Διατροφή Τι πρεπει να περιεχει μια ισορροπημένη διατροφή Καρδερίνας;

Dos tin 2-3 fores tin ebdomada freska i katepsigmena araka. Ftanoune 5-6 komatia. To araka exei mexri 24% Proteines, 1-3% Lipos kai 59% Ydatanthrakes.

Ta katepsigmena bebaios ksepagonoume prin tous dinoume.
 
Dos tin 2-3 fores tin ebdomada freska i katepsigmena araka. Ftanoune 5-6 komatia. To araka exei mexri 24% Proteines, 1-3% Lipos kai 59% Ydatanthrakes.

Ta katepsigmena bebaios ksepagonoume prin tous dinoume.

Να συμπληρώσω κάτι σε αυτό που λέει ο Άλεξ.
Όσοι χρησιμοποιούμε σχάρα στις κλούβες μας καλό θα είναι τον αρακά(ακόμα κατεψυγμένο)να τον περνάμε λίγο από το blender να γίνει μικρά κομματάκια.Αν τον δώσουμε σε κανονική μορφή συνήθως μετά από λίγο καταλήγει στον πάτο.Αν δε, τον περάσουμε από το blender όταν ξεπαγώσει θα έχουμε έναν όμορφο χυλό που δεν ενδείκνυται.
 
Σ ένα χωράφι βρήκα σε μεγάλη ποσότητα ραδίκια τα οποία μου είπαν ότι λέγονται πικροραδικα. Να δώσω στις καρδερινες μου ή θα κάνω κακό;Επίσης αυτή την εποχή δεν υπάρχουν ραντίσματα άρα από αυτή την άποψη είναι καθαρά.
 
Αλέξανδρε αυτό είναι το πικροράδικο.Από ραντίσματα είναι εγγυημένα καθαρό. Να το δώσω τι λες;
 

Συνημμένα

  • Εικόνα083.webp
    Εικόνα083.webp
    36,2 KB · Προβολές: 203
Καθαρά εμπειρικά,
τους δίνω & τρελλαίνοντε.
Κάπου είχα διαβάσει ότι την εποχή που έχουν εσωτερικά ένα υγρό σαν γάλα, επιδρά θετικά στα έντερα.
Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, ας αναφερθεί.
Καλό θα ήταν η συλλόγή οποιουδήποτε χόρτου ή σπόρου,
να γίνεται από περιοχές που καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου
δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ραντιστεί.
Δηλαδή, περιοχές ξεχασμένες-μακρυά από τον... Πολιτισμό!
 
Boris na dinis. Poulia pou den exoune sinexisi to PIKRORADIKIO, merikes fores stin arxei exoune diaria. Gia afto einai kalitera na dinoume stin arxei ligo ligo, mexri sinexisoune. I diaria kanonika stamatai meta 2-3 ores.
To PIKRORADIKIO katharisi to aima kai ta nevra. Einai san trofi poli igino.
 
Σ ευχαριστώ Αλέξανδρε. Επίσης έχω ακούσει και για την τσουκνίδα ότι κάνει πολύ καλό αλλά ποιο μέρος της τσουκνίδας δίνουμε; Την κορυφή του φυτού ή τα φύλλα; Τη δίνουμε ωμή ή βρασμένη;
 
-Αβραστη. Τις κορφές και τους νέους βλαστούς.
 
Επίσης έχω ακούσει και για την τσουκνίδα ότι κάνει πολύ καλό αλλά ποιο μέρος της τσουκνίδας δίνουμε;

Διάβασε και ένα σχετικό topic με την τσουκνίδα:
https://community.petbirds.gr/threads/Τσουκνίδα-στα-καναρίνια.262/

Τη δίνουμε ωμή ή βρασμένη;

Και ωμή να την δώσεις δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα:)
 
Αν σκέφτεσαι να δώσεις τσουκνίδα, πριν πιάσεις το φυτό, φόρα γάντια! Τα πουλιά δεν τα ενοχλεί τίποτα, αλλά στο ανθρώπινο δέρμα προκαλεί φαγούρα και τσούξιμο!
 
