Διατροφή Τι πρεπει να περιεχει μια ισορροπημένη διατροφή Καρδερίνας;

ευχαριστω για τους κολοκυθοσπρους,θα το δοκιμασω! Καρδερινοκαναρα περιμενω να βγαλω φετος. Αν δεν εχεις βρει μεχρι τοτε...
 
διατροφη καρδερινας

παιδια υπαρχουν πολλες ειδικευμενες συσκευασμενες τροφες απο τις καλυτερες ειναι οι σποροι υγειας της beaphar και η -vital εγω αυγοτροφη φτιαχνω μονη μου με οτι φανταζεστε μεσα. Προσοχη ομως στη βασικη δε παιρνω ποτε απο τη χυμα δε το διακυνδινευω για μια καρδερινα των 1000 ευρω
 
Αν οι καρδερίνες σου εχοθν εντεερικά, πρέπει να τους δίνεις σπόρους απο κολοκύθα, κάνει πολύ καλό, είναι δοκιμασμένο! Δώσε και θα δείς!

τι ειδους κολοκιθοσπορους και που τους βρισκεις
 
καλησπερα και απο μενα. Αν θα ηταν ευκολο να πει καποιος αν ξερει τη τροφη που μπορουμε να βρουμε (για καρδερινες )στο σπιτι μας η στο μαναβικο...
πυρακανθο,ζοχο,ραδικι, ηλιοσπορο, γαιδουραγκαθο
 
πυρακανθο,ζοχο,ραδικι, ηλιοσπορο, γαιδουραγκαθο

Ζοχός, Ραδίκι, ψιλός ηλιόσπορος είναι δοκιμασμένα σε καρδερίνες, καναρίνια και μούλο.
Θα προσθέσω μήλο (όχι πράσινα και ξινά σε γεύση) και τα μέσα τρυφερά φύλλα από παντζάρια.

Για σπόρια επιλέξτε είτε συσκευασμένα μείγματα είτε χύμα απο μαγαζιά που διατηρούν τα μειγματά τους τηρώντας τη στοιχειώδη καθαριότητα (ώστε να αποφύγετε χαλασμένους ή με μούχλα σπόρους, ή να πετάξουν τα σπόρια σκουλίκι). Κρατάτε τα σπόρια μακρυά από σημεία με υγρασία (προσωπικά τα βάζω σε ένα τάπερ και τα διατηρώ στο ψυγείο).
Τέλος σε μια αυγοθήκη ξεχωριστά βάλτε σπόρια κία. Βοηθάνε στην υγεία των εντέρων.
 
εγω εδω και 2 μηνες ξεκινησα να τους δινω Foniopaddy μεχρι στιγμης δεν θα ελεγα οτι εχει και τρελη ανταποκριση.
την βαζω μεσα στην βιταμινη τους.
πιο πολυ τους αρεσει γκια και καμελινα.
 
Παιδια ποσο βαζετε σαν ποσοτητα στην ταιστρα; Εγω τους βαζω ανα 3-4 μερες 4 κουταλιες του γλυκου τροφη.
Ειναι επαρκές;η υποσιτζονται;

Θα ελεγα οτι εδω υπαρχουν 2 "σχολες"
η πρωτη ειναι αυτη που ακολουθει την καθημερινη αλλαγη της τροφης, οποτε σε αυτη την περιπτωση εχουμε 2 κουταλιες κοφτες της σουπας καθημερινα και απορριψη σε οτι μενει

η δευτερη ειναι πιο απλη, φουλ ταιστρες και αλλαγη κατα βουληση με ενδιαμεσα refill

εγω εδω και 2 μηνες ξεκινησα να τους δινω Foniopaddy μεχρι στιγμης δεν θα ελεγα οτι εχει και τρελη ανταποκριση. Την βαζω μεσα στην βιταμινη τους. Πιο πολυ τους αρεσει γκια και καμελινα.
το Fonio λειτουργει ως placebo κυριως συμφωνα με τα αρθρα που εχω διαβασει κατα καιρους, η βιταμινη που αναφερεσαι τι ακριβως ειναι;
 
