Διατροφή Τι πρεπει να περιεχει μια ισορροπημένη διατροφή Καρδερίνας;

θα μπορουσεσ να μου πεισ που βρισκεται αυτο το καταστημα στο κεντρο.
ευχαριστω
 
Έχοντας απο παιδί λατρέψει αυτό το πανεμορφο πουλί - την Καρδερίνα, ασχολουμαι εδώ και χρόνια με αυτες έχοντας πάντα τουλάχιστον δύο πουλιά στο σπίτι.
Για να ειμαι ειλικρινης, ομολογώ ότι για την διατροφή τους δεν γνωριζα και πολλά πραγματα..
Θεωρουσα οτι το καναβουρι ειναι η κυρια και βασικη διατροφή τους και ως συμπληρωμα, τους εβαζα μήλο, αυγό, μαρουλι και ραδίκι..
Τελικά οσο ζεις μαθαίνεις...
 
Τα άγρια πουλάκια μου τα ταΐζω με τροφή που φτιάχνω εγώ. Νίζερ όχι πολύ όμως, λιναρόσπορο, κεχρί, ηλιόσπορο μαύρο ψιλό, καναβούρι τώρα τον χειμώνα λίγο παραπάνω.Tα βάζω ακόμη και ραδίκι, ζοχό, γλυστρίδα, τσουκνίδα, βασιλικό, μήλο, αυγό. Επίσης εάν δεν δώσω αυγό δίνω αυγότροφή εμπορίου στην οποία μέσα βάζω μια κουταλιά βασιλικό, ρίγανη και θυμάρι. Τ α κλουβιά τα καθαρίζω κάθε 2 μέρες και χρησιμοποιώ χαρτί Α4 από φωτοτυπικό και κάθε Κυριακή γενικό καθάρισμα, κάθε μέρα άλλαγμα στο νερό.
 
Εγραψες στο θεμα ''Διατροφη καρδερινας'', εχεις μπει στον κοπο να διαβασεις ολα τα σχετικα ποστ; Μην παρεις την τοποθετηση μου ως κακοπροαιρετη.. Απλα αν τα εχεις διαβασει θα καταλαβεις πως αυτο που δινεις στα πουλια σου ειναι πολυ λιγο..φτωχο.
 
καθόλου μα καθολου κακοπροαίρετη κυρια Σοφία μου τι λέτε τώρα... Καποτε οι παππούδες μας ταιζαν μονο καναβουράκι και γλυστριδα και κανα ραδικι η ζωχο τα πουλάκια ζουσαν 8 και παραπάνω χρόνια, σπάνια ήταν αρρωστα τώρα εμείς που τα ξέρουμε όλα με τόσα φάρμακα με τροφές πανακριβες απο μεγάλες εταιρείες ειμαστε όλο αρρωστιες. Μια χαρα τα ταιζω κυρα Σοφία μου και καθόλου φτωχά.
 
καθόλου μα καθολου κακοπροαίρετη κυρια Σοφία μου τι λέτε τώρα... Καποτε οι παππούδες μας ταιζαν μονο καναβουράκι και γλυστριδα και κανα ραδικι η ζωχο τα πουλάκια ζουσαν 8 και παραπάνω χρόνια, σπάνια ήταν αρρωστα τώρα εμείς που τα ξέρουμε όλα με τόσα φάρμακα με τροφές πανακριβες απο μεγάλες εταιρείες ειμαστε όλο αρρωστιες. Μια χαρα τα ταιζω κυρα Σοφία μου και καθόλου φτωχά.
Κακοπροαιρετη τοποθετηση ειναι αυτη:
Α! σας θυμηθηκα ποιος ειστε, αυτος που αμολυσε τον φλωρο μολις ειδε οτι ειναι του θανατα. Ναι ναι.. Οι παπουδες μας ηταν σοφοι, αυτοι αλλωστε ανακαλυψαν τις καπατσες και αλλα τετοια ωραια και χρησιμα αντικειμενα.
Παντως δεν νομιζω να ειχαν Α4 χαρτακι για τον πατο του κλουβιου.:D
Εχετε δικιο.. Και για εναν αλλο λογο ακομη... Τοσες εταιριες στον χωρο, σκυλοβαριουντε ολη μερα και κανουν ερευνες στην βελτιωση-εμπλουτισμο των προιοντων τους... Ετσι για να περναει η ωρα.
 
