζορι ο εκτροφεας μου ειπε να του δοσο κρεμα. Δλδ λεγοντας οτι το πουλακι κανει μια συγκεκριμενι κινηση ο εκτροφεας μου ειπε να του δωσο κρεμα. Ο μικρος τρωι ηλιοσπορους αυτα του αρεσουν, κ τρωι κ καναβουρι ειπε ο εκτροφεας του εχω βαλει στο κλουβι καναβουρι. Τον ταιζω κ γω μρ το χερι μου κ τρωι οτι κ σπορο να του δοσω επισης τρωι κ φρουτα, χορτα δεν δοκιμασα ακομα.Αλλα εχοθμε αποκτισει πολυ καλες σχεσεις μολις με βλεπει τσιρτσιριζει να του μιλησο αμα τον αφισο λιγο μονο του παλι τσιρτσιριζει να του μιλισο. Με αφινει να τον χιαδευψο σε ολο το σομα αλλα τρελενετε οταν τον χαιδεθο στα μαγουλα φουσκονει κ κλεινη τα ματια, ειναι φοβερο αυτο που ζω. Πως θα τον μαθο να καθετε στο χερι μου;
 
sissy πολυ το φαγητο που ριχνει ο δικος μου κ μενει σχεδον ακινιτοσ ολοι μερα τωρα αρχισε να κανει πανο κατο την πατιθρα.σημερα εκατσε κ στο χερι μοθ για λιγο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top