Γενικά Τον Φώτη (καναρίνι)

Με ένα θηλυκό κίτρινο μωσαϊκό, θα δώσει όμορφα πουλάκια.
Το σουπιοκόκκαλο είναι ανάποδα (η μαλακιά πλευρά πρέπει να κοιτάει προς το εσωτερικό του κλουβιού). Οι ταΐστρες πρέπει να είναι και οι δυό στην μέση για να μένουν καθαρές. Κάτω απο τις πατήθρες δεν πρέπει να υπάρχει τάγιστρο. Αυτού του τύπου οι πόρτες (χωρίς ελατήριο) θέλουν προσοχή,διότι απο κατασκευής, κάποιες φορές "ξεκουμπώνουν" . Μπανιέρα ΠΑΝΤΑ στην πρόσοψη. Εχει βάρος και χαλάει η ισορροπία του κλουβιού.
 
Το σουπιοκοκκαλο σωστα το βλεπω τοποθετημενο.
Μιλάω για το κόκκαλο που η χρήσιμη πλευρά του κοιτάει προς το κάγκελο, όχι για την βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus Με μπερδεύει λίγο το σουπιοκοκαλο.Η μαλακή πλευρά είναι αυτή που τρίβεται εύκολα; Αν δηλαδή το πιάσεις λίγο βγάζει σκόνη.
Η πλευρά η οποία θα πρέπει να στρέφεται προς το εσωτερικό του κλουβιού, ώστε το πουλάκι να μπορεί να πάρει ασβέστιο, είναι αυτή που δεν είναι καθόλου γυαλιστερή. Αν δεν είσαι βέβαιη, μπορείς να την καταλάβεις με την αφή: κυλώντας το δάκυτλό σου πάνω στη σωστή πλευρά έχεις μεγαλύτερη αντίσταση από την άλλη στην οποία ρέει πιο εύκολα η κίνηση
Στο άρθρο η φωτογραφία δείχνει τη γυαλιστερή πλευρά (αυτήν που πρέπει να στρέφεται προς το κάγκελο)
Και στο ποστ 9 του θέματος στην 1η φωτό, τα σουπιοκόκκαλα αριστερά (1ο αριστερά και 2ο αριστερά - και κάτω - ) είναι πάλι από την ίδια πλευρά.
 
@ianos το είχα τόσο καιρό λάθος! Το άλλαξα εχθές το πρωί. Απλά ο όρος μαλακό και σκληρό δε νομίζω ότι ταιριάζει με το σουπιοκοκαλο. Νομίζω καλύτερα είναι η άγρια πλευρά ή τραχιά και η γυαλιστερή. Ελπίζω να μην είχε έλλειψη το πουλάκι μου. Προσπαθούσε στην ακρίτσα που τρίβονταν πιο εύκολα. Ευτυχώς δεν έδειξε μεγαλύτερο ενδιαφέρον δηλ ασχολείται όσο και πριν που νομίζω σημαίνει πως δεν του λείπει κάτι έτσι;
 
Ευτυχώς δεν έδειξε μεγαλύτερο ενδιαφέρον δηλ ασχολείται όσο και πριν που νομίζω σημαίνει πως δεν του λείπει κάτι έτσι;
Στη φάση της πτερόρροιας πιθανά η ανάγκη τους σε ασβέστιο αυξάνει. Επιπρόσθετα να σου πω ότι το κόκκαλο σουπιάς δεν είναι και η μόνη πηγή ασβεστίου, καθώς παίρνουν και από το τσόφλι του αυγού αλλά και σε μικρότερες ποσότητες από τους σπόρους τους. Π.χ. το σουσάμι αποτελεί καλή πηγή ασβεστίου.
 
