Γενικά Τι πουλί είναι αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris7Dab
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ πάρα πολύ... Τα βρήκα πολύ χρήσιμα... Τα πιο πολλά τα έχω, αυγοθηκες δεν έχω θα πάρω... Φωτογραφία του κλουβιου και διαστάσεις θα σας στείλω αύριο.. Είναι πολύ δραστηριο και υπερκινητικο... Το φούσκωμα ο τι εννοείς;
Εάν είναι υπερκινητικό και γενικά δεν δείχνει νωχελικό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αντίθετα, εάν ήταν άρρωστο ή παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα, θα καθόταν σε ένα σημείο φουσκωμένο, προσπαθώντας να κρύψει την ασθένεια του.
Παρεμπιπτόντως, τι τροφή του δίνεις;
 
Λάθος μου παιδιά, το ξέχασα καθώς έγραφα (αν και υπάρχουν αναφορές με καρδερινοκάναρα που τρέφονται με μείγματα καναρινιών). Το καλύτερο για μένα είναι αυτό(και βγαίνει και σε μικρή συσκευασία των 850gr):
manitoba-carduelidi-15kg.jpg

Ευχαριστώ... Θα την ψάξω...
 
Ευχαριστώ... Θα την ψάξω...
Την έχει σε αρκετά petshop, αλλά και εάν δεν την βρεις, την έχει και σε online μαγαζιά. Υπόψιν, αφού έχεις ένα πουλάκι, μην πάρεις μεγάλη συσκευασία.
 
Εάν είναι υπερκινητικό και γενικά δεν δείχνει νωχελικό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αντίθετα, εάν ήταν άρρωστο ή παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα, θα καθόταν σε ένα σημείο φουσκωμένο, προσπαθώντας να κρύψει την ασθένεια του.
Παρεμπιπτόντως, τι τροφή του δίνεις;
Του δίνω ψιχουλα ψωμιων, βρωμη, σουσαμι, τριμμένη φρυγανια και δημητριακά... Και έβαλα μες το κλουβί του 2 κλαρακια δεντρολιβανο που είδα στο φόρουμ ότι τρώνε τους σπόρους που είναι μέσα...
 
Του δίνω ψιχουλα ψωμιων, βρωμη, σουσαμι, τριμμένη φρυγανια και δημητριακά... Και έβαλα μες το κλουβί του 2 κλαρακια δεντρολιβανο που είδα στο φόρουμ ότι τρώνε τους σπόρους που είναι μέσα...
Όλα αυτά δεν κάνουν. Πρέπει να πας το συντομότερο σε κάποιο πέτσοπ και να προμηθευτείς ένα μείγμα σπόρων. Ρώτα και εκεί εάν δεν έχουν αυτήν που σου έβαλα, πάρε κάποια παρόμοια. Το πουλί πρέπει να φάει σπόρια. Εάν δεν έχουν κάποια συσκευασία και δεν βρεις κάποιο άλλο πέτσοπ, πάρε προσωρινά μια ποσότητα χύμα για καναρίνια ώστε να έχει να φάει.
 
Ακόμα βρήκα νεκρό σήμερα το πρωί στο δρόμο αυτό το πουλί... Από απορία τι είναι;
 

Συνημμένα

  • received_1790556901203889.webp
    received_1790556901203889.webp
    36 KB · Προβολές: 59
Πάρε μια τροφή σήμερα κιόλας καλά σου λέει κοψτα αυτά..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πάρε μια τροφή σήμερα κιόλας καλά σου λέει κοψτα αυτά..
Όλα αυτά δεν κάνουν. Πρέπει να πας το συντομότερο σε κάποιο πέτσοπ και να προμηθευτείς ένα μείγμα σπόρων. Ρώτα και εκεί εάν δεν έχουν αυτήν που σου έβαλα, πάρε κάποια παρόμοια. Το πουλί πρέπει να φάει σπόρια. Εάν δεν έχουν κάποια συσκευασία και δεν βρεις κάποιο άλλο πέτσοπ, πάρε προσωρινά μια ποσότητα χύμα για καναρίνια ώστε να έχει να φάει.

