Γενικά Τι πουλί είναι αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris7Dab
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τελικά πως ήρθε στα χέρια σου;
Προφανώς τη βρήκες έτσι;
Είναι πανέμορφη και τυχερή!
Να την χαίρεσαι!
Η ιστορία είναι: Την Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016 που έβρεχε πολύ μόλις βγήκα από την τάξη είδα πολλούς να το κοιτάνε ( που ήταν στον διάδρομο) και πλησίασαν να δω...Αλλά μου έκανε εντύπωση που δεν πέταγε να φύγει από το κόσμο, αλλά περπατουσε μόνο... Προσπάθησα να το ταισω ψωμί και έφαγε... Μετά ήθελα να το πάρω στα χέρια μου και να το χαιδεψω... Αλλά παρατήρησα ότι δεν μπούμε να πετάξει πολύ και ότι πολύ γρήγορα έπεφτε κάτω σαν πέτρα... Έτσι ζήτησα ένα κουτί και το έβαλα μέσα (αφού έκανα τρύπες) και ρωτουσα αν θέλει κάποιος να το πάρει... Ομως στο επόμενο διάλειμμα κατάλαβα ότι δεθηκα μαζί του... Και αποφάσισα να το πάρω... Και όταν τελείωσε το σχολείο το πήρα... Είχα ένα κλουβί και το έβαλα αφού παρατήρησα για δεύτερη φορά ( ότι πετούσε λίγο και μετά έπεφτε)... Αυτή ήταν η ιστορία.. Ευχαριστώ για τις ευχές
 
Γενικά τι πρέπει να τρώει; Πόσο; Συμβουλές γιατί είναι η πρώτη μου φορά.. Είχα μεγαλώσει και ένα Περιστέρι που είχε πέσει από την φωλιά του, αλλά είναι άλλο αυτό... Και βασικά συμβουλές...
 
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ποσότητα που πρέπει να τρώνε..όποτε πεινάει θα πηγαίνει να φάει.. Είτε την έχεις μέσα στο σπίτι είτε την αφήσεις έξω, φρόντισε να υπάρχει ενα σταθερό μέρος γι'αυτή και ειδικά αν την έχεις έξω θα πρέπει να υπάρχει προστασία απο τα αρπαχτικά και το κρύο... Μπορείς να αγοράσεις μπανιέρα που υπάρχει στο εμπόριο για το μπάνιο της το οποίο μπορεί να γίνετε συχνά... Προσοχή όμως..όταν κάνει μπάνιο να μην βρίσκεται σε ρεύματα! Πρέπει το κλουβί της,τις ταιστρες τις ποτηστρες να τις καθαρίζεις συχνά πχ με φάρμακο πιάτων νερό και ξίδι και πάντα όταν καθαρίζεις κάτι απο το κλουβί θα το επιστρέφεις πίσω στεγνό... Οι πατηθρες που θα πατάει καλό θα ήταν να είναι ξύλινες παρά πλαστικές.. Δείξε μας μια γενική εικόνα του κλουβιού για περαιτέρω βοήθεια... Μπορείς εδώ να βρεις διάφορα θέματα που θα σε απασχολούν! https://community.petbirds.gr/forums/native-birds/?prefix_id=85
https://community.petbirds.gr/forums/native-birds/?prefix_id=88
Μπορείς να τα διαβάσεις και ότι απορία έχεις μπορείς να Ρωτάς με την ησυχία σου...
Περίμενε θα σου πουν και τα παιδιά... Καλη συνέχεια απο εμένα και να σου ζήσει!
 
Έκανες πολύ καλά που την κράτησες, φρόντισε την σωστά και θα χαίρεσαι να την βλέπεις χαρούμενη.
 
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ποσότητα που πρέπει να τρώνε..όποτε πεινάει θα πηγαίνει να φάει.. Είτε την έχεις μέσα στο σπίτι είτε την αφήσεις έξω, φρόντισε να υπάρχει ενα σταθερό μέρος γι'αυτή και ειδικά αν την έχεις έξω θα πρέπει να υπάρχει προστασία απο τα αρπαχτικά και το κρύο... Μπορείς να αγοράσεις μπανιέρα που υπάρχει στο εμπόριο για το μπάνιο της το οποίο μπορεί να γίνετε συχνά...
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. Ήταν πολύ χρήσιμες... στέλνω φωτογραφία του κλουβιου

Να το κλουβί ( κάπως καλλιτεχνικά τραβηγμένο) η μάρκα ειναι Hendryx...
received_1790039394588973.webp received_1790039397922306.webp
 
Το κλουβί δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για καρδερίνες αλλά για μένα το πιο καλό είναι να μην βρίσκεται πάνω σε σταντ που κουνιέται!Βρες ενα κατάλληλο μέρος μέσα στο σπίτι και βαλτην εκεί... Όχι όμως κοντά στην κουζίνα... Μακρυά απο καπνούς βαριά αρώματα αναθυμιάσεις κτλπ.. Βάλε δυο ταιστρες μόλις μπορέσεις και μην τις γεμίζεις πολύ τροφή και να τις αλλάζεις κάθε δυο μέρες...
 
