Γενικά Τι φύλο είναι το σχεδόν 6 μηνών καρδερινοκάναρό μου;

φιλε γιωργο σε ευχαριστω . Θα το κρατησω κανενα μηνα ακομη και αν δεν παρει μπροστα θα το δωσω
 
Τα μικρά πουλιά (γαρδελόμουλοι) αμέσως όταν αποκτήσουν πούπουλα... Δηλ όταν ακόμα είναι μέσα στην φωλιά, στα αρσενικά εμφανίζονται τα κίτρινα σημάδια κάτω από το ράμφος. Λίγες μέρες μετά την έξοδο από την φωλιά τα σημάδια αυτά φαίνονται πλέον καθαρά. Δεν είναι πάντα τόσο έντονα όπως τα πουλιά στις φωτό, δύο κιτρινα στίγματα στις άκρες του κάτω ράμφους είναι αρκετά. Κάποιες φορές βλέπουμε πολύ λίγο αχνό κίτρινο στην περιοχή κάτω από το ράμφος... Τα πουλιά αυτά δεν είναι σίγουρα...

photobucket-image-unavailable.jpg


Αφού πλέον τα πουλιά "ντυθούν" πέρα από το κελάηδισμα υπάρχει και διαφορά στο χρωματισμό του κεφαλιού. Στο πάνω μέρος του κεφαλιού πίσω από την μάσκα όπως και πίσω από το αυτί,τα αρσενικά είναι γκριζωπά ενώ τα θηλυκά καφετί.

photobucket-image-unavailable.jpg
 
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και την βοηθεια που μου εχετε προσφερει για να ξεχωρησω το φυλο στο μουλακι.
 
το εδωσα. Πηγα στον φιλο που του εδωσα το αλλο πουλι τα οποιο σκιζεται στο κελαιδημα και εχει πιο μεγαλη μασκα απο το δικο μου και πιο εντονα χρωματα. μαλλον 99% ειναι θηλυκο. τελικα την πατησα επειδη γουργουριζαν οταν ηταν μικρα και το κρατησα νομιζοντας οτι ειναι και τα δυα αρσενικα και εδωσα το αρσενικο και κρατησα το θηλυκο 😀. τωρα του χρονου και ειχα κανει αγωνα να βρω ... Τι να πω ευχαριστω παντως ολους σας
 
οχι μαρια. Θα δωθει σε καποιο κοπελακι που θελει πουλακι και δεν ξεχωριζει. μην φοβασαι δεν υπαρχει περιπτωση για οτιδηποτε αλλο. το εγγυώμαι προσωπικα. τα πουλια τα αγαπω και γιαυτο μαζι τους σχεδον 35 χρονια και λιγα λεω.
 
οχι μαρια. Θα δωθει σε καποιο κοπελακι που θελει πουλακι και δεν ξεχωριζει. μην φοβασαι δεν υπαρχει περιπτωση για οτιδηποτε αλλο. το εγγυώμαι προσωπικα. τα πουλια τα αγαπω και γιαυτο μαζι τους σχεδον 35 χρονια και λιγα λεω.
Και όταν το "κοπελάκι" διαπιστώσει ο,τι αυτό που πήρε (μια και δεν γνώριζε) ήταν διαφορετικό... από αυτό που πραγματικά ήθελε... και ανοίξει την πόρτα για να φύγει (μια και δεν ξέρει)... Τότε τι κάνουμε;
Όσοι θεωρούν τον εαυτό τους έμπειρο οφείλουν να ενημερώνουν και να εκπαιδεύουν αυτούς που αγνοούν κάποια βασικά πράγματα. Έτσι δεν είναι Γιάννη μου;
 
γιαννη ενταξει αφου νομιζεις οτι το κοπελακι ( μικρο αγορι σημαινει ) που ειναι 2 ετων θα ανοιξει το κλουβι και θα φυγει επειδη δεν κελαιδαει τι να πω;
 
35 χρόνια κ ξεγελαστηκες έτσι από ένα μουρμουρμισμα πουλιού; Μάλλον δεν το πρόσεξες καλά;
 
Δεν ήταν ειρωνικό φίλε μου απλά θ απαντούσα τώρα ότι όσα χρόνια κ ν ασχολείσαι πάντα κάτι θ σε ξεγελάσει.. Μην αρπάζεσαι..
 