Θα πάω σήμερα να πάρω τροφή... Άλλες μάρκες / και τροφές που συνιστάται εσείς προσωπικά;
 
Θα πάω σήμερα να πάρω τροφή... Άλλες μάρκες / και τροφές που συνιστάται εσείς προσωπικά;
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου πω κάποια άλλη, αλλά υπάρχουν πολλές τροφές για ιθαγενή (καρδερίνες, φλώρους κτλ.) που είναι πολύ καλές μάρκες.Φυσικά πάντα συσκευασμένη. Μην πάρεις χύμα.
 
Ούτε εγώ δεν γνωρίζω! Πάνε σε κάποιο πετ σοπ και ζητα μια καλή συσκευασμενη τροφή για καρδερίνες! Μάρκας να είναι όχι σε απλά σακουλάκια, αλλά αν τυχόν δεν βρεις απ'το να τρώει ψυχούλα η χύμα είναι πιο καλά!

@kostas karderines @stefanos88 πείτε καμιά καλή τροφή για καρδερίνες για να ξέρει το παιδί. Γιατί είδη ο Γιώργος του σύστησε μια καλή τροφή αλλά να έχει και εναλλακτική... 🙂
 
Ακόμα επειδή είναι 1... Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβληματα μοναξιάς. Αν τι να κάνει κανείς για να το ξεπεράσει; Το μπάνιο είναι απαραίτητο;
 
Το μπάνιο εννοείται πως είναι απαραίτητο! Πως αλλιώς θα μένουν καθαρά; Όταν βάζεις την μπανιέρα μέσα στο νερό μπορείς να βάζεις και λίγες σταγόνες βιολογικού μηλοξυδου.. Το οποίο κάνει τα φτερά λαμπερά και σκοτώνει μικρόβια κτλπ!
 
Ακόμα επειδή είναι 1... Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβληματα μοναξιάς. Αν τι να κάνει κανείς για να το ξεπεράσει; Το μπάνιο είναι απαραίτητο;
Μια φορά την εβδομάδα ή τις δύο εβδομάδες. Τέτοιο καιρό δεν χρειάζεται πολύ συχνά. Απλά να μην φυσάει στο μέρος που θα είναι το πουλί γιατί θα έχεις προβλήματα μετά.
 
@kostas karderines @stefanos88 πείτε καμιά καλή τροφή για καρδερίνες για να ξέρει το παιδί. Γιατί είδη ο Γιώργος του σύστησε μια καλή τροφή αλλά να έχει και εναλλακτική... :)
Πολύ καλή είναι η Manitoba carduelidi, εγώ την επαιρνα για χρονια αλλα είναι λίγο ακριβή! Αλλά όταν μιλάμε για ένα πουλάκι νομίζω ότι αξίζει! Το κακό είναι ότι κάποιες φορές έχει θέμα ο εισαγωγέας και μια εφέρνε και μια δεν έφερνε! Ίσως όμως να έχει λυθεί τώρα αυτό το πρόβλημα!
Επίσης πολύ καλή για μενα και την χρησιμοποιώ αρκετό καιρό είναι η raggio di sole major black με πολλούς σπορους που ειναι αρκετά φθηνότερη και με καλή αποδοχή !
 
Όπως είπε και ο Κωστής η Manitoba carduelidi είναι από τις καλύτερες!
Επειδή μιλάμε για ένα πουλάκι μπορεί να αγοράσει μια μικρή συσκευασμένη σακουλιτσα των 800 γραμμαρίων και να την ενίσχυσή με 30% κανναβούρι
 
Εγω να ρωτησω με τη σειρα μου, ειναι ακρως απαραιτητο να παιρνει τροφη για καρδερινες;
Εγώ θα έδινα κελαιδινη, για καρδερινοκαναρο είναι εντάξει! Τις τροφές τις πρότεινα επειδή ρώτησαν τα παιδιά για κάποια καλή τροφή για καρδερινα:)
 
Back
Top