Γενικά Τι ράτσα είναι αυτός ο παπαγάλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πρωτη κουβεντα.. (δεν ειπα τπτ οτι τον πηρα..) ΜΩΡΗ ΚΟΥΦΑΛΑΑΑΑ...

Δεχομαι προτασεις για ονοματα. Θα αποφασισει εκεινος το τελικο! Φυσικα δεν εχει φαει κ δεν εχει πιει... Ποτε θα ανησυχησω; Ως το βραδυ;

Δε με χασατε απο τα καναρινια... εχω μια στρατια ακομα!
 
Φαγαμε κ ηπιαμε... ευτυχως! Πειραζει αν τον βαλω στο σαλονι να εγκλιματιστει; Στο δωματιο με τα καναρινια δεν κανει...
 
Καλορίζικος και υγεία πάνω απ'ολα θα ευχηθώ. 👍 Και με τον καιρό ένα ταίρι. :D

Ανέστη @Φοίβος τι πιστεύεις για το φτερό όπως το βλέπεις;

Δεν μου δίνει την εικόνα σοβαρού τραυματισμού (π.χ. σπάσιμο) μιας και δεν κρέμεται σαν ξένο. Τα αγύμναστα πουλιά πολλές φορές μετά απο έντονο φτεροκόπημα (π.χ. Για να τα πιάσιες με το ζόρι) ζορίζουν πολύ τα φτερά τους με αποτέλεσμα να τα κρεμούν για λίγη ώρα χαλαρώνοντας τα ή μη μπορώντας λόγω εξάντλησης να τα μαζέψουν τελείως κολλημένα στο σώμα τους. Συνήθως αυτό συνοδεύεται απο λαχάνιασμα. Λογικά σε λίγη ώρα θα πρέπει να επανέλθουν στη θέση τους. Διαφορετικά ίσως υποδεικνύει παλιότερο τραυματισμό.
 
πειραζει αν τον βαλω στο σαλονι να εγκλιματιστει
Βάλε τον. Και αργότερα τις "φωτεινές" ώρες μπορείς να τον έχεις στο σαλόνι και απομεσήμερο και μετά στα καναρίνια για ύπνο.
Οι παπαγάλοι χρειάζονται περισσότερο την παρέα μας από τα καναρίνια. Θα μάθει τις φωνές σας, τις μορφές σας κτλ.
 
Το φτερο επανηλθε στη θεση του. Πριν παω για μεσημεριανο υπνο δεν ειχε κουνηθει απο την πατηθρα..Απο οταν ξυπνησα ετρωγε κ επινε ακομα κ μπροστα μου. Τον αφησα στο σαλονι που εχω ενα φωτακι κ οταν λειπω, ας προσαρμοστει κ ας φαει το πεινασμενο κ θα τον φερω σε ρυθμους φυσιολογικου υπνου σιγα σιγα, ετσι κ αλλιως στο πετσοπ σιγα μην κοιμοταν οπως πρεπει... Ισχυει η καραντινα και με τα καναρινια σωστα; Φοβαμαι να τον αφησω εκει... Τον αφησα 10 λεπτα 5 μετρα μακρυα τους κ επειδη πεταρισε αυτα πανικοβληθηκαν ισως απο το μεγεθος και χτυπιοντουσαν..

Αγορασα τροφη της μανιτομπα ενα σακο και αλλο ενα της versele με φρουτα, λεει δινεται και σαν τροφη κ σαν λιχουδια, οποτε εχω 2 επιλογες...

Οσο ημουν μπροστα του πεταριζε απο γωνια σε γωνια συνεχως και ηταν δραστηριος, οχι πανικοβλητος. Ανασηκωνε το κεφαλι του να μας βλεπει καλυτερα, και ερχοταν προς το μερος μας. Θεωρω ειναι καλο σημαδι. Κομμενα φερα δεν πρεπει να εχει, πεταει καλουτσικα οσο επιτρεπει το κλουβι Επισης εκανε 5 6 φορες ενα σιγανο κιουρ κιουρ, λιγο οταν πεταριζε και λιγο οταν μιλαγαμε.

Ο βασιλης τον κοιτα περιεργα και δεν του δινει ονομα, νομιζω ζηλευει το νεο αντρα του σπιτιου. Αν δεν τον βαφτισει θα καταληξω στο Ρικο (απο τους πιγκουινους της μαδαγασκαρης..)

20151204_162227.webp
 
Τα αγύμναστα πουλιά πολλές φορές μετά απο έντονο φτεροκόπημα (π.χ. Για να τα πιάσιες με το ζόρι) ζορίζουν πολύ τα φτερά τους με αποτέλεσμα να τα κρεμούν για λίγη ώρα χαλαρώνοντας τα ή μη μπορώντας λόγω εξάντλησης να τα μαζέψουν τελείως κολλημένα στο σώμα τους. Συνήθως αυτό συνοδεύεται απο λαχάνιασμα. Λογικά σε λίγη ώρα θα πρέπει να επανέλθουν στη θέση τους. Διαφορετικά ίσως υποδεικνύει παλιότερο τραυματισμό.
στα περιστέρια πάντως αν κάποιο πουλί δεν πετάει καθόλου και είναι κλεισμένο σε μικρό χώρο για καιρό κάποιες φορές κρεμάει κάπως έτσι τα φτερά του και μένουν έτσι γιατί δεν μπορεί αν πετάξει... Δεν ξέρω αν ισχύει και στους παπαγάλους
 
Μπράβο βρε Μιράντα, το αγάπησα με την πρώτη ματιά αυτό το πουλάκι! Εύχομαι να περάσετε όμορφα όλοι μαζί. Αυτά τα πορτάκια πρέπει να τα ασφαλίσεις με γερά μανταλάκια. Για πλάκα τα ανοίγουν οι παπαγάλοι. Θέλω να δω και τα σκεπάσματα των ταϊστρών για τον ίδιο λόγο.
Καλό όνομα είναι, κατάλληλο για πουλί μικρό και ένρινο :)
 
Να δουμε Μαρια μου! Σε ευχαριστω... κ γω το αγαπησα.. Ολα τους δηλαδη αλλα δεν καταφερα κατι καλυτερο! Οι 2 πορτουλες οι μικρες πατανε πανω τους οι πατηθρες... Θα τα φτιαξω σιγα σιγα... σε 5 λεπτα εφτιαξα το κλουβι, σκεψου τωρα πηρα φαι.. Ολα αναποδα...

Θα βαλω κ ξυλα μεσα απο τς πορτοκαλιες τπυ βασιλη... λιγα λιγα! Συμβουλες δεκτες!
 
Μιράντα μην αγχώνεσαι καθόλου! αν θες να κάνεις κάτι θα το κάνεις και πολύ καλά μάλιστα! Και... όλοι εδω ξέρουμε πως θέλεις 😉 επίσης, απο το φόρουμ τόσο καιρό έχει αντλήσει τις απαραίτητες πληροφορίες ακόμη και αν δεν το νομίζεις! Θα το δεις στην πορεία 👍
 
Back
Top