Φροντίδα Τι να κανω για να νιωθει ανετα το νεο parrotlet μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να σου ζήσει Θοδωρή!
Πριν πάρεις το πουλάκι ο εκτροφέας δεν σε είχε ενημερώσει ότι τρώει ακόμα κρέμα; Και αν δεν έβρισκες; Πρόσεχε την θερμοκρασία της κρέμας και σχολαστική καθαριότητα στα εργαλεία τροφής του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλορίζικο, καλώς το δέχτηκες!
... Πρόσεχε την θερμοκρασία της κρέμας και σχολαστική καθαριότητα στα εργαλεία τροφής του.
Επίσης ποτέ μη ταΐσεις κρέμα που έχουν περάσει πάνω από 20 λεπτά από τη μίξη της... Την πετάς και ξαναφτιάχνεις άλλη ('ετσι μου έχει πει ο εκτροφέας του Μάριου και Κάρλου)
 
sygnomh gia ta greeklish alla to pc den allazei glossa.to poulaki to perimena 2 bdomades giauto to logo epeidi etroge krema,par ola ayta 2 fores tou edosa krema k den thn troi apo periergia thn dokimazei stamatisa na tou dino.o ektrofeas mou eipe oti den eiksere oti troi krema akoma allios tha mou estelne krema h den tha mou estelne to poulaki katholou.to thema ths kremas gia mena exei teleiose o mikros den th troi dld apla panikoblithikame askopa.me apasxoli polh omos pou troi mono hliosporous apo thn basikh tou trofh th na kanv na troi k apo tous allous sporous pou exei h syskeuasia?tou exo kanabouri k to troi frouta troi kexri troi oti tou doso troi,me tsimpai otan bazo to daxtylo na anebei giauto tou bazo mia ksilini patithra k anebenei epano k ton bgazo ekso alla petai makria k ton plisiazo me trofh k anebanei sto mpolaki ths trofh k kanoume voltes alla thn kopanai sto klouvi.otan tou milao mou tsirtsirizei k anoigoume dialogo aytos ta dika tou ego ta dika mou.giati otan ton xaideuo autos me ksinete k katharizete?shmera epekse poly arxise na kuklofori se olo to klouvaki tou ebala k mia mpala k pezei mazi ths.ayta apo mena enhmerotika k me apories fysika.ton exo mia bdomada mono
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
...o ektrofeas mou eipe oti den eiksere oti troi krema akoma allios tha mou estelne krema h den tha mou estelne to poulaki katholou.

Ο εκτροφεας του πουλιου και δεν ηξερε; Ποιος ξερει τοτε; Μηπως το πηρες απο ντίλερ κι οχι απο εκτροφεα;

Το πουλακι σε αυτη τη φαση καλυτερα να ετρωγε μιγμα σπορων για μπατζι. Αυτα δεν περιεχουν ηλιοσπορα και καναβουρι. Τι σπορους πηρες;
 
o εκτροφεας ειπε ότι το ταιζε η γυνεκα του. Εχω μειγμα για μπατζι να τοθ βαλω; Καναβουρι ειπε ο εκτροφεας να τοθ δοσω. Πηρα μειγμα για κοκατιλ
 
Από τη στιγμή που το πουλί έχει ήδη μάθει να τρώει ηλιόσπορους και να τους προτιμά σε σχέση με τους άλλους σπόρους καλό θα είναι να μην αλλάξεις απότομα την διατροφική του συνήθεια (και αδυνατίσει ή σταματήσει να τρώει).
Η γνώμη μου είναι να ανακατέψεις (μισή μισή) τροφή για μπάτζι και τροφή για κοκατίλ (που περιέχει ηλιόσπορους) ώστε η αλλαγή να γίνει σταδιακά ή αν θέλεις μπορείς να αφαιρέσεις εσύ αρκετούς ηλιόσπορους από αυτούς που περιέχει το μείγμα για κοκατίλ.
Καλό θα είναι οι ηλιόσποροι που θα καταναλώνει επί μονίμου βάσεως να είναι ελάχιστοι έως καθόλου (εγώ πχ ενώ στον Μάριο δίνω την τροφή ως έχει, επειδή είναι αδύνατος, στον Κάρλο αφαιρώ σχεδόν όλους τους ηλιόσπορους).
Ο εκτροφέας ποτέ δεν μου σύστησε να δίνω καναβούρι στα parrotles μου, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει το δικό σου να τρώει εξτρά καναβούρι απ΄όσο (ίσως, γιατί δεν έχω καταλάβει να υπάρχει) περιέχει μια τυποποιημένη τροφή!
Λαχανικά και τα φρούτα να σ΄ενδιαφέρει να γνωρίσει ώστε να μάθει μια υγιεινή διατροφή.
 
