Διατροφή Τι πρεπει να περιεχει μια ισορροπημένη διατροφή Καρδερίνας;

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Νομιζω πως το θεμα "καρδερινες" ειναι πολυ ενδιαφερον για πολλους απο εμας! Ειναι λιγο δυσκολες και στην αναπαραγωγη τους και γενικα στη διατηρηση.. Και φροντιδα ειναι λιγο απαιτητηκες(κατα την γνωμη μου)! Ετσι θεωρω πολυτιμες τις πληροφοριες που μπορει ο καθενας να μας δωσει! Ειναι εξαιρετικα πουλια και ειναι κριμα να μην μπορουμε λογω αγνοιας να τις εχουμε στην κατοχη μας.Ας ξεκινησουμε λοιπον με τα βασικα οπως η σωστη και ισοροπημενη διατροφη. Ειναι πουλια και εντομοφαγα* σωστα;Ειναι σωστο να τρεφονται μονο με σπορους και τι κινδυνοι υπαρχουν αν οι διατροφη τους αποτελειται μονο απο σπορια, λαχανικα (π.χ. ζοχοι, μπροκολο)και πρωτεινες οπως αυγο;
Ενα ισοροπημενο διαιτολογιο τι θα πρεπει να περιεχει; Ποσα ειδη σπορων.. (αφου στην φυση εχουν μια απιστευτη ποικιλια!).
*(σκουλικακια).
 
Θα ξεκινήσω την κουβέντα λέγοντας ότι η καρδερίνα είναι ένα πουλί πανέμορφο αλλά και απαιτητικό.Απαιτητικό ως προς το περιβάλλον τις συνθήκες και πάνω απόλα στην διατροφή της. Η καρδερίνα σε σχέση με το καναρίνι είναι πιο ανθεκτική στα αναπνευστικά προβλήματα αλλά λιγότερο ανθεκτική ως προς τα εντερικά. Το λεγόμενο καρίνιασμα που παθαίνουν οι καρδερίνες δεν είναι τίποτα άλλο από το αδυνάτισμα του πουλιού που οφείλεται στα εντερικά. Οι καρδερίνες είναι σποροφάγα πουλιά. Στην φύση τρώνε πάνω από 20 διαφορετικά είδη σπόρων.Βέβαια τους διάφορους σπόρους που τσιμπολογάνε από εδώ και από εκεί τους τρώνε ανάλογα και με την εποχή.Αυτές ξέρουν πότε θα φάνε πιο πολύ και πότε πιο λίγο έναν σπόρο. Πχ καναβούρι θα φάνε περισσότερο το χειμώνα αφού σαν ελαιώδης και παχυντικός σπόρος είναι ότι πρέπει για το κρύο του χειμώνα. Με την πάροδο των χρόνων και χωρίς να το παίζω έξυπνος σε κανέναν από εσάς έχω καταλάβει ότι αυτές μου δείχνουν τι προτιμούν καλύτερα. Έχω καταφέρει να τους παρέχω όσο περισσότερους σπόρους και χορταρικά μπορώ.Ας πούμε ότι ενώ καταβροχθίζουν το ραδίκι το αντίδι δεν το τρώνε. Τα μικρά καρδερινάκια τώνε πολύ το νίζερ.Βέβαια μαζί με το μίγμα σπόρων που χρησιμοποιώ τους βάζω και βιταμίνες και κάποια ενισχυτικά. Το μίγμα σπόρων που χρησιμοποιώ εγώ (δεν ξέρω βέβαια αν πρέπει να αναφερθώ στην εταιρεία) αποτελείται. Περίλλα άσπρη, περίλλα καστανή, νίζερ, λιναρόσπορος, κεχρί, σπόροι κωνοφώρων, σπόροι από δάση,rosa canina, γογγύλι, παπαρουνόσπορο, μαρούλι άσπρο, σουσάμι, κιχώριον,bella di note, σπόροι λειβαδίσιοι, τριφύλλι, καναρίνεια, κεχρί της σενεγάλης,panico, κλήθρα, σημύδα, βρώμη, κράμβη, σιτάρι σαρακηνό, κάρδαμοκαι ηλιόσπορο μαύρο ψιλό. Επειδή βέβαια αυτή η τροφή είναι ακριβή την φτιάχνω και μόνος μου αφού τα περισσότερα (υλικά) υπάρχουν μαμονομένα. Τους βάζω ακόμα και ραδίκι ζωχό μήλο αυγό. Τα κλουβιά τα καθαρίζω κάθε τρεις μέρες και κάθε κυριακή γενικό καθάρισμα. Τους τοποθετώ στον πάτο του κλουβιού και άμμο. Και κάθε μέρα άλλαγμα στο νερό.
 
Το μίγμα σπόρων που χρησιμοποιώ εγώ (δεν ξέρω βέβαια αν πρέπει να αναφερθώ στην εταιρεία)
Μπορείς να την αναφέρεις Ισίδωρε και φυσικά μπορούν όσοι το επιθυμούν να αναφέρουν και τη δική τους επιλογή.

