Γενικά Τι πουλί είναι αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris7Dab
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια μην ειμαστε υπερβολικοι, ενταξει και χυμα να παρει δεν νομιζω πως θα εχει προβλημα αν παρει για παραδειγμα την king που η τροφη τα σπαει και ειναι σχετικα οικονομικη 4.80 το κιλο νομιζω ειναι μια χαρα.
τωρα αν εχει 7 ευρω για 800g για μανιτοβα, αλλο αυτο.
 
παιδια μην ειμαστε υπερβολικοι, ενταξει και χυμα να παρει δεν νομιζω πως θα εχει προβλημα.
Ποιος μπορεί να εγγυηθεί για την φρεσκάδα της, την καθαρότητα της απο την ώρα που θα ανοιχτεί και κυρίως την διατήρησή της καθαρή απο κάθε είδους ασθένειες;

Και μια και βγήκαμε κάπως off ας διαβάσουμε το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/ να έχουμε πιο ολοκληρωμένη την εικόνα της χύμα τροφής και τους κινδύνους που κουβαλάει...
 
Μα με τη χύμα τροφή ρισκάρεις να ειναι χαλασμένη, αμφίβολης ποιότητας, προσβεβλημένη απο λοιμογόνο παράγοντα κλπ. Γιατι δεν πας να παρεις μια συσκευασμένη, δεν ειναι και τόσο ακριβή.
Θα πάω να πάρω! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι... Έμαθα ότι τα αρσενικά κελαιδανε και τα θηλυκά όχι. Γι αυτό είμαι σε προβληματισμο αν είναι θηλυκό τελικά διότι τραγουδάει και κελαιδαει πολύ ευηχα... Ισχύει αυτή η διαπίστωση μου; Θέλω να ξέρω να του δώσω και ένα όνομα κατάλληλο
Αν μπορείτε απάντηστε μου σε αυτή την ερώτηση ❓
 
Βάλε ένα βιντεακι να το ακούσουμε για να καταλάβουμε.
Έχει δύναμη και ένταση στο κελάηδισμα;
Τα αρσενικά καρδερινοκανερα "χαλάνε" τον κόσμο!
 
Αν μπορείτε απάντηστε μου σε αυτή την ερώτηση ❓
Βάλε μας ένα βίντεο την ώρα που κελαηδάει. Έτσι όπως τα λες για αρσενικό μου κάνει. Για να είμαστε 100% σίγουροι όμως, καλύτερα να το ακούσουμε και να σου πούμε. Γενικά εάν το κελάηδημα του έχει ισχύ και διάρκεια, τότε μάλλον είναι αρσενικό.
 
Αν μπορείτε απάντηστε μου σε αυτή την ερώτηση ❓
Υπάρχει μεγάλη διαφορά από ένα θηλυκό καναρίνι που προσπαθεί να κελαηδήσει
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
από ένα αρσενικό που κελαηδά πραγματικά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Κι αν παρακολουθήσεις τα παραπάνω... Θα ξέρεις πολύ καλά κι εσύ.
 
Βάλε ένα βιντεακι να το ακούσουμε για να καταλάβουμε.
Έχει δύναμη και ένταση στο κελάηδισμα;
Τα αρσενικά καρδερινοκανερα "χαλάνε" τον κόσμο!
Βάλε μας ένα βίντεο την ώρα που κελαηδάει. Έτσι όπως τα λες για αρσενικό μου κάνει. Για να είμαστε 100% σίγουροι όμως, καλύτερα να το ακούσουμε και να σου πούμε. Γενικά εάν το κελάηδημα του έχει ισχύ και διάρκεια, τότε μάλλον είναι αρσενικό.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά από ένα θηλυκό καναρίνι που προσπαθεί να κελαηδήσει
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
από ένα αρσενικό που κελαηδά πραγματικά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Κι αν παρακολουθήσεις τα παραπάνω... Θα ξέρεις πολύ καλά κι εσύ.
Misalouris ευχαριστώ για τα βίντεο... Ναι κελαιδαει μερικές φορές πολύ δυνατά και μπορεί καμία φορά και ένα με αρκετά μεγάλη διάσταση...

Αυτό είναι ένα βίντεο που έφτιαξα... Δείτε το.. Ακούγεται όταν κελαιδαει...