Oεκτροφεας μου ειπε επιδι ειναι μικρος δεν ξερει να διαλεγει σπορους μονο του γιαυτο βαλε του μηλο καθε μερα επειδι ειναι μαλακο κ βαλτου τρωφφη για καναρια ειπε ο ανθροπως δεν ξερει καλα ελληνικα ροταγε τη γυνεκα ποτε θα ειναι ετοιμο το πουλακι να μου το στειλη. Ο μικρος τρωι καναβουρι κ του αρεσει κ απο την κοκατιλο τροφη τρωη μονο ηλιοσπορους αλλα αν του δοσω εγω κ τους αλλουςνσπορους απο την τροφη κατιμικρη στρογγυλη σποροι κ κατι μακροστενη τα τρωη μια χαρα, απλα οταν παι μονος του να φαη τρωη μονο ηλιοσπορους,το μειγμα εχει κ κατι λευκους σπορους σαν κουκουτσια απο λεμονι ειναι εκεινα δεν μπορει να σπασει μονος του κ να σπαο εγω κ του τα δινω. Κ λερονει πολυ το κλουβι κατω τα χαλια μισο τρωη κ μισο σκορπαι κατω γιατι;
 
Oεκτροφεας μου ειπε επιδι ειναι μικρος δεν ξερει να διαλεγει σπορους μονο του γιαυτο βαλε του μηλο καθε μερα επειδι ειναι μαλακο
Είπε να δίνεις σε παπαγάλο τροφή για καναρίνια; Εκτροφέας παπαγάλων;... Τώρα τι να πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος😱
.. Ένα είδος ηλιόσποροι είναι και αυτά.
Έτσι κάνουν οι περισσότεροι παπαγάλοι (εκτός του Μάριου😛), λερώνουν-σκορπάνε... Κι εμείς καθαρίζουμε:D
 
Τα μπατζι μου δεν κανανε ετσι. Δεν λερονανε μονο κουτσουλιες εβρισκα. Απο εκπεδευση πως κ τι κάνω;θελω οταν τον βγαζω εξω να καθομαστε παρεα να τον εχω στη χουφτα μου κ τετοια
 
Καλημερα

Μερα με τη μερα παμε καλητερα
 

Συνημμένα

  • IMG_20140831_115442.webp
    IMG_20140831_115442.webp
    15,5 KB · Προβολές: 123
  • IMG_20140831_120039.webp
    IMG_20140831_120039.webp
    7,4 KB · Προβολές: 111
Θα τρελαθω παιδια! Ελειπα ολοι μερα σημερα κ μολις γυρισα ηταν στο πατο του κλουβιου, μολις ακουσε τη φωνη μου ανεβηκε στα καγκελα κ σφυριζεκ μολις πηγα κοντα του ειρθε στην αλλη πατιθρα να ειναι κοντα μου, το εχω παιξη με το μικρο μιλαμε. Σισσυ ετσι ειναι ο χαρακτηρας τους;
 
Θοδωρή βρήκες το παπαγαλοταίρι σου, φτου φτου να το χαίρεσαι.
 
Ρε παιδια το παιδι μου ετσι δεν εκανε οταν με ειδε. Ο μικρος ειθελε να τομ βγαλο εξω αλλα επειδη δεν κηματε νωρις δεν ξερω γιατι ειπα να μην τον βγαλω κ να τον αφησω μεσα για το πρωι. Ο τυπακος ειναι ξυπνητηρι 9 η ωρα το πρωι σφυριζει κ μολις του μιλησω ειρεμη κ μετα απο λιγο το ιδιο κ ολοι μερα του σφυριζω κ του μιλαο θελω να μαθει κ να λει το ονομα του. Θελω να του παρω ενα παρκο να μαθει να καθετε εξω καποιες ωρες, η να του παρω σταντ δεν εχω αποφασισει ακομα
 
Χαιρετε! Σημερα ο μικρος εκανε κατι που δεν ξερω τι σημενει. Εκανα ενα λιγισμα σαν σπσιμο στοκεφαλι κ το κορμι τη συμενει αυτο. Το εκανε αφου με ειδε. Καμια 5 φορες καπακοτα, δεν προλαβα να το τραβιξο τι ειναι αυτο που εκανε;
 
Back
Top