Το κλουβί δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για καρδερίνες αλλά για μένα το πιο καλό είναι να μην βρίσκεται πάνω σε σταντ που κουνιέται!Βρες ενα κατάλληλο μέρος μέσα στο σπίτι και βαλτην εκεί... Όχι όμως κοντά στην κουζίνα... Μακρυά απο καπνούς βαριά αρώματα αναθυμιάσεις κτλπ..
Ευχαριστώ... Μπορείς να μου λύσεις την απορία. Γιατί δεν είναι καλό να είναι σε σταντ; Το έβαλα γιατί νόμιζα ότι ήταν καλό...
 
Το σταντ είναι καλό απο την μια Γιατί βρίσκεται ψηλά το πουλί, είναι κάτι που τους αρέσει αλλά απο την άλλη όχι γιατί αυτά κουνιούνται πολύ.
 
Ακόμα μπορείς να μου κάνεις ένα μαζεμενο κατάλογο για το τι χορταρικα να του δίνω.. Αν πρέπει να είναι χλωρα; Και διάβασα κάπου για χώμα για να διαλέγει εκείνο... Το χώμα πρέπει να μπει κάπου; Κάνει οποιοδήποτε χώμα;
 
Μπορείς να βάζεις για υπόστρωμα οτι θέλεις! Απλά υπάρχει και ειδική άμμος που την τρώνε που και που γιατί βοηθάει στην πέψη!
*τι εννοείς χώμα;έχεις βάλει στον πάτο χώμα;
 
αλλά απο την άλλη όχι γιατί αυτά κουνιούνται πολύ.
Το κούνημα είναι το τελευταίο που θα ενοχλήσει τα πουλιά που κρέμονται από το στάντ...
Άλλωστε και τα κλαδιά στα δέντρα ποτέ σχεδόν δεν είναι ακίνητα.
Το πρόβλημα είναι η ανασφάλεια στήριξης και ο φόβος κάποιας πτώσης είτε από ανθρώπινο λάθος, είτε από κάποιο ρεύμα αέρα είτε ακόμη και από αρπακτικά όταν το βγάζουμε έξω την άνοιξη...
Ένα σταθερό σημείο ανάρτησης είναι πολλαπλά καταλληλότερο από τη βάση που έχεις.
 
Καλησπέρα, καλύτερα να μας έβαζες μια πιο κοντινή φωτογραφία του κλουβιού, γιατί από αυτήν από μακριά δεν καταλαβαίνω και πολλά. Το συγκεκριμένο έχει ταΐστρες; Ποτίστρα;
Από ότι κατάλαβα είσαι νέος στο χώρο, οπότε θα πρέπει καταρχάς να μάθεις κάποια γενικά πράγματα για το κλουβί.
Αρχικά, το κλουβί αυτό τι διαστάσεις έχει; Δεν φαίνεται και πολύ κατάλληλο για την μόνιμη διαβίωση του πουλιού.
Κλουβιά γενικά στην αγορά υπάρχουν πολλά, ιδανικά και εύχρηστα όμως και για εμάς, αλλά και για τα πουλιά είναι αυτά:
ZEYGAROSTRA(9671).jpg

Άλλος εξοπλισμός που θα χρειαστείς είναι:
1. Ταΐστρες (τουλάχιστον δύο, μπορεί και να περιέχονται στο κλουβί):

[x]

2. Ποτίστρα (για να πίνει νερό, επιβάλλεται να το αλλάζουμε καθημερινά):

[x]

3. Κάποια αυγοθήκη (οποιαδήποτε, για να βάζεις λαχανικά, αυγό κτλ. ως έξτρα λιχουδιές):

[x]

4. Και τέλος, πατήθρες, οι οποίες καλύτερα να είναι ξύλινες:

[x]