Υπάρχει μεγάλη διαφορά από ένα θηλυκό καναρίνι που προσπαθεί να κελαηδήσει.
Κάνει ήχους και σαν τα δύο καναρίνια που έβαλες... Και του κίτρινου τα δυνατά και γρήγορα κάνει και του ασπρου
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κάνει ήχους και σαν τα δύο καναρίνια που έβαλες... Και του κίτρινου τα δυνατά και γρήγορα κάνει και του ασπρου

ρε φιλε τι θες να σου πουμε; Καταρχας εισαι διπλα στο πουλι και το πουλι χτυπιετε και δεν κελαιδαει.
βαλε κρυφη καμερα να το ακουσουμε.
μεχρι στιγμης το βλεπω για θουρα.
επισης η σου κανει ενα πουλι η δεν σου κανει.. Οσο σκληρο και αν ακουγεται.
εαν εσενα σου κανει τοτε τι ψαχνεις;
αν θες να ακουσεις παπαδες θα πρεπει να εισαι τυχερος.
βαλε στο youtube να δεις αρσενικα τι κανουν.
 
Άρη, να το χαίρεσαι και πάλι, και μπράβο σου για μια ακόμη φορά που το ανέλαβες.
Από το κελαιδισμα στο βίντεο που επισυνάπτει δεν προκύπτει ότι το πουλάκι είναι αρσενικό.
Επίσης πολύ ωραίο το κλουβί του, μα κατάλληλο, διότι δεν του παρέχει ελεύθερο μήκος για να πετάει. Δοκίμασε να δεις αυτές τις κινεζικές ζευγαρωστρες των 60 εκατοστών μήκους, κοστίζουν περίπου 20€ και είναι εύχρηστες και στο καθάρισμα, και νομίζω ότι το πουλάκι θα περνά καλύτερα εκεί.
Κάποιες από τις πατηθρες του έχουν γωνίες, νομίζω οι κάτω, και δεν είναι καθόλου κατάλληλες για το πέλμα του. Θεωρώ μάλιστα ότι θα του προκαλέσουν βλάβη. Όσον αφορά στις πάνω και στην κούνια είναι περιττές και στερούν από το πουλί ζωτικό χώρο, όποτε σου προτείνω να τις βγάλεις. Χρειάζεσαι μία πατήθρα ψηλά και μία χαμηλά.
 
ρε φιλε τι θες να σου πουμε; Καταρχας εισαι διπλα στο πουλι και το πουλι χτυπιετε και δεν κελαιδαει.
βαλε κρυφη καμερα να το ακουσουμε.
μεχρι στιγμης το βλεπω για θουρα.
επισης η σου κανει ενα πουλι η δεν σου κανει.. Οσο σκληρο και αν ακουγεται.
εαν εσενα σου κανει τοτε τι ψαχνεις;
αν θες να ακουσεις παπαδες θα πρεπει να εισαι τυχερος.
βαλε στο youtube να δεις αρσενικα τι κανουν.
Ηλία,
Το πουλί το βρήκε και το κράτησε και τώρα ψάχνει, ασχολείται και καλά κάνει. Ούτε για παπάδες αναρωτήθηκε ( κι ακόμα κι αν το έκανε, καλά θάκανε).
Αλήθεια, θουρα τι είναι;
 
Ηλία,
Το πουλί το βρήκε και το κράτησε και τώρα ψάχνει, ασχολείται και καλά κάνει. Ούτε για παπάδες αναρωτήθηκε ( κι ακόμα κι αν το έκανε, καλά θάκανε).
Αλήθεια, θουρα τι είναι;
θουρα = θηλυκο
μακαρι να το αγαπησει, απο εκει και περα... Περι ορεξεως...
 
Φίλε έτσι όπως ακούγεται στο βίντεο για θηλυκό μου μοιάζει.
Πρόσεξε ότι πουθενά στο βίντεο στο κελάηδισμα του δέν
"το πλέκει" που λέμε.
Χαρακτηριστικό των αρσενικών

Μία παρατήρηση... έχεις πολύ κοντά τις πατηθρες και το πουλάκι πηδάει δεν πετάει.
Αυτά από εμένα και να το χαίρεσαι!
 