Και εγω οταν μιλαω για τροφη οποιουδηποτε πτηνου παντα εννοω την αντιστοιχη τροφη για αυτο το ειδος, δεν λεω για τροφη αλλου ειδους πτηνου και παντα την καλυτερη. Τοτε λεω ειναι λαθος να την ενισχυσουμε και με αλλους λιπαρους σπορους. Αν θελουμε να χρησιμοποιησουμε και καποιους αλλους που δεν εχει η τροφη τοτε τους χορηγουμε σε ξεχωριστο δοχειο για να εχουμε και τον ελεγχο. Το ποσο υψηλο σε λιπαρα θα ειναι το μιγμα τροφης εξαρτατε εκτος απο την εποχικη ημερολογιακη περιοδο που την χορηγουμε, (πχ ενα μηνα πριν την αναπαραγωγικη περιοδο) απο τον χωρο που βρισκεται το πτηνο μικρο μεγαλο (πχ μικρο κλουβακι σπανια εξτρα λιπαρους) και απο την ηλικια του. (π.χ το πρωτο 6μηνο περιπου της ζωης του ναι στα εξτρα λιπαρα μια με δυο φορες την εβδομαδα μεχρι το τελος της πτερροροιας).Oποτε αναλογα με την εποχη το χωρο που βρισκεται και την ηλικια του ρυθμιζουμε τις ενεργειακες του αναγκες. Για την ασιτια της καρδερινας που λες εγω πιστευω πως τις περισσοτερες φορες την ζημια την εχουν κανει οι λιπαροι σποροι. Εχω δει και παχιες καρδερινες, δεν εμφανιζεται βεβαια το φαινομενο αυτο τοσο συχνα οπως στα καναρινια. Αυτη ειναι η γνωμη μου δεν προτρεπω κανεναν να την ακολουθησει.

Sinfono apolita mazi sou Mixali
pappou Kostas
 
Merikes dikes mou empiries

Ipothikan pola kai sosta gia tin diatrofi tis karderinas.
Tha ithela aplos na simpliroso dikes mou paratirisis kai empiries.
Telos Maiou exo paratirisi kopadia apo karderines na peftoun stous imiorimous sporous tou radikiou. Prin akoma pesi to xnoudi i ta fisiksi o aeras. Episis kopadia apo karderines na peftoun stous imiorimous sporus ton gaidourangathon. Gaidourangatha (Distel) yparxoun pola kai diafora. Apo enos pontou diametro mexri kai ton petne ponton pou gnorizoume stin ellada. Episis se khpous kai se agrous na woskoun kyriolektika sto edafos mazewontas tous sporus ton diaforon agrioxorton. Se agrous apo kexri (dio ewdomades prin orimasi gia na to mazepsoun.
Ego mazewo osa idi mporo apo aftous tous imiorimous i an thelete tous galakterous sporus tous wazo ston katapsikti kai tous dino kata tin diarkia tis anaparagogis, kata tin diarkia tis pterorias ala kai mia fora tin ewdomada olokliro to xrono.
As min ksexname pos i karderines episkeptontai kai ta wouna gia na mazepsoun diaforous sporus apo wotana.
Afta ta wotana min mporontas na ta mazepso o idios tous ta parexo sei eidos tsagiou. Kath oli tin diarkia tou xronou mia fora tin ewdomada. (Xamomili, tsouknida, radiki, flampouri, en alaks)
Afto pou tous parexo aparaititos einai to (Weidenrindentee) Ena eliksirio apo flouda itias, pou einai gnosto gia tis idiotites tou kata ton parasiton kai epizimion waktirion tou enterou.
Min mporontas na tous doso olous tous sporus pou dialegoun sti fisi, paraxoro mia fora tin ewdomada mia polivitamini. H Eteries den paizoun kanena rolo giati oles wazoun ta idia sistatika.
Apofewgo tous wlastomenous sporous kai otan tous parexo tous ksepleno kathe dio ores mexri o wlastos na ftasei ta 3 xiliosta.
Den afino wlastomenous sporous perisotero apo tesseris ores sto klouwi.
KATHARIOTITA TON KLOUWION ME APOLIMANTIKO KATHIMERINOS!
GENIKI KATHARIOTITA ME XLORINI KATHE SAWATO!
MPANIO KATHIMERINOS! kata protimisi proines ores.
Kai gia na min sas kourazo as teleiono me ta parakato:
Ta poulia eite to thelume ite oxi ta exoume aferaisi tin eleftheria tous.
Prospatho loipon na eimai oso to dinaton perisoteres ores konta tous, kai na tous milo opos milousa stin gynaika mou otan tin protognorisa.
To radio tous parexei syntrofia me tragoudia kai omilies kathimerinos.
Ta klouwia tous ta wafo me ta xromata tou ouraniou toksou. (Farbtherapie) therapia xromatos.
Logo ektrofhs se esoteriko xoro to fos einai apo tis legomenes (Bird-Lamp tis arkadia)
Ionistis aparaititos doulewontas mono tin imera.
Tin nyxta akoune apo ena sintriwani (bibelo) me fotaki, ton ixo tou nerou san na kilaei ena mikro potamaki dipla tous.
Me tin eksatmisi tou nerou paramenei i ygrasia sto 50 me 60 %
Afta en eligis giati arxizo tin geniki kathariotita.
Efxomai se olous sas Ygeia kai poles epitixies stin ektrofi sas.
Filika pappou Kostas
Y.G.
Proves gia to festival tragoudiou thessalonikis
th_Video6.jpg
 