Ακόμα, μπορεί να έχεις σε μόνιμή βάση μέσα στο κλουβί σουπιοκόκκαλο, το οποίο αποτελεί πολύ καλή πηγή ασβεστίου για το πουλάκι σου.
Αυτά είναι τα βασικά. Ως τροφή, καλύτερα να επιλέξεις κάποιο μείγμα σπόρων, σε μικρή κλειστή συσκευασία. Μπορείς να δεις και να διαλέξεις ένα από αυτά: https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/ τα οποία αποτελούν πολύ καλές μάρκες, που χρησιμοποιούν και άλλα πολλά μέλη τους φόρουμ μας. Η ποσότητα που θα βάζεις στις ταΐστρες θα είναι περίπου 2 κουταλιές του γλυκού και θα την αλλάζεις όταν δεις ότι την τρώει όλη (περίπου κάθε δύο μέρες δηλαδή).
Γενικά θα πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα στα άρθρα μας https://petbirds.gr/, πράγμα πολύ σημαντικό για τη σωστή διαβίωση του νέου σου κατοικίδιου.
Ελπίζω να μην σε κούρασα, απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Το πουλάκι σε τι κατάσταση βρίσκεται; Είναι δραστήριο ή νωχελικό; Κάθεται καθόλου φουσκωμένο; Έχει κάποιο τραύμα και δεν μπορεί να πετάξει;
Αυτά από εμένα... Καλή συνέχεια!
 
Γιώργο μου δώστου ένα λινκ με τροφές για καρδερίνες γιατί το λινκ αυτό είναι για τροφές καναρινιών! 🙂
 
Γιώργο μου δώστου ένα λινκ με τροφές για καρδερίνες γιατί το λινκ αυτό είναι για τροφές καναρινιών!
Αν τελικά το πουλακι ειναι υβρίδιο, μηπως πρεπει να χρησιμοποιηθεί τροφή για καρδερίνες;
Λάθος μου παιδιά, το ξέχασα καθώς έγραφα (αν και υπάρχουν αναφορές με καρδερινοκάναρα που τρέφονται με μείγματα καναρινιών). Το καλύτερο για μένα είναι αυτό(και βγαίνει και σε μικρή συσκευασία των 850gr):
manitoba-carduelidi-15kg.jpg
 
Εδώ μπορείς να βρεις τα λαχανικά,τα φρούτα και τα χόρτα που κάνει να τρώνε και ποια δεν κάνει!
Ευχαριστώ πολύ... Είναι πολύ χρήσιμο...

Μπορείς να βάζεις για υπόστρωμα οτι θέλεις! Απλά υπάρχει και ειδική άμμος που την τρώνε που και που γιατί βοηθάει στην πέψη!
*τι εννοείς χώμα;έχεις βάλει στον πάτο χώμα;
Δεν έχω βάλει χώμα στον πάτο.. Αλλά διάβασα κάτι για χώμα εδώ στο φόρουμ. Γι αυτό ρώτησα...
 
κάποιο ρεύμα αέρα είτε ακόμη και από αρπακτικά όταν το βγάζουμε έξω την άνοιξη...
Οκ... Αυτό με την άνοιξη και το έξω καλό... Δεν το ήξερα... Πρέπει να το βγάζω συχνά έξω;
 
Από ότι κατάλαβα είσαι νέος στο χώρο, οπότε θα πρέπει καταρχάς να μάθεις κάποια γενικά πράγματα για το κλουβί.
Αρχικά, το κλουβί αυτό τι διαστάσεις έχει; Δεν φαίνεται και πολύ κατάλληλο για την μόνιμη διαβίωση του πουλιού.
Ευχαριστώ πάρα πολύ... Τα βρήκα πολύ χρήσιμα... Τα πιο πολλά τα έχω, αυγοθηκες δεν έχω θα πάρω... Φωτογραφία του κλουβιου και διαστάσεις θα σας στείλω αύριο.. Είναι πολύ δραστηριο και υπερκινητικο... Το φούσκωμα ο τι εννοείς;
 
Οκ... Αυτό με την άνοιξη και το έξω καλό... Δεν το ήξερα... Πρέπει να το βγάζω συχνά έξω;
Πρέπει να βρεις μια μόνιμη θέση όπου θα βρίσκεται το κλουβί. Είτε αυτό θα είναι μέσα, είτε έξω. Δεν κάνει να μετακινείται, καθώς το πουλί θα στρεσάρετε συνεχώς. Εάν αποφασίσεις να το έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι, βάλτο σε κάποιο δωμάτιο (εκτός κουζίνας και μπάνιου), που να μην υπάρχει πολλή φασαρία και γενικά το πουλί να κοιμάται με την δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την ανατολή. Ούτε φώτα αναμμένα έως το βράδυ, ούτε τίποτα. Αλλιώς, το βάζεις έξω, σε μέρος προστατευμένο από ρεύματα αέρα (πολύ σημαντικό), βροχές και έντονα καιρικά φαινόμενα και αρπακτικά. Εάν κάνει πολύ κρύο μπορείς να το σκεπάζεις με κάποιο νάυλον, κλείνοντας όλες τις πλευρές του κλουβιού, εκτός της μπροστά.
 
Back
Top