Θα ελεγα οτι εδω υπαρχουν 2 "σχολες"
η πρωτη ειναι αυτη που ακολουθει την καθημερινη αλλαγη της τροφης, οποτε σε αυτη την περιπτωση εχουμε 2 κουταλιες κοφτες της σουπας καθημερινα και απορριψη σε οτι μενει

η δευτερη ειναι πιο απλη, φουλ ταιστρες και αλλαγη κατα βουληση με ενδιαμεσα refill






το Fonio λειτουργει ως placebo κυριως συμφωνα με τα αρθρα που εχω διαβασει κατα καιρους, η βιταμινη που αναφερεσαι τι ακριβως ειναι;
ηταν λαθος δικο μου, αυγοτροφη και οχι βιταμινη (indios)
 
Όπως σου τα είπαν για την χορήγηση τροφής, απλά έχω μια ένσταση στο τι εννοούμε 2 κουταλιές της σούπας.

Αν εννοούμε τη fix μεζούρα όπου 1 κουτάλι της σούπας = 15 ml όγκος. Είναι πάρα πολύ οι 2 κουταλιές (δηλαδή 30 ml) για μια μέρα. Αποκλειεται να τους τρώνε ολους, ποσο μάλλον ομοιόμορφα.

Εγώ τους βάζω καθημερινά 1/2 κουτάλι της σουπας, δηλαδη 7,5 ml περίπου. Την επόμενη έχουν φαγωθεί όλοι οι σπόροι και πάλι κάποια δεν έχουν φάει όλο το κεχρι.

Τώρα αν τα έχεις πολλά μαζί σε κλούβες, βάζεις κάπως περισσότερο για να είσαι σίγουρος. Δηλαδή 1 κουτάλι της σούπας ανά πουλί. Μαζί με extra σπόρους, πρασινάδες, αυγοτροφες σε τακτά χρονικά διαστήματα είναι υπεραρκετά.
 
Όπως σου τα είπαν για την χορήγηση τροφής, απλά έχω μια ένσταση στο τι εννοούμε 2 κουταλιές της σούπας.

Αν εννοούμε τη fix μεζούρα όπου 1 κουτάλι της σούπας = 15 ml όγκος. Είναι πάρα πολύ οι 2 κουταλιές (δηλαδή 30 ml) για μια μέρα. Αποκλειεται να τους τρώνε ολους, ποσο μάλλον ομοιόμορφα.

Εγώ τους βάζω καθημερινά 1/2 κουτάλι της σουπας, δηλαδη 7,5 ml περίπου. Την επόμενη έχουν φαγωθεί όλοι οι σπόροι και πάλι κάποια δεν έχουν φάει όλο το κεχρι.

Τώρα αν τα έχεις πολλά μαζί σε κλούβες, βάζεις κάπως περισσότερο για να είσαι σίγουρος. Δηλαδή 1 κουτάλι της σούπας ανά πουλί. Μαζί με extra σπόρους, πρασινάδες, αυγοτροφες σε τακτά χρονικά διαστήματα είναι υπεραρκετά.
καποτε εβαζα φουλ τροφη και απλα ανα 3 μερες η συμπληρωνα η δεν συμπληρωνα αναλογα με το τι εβλεπα.
αυγοτροφη τους παρεχω καθε μερα μαζι με ριγανη, βασιλικο και θρουμπι η θυμαρι μαζι με fonnio.
πλεον 3 - 4 κουταλιες του γλυκου ανα 3 με 4 μερες. απλα ρωταω μηπως υποσιτιζονται; μηπως να το αλλαξω σε καθημερινη;
 
Το αν υποσιτιζονται μπορεις να το διαπιστωσεις ο ιδιος, στο δειχνουν τα ιδια τα πουλια με την εικονα τους και στο λεω γιατι ειναι κατι υποκειμενικο.

Παιζουν ρολο τα ιδια τα πουλια, οι συνθηκες της εκτροφης κτλ
 
Όπως σου τα είπαν με την ποσοτητα τροφής, απλά έχω μια ένσταση στο τι εννοούμε 2 κουταλιές της σούπας.