Ρίξτε όσο περισσότερο φως μπορείτε στο θέμα, όσοι κατέχετε τη γνώση του. Έχω βαρεθεί να βλέπω ταΐστρες καρδερίνων με σκέτο καναβούρι.
 
Η καρδερίνες και γενικά σε όλα τα σποροφάγα πρέπει να παρέχουμε όσον το δυνατόν περισσότερη ποικιλία σπόρων. Τα πουλιά το θέλουμε δεν το θέλουμε τα έχουμε φυλακίσει. Τουλάχιστον ας τους κάνουμε την κράτηση(ΑΙΧΜΑΛΩΣΊΑ) πιο ευχάριστη. Το τάισμα μόνο με καναβούρι το έκαναν οι παλιοί καρδερινάδες γιατί έτσι πίστευαν ότι πυρώνουν τα πουλιά. Το καναβούρι είναι θρεπτικός σπόρος αλλά αρκετά ελαιώδης και παχυντικός. Η υπερκατανάλωση κάνει τα πουλιά νευρικά και επιθετικά. Το να χρησιμοποιούμε λίγο περισσότερο καναβούρι το χειμώνα καλό κάνει παχαίνουμε λίγο τα πουλιά για το κρύο.Αυτό κάνουν και αυτά ελέυθερα στην φύση.Αλλά να τα ταίζουμε συνέχεια είναι παράλογο. Θέλουν λίγο απ όλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Συμπληρωματικα σε οσα αναφερει ο ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΚΙΣΣΑΝΗΣ, νομιζω οτι καλο θα ηταν να
εχουμε στην διαθεση της καρδερινας Chiaκαι Foniopaddy.
Eπισης που και που δεν βλαπτει και λιγη τσουκνιδα, την οποια με ευχαριστηση τσιμπο-
λογανε στο ελευθερο περιβαλλον.
Ενισχυτικα κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης και μεγαλωμα νεοσσων, μπορουν,
να δοθουν και "αυγα μυρμηγκιων".
Η υπερκαταναλωση δε του καναβουριου, εκτος του οτι κανει τα πουλια, περισσοτερο
νευρικα και επιθετικα, λεγεται οτι μακροχρονια, οδηγει και στην σταδιακη μειωση της ορασης τους.
 
Καλημερα σας!
κ.Αντωνη τι εννοεις με τα "αυγα μυρμηγκιων"; Και πειτε μου σας παρακαλω τι γνωμη εχετε για τα διαφορα meal worms που υπαρχουν στην αγορα.. Ειναι απαραιτητα;
Και εμενα οταν μου χαρισαν καρδερινες στην ερωτηση τι τρωνε μου απαντησαν καναβουρι!Ρωτοντας στην συνεχεια μου ειπαν.. Οτι και τα καναρινια! Ευτυχως που τα ψειριζω λιγο τα πραγματα αλλιως, ακομα θα θρηνουσα!:D Να πω οτι απο την ελαχιστη επαφη που εχω με αυτα τα ομορφα πουλια.. Τρελενονται για σπορους αγκαθιου. Επισης αυτην την εποχη τους αρεσει να τρωνε τα ανθη απο τις πικραλιδες!
 
Ένα από τα ονόματα της καρδερίνας είναι και ακανθυλίς γι αυτό και λατρέυει τους σπόρους από γαιδουράγκαθο. Καλά κάνεις και ψειρίζεις τα πράγματα. Η πρόληψη είναι ο καλύτερος γιατρός. Τα αυγά μυρμηγγιών είναι σε αυγοτροφή ειδική για καρδερίνες. Κυκλοφορεί στο εμπόριο. Εμένα οι δικές μου δεν το πολυτρώνε πάντως. Στην διατροφή της καρδερίνας είναι απαραίτητο το καναβούρι αλλά όχι μόνο αυτό. Μπορείς να τους φτιάχνεις εσύ μείγμα τροφής από διάφορους σπόρους.
 
Δεν εχω την πολυτελεια του ψαξιματος.. Οπως αρκετοι φανταζομαι.. Τους σπορους η' μαλλον το μειγμα σπορων(20 περιπου) το προμηθευτικα απο την otnitalia και ειμαι ευχαριστημενη! Κατι αναλογο ζητησα απο τους ανθρωπους της εταιριας να μου φτιαξουν για το λουγαρακι που εχω! Ειναι περιπου ιδιο με καποιες μικροδιαφορες στους σπορους! Μπορει να ειναι λιγο ακριβο αλλα δεν με πειραζει αρκει να ειναι το καταλληλο για τα πουλια μου! Μην εκ λαβετε ως διαφημηση την αναφορα στην εταιρια... φανταζομαι πως θα υπαρχουν και αλλες στον χωρο!
 
