Γενικά Τι πουλί είναι αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris7Dab
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι αλλά να πάρει συσκευασμενη, ασε που μπορεί να αγόρασε είδη τροφή, αλλά μακάρι γτ δεν είχε καθόλου..
Και γω νομίζω ότι πρέπει να παίρνουμε πάντα συσκευασμενη. Ότι και να πήρε καλό θα είναι, τα καρδερινοκαναρα τρώνε τα πάντα σε αντίθεση με την καρδερινα που εαν τις βάλεις κελαιδινη επειδή το μεγαλύτερο ποσοστό αποτελείται από κεχρι και ρουπσεν δεν το τρώνε τόσο εύκολακαι το περισσότερο πάει χαμένο!
 
Πήρα τροφή για αγριοπουλια και βιταμίνη αυγό κίτρινη... Δεν του έβαλα ακόμα γιατί κοιμάται... Θα του βάλω αύριο...
 
Τη βιταμινη " αδικα την πηρες. Ειναι συνηθως αρτοπροιοντα αμφιβολου προελευσεως και παχαινουν χωρις λογο. Επειδη την πηρες σημερα θα προτεινα αυριο να πας να την αλλαξεις και να παρεις πχ ταιστρα, ποτιστρα κτλ. Φρεσκο καλοβρασμενο αυγουλακι κ αγιος ο Θεος.
 
Ναι δυστυχώς. Γιατί δεν είχε αυτά για καρδερίνες και δεν είχα δει και αυτά που λέγατε για κελαιδινι... Αν ήξερα θα έπαιρνα κελαιδινι... Την επόμενη φορά θα πάρω... Αλλά μάλλον και αυτά τώρα μέχρι να τελειώσουν θα είναι καλύτερα απ αυτά που του έδινα...
 
Μην την δώσεις καν την " βιταμίνη"γιατί εκτός το οτι παχαίνει καταστρέφει και το συκώτι τους! Κάτι τέτοιες κίτρινες βιταμίνες πολύχρωμες κτλπ και αυγοτροφες να μην ξανά πάρεις!βαζε του να τρώει λαχανικά φρούτα και χόρτα και απο αυτά θα παίρνει τις βιταμίνες που χρειάζεται! 🙂
 
Μην την δώσεις καν την " βιταμίνη"γιατί εκτός το οτι παχαίνει καταστρέφει και το συκώτι τους! Κάτι τέτοιες κίτρινες βιταμίνες πολύχρωμες κτλπ και αυγοτροφες να μην ξανά πάρεις!βαζε του να τρώει λαχανικά φρούτα και χόρτα και απο αυτά θα παίρνει τις βιταμίνες που χρειάζεται!
Αλήθεια! Οκ... Θα του δώσω λαχανικά και φρούτα... Ψιλοκομμένα ε;
 
Το λινκ στο έχω δώσει με αυτά που κάνει να τρώνε.. Πάντα οταν θα δίνεις λαχανικό, φρούτο η χόρτα θα τα πλένεις καλά και ότι γίνεται μπορείς να το περνάς και απο λίγο μηλοξυδο,θα τα ξεπλενεις καλά και θα τα προσφέρεις πάντα στεγνά! Ναι μπορείς και σε κομματάκια αρκεί να μην του βάζεις σε μεγάλες ποσότητες...
*για αρχή μπορείς να βάζεις ένα ένα ενώ αργότερα μπορείς να βάζεις και δυο τρια φρουτακια η λαχανικά την φορά...
 
Αν πήρες τροφή για καρδερίνα δεν πειράζει!
απλά πάρε και κελαιδινη και βαζε μισό μισο και είσαι μία χαρά...


Καρδερινοκαναρο το λέει και ή λέξη... και οι δύο τροφές κάνουν!
 
Άρη.. Διάβασε και αυτό το άρθρο!
Μπορείς να του φτιάχνεις ένα τσαγακι πχ 1φορά τον μήνα για 5 ημέρες ως προληπτική χρήση... Περισσότερες οδηγίες θα τις βρεις μέσα!👍) https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%B9-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC.19081/
Ευχαριστώ!
 