Αν εννοούμε τη fix μεζούρα όπου 1 κουτάλι της σούπας = 15 ml όγκος. Είναι πάρα πολύ οι 2 κουταλιές (δηλαδή 30 ml) για μια μέρα. Αποκλειεται να τους τρώνε ολους, ποσο μάλλον ομοιόμορφα.

Εγώ τους βάζω καθημερινά 1/2 κουτάλι της σουπας, δηλαδη 7,5 ml περίπου. Την επόμενη έχουν φαγωθεί όλοι οι σπόροι και πάλι κάποια δεν έχουν φάει όλο το κεχρι.

Τώρα αν τα έχεις πολλά μαζί σε κλούβες, βάζεις κάπως περισσότερο για να είσαι σίγουρος. Δηλαδή 1 κουτάλι της σούπας ανά πουλί. Μαζί με extra σπόρους, πρασινάδες, αυγοτροφες σε τακτά χρονικά διαστήματα είναι υπεραρκετάβ
καποτε εβαζα φουλ τροφη και απλα ανα 3 μερες η συμπληρωνα η δεν συμπληρωνα αναλογα με το τι εβλεπα.
αυγοτροφη τους παρεχω καθε μερα μαζι με ριγανη, βασιλικο και θρουμπι η θυμαρι μαζι με fonnio.
πλεον 3 - 4 κουταλιες του γλυκου ανα 3 με 4 μερες. απλα ρωταω μηπως υποσιτιζονται; μηπως να το αλλαξω σε καθημερινη;

Εάν σε βολεύει να βάζεις μια ποσότητα καθημερινά είναι το ιδανικό κατά τη γνώμη μου.

Τώρα για την ποσότητα... Αν εννοείς κουταλάκι του γλυκού τη μεζούρα των 5ml... Είσαι στο όριο Αλλά αφού βάζεις και αυγοτροφη κάθε μέρα μάλλον εντάξει είναι.

Βασικά μόνο με παρατήρηση θα καταλήξεις στο ποσό πρέπει να τους βάζεις. Εσύ βλέπεις πόσο τρώνε και πως συμπεριφερονται.
 
Εάν σε βολεύει να βάζεις μια ποσότητα καθημερινά είναι το ιδανικό κατά τη γνώμη μου.

Τώρα για την ποσότητα... Αν εννοείς κουταλάκι του γλυκού τη μεζούρα των 5ml... Είσαι στο όριο Αλλά αφού βάζεις και αυγοτροφη κάθε μέρα μάλλον εντάξει είναι.

Βασικά μόνο με παρατήρηση θα καταλήξεις στο ποσό πρέπει να τους βάζεις. Εσύ βλέπεις πόσο τρώνε και πως συμπεριφερονται.
Επισης αρχισαν για τα καλα τα κρυα απο σημερα στην Αθηνα και λεω να ξεκινησω σε μια ταιστρα να βαζω λιπαρους σπορους μονο π.χ καναβουρι, γκια, ηλιοσπορο, νιζερ κτλ.
 
Ηλία.. Τα πουλιά πρέπει να περάσουν κι αυτά χειμώνα...
Όσο κι αν δεν μας αρέσει.. Ο χειμώνας έχει λίγο παραπάνω πείνα.

φανταζομαι τον χειμωνα δεν υπαρχει η ποικιλία σπορων/φυτων, δεν σημαινει οτι πεινανε τα αγρια, απλα των χειμωνα τρωνε την ιδια ποσοτητα αλλα μικροτερη ποικιλια, λογικα δεν ειναι νομος οτι καθε χειμωνα τα πουλια πρεπει να πεινανε.

LIASDynamics ολα αυτα που βαζεις εξτρα, τα βαζω και εγω, επισης κατα την γνωμη μου δοκιμασε και περιλα και ολα με μετρο, τα χρησιμοποιώ για εξωτερικη εκτροφη.
 
Back
Top