Παιδιά κανείς δεν τα ξέρει όλα, κι όποιος το νομίζει απλά κάνει λάθος. Αυτό είναι και το νόημα των μεταξύ μας συζητήσεων εξάλλου.
 
γιαννη ενταξει αφου νομιζεις οτι το κοπελακι ( μικρο αγορι σημαινει ) που ειναι 2 ετων θα ανοιξει το κλουβι και θα φυγει επειδη δεν κελαιδαει τι να πω;
Όταν δεν γνωρίζει... μπορεί να το κάνει. Εσύ ως έμπειρος πρέπει σε πρώτη φάση ή να τον ενημερώσεις ακριβώς για την κατάσταση ή να κρατήσεις αυτό που δημιούργησες, να του εξασφαλίσεις το υπόλοιπο βίο του σωστά και εφ' όσον έμαθες από το λάθος να μην το ξανακάνεις. Νομίζω πως εσύ μπορείς να δείξεις το σωστό και να απαιτήσεις να μην ξαναγίνει το λάθος από κανένα.
 
Κοιτάξτε αν το χαρίσουν σε ένα μικρό παιδάκι και με την βοήθεια των γονιών του το αγαπήσει και το περιποιείται, δεν αποκλείεται να περάσει καλή ζωή το πουλάκι. Να εμπιστευόμαστε την τρυφερότητα των παιδιών.
 
για να τελειωνει αυτη η ιστορια... Μαρια και εγω το ιδιο πιστευω και γιαυτο προχωρησα ετσι. Γιαννη δεν ειναι δικο μου δημιούργημα, μου το δωσανε . αν ειχα την δυνατοτητα να εχω πολλα πουλια σιγουρα θα το κρατουσα και θα το αξιοποιούσα αναλογως γιατι σιγουρα καπου ειναι χρησιμο. απο εκει που να περνουσε την υπολοιπη ζωη του σε μια κλουβα εγω ειχα αυτη την γνωμη.σιγουρα θα περασει παρα μα παρα πολυ καλυτερα παντα με την βοηθεια των γονιων του παιδιου οι οποιοι αγαπανε τα πουλια και ξερουν οτι το πουλι ειναι θηλυκο και δεν θα κελαιδαει.
Νομίζω πως εσύ μπορείς να δείξεις το σωστό και να απαιτήσεις να μην ξαναγίνει το λάθος από κανένα.
πες μου τι εννοεις να το συζητησουμε. μαλλον δεν εγκρινεις τα ζευγαρωματα που βγαζουν μουλικα πουλια εεε;
 
Ααα και φαντάσου δίνεις το πουλί κ σκίζεται στο κελαιδισμα 😀 ατυχία..
 