@ΜΑΡΙΑαα Οχι δεν ειναι μονοπλευρη αγαπη αφου σε αγαπαει δεν βλεπεις οτι ηλεκτριζεται μολις σε βλεπει; 🤣 (περα απο την πλακα και ελπιζω να μην με παρεξηγεις) το καθε καναρινι εχει το δικο του τροπο αντιμετωπισης που κανει οταν νιωσει κατα την δικη του πλευρα "κινδυνο"! Ξερει κατα βαθος ομως ποσο το αγαπας και το φροντιζεις και το προστατευεις! Εμενα μερικα καναρινακια μακαρι να εκαναν ετσι! Με το που βαζω το χερι μου γινεται λες και δεν υπαρχει καναρινι μεσα στο κλουβι παει τοσο γρηγορα που μονο την σκια του βλεπω 🤣 παντως ειναι μια γλυκα 😍να ξερεις σε αγαπαει με τον τροπο του!
 
@Elli ναι πολύ καταβάθος! Το πήρα απόφαση και δεν με πειράζει πια απλά προσπαθώ να πλησιάζω μόνο για τα βασικά! Με τους υπόλοιπους είναι μια χαρα ο κύριος! 😂 πάντως μου έχει κλέψει την καρδιά και μου φαίνεται κούκλος και φουντωμένος! 😍
 
Δεν ξέρω, πάντως εγώ πέθανα στα γέλια! Πρώτη φορά βλέπω καναρίνι με τέτοια συμπεριφορά όταν το πλησιάζεις... Δεν υπάρχει κανένας λόγος να στεναχωριέσαι. Εγώ θα ήθελα πολύ να είχα ένα καναρίνι σαν τον Φώτη. Εκτός ότι είναι ΚΟΥΚΛΟΣ έχει και το κάτι διαφορετικό από τα άλλα καναρίνια. Τα περισσότερα αν πας κοντά, θα απομακρυνθούν λίγο, θα αρχίσουν να φτερουγίζουν πανικόβλητα και ως εκεί. Ο Φώτης όμως δεν μασάει... σου λέει, σιγά μην κάτσω να σε φοβηθώ κυρία μου... έλα κοντά και θα σου πω εγώ... είναι περίπτωση τώρα τι να λέμε. Εγώ θα σου ευχηθώ να σε συντροφεύει για έτη πολλά, και να παραμείνει ξεχωριστός και...φουντωμένος 😉.
 
@Liakos18 Στην αρχή για δυο εβδομάδες έτσι έκανε όπως όλα τα καναρίνια που φοβούνται! Μια φορά είχε μπει και στην ταιστρα απο το φόβο του. Μέχρι μια ωραία μέρα αντί να φύγει ήρθε κοντά στο χέρι μου και φούντωσε έτσι! Με κατάλαβε ότι φοβήθηκα και από τότε άλλαξε τακτική!🤪🤣Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
 
Καλημερα! Σήμερα βγήκαμε στο μπαλκόνι για τον υπέροχο πρωινό μας ήλιο. Οπότε ευκαιρία και για φωτογραφίες! Η πτερόροια πέρασε και σε όλη τη διάρκεια της του έδινα τα πάντα( ακόμα και αυτά που βάφουν) εκτός από κόκκινη πιπεριά, κ. Μάκη @mgerom πως τον βλέπετε; Έγινε χρυσός; (στην καρδιά πάντως είναι!) Νομίζω όλα κύλησαν ομαλά και ξεπέρασε αυτή την δύσκολη περίοδο χωρίς ασχημες επιπτώσεις! 🙂
[automerge]1602145493[/automerge]
Καλημερα! Σήμερα βγήκαμε στο μπαλκόνι για τον υπέροχο πρωινό μας ήλιο. Οπότε ευκαιρία και για φωτογραφίες! Η πτερόροια πέρασε και σε όλη τη διάρκεια της του έδινα τα πάντα( ακόμα και αυτά που βάφουν) εκτός από κόκκινη πιπεριά, κ. Μάκη @mgerom πως τον βλέπετε; Έγινε χρυσός; (στην καρδιά πάντως είναι!) Νομίζω όλα κύλησαν ομαλά και ξεπέρασε αυτή την δύσκολη περίοδο χωρίς ασχημες επιπτώσεις! 🙂
2B431876-AECF-4AC2-B739-320C307E9C81.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top