Το μείγμα της ornitalia το προμηθεύομαι και εγώ. Πολύ καλό σαν μείγμα με όλους τους σπόρους που χρειάζεται ένα πουλί. Για το λούγαρο που είπες χρησιμοποιείς άλλη τροφή
 
Για το λουγαρο χρησιμοποιω ενα μειγμα απτην ιδια εταιρια, δεν εχει τοσο πολυ αγκαθι, εχει καναβουρι μικρο σε μεγεθος μια που εχουν (λογω μικρου ραμφους μια δυσκολια να το σπασουν) περιεχει περισσοτερο νιζερ... Και για να μην τα πολυλογω.. Εχει μικρες διαφορες με το μειγμα των καρδερινων με ποικιλια σπορων ικανοποιητικη ακομα και για τα πιο δυσκολα γουστα!:D
 
Το λέω αυτό για το λούγαρο γιατί τρώνε ακριβώς το ίδιο μείγμα με τις καρδερίνες
 
Εξίσου σημαντική με την ποικιλία των σπόρων που αποτελούν το μείγμα, είναι και η ποιότητά τους. Σε περίπτωση που αγοράζεται συσκευασμένα μείγματα από επώνυμες εταιρείες, να ελέγχετε προσεκτικά την ημερομηνία λήξης του προϊόντος και εάν σε αυτό αναγράφεται και η ημερομηνία συσκευασίας, να επιδιώκετε αυτή να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στην ημερομηνία αγοράς.

Ένας πρακτικός τρόπος ελέγχου της ποιότητας των σπόρων, πολύ γνωστός στους περισσότερους, είναι να ρίχνετε μια κουταλιά από αυτούς μέσα σε ένα σκεύος με νερό. Εάν δείτε τους δείτε να επιπλέουν στην επιφάνειά του, σημαίνει ότι οι σπόροι σας δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας. Αυτό συμβαίνει είτε επειδή είναι κούφιοι, είτε επειδή έχουν αφυδατωθεί - συρρικνωθεί από τη μακροχρόνια αποθήκευση.
 
Ακόμα θα ήθελα να προσθέσω ότι όσο πιο λίγη σκόνη αφήνουν οι σπόροι μας τόσο καλής ποιότητας είναι. Η σκόνη δημιουργεί εντερικά στα πουλιά μας.
 
Ψάχνοντας να αγοράσω ενα μείγμα σπόρων για την καρδερίνα μου, ανακαλυψα ενα μαγαζι στο κέντρο της Αθηνας που ειχε απο τις μεγαλυτερες ποικιλίες που εγω τουλαχιστον είχα δει σε σπόρους. Οχι μονο είχε διαφορετικά μείγματα για αρκετα ειδη πουλών, αλλα τους ειχε και ξεχωριστά, ωστε όσοι γνωρίζουν, να κανουν τις καταλληλες προσμίξεις με την αναλογια που πρέπει. Εγω προσωπικα αγορασα ενα μείγμα σπόρων για άγρια πουλιά και ενα μειγμα ειδικα για καρδερίνα που περιελάμβανε περισσότερους σπόρους απο αγκαθια. (μιας και δεν γνωριζω σε τι αναλογία πρεπει να ειναι καθε σπόρος). Την καμελινα βέβαια που αναφερεται σε αλλο πόστ δεν την γνωριζαν... Ουδεις τέλειος! 🙂
 
Θα μπορούσες να μου πεις που βρίσκετε αυτό το κατάστημα; Ευχαριστώ
 
Η καρδερινα ειναι πολυ απαιτητικο πουλι ειδικα στην εκτροφη της, κατα πρωτον η καρδερινοτροφη της χωριζεται σε τροφη ενεργειας κατα την αναπτυξη νεοσσων και την περιοδο της πτεροριας και τροφη συντηρησης για ολη την υπολοιπη περιοδο, οι σποροι ειναι 20 συνολικα και καλο θα ειναι να αποφευγεται η κελαηδινη των καναρινιων
Η αυγοτροφη της ειναι διαφορετικη απο αυτη των καναρινιων γιατι περιεχει κι αλλα πραγματα μεσα οπως εντομα, εχει πιο σκουρο καστανο χρωμα
Επισης οι νεοσσοι της καρδερινας κατα τις πρωτες μερες της ζωης τους τρεφονται με αυγα μηρμηγκιων,mealworms και εντομοτροφη γιατι περιεχουν τις απαραιτητες πρωτεινες για την αναπτυξη τους
 
Αν κάπιος γνωρίζει αυτούς τους 20 διαφορετικούς σπόρους σε ποιά αναλογία στο κιλό θα τους ανακατέψουμε
 
Ανώφελο.Αποκλείεται να τους βρείς όλους, και "φρέσκους".
 
Τουλάχιστον καποια αναλογία με όσο περισότερους 😕σπόρους γίνετε για μια σωστή και πλήρης διατροφη των πουλών μας
 
Αν ο λόγος είναι μια σωστή και πλήρης διατροφή των πουλιών
αγόρασε απο μια αναγνωρισμένη φίρμα, τροφή για καρδερίνες.
 
Back
Top