για να τελειωνει αυτη η ιστορια... Μαρια και εγω το ιδιο πιστευω και γιαυτο προχωρησα ετσι. Γιαννη δεν ειναι δικο μου δημιούργημα, μου το δωσανε . αν ειχα την δυνατοτητα να εχω πολλα πουλια σιγουρα θα το κρατουσα και θα το αξιοποιούσα αναλογως γιατι σιγουρα καπου ειναι χρησιμο. απο εκει που να περνουσε την υπολοιπη ζωη του σε μια κλουβα εγω ειχα αυτη την γνωμη.σιγουρα θα περασει παρα μα παρα πολυ καλυτερα παντα με την βοηθεια των γονιων του παιδιου οι οποιοι αγαπανε τα πουλια και ξερουν οτι το πουλι ειναι θηλυκο και δεν θα κελαιδαει.
Λέω ακριβώς αυτό που πιστεύω... Το πουλί βρίσκεται σε σένα... αν πεις την αλήθεια και κάποιος το θέλει... Να το δώσεις, αν όχι οφείλεις να το κρατήσεις. Είτε μας ταιριάζει στα εκτροφικά μας σχέδια, είτε όχι οφείλουμε να σεβαστούμε αυτή τη ζωή που βρέθηκε στα χέρια μας.
Το σχετικά με το δημιούργημα... Δεν εννοώ ο,τι το έφτιαξες εσύ σαν πουλί μέσα από διασταυρώσεις αλλά ως προς την κατάσταση που βρίσκεται...
πες μου τι εννοεις να το συζητησουμε. μαλλον δεν εγκρινεις τα ζευγαρωματα που βγαζουν μουλικα πουλια εεε;
Δεν κρίνω κανένα και ασφαλώς δεν είμαι σε θέση να αποτρέψω κανένα, να ασχολείται με τις διασταυρώσεις ειδών.
Η προσωπική θέση για τα υβρίδια την έχω αναφέρει πολλές φορές... Με τελευταία αυτή κάπου στη μέση του κειμένου και ασφαλώς έχει απασχολήσει την ομάδα μας.
Η αναπαραγωγή και οι διασταυρώσεις που δίνουν άγονα υβρίδια έχουν ένα σοβαρό πρόβλημα, σε κάθε αρσενικό που κελαηδά περήφανα και κάποιος καμαρώνει... ένα θηλυκό στην καλύτερη το τρώνε τα αζήτητα για να μην πω ο χάρος...
Έχω δει θηλυκό να ξεψυχά στη χούφτα ανεγκέφαλου που χαμογελούσε και καμάρωνε για τα καρδερινοκάναρά του. Η ψυχούλα τους δεν είναι ίδια με τα άλλα όντα; (ρητορικό το ερώτημα)
Από 'κείνη τη μέρα... άλλαξα ριζικά τις απόψεις μου.
Παρ' όλα αυτά δεν θα αποτρέψω κανέναν...
Αν θέλεις εσύ και οποιοσδήποτε άλλος να κάνει εκτροφή υβριδίων... Να το κάνει... 1000 φορές όχι μόνο μία.
Αλλά όταν κάποιος σχεδιάζει υβριδισμούς θα πρέπει να έχει σχέδιο και για τα άγονα θηλυκά... Και μάλιστα αρκετό χώρο για να τα βάζει, να τα ταΐζει και να τα φροντίζει μέχρι να πεθάνουν... γιατί είναι υπεύθυνος γι' αυτά... αυτός τα δημιούργησε!

γιαννη ενταξει αφου νομιζεις οτι το κοπελακι ( μικρο αγορι σημαινει ) που ειναι 2 ετων θα ανοιξει το κλουβι και θα φυγει επειδη δεν κελαιδαει τι να πω;
Να φροντίσεις να το δώσεις σε καλά χέρια και ασφαλώς με την εμπειρία σου να δίνεις γνώσεις και συμβουλές.
 
απο την στιγμη που λεει καναρι ξεχασε το θεοδωρε δεν θα καταφερεις πολλα πραγματα! Μπορει να παρει λιγο καρδερινα και αν παρει, αλλα το καναρι δεν του φευγει τωρα! Ειδικα αν στον χωρο σου εχεις καναρια!
κ ομως σημερα το πρωι ελεγε καρδερινα... Κ εγω δεν το πιστευα αλλα το εκανε..
 
Παιδια καλημερα...η καναρα μου εχει κανει ενα αυγο και καθεται τωρα λαι κλωσαει δεν σηκωνεται.. Μαλον ασπορο γιατι δεν ειχα αρσενηκο.. Εχθες μου εφεραν ενα μουλακι.. Τεσαρον μηνων περιπου.. Θελω να μου πειτε αν ακομα παιρνη φωνες.. Κατι παει να κανει ωμος απο μονο του.. Οχι πειτε τη να κανω.. Να του βαλω φωνες να ακουει και πως σε κλειστο χωρο..
 
Back
Top