Διατροφή Τι τρώει ένα παπάκι;

katerinoylitsa

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2014
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
για να είμαι σίγουρη το έψαξα και τρώει μακαρόνια βρασμένα λαχανικά και πίτουρο σωστά. Άντε βοηθάτε δεν ξέρω πέρα από τήν ζέστη που χρειάζετε τίποτα.
 
α τωρα ειδα οτι ανοιξες θεμα. Φυραμα τρωει οπως και τα κοτοπουλακια.
 
ξερεις τι ηλικια εχει. Αμα ειναι πολυ μικρο δεν κανει να φαει φρεσκα χορτα γιατι θα τσιρλιστει. καλαμποκι ψιλο μπορεις να δωσεις.
 
Ειδικο φυραμα απο καταστηματα με ζωοτροφες για κοτοπουλακια, παπακια κτλ.
 
ρώτησα χτες μια φίλη μου που έχει ένα μικρό νεογέννητο και μου είπε μέχρι τριών μηνών μόνο αυτό το φύραμα. Αργότερα σπασμένο καλαμπόκι, πολλές πρασινάδες και μουλιασμένο ψωμάκι.
Τώρα αν μπορείς από τώρα να κάνεις το καλαμπόκι σκόνη, μπορείς να δώσεις.
Επίσης μου είπε αν τις πρώτες μέρες δεν πολυτρώει να μην φοβηθείς. Θέλει ζεστασιά βέβαια, αυτοί το έχουν συνέχεια πάνω τους και κοιμάται. Α φύραμα νεοσσών έτσι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ευχαριστώ μαρία.άρα δεν του δίνω ακόμη τίποτα άλλο. όσο για τήν ζέστη είναι όλη τήν ημέρα αγκαλιά με τον γιό μου καί τήν νύχτα τον έβαλα το βοηθητικό ενυδρείο που έχουμε άδειο φυσικά με κουβερτούλα και λούτρινο παπάκι και δίπλα μας. άντε νιώθουμε ότι μόλις φέραμε το νεογνώ από τήν κλινική. μην κλάψη το παιδί μήν βήξη το παιδί.😕
 
Το ψωμι θεωρειται κακη τροφη για τις παπιες λογω των διογκωτικων υλων που περιεχει κι ο,τι καταλαμβανει χωρο απο ωφελιμα τροφιμα που δεν τρωνε αν εχουν φαει ψωμι. Γενικα σε αυτην τη φαση να μην δινεις τροφες με υψηλη πρωτεινη οπως σογια διοτι αν καταλαβα καλα απο τη μια φωτογραφια που εβαλες στο αλλο θεμα εχεις παπακι muscovy ή οπως το λενε εδω χηνοπαπια. Αν βαλεις περισσοτερες και πιο καθαρες φωτογραφιες θα σου πω αν ειναι τετοιο. Μολις αλλαξει το μωρουδιακο φτερωμα τοτε μπορεις να ανεβασεις σιγα σιγα την πρωτεινη στην τροφη διοτι σαν ειδος θα την χρειαζεται περισσοτερο καθως μεγαλωνει. :)
 
Κάτια κι εγώ αυτό το ρυζάλευρο το "πάω" τόσο που το έχω δώσει σε κάθε μικρό ζωάκι :)
 
Ενα πληρες φυραμα με αλεσμενο καλαμποκι, σιταρι, κριθαρι, πιτουρα ειναι μια χαρα. Και φρεσκα χορτα απο τον κηπο να του δινεις. Εμενα ετρωγαν απο την πρωτη ημερα που βγηκαν απο τα αυγα χωρις κανενα προβλημα.
 
Το ψωμι θεωρειται κακη τροφη για τις παπιες λογω των διογκωτικων υλων που περιεχει κι ο,τι καταλαμβανει χωρο απο ωφελιμα τροφιμα που δεν τρωνε αν εχουν φαει ψωμι. Γενικα σε αυτην τη φαση να μην δινεις τροφες με υψηλη πρωτεινη οπως σογια διοτι αν καταλαβα καλα απο τη μια φωτογραφια που εβαλες στο αλλο θεμα εχεις παπακι muscovy ή οπως το λενε εδω χηνοπαπια. Αν βαλεις περισσοτερες και πιο καθαρες φωτογραφιες θα σου πω αν ειναι τετοιο. Μολις αλλαξει το μωρουδιακο φτερωμα τοτε μπορεις να ανεβασεις σιγα σιγα την πρωτεινη στην τροφη διοτι σαν ειδος θα την χρειαζεται περισσοτερο καθως μεγαλωνει. :)
Και φαντάσου και στις λίμνες όλοι ψωμι ταίζουν τι πάπιες.. άρα κακό τους κάνουν..?
 
Κι εγώ θεωρώ κακή τροφή γενικότερα το έτοιμο ψωμί και κακώς το μετέφερα χωρίς σκέψη επειδή μου το είπε η φίλη μου ☹
 
Ενα πληρες φυραμα με αλεσμενο καλαμποκι, σιταρι, κριθαρι, πιτουρα ειναι μια χαρα. Και φρεσκα χορτα απο τον κηπο να του δινεις. Εμενα ετρωγαν απο την πρωτη ημερα που βγηκαν απο τα αυγα χωρις κανενα προβλημα.
εσύ με κάλυψες πλήρως γιατί το είδαμε που ναι μεν τρώει το φύραμα αλλά ψάχνει και κάτι ακόμα και εχτές που έτρωγε ο μικρός μαρούλι έκανε σαν τρελό για αυτό τον λόγο ρωτάω και ξαναρωτάω. χίλια ευχαριστώ.
 
Βαλε φωτογραφιες να το καμαρωσουμε! Μου εχουν λειψει πολυ τα παπακια μου! ☹

Αν ειναι το ειδος που σου ειπα πιο πανω να ξερεις πως ειναι οι πιο χαδιαρικες παπιες, πολυ ησυχα πουλια και γινονται υπεροχα κατοικιδια που θα μπορεις να παιρνεις αγκαλια για ολη τους τη ζωη. 😉 Oι αμερικανοι που οτι ζει κι αναπνεει το κανουν πετ εχουν εφευρει πανες για παπιες και τις εχουν κανονικα μεσα στα σπιτια.
 
😀 απο τωρα στην οικοδομη; τελειο το παπι! ξερουμε φυλο;
 
Θα τρελαθω, τι γλυκό, ακόμη και τα ποδαράκια είναι ασπρόμαυρα
 
Back
Top