Φίλε @Aris7Dab πως τα πάει το πουλάκι;
Τι τροφή του πήρες;
Προμηθεύτηκες και το κατάλληλο εξοπλισμό που χρειάζεται μαζί με το κλουβί;
Τα πάει μια χαρά, ενεργητικό, τρώει, πίνει, κάνει μπάνιο... Όπως είπα επειδή δεν είχε συσκευασμένη... Του πήρα χύμα για να έχει να φάει τουλάχιστον κάτι καλύτερο από ψωμί και όταν τελειώσει θα πάρω συσκευασμένη... Από εξοπλισμό είμαι μια χαρά... Και μπάνιο και ταϊστρες και για νερό και σουπια για το ράμφος του...
 
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι... Έμαθα ότι τα αρσενικά κελαιδανε και τα θηλυκά όχι. Γι αυτό είμαι σε προβληματισμο αν είναι θηλυκό τελικά διότι τραγουδάει και κελαιδαει πολύ ευηχα... Ισχύει αυτή η διαπίστωση μου; Θέλω να ξέρω να του δώσω και ένα όνομα κατάλληλο
 
Η ποσότητα που θα βάζεις στις ταΐστρες θα είναι περίπου 2 κουταλιές του γλυκού και θα την αλλάζεις όταν δεις ότι την τρώει όλη (περίπου κάθε δύο μέρες δηλαδή).
Γενικά θα πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα στα άρθρα μας https://petbirds.gr/, πράγμα πολύ σημαντικό για τη σωστή διαβίωση του νέου σου κατοικίδιου.
Ελπίζω να μην σε κούρασα, απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Το πουλάκι σε τι κατάσταση βρίσκεται; Είναι δραστήριο ή νωχελικό; Κάθεται καθόλου φουσκωμένο; Έχει κάποιο τραύμα και δεν μπορεί να πετάξει;
Αυτά από εμένα... Καλή συνέχεια!

Γιατι δυο κουταλιες του γλυκου δεν ειναι λιγο;
Θα κρατησουν 2 μερες δυο κουταλιες του γλυκου;
Αν βαλει παραπανω;
επισης διαβασα καπου για το καθαρισμο του κλουβιου να χρησημοποιει σαπουνι για τα πιατα.
εγω ξερω οτι απαγορευεται σαπουνι για τα πιατα.
 
Γιατι δυο κουταλιες του γλυκου δεν ειναι λιγο;
Θα κρατησουν 2 μερες δυο κουταλιες του γλυκου;
Αν βαλει παραπανω;
επισης διαβασα καπου για το καθαρισμο του κλουβιου να χρησημοποιει σαπουνι για τα πιατα.
εγω ξερω οτι απαγορευεται σαπουνι για τα πιατα.
Ανάλογα με το πως τρώει το κάθε πουλάκι. Συνήθως όμως δεν είναι λίγη. Γιατί, βάζουμε 2 κουταλιές και μετά από 2 μέρες τις πετάμε. Δεν τις φυσάμε. Μπορεί να βάζει και 3 κουταλιές και να τις αλλάζει αντίστοιχα 3 μέρες μετά. Εγώ αυτό κάνω προσωπικά. Απλά στον φίλο το είπα για να είναι πιο φρέσκια η τροφή. Άλλα μέλη στο φόρουμ βάζουν μια κουταλιά και την αλλάζουν καθημερινά. Εάν το παρατηρήσεις, έτσι γράφει και στις συσκευασίες που αγοράζουμε. Αλλάζεται την τροφή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται ώστε να αναγκάζουμε τα πουλιά να τρώνε όλους τους σπόρους και όχι μόνο τους λιπαρούς που συνήθως προτιμούν.
 
Τα πάει μια χαρά, ενεργητικό, τρώει, πίνει, κάνει μπάνιο... Όπως είπα επειδή δεν είχε συσκευασμένη... Του πήρα χύμα για να έχει να φάει τουλάχιστον κάτι καλύτερο από ψωμί και όταν τελειώσει θα πάρω συσκευασμένη... Από εξοπλισμό είμαι μια χαρά... Και μπάνιο και ταϊστρες και για νερό και σουπια για το ράμφος του...
Μα με τη χύμα τροφή ρισκάρεις να ειναι χαλασμένη, αμφίβολης ποιότητας, προσβεβλημένη απο λοιμογόνο παράγοντα κλπ. Γιατι δεν πας να παρεις μια συσκευασμένη, δεν ειναι και τόσο ακριβή.
 
Back
Top