Γενικά Τι φύλο είναι το σχεδόν 6 μηνών καρδερινοκάναρό μου;

sniperjohn1

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2014
Μηνύματα
15
Πόλη
Νάξος
παιδια θα ηθελα και εγω να ρωτησω για τι φυλο του καρδερινοκαναρου ειναι σχεδον 6 μηνων προσπαθω να ανεβασω τις φωτο και δεν με αφηνει ειναι μεγαλο το αρχειο λεει για δωστε μου μια βοηθεια πως να τις μικρυνω.

111rxLUCim-003.webp 1AOZXWup-001.webp 3KejvK5T-001.webp 4KBfp9PO-002.webp 5ChBNGZq-001.webp 6Ra0uCOL-002.webp
 
Γιάννη καλό μεσημέρι... Τα καρδερινοκάναρα (ή γαρδελοκάναρα στην Κρήτη) είναι μούλοι, απλά κάποια κελαηδάνε και κάποια όχι αυτό θα το δεις η μάλλον θα το ακούσεις σε περίπου όταν γίνει ενός έτους, απλά θέλει και κάποια ακούσματα απο πουλιά και καλύτερα απο Καρδερίνες!
 
το ξερω αυτο το εχω με cd απο καρδερινα εδω και 4 μηνες. μου ειχαν δωσει 2 πουλια και οταν αρχισε να γουργουριζει το εδωσα το αλλο. αυτο που κρατησα ηταν το πιο μικρο. εχει δαχτυλιδι κλειστου τυπου. αυτος που μου το εδωσε ειναι φιλος. στην αρχη οπως ειπα γουργουριζε. Θελω να μου πειτε το φυλο του... λετε να κρατησα το θηλυκο 😀 και εδωσα το αρσενικο; Με μπερδεψε που γουργουριζε σαν αρσενικο, γιατι καπου διαβασα οτι γουργουριζουν και τα θηλυκα. Αρχιζει μερικες φορες με καποιο σφυριγμα και μια δυο φωνες απο καρδερινα αλλα δεν το συνεχιζει, δεν το τραβαει
 
γιαννη δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλλον θυλικο εναι αφου εναι 6μηνων και δεν λεει! Τα καρδερινοκαναρα λενε νωρις, απο 1,5 μηνων σαλιαριζουν τα αρσενικα, μπερδεμενα και χαμηλοφωνα αλλα λενε!6 μηνων επρεπε να χαλαει τον κοσμο!
 
ετσι ελεγε μπερδεμενα και χαμηλοφωνα αλλα σταματησε. αυτο το λες απο τις φωτο που ειδες;
 
οχι απο της φωτο, στην ηλικια που εναι δεν ξεχωριζει ευκολα απο τα χρωματα. Αν το ειχες απο μωρο στον μηνα πανω θα αρχιζε να σου πεταει κοκκινακι κατω απο το λαιμο οποτε θα ηξερες εαν ειναι αρσενικο. Μονο σε καποιες αλλες περιπτωσης δεν βγαζει καθολου χρωμα! Να καταλαβεις αυτα που εβγαλα και τα εδωσα σε φιλους δεν σταματανε! Μερικα εναι μικροτερα απο 6 μηνων! Στην τελικη κρατησετο και θα δεις. Παντως εαν ειναι υγιεις και δεν το εχει τρομαξει κατι, θα ελεγε!
 
Οπως λέει και ο Κώστας πιο πάνω τα καρδερινοκάναρα σου δείχνουν το φύλο τους από το σημάδι κάτω από το ράμφος.

Αν θυμάμαι καλά αυτό το σημάδι φαίνεται καλά από τις 20 εώς τις 40 μέρες από την γέννηση του πουλιού.

Αν έχει το σημάδι είναι αρσενικό.
 
Το πουλακι κατά πασα βεβαιοτητα είναι θηλυκο.
Βασιλη το σημαδι που λες διακρινεται λιγο μετα τις 15 μερες περιπου.. και οντως μετα λογω του ότι σιγα σιγα
αποκταει χρωματα στην κοιλια το πουλακι, παύει να το ξεχωρίζουμε από αυτό.
 
Εμενα το δικο μου ειναι 5 μηνων κ λεει ποιο πολυ καναρινι αλλα εδω κ 2μηνες που το εχω καθε μερα το βαζω να ακουει καρδερινα κ εχει αρχισει να παιρνει φωνες απο καρδερινα... Καπου διαβασα οτι οι μουλοι παιρνουν φωνες ολο τον χρονο οχι μονο στην πτεροροια...
 
απο την στιγμη που λεει καναρι ξεχασε το θεοδωρε δεν θα καταφερεις πολλα πραγματα! Μπορει να παρει λιγο καρδερινα και αν παρει, αλλα το καναρι δεν του φευγει τωρα! Ειδικα αν στον χωρο σου εχεις καναρια!
 
οχι μονο το καρδερινοκαναρο εχω, αλλα απο εξωτερικα ερεθισματα λογο οτι εκει που μενω εχει δασακι διπλα εχει καρδερινες φλωρους κοκκινολαιμιδες κτλ... Βασικα δεν με χαλαει που λεει ποιο πολυ καναρινι αλλα θα ηθελα να πει κ κατι απο καρδερινα, καλα να ειναι κ υγιεις κ ας λεει καναρινι... Οσο για το πουλι του φιλου Γιαννη 6 μηνων αν ηταν αρσενικο επρεπε να λεει.. Τωρα αν το εχει τρομαξει κατι ο χρονος θα δειξει..
 