Galakteroi sporoi

Oi galakteroi sporoi pou trone oi karderines
Anafero to radiki stin diatrofi mou.
Edo to wlepete sti fisi.
Filika pappou Kostas
 

Συνημμένα

  • Radikia.webp
    Radikia.webp
    24 KB · Προβολές: 188
Αν και έχουμε αναφερθεί αναλυτικά πάνω στο θέμα της διατροφής της καρδερίνας θα ήθελα να καταθέσω συμπληρωματικά την γνώμη μου πάνω σε αυτό.
Λέγοντας και παραπάνω είμαι της γνώμης ότι τα ίδια τα πουλιά μας δείχνουν τι προτιμούν. Έτσι φέτος παρατηρώντας τα πουλιά που έχω στην κατοχή μου(όλα εκτροφής δικής μου)παρατήρησα τί ακριβώς προτιμούν. Όλες φυσικά δεν τρώνε τα πάντα. Η κάθε μία έχει τις ιδιοτροποίες της.Αποφάσισα όλες να τις φέρω σε σημείο να τρώνε όλους τους σπόρους κα χώρισα την χρονιά(από αναπαραγωγική περίοδο σε αναπαραγωγική περίοδο). Έτσι μετά την πτερόροια άφησα την τροφή που χρησιμοποιούσα(της ornitalia)και έμεινα στην δική μου. (αυτήν που έφτιαχνα εγώ.)
κεχρί (θρεπτικός και αλευρώδης σπόρος)
βρώμη (σπόρος που παχαίνει και ζεσταίνει. Πλούσιος σε υδατάνθρακες)
καναβούρι (σπόρος που ζεσταίνει και παχαίνει)
Γαιδουράγκαθο (πολύ ορεκτικός σπόρος με τονωτικές αλλά και καθαρτικές ιδιότητες)
νίζερ (σπόρος διεγερτικός με καλή σχέση ασβεστίου φωσφώρου)
Ραδικόσπορος (πλούσιος σε βιταμίνη Α)
chia (σπόρος κατά των εντερικών παθήσεων)
περίλλα (σπόρος με υψηλή περιεκτηκότητα σε πρωτείνη)
ηλιόσπορος (και μάυρο ψιλό και ψύχα)

Από χορταρικά δίνω κάθε τρεις μέρες ή ραδίκι ή καρότο ή φύλλα από μπρόκολο και σπανάκι. Όλα αυτά τα χορταρικά είναι πλούσια σε βιταμίνες και σίδηρο.
Από φρούτα τους χορηγώ μήλο και πορτοκάλι εναλλάξ.

Κάθε τρεις μέρες καθαρίζω τα κλουβιά και κάθε Κυριακή γενικό καθάρισμα.
Στον πάτο του κλουβιού τοποθετώ άμμο.
Την διατροφή αυτή την ξεκίνησα από αρχές Σεπτέμβρη και σιγά σιγά. Η μίξη των σπόρων γίνεται έχοντας ως βάση το κεχρί. Προσπαθώ να παχύνω λίγο τα πουλιά για να μπορούν να είναι άνετα κατά την περίοδο του χειμώνα.

Από αρχές Δεκεμβρίου τοποθετώ λίγα φύλλα από ραδίκι που είναι και πυρωτικό.
Σε όλη αυτήν την διάρκεια τοποθετώ κάθε 15 ημέρες και λίγα φυλαράκια από ρίγανη ή φρασκομηλιά που έχω σε γλαστράκια στο μπαλκόνι μου. (Σταύρο σε ευχαριστώ που μου είπες για την ύπαρξη αυτών των βοτάνων σε γλαστρούλες).

Μερικά στάνταρ.
οπωσδήποτε καθημερινό άλλαγμα του νερού.
Συχνή παρατήρηση
Σχολαστικό καθάρισμα των κλουβιών.
Σπόροι χωρίς σκόνες
Πέταγμα των παλιών σπόρων και τοποθέτηση καινούργιων κάθε φορά που αλλάζουμε την τροφή.
Αγάπη

Παρατηρήσεις.
Τα πουλιά μέχρι στιγμής χαίρουν άκρας υγείας. Τα πράγματα πάνε όπως τα είχα σχεδιάσει. Υγιές πουλιά με κανονικό λιπάκι που ανάλογα με τον καιρό αρχίζουν να πυρώνουν.
mporis na mou pis, pou mporo na vro stin Αθήνα proionda ta ORNITAL se pia kathastima kai pou? efharisto
 
Back
Top