Διατροφή Τι τροφή μου συστήνεται για την διατροφή καρδερίνας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Theologos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Theologos

PB New Member
Εγγραφή
4 Απρ 2019
Μηνύματα
3
Δεν ξέρω τι τροφή να αγοράσω για την διατροφή της καρδερινας μου. Εσεις τι μου συστήνεται;
 
Ως βασικό μείγμα εγώ χρησιμοποιώ αυτό
Υπάρχουν όμως και καλύτερα και ακριβότερα στην τιμή και άλλα φτηνά αλλά με λιγότερο πετυχημένες αναλογίες.
 
Βασικό μείγμα δίνω αυτο και σε περίοδο αυξημένων αναγκών 1 προς 1 με αυτό. Επόμενη δοκιμή σαν βασικό μείγμα θα δοκιμάσω αυτό
Από ότι καταλαβαίνετε δεν πλήττουν από φαγητό. 😂
[automerge]1554640866[/automerge]
 
@gregog7 , @nikosk1 ... Πόσο δύσκολο παιδιά είναι να βάλουμε μια κοντινή φωτογραφία του μείγματος όπως είναι και όπως το δίνεται στα πουλιά σας.. σαν αυτή του Αντώνη;
Θα το κάνω κι εγώ για το δικό μου μείγμα.
 
@gregog7 , @nikosk1 ... Πόσο δύσκολο παιδιά είναι να βάλουμε μια κοντινή φωτογραφία του μείγματος όπως είναι και όπως το δίνεται στα πουλιά σας.. σαν αυτή του Αντώνη;
Θα το κάνω κι εγώ για το δικό μου μείγμα.
Το δικό μου είναι το ίδιο που έβαλε ο CarduelisAthens
Λευκή Περίλλα, Δακτύλις, Μαρουλόσπορος λευκός, Ραδικόσπορος, Νίζερ Ινδίας, Κεχρί-Καναδά, Χρυσός-Λιναρόσπορος,
Σισαμόσπορος, Μαρουλόσπορος μαύρος, Γαϊδουράγκαθο-(mariano), Κία,
Καμελίνα-Σατίβα, Υβρίδιο-μαύρου-ηλιόσπορου, Γρασίδι-ψιλό, Παπαρουνόσπορος, bella-di-notte , Γαϊδουράγκαθο-(selvatico),
Καναβούρι, Σπόρος-βασιλικού, Σπόρος Ελάτου, Υβρίδιο Σπόρου Πεύκου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@gregog7 , @nikosk1 ... Πόσο δύσκολο παιδιά είναι να βάλουμε μια κοντινή φωτογραφία του μείγματος όπως είναι και όπως το δίνεται στα πουλιά σας.. σαν αυτή του Αντώνη;
Θα το κάνω κι εγώ για το δικό μου μείγμα.
Αυτή τη στιγμή είναι ανακατεμένο, αν δεν σε πειράζει
[automerge]1554650889[/automerge]
Γιάννη, αν πατήσεις στους συνδέσμους που έβαλα, κάνε δεξιά στην φώτο της καρδερίνας, έχει φωτογραφίες. Αλλά μόνο στα δύο πρώτα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω ταιζω αυτο



Αυτό το μίγμα της Manitoba δίνω καθημερινά σε ξεχωριστό κυπελλακι τώρα που έχουν μικρά τα timbrado μου με τεράστια αποδοχή...
Τον υπόλοιπο χρόνο σαν κέρασμα...
 
Εγώ φτιάχνω δικό μου μείγμα,
Κανναβούρι - Κεχρί - Πέριλλα (Άσπρη - Καφέ) - Νίζερ - Μαρουλόσπορος ( Μαύρος - Άσπρος ) - Βρώμη - Σουσάμι - Ηλιόσπορος (Μαύρος) - Ραδικόσπορος - Λινάρι (Χρυσό - Καφέ ) - Καμελίνα - Κια - Αγκάθι Μαρίας - Bella Di Notte .

IMG_20190410_122441.webp

IMG_20190410_122453.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όλο τον χρόνο Τάσο απλώς στην αναπαραγωγή βαζω περισσότερο λιπαρούς και δίνω αυγοτροφή με τα έξτρα που θέλω . Το μόνο που πετάω όταν τους αλλάζω την ταΐστρα είναι λίγο κεχρί και αγκάθι που βλέπω κάτω απο την σχάρα.
 
Το λινάρι το χρησιμοποιώ και για τα φανετα μου (μια τροφή για όλα), παλιά έβαζα το Manitoba carduelidi αλλά οταν έφτιαξα το μείγμα έβαζα 2 ταΐστρες με 1+1 και παρατήρησα πως στα δικά μου το μείγμα μου είχε μεγαλύτερη πέραση.
 
Back
Top