Φίλε @Aris7Dab το κλουβάκι αυτό μπορεί να φιλοξενήσει προσωρινά τον φίλο/η σου, όμως είναι ακατάλληλο για την μόνιμη διαβίωση του. Θα πρέπει να προμηθευτείς ένα κλουβί που να υπερέχει το μήκος του (τουλάχιστον 40 εκ.) σαν αυτό για παράδειγμα:
upload_2016-12-16_23-53-45.webp
Στο οποίο θα χρειαστείς ξύλινες πατήθρες:
upload_2016-12-16_23-55-4.webp
Ταΐστρες και μια ποτίστρα:
images


upload_2016-12-16_23-57-26.webp
Και μια αυγοθήκη για έξτρα λιχουδιές:
upload_2016-12-16_23-58-32.webp
Όλα αυτά θα τα πάρεις και θα τα έχεις για πολύ καιρό (εξαίρεση η ποτίστρα και μπορεί και οι ταΐστρες, τα οποία μάλιστα είναι και φθηνά). Όποτε μπορέσεις προμηθεύσου τα ώστε το πουλάκι σου να απολαμβάνει τη ζωή του.
Το κλουβί μπορεί να στηθεί κάπως έτσι:
28JMC.jpg
 
Άρη, να το χαίρεσαι και πάλι, και μπράβο σου για μια ακόμη φορά που το ανέλαβες.
Από το κελαιδισμα στο βίντεο που επισυνάπτει δεν προκύπτει ότι το πουλάκι είναι αρσενικό.
Επίσης πολύ ωραίο το κλουβί του, μα κατάλληλο, διότι δεν του παρέχει ελεύθερο μήκος για να πετάει. Δοκίμασε να δεις αυτές τις κινεζικές ζευγαρωστρες των 60 εκατοστών μήκους, κοστίζουν περίπου 20€ και είναι εύχρηστες και στο καθάρισμα, και νομίζω ότι το πουλάκι θα περνά καλύτερα εκεί.
Κάποιες από τις πατηθρες του έχουν γωνίες, νομίζω οι κάτω, και δεν είναι καθόλου κατάλληλες για το πέλμα του. Θεωρώ μάλιστα ότι θα του προκαλέσουν βλάβη. Όσον αφορά στις πάνω και στην κούνια είναι περιττές και στερούν από το πουλί ζωτικό χώρο, όποτε σου προτείνω να τις βγάλεις. Χρειάζεσαι μία πατήθρα ψηλά και μία χαμηλά.
Ευχαριστώ πολύ... Και για τα καλά λόγια και για τις συμβουλές... Αυτό με τις πατηθρες δεν θα μπορούσα να το φανταστώ ποτέ... Ευχαριστώ
 
Φίλε έτσι όπως ακούγεται στο βίντεο για θηλυκό μου μοιάζει.
Πρόσεξε ότι πουθενά στο βίντεο στο κελάηδισμα του δέν
"το πλέκει" που λέμε.
Χαρακτηριστικό των αρσενικών

Μία παρατήρηση... έχεις πολύ κοντά τις πατηθρες και το πουλάκι πηδάει δεν πετάει.
Αυτά από εμένα και να το χαίρεσαι!
Ευχαριστώ.. Θα τις βγάλω τις ποιο πολλές πατηθρες
 
Φίλε @Aris7Dab το κλουβάκι αυτό μπορεί να φιλοξενήσει προσωρινά τον φίλο/η σου, όμως είναι ακατάλληλο για την μόνιμη διαβίωση του. Θα πρέπει να προμηθευτείς ένα κλουβί που να υπερέχει το μήκος του (τουλάχιστον 40 εκ.) σαν αυτό για παράδειγμα:
View attachment 47306
Στο οποίο θα χρειαστείς ξύλινες πατήθρες:
View attachment 47307
Ταΐστρες και μια ποτίστρα:
images


View attachment 47308
Και μια αυγοθήκη για έξτρα λιχουδιές:
View attachment 47309
Όλα αυτά θα τα πάρεις και θα τα έχεις για πολύ καιρό (εξαίρεση η ποτίστρα και μπορεί και οι ταΐστρες, τα οποία μάλιστα είναι και φθηνά). Όποτε μπορέσεις προμηθεύσου τα ώστε το πουλάκι σου να απολαμβάνει τη ζωή του.
Το κλουβί μπορεί να στηθεί κάπως έτσι:
28JMC.jpg
Ευχαριστώ πολύ... Θα ψάξω να βρω.. ;-)
 
Μια ερώτηση παιδιά: Πως μπορεί κανείς να μάθει τι ηλικία έχει;! Εκτός αν καταλάβατε εσείς...
 
Back
Top