παιδια τωρα θυμηθηκα. στην περγκολα που κρεμαω το κλουβι ενα απογευμα που πηγα να το παρω το κλουβι στεκοταν στραβα και στο μαδερι της περγκολας ηταν γρατσουνιες. Να του την επεσε καμμια γατα και δεν μπορεσε να ανεβει πανω στο καδρονι και απλα χτυπησε το κλουβι και τρομαξε ο μουλος. Αν ναι τι παιζει; το λεω τωρα γιατι το πουλι ελεγε σιγανα αλλα μπερδεμενα
 
αν ειναι κατι τετοιο με τον καιρο θα πει αλλα μην ρωτησεις ποσο γιατι ειναι αναλογος το πουλι!
 
ναι φιλε κωστα τωρα που το σκεπτομαι ετσι πρεπει να εγινε. επειδη ασχολουμαι χρονια με πουλια ( με μουλους πολυ σπανια) το παραστημα του το μεγεθος του δεν μου λεει για θηλυκο. ρωτησα και καποιον το ειδε και μου ειπε τα ιδια. τελος παντων θα το κρατησω και θα ιδωμεν. ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Θα παρω αλλη μια καρδερινα η σκαρθι η λουγαρο δεν εχω αποφασισει για να ακουω μεχρι να αρχισει να λεει ο μουλος... αν πει

εδω που ειμαι τα πουλια τα βγαζω στην εξοχη για να τα ακουσω . Πρωτον μπας και ξεμπλοκαρει ο μουλος και δευτερον ηθελα να ακουσω την καρδερινα γιατι μου την δωσανε προσφατα να ακουσω αν κραζει. Φετεινο πουλι ειναι. Ειχα τον μουλο και την καρδερινα στην στελιδα και μου ερχεται ενα αρσενικο σκαρθι και εκατσε κοντα στην καρδερινα και αρχισε το κελαιδημα και τρελαθηκα. Ξεχασα και τις καρδερινες που ηταν γυρω γυρω και ακουγα το σκαρθι. 😀
 
παιδια τωρα θυμηθηκα. στην περγκολα που κρεμαω το κλουβι ενα απογευμα που πηγα να το παρω το κλουβι στεκοταν στραβα και στο μαδερι της περγκολας ηταν γρατσουνιες. Να του την επεσε καμμια γατα και δεν μπορεσε να ανεβει πανω στο καδρονι και απλα χτυπησε το κλουβι και τρομαξε ο μουλος. Αν ναι τι παιζει; το λεω τωρα γιατι το πουλι ελεγε σιγανα αλλα μπερδεμενα
Αυτό που οπωσδήποτε πρέπει να κάνεις είναι να προστατεύσεις τα κλουβιά σου από τέτοιες επιθέσεις. Γατών και άλλων φτερωτών αρπακτικών.

Πως να προστατέψουμε τα καναρίνα απο τα αρπαχτικά πουλιά; | PetBirds
Εχθροί των καναρινιών και λύσεις για την προστασία τους | PetBirds
Κινδυνευουν τα καναρινια απο τα αρπακτικα πουλια στα μπαλκόνια; | PetBirds
Προστασια απο αρπακτικα | PetBirds
 
Φιλε μου, εύχομαι το πουλάκι ν ξεκινήσει ν λέει μια ερώτηση έχω γιατί ν δεις αν κράζει η καρδερίνα σου; Και επειδή έχω σκαρθια δεν έχουν και ότι πιο ωραίο έχω ακούσει.. Θ το παρομοιάζα σαν σμηνο πουλιών. Αλλά γούστα είναι αυτά..
 
φιλε παναγιωτη επειδη απο μικρος ασχολουμαι με τα αγρια πουλια και ειδικα καρδερινες και λουγαρα μου αρεσει να ακουω την καρδερινα να κραζει. ειχα καρδερινες παλια που και περιστερι να περναγε το κραζανε. το κραξιμο που κανει η καρδερινα ειναι σε διαφορετικη ενταση δηλ πια δυνατα απο οτι αηδοναει ( οταν κελαδαει) και με διαφορετικο πλεξιμο στις φωνες.

αλικη σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. τα ξερω ολα αυτα αλλα δεν περιμενα να σκαφαλωσει ο γατης στο μαδερι της περκολας. ειναι πολυ σκληρο και δεν πιανουν τα νυχια της. και απο οτι φαινεται ανεβηκε λιγο και τεντωθηκε και χτυπησε το κλουβι απο κατω γιαυτο το βρηκα και εγερνε. αλλα επειδη ειναι κρεμασμενο σε γατζο δεν επεσε. τρομαρα που πηρε... Θα δουμε εν καιρω...
 
Βρε αυτό το ξέρω.. Απλά μου έκανε εντύπωση το να κράζει..στον καθένα ότι αρέσει
 
Καλε μου φιλε στο εγραψα και παραπανω. Το πουλακι κατα την γνωμη μου ειναι θηλυκο.
 
Back
Top