Γενικά Τον Φώτη (καναρίνι)

κ. Μάκη @mgerom πως τον βλέπετε; Έγινε χρυσός;
Γιατί και να γινόταν, σε τι θα σε ενοχλούσε ; Αυτά είναι λεπτομέρειες για πουλιά προς εκθεσιασμό . Εχει παρουσιάσει μια διχρωμία, που είναι ιδιαίτερα εμφανής στις επωμίδες, και μια διάχυση λιποχρώματος στην πλάτη, αλλά φαίνεται υγειής και κοτσανάτος! Μια χαρά.
 
Απλή περιέργεια για τον αν τελικά βάφει ή δεν βάφει το ρουπσεν και όλα αυτά που λέγονται!
Αυτά έχουν απαντηθεί εδώ και χρόνια. Λες να φτιάχνονται μείγματα χωρίς ρούπσεν δίχως λόγο; Οι χρωματικές αποκλείσεις είναι όμως ελάχιστες. Παρ' όλα αυτά, είναι ικανές να "χαντακώσουν" ένα πολύ αξιόλογο πουλάκι σε μια έκθεση. Η λέξη "βάφει" έχει σημασία μέχρις εκεί και μόνον.
 
@ΜΑΡΙΑαα , τα ποδαράκια του είναι λεία; Μου φάνηκε σε μια προγενέστερη φωτογραφία σαν να είχαν ακάρεα, αλλά δεν είμαι βέβαιος.
Όπως και να έχει, με εκτεταμένο και μη λιπόχρωμα, είναι πραγματικός κούκλος και τσαμπουκαλής. Απίθανο πλάσμα.
Έχεις σκεφτεί να τον ζευγαρώσεις του χρόνου με ανάλογο πουλάκι, και να μεγαλώσεις πολλά μικρά μαγκάκια;
 
Είδα τις προηγούμενες φωτογραφίες και νομίζω είναι επειδή τις βγάζω με ζουμ. Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω καλά πως είναι τα εντελώς λεία. Έχω δει φωτογραφίες με ακαρεα και έτσι δεν είναι αλλά δεν ξέρω και πως είναι τα υγιή. Ελπίζω να μην έχει. Να τον πιάσω φοβάμαι παρα πολύ τέτοιος που είναι! Αν ειχες φωτο με υγιή πόδια.Τώρα για ζευγάρωμα είμαι από τις περιπτώσεις που αν μπορούσα θα είχα πολλά καναρίνια παροτλετ και σκυλί! Αλλά ο άντρας μου μόνο τον Φώτη και μόνο να του σφυρίζει! Χαχαχα το πιο απλό. Οπότε τον βλέπω γεροντοπαλικαρο! 🙂
[automerge]1602184983[/automerge]
@Elli αν τον ζευγάρωνα πίστεψε με δεν θα ήθελα αλλά φερμπάκια! 🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αλλά ο άντρας μου μόνο τον Φώτη και μόνο να του σφυρίζει! Χαχαχα το πιο απλό.
Είναι πολύ απλό...θα δηλώσεις στον σύζυγο ότι του χαρίζεις τον Φώτη. Λίγη ώρα μετά, θα πεις ότι θα ήθελες κι εσύ ένα πουλάκι δικό σου, κατάδικό σου. Και το ζήτημα έκλεισε...(φυσικά σε πειράζω 😎)
Για τα ακάρεα των ποδιών δεν έχω να σου στείλω φωτό με υγιή πόδια, και από την άλλη η προσβολή από ακάρεα είναι διαφόρων βαθμών, οπότε μια και δεν έχω υπόψη μου ποια φωτογραφία είδες, δεν μπορώ να γνωρίζω με τι συγκρίνεις...Αλλά το γεγονός που αναφέρεις σχετικά με το ζουμάρισμα της φωτογραφίας, μπορεί από μόνο του να είναι αιτιολογικός παράγοντας για το ότι μου φάνηκε ότι ο Φώτης έχει ακάρεα και να μην έχει τελικά. Πρόκειται για τη φωτογραφία στο ποστ. 30
 
@ianos σίγουρα δεν είναι όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Είχα δει στο google διάφορες φωτογραφίες με ακάρεα σε αρκετά προχωρημένο στάδιο. Υπάρχουν κάποια συμπτώματα; Προληπτικά βάζουμε την epithol ή μόνο αν υπάρχουν ακαρεα; Πάντως από όταν τον πήρα βάζω στο μπανακι του μυλοξυδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@ΜΑΡΙΑαα Απλα υπεροχος 😍 Νομιζει οτι το σουπιοκοκκαλο αλλαξε Θα λεει ο Φωτης: τρωω - τρωω συνεχεια και ασβεστιο δεν παιρνω, δεν θα ειναι γνησιο σουπιοκοκκαλο...ας γινω furby να της θυμωσω λιγο 🤣
 
Καλησπέρα! Τα κάλαντα του Φώτη!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@ΜΑΡΙΑαα Δινει ρεστα ο Φωτης-Furby 😍! Μια χαρα ειναι 😉!ειμαι ομως μακρια και δεν μπορω να του δωσω ενα φιλακι για το ωραιο του τραγουδι!δωστου ενα φιλακι απο μενα αλλα απο μακρια μην γινει Furby και μας θυμωσει και αρχισει τον καβγα 🤣!Ειναι απιστευτος 😍
 
@Elli ο Φώτης δεν τα δίνει όλα όταν έχω κάμερα!🤣 Όταν σταματήσω να τραβάω τότε τραγουδάει πολύ καλύτερα! 🙂 Τώρα είμαστε σε καλύτερη φάση και φουντώνει μόνο αν πειράξω τα πράγματά του ή το κλούβι, αλλιώς είναι μια χαρά οπότε του έδωσα τα φιλάκια σου! 🙂😘❤️️️️️
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Elli
@ΜΑΡΙΑαα Να κρεμασεις ενα ταμπελακι στο κλουβι και να γραψεις:μην πειραζετε το κλουβι ο Φωτης φουντωνει 🤣!ειναι απιστευτος και ας μην ακουσαμε το καλυτερο του τραγουδι!και αυτο που ακουσαμε εμενα μου αρεσε παρα πολυ 😍και παλι να τον χαιρεσαι τον κουκλο σου 😍
 
Τα κάλαντα του Φώτη volume 2
Χρόνια πολλά!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Λόγω της ημέρας γιορταστικό μενου, τα αγαπημένα του, καμελίνα και σέσκουλο 🙂
 

Συνημμένα

  • FAC6E639-B16B-49FC-B4FA-358FE99C34CF.webp
    FAC6E639-B16B-49FC-B4FA-358FE99C34CF.webp
    192,9 KB · Προβολές: 18
  • BC6ADA29-CE2B-45DF-A042-7EDBB350B5DE.webp
    BC6ADA29-CE2B-45DF-A042-7EDBB350B5DE.webp
    194,1 KB · Προβολές: 18
Back
Top