καλή μου κυρία Σοφία ομολογώ ότι δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μαζί σας όμως για τους παππουδες έχεται άδικο. Μην ξεχνάτε ότι αυτοί μας έμαθαν να αγαπάμε τα πουλάκια και εκείνες τις εποχές για να έχεις πουλάκι στην αυλή σου μονο με καπάτσα μπορούσες να το αποκτήσεις. Εξάλου μην το παίζεται ΑΓΙΑ έχεται πολλα πουλάκια στην σκλαβιά απο ότι φαίνεται, γιατί δεν τα ελευθερώνετε;όσο για τον φλώρο έκανα ότι καλύτερο μπορούσα διάβασε παρακάτω γιατί τον αφησα ελεύθερο τα μισά διάβασες και κατι τελευταίο δεν κάνει μεγάλη γυναίκα να είσαι τοσο πολύ ειρωνική.
 
Παρακαλώ να επιστρέψετε στο θέμα και η ειρωνεία να περισσεύει.

Οτιδηποτε σε βαση προσωπικου επιπεδου δεν ενδιαφερει κανεναν απο τους υπολοιπους. Επιπλεον off topic μηνυματα θα διαγραφουν.
 
Εγώ χρησιμοποιώ για την καρδερίνα την Prestige Finches Triumph Premium (Versele-Laga Premium Petfood) και για την κανάρα δίνω την Prestige Canaries Premium (Versele-Laga Premium Petfood) και προσθέτω στον κάθε 1 κιλό τροφής, 100 γραμμάρια κουάκερ (νιφάδες βρώμης) και 2 μπουκαλάκια (50 γραμμάρια σπόρων έκαστο) με εκλεκτούς σπόρους μίας άλλης εταιρίας
 
Εγώ χρησιμοποιώ για την καρδερίνα την Prestige Finches Triumph Premium (Versele-Laga Premium Petfood) και για την κανάρα δίνω την Prestige Canaries Premium (Versele-Laga Premium Petfood) και προσθέτω στον κάθε 1 κιλό τροφής, 100 γραμμάρια κουάκερ (νιφάδες βρώμης) και 2 μπουκαλάκια (50 γραμμάρια σπόρων έκαστο) με εκλεκτούς σπόρους μίας άλλης εταιρίας
τώρα που το βρήκα αποθηκευμένο να δώσω τη συνταγή που είχα βρει πιο παλιά σερφάροντας για τα απαραίτητα και βασικά στοιχεία της διατροφής της καρδερίνας
1)Μείγμα συντήρησης για καρδερίνες.
Νίζερ - κεχρί - κανναβούρι - λινάρι χρυσό - σπόροι γρασιδιού - περίλλα - μαρουλόσπορος (λευκός & μαύρος) - ραδικόσπορος - ρούψεν (κόκκινο & μαύρο) - παπαρούνα μπλε - μπέλλα ντι νόττε - chia - αγριομαρουλόσπορος - αγριόσπορους - ηλιόσπορο υβρίδιο
2)Μείγμα αναπαραγωγής για καρδερίνες
Δακτύλις - ραδικόσπορος - κεχρί - περίλλα - μαρουλόσπορος λευκός - γαϊδουράγκαθο - λινάρι - μαρουλόσπορος μαύρος - παπαρούνα μπλε - chia - μπέλλα ντι νόττε - σησάμι – αγριόσποροι - ντοματοσορος - Νίζερ - ρούψεν (κόκκινο & μαύρο) - ηλιόσπορο υβρίδιο - σπόροι γρασιδιού - βρωμη - κεχρι - καρδαμο
 
απο εδω ειναι μια καλη λυση η αγορα διαφορον σπορων
kiklos.info/shop6/
Culpret.gr
 
Επισης.. http://www.ornitalia.gr/
Και σε ολα τα μεγαλα πετ σοπ θα βρεις αξιοπιστα συσκευασμενα μειγματα σπορων απο σοβαρες εταιριες.
 
j

εννοει μαλλον το ενα απο τα 2 πετ σοπ που βρισκονται μεσα στη λαχαναγορα στην Αθήνας,
 
Αν οι καρδερίνες σου εχοθν εντεερικά, πρέπει να τους δίνεις σπόρους απο κολοκύθα, κάνει πολύ καλό, είναι δοκιμασμένο! Δώσε και θα δείς!
 
Γεία! Εσύ έχεις καθόλου καρδερινοκάναρα; γιατί ενδιαφέρομαι να πάρω ένα